Teraz jest 29 mar 2024, o 01:40

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 7 lut 2010, o 01:22 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lut 2010, o 06:45
Posty: 1248
Temat założony przez użytkownika JWK 9.02.2003

Witam,
Czy ktos moglby potwierdzić, czy 6 pulk dragonow wchodzil wciaz w sklad 2 Dywizji dragonow (Grouchy) pod Hoff, 6 lutego 1807?

Pulk ten starcil w tej bitwie swojego pułkownika Jacques'a Lebaron, ale nie jestem pewien, czy cala 2 dywizja dragonow była pod Hoff, czy jedynie 6 pulk zostal detaszowany w tym czasie z dywizji Grouchy'ego. Martinien w "Tableaux par Corps et par Batailles des Officiers Tues et Blasse pendant les Guerres de l'Empire 1805-1815", Paris 1899, podaje straty oficerow 6 pulku dragonow w dniu 6 lutego 1807: 1 zabity i 3 rannych.

Na pewno 6 pulk wchodzil w sklad 2 dywizji pod koniec grudnia 1806. Wzial udzial w potyczce pod Biezuniem, 23 grudnia 1806. Podczas tej bitwy, razem z 3 pulkiem dragonow tworzyl 1-sza brygade gen. Roget.

Rowniez nie jest jasny dla mnie przydzial 1 pulku huzarow podczas bitwy pod Hoff. Martinien podaje straty oficerow tego regimentu na dzien 6 lutego 1807: 1 ranny.
Jeszcze podczas bitwy pod Golyminem, 26 grudnia 1806, 1 pulk huzarow wchodzil w sklad Brygady Lekkiej Kawalerii gen. Milhaud'a. Jednak Milhaud 30 grudnia otrzymal 3 dywizje dragonow i zdaje sie, ze 1 pulk huzarów przeszedl do Dywizji Lekkiej Kawalerii, swiezo awansowanego (30 grudnia) general de division Lasalle'a.
Jezeli ktos zna odpowiedz na te pytania, bardzo bym prosil o odpowiedz z podaniem zrodel.
Pozdrawiam i bede wdzieczny za pomoc,
JWK

_________________
"W polityce głupota nie stanowi przeszkody."
Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 7 lut 2010, o 01:23 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lut 2010, o 06:45
Posty: 1248
Post użytkownika TJK

Szczerze mówiąc nie znam skałdu 2 dywizji dragonów w 1807 roku..ale strona - http://www.napoleon-series.org/military/organization/c_dragoons1.html - potwierdza udział 4, 6 i 9 pułku dragonów pod Hoff...

_________________
"W polityce głupota nie stanowi przeszkody."
Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 7 lut 2010, o 01:24 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lut 2010, o 06:45
Posty: 1248
Post użytkownika JWK

Tak, ze 6-ty dragonow byl pod Hoff, to nie ma watpliwosci, ale czy byla tam cala 2 Dywizja dragonow Grouchy'ego?
Na pewno byla tam 1 Dywizja generala Kleina i 3 Milhaud'a.
Pozdrawiam,
JWK

_________________
"W polityce głupota nie stanowi przeszkody."
Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 7 lut 2010, o 01:24 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lut 2010, o 06:45
Posty: 1248
Post użytkownika JWK

Dla wszystkich zainteresowanych tematem,
Na podstawie "Memoires du Marechal de Grouchy", Paris 1873, udalo mi sie ustali, ze 2 Dywizja Dragonow (Grouchy) 22 stycznia zostala przydzielona do VI Korpusu Neya [str. 281].
Wziela udzial w licznych, mniejszych potyczkach kawaleryjskich:
1 lutego pod Schleffelsdorf [str. 292]
2 lutego pod Allenstein [str. 293]
3 lutego pod Bergfried (wydaje sie jednak, ze tylko 6 pulk dragonow zostal detaszowany do korpusu Soulta na czas bitwy pod Bergfried) [str. 294]
4 luty pod Schlietten [str. 295]
5 lutego cala 2 Dywizja otrzymala rozkaz z Kwatery Glownej dolaczenia do glownych sil Grande Armee i rozpoczela marsz w kierunku na Landsberg. W nocy z 5 na 6 lutego kantonowala w Peterswald i Mavern [str. 295]
6 lutego byla jednak pod Hoff [str. 296-297] chociaz Grouchy wymienia jedynie pulki 3 i 6.
Pozdrawiam,
JWK

_________________
"W polityce głupota nie stanowi przeszkody."
Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 lut 2010, o 14:14 
Offline
Chef de bataillon
Chef de bataillon
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lut 2010, o 15:50
Posty: 414
Louis Nicolas napisał(a):
Post użytkownika JWK

Dla wszystkich zainteresowanych tematem,
Na podstawie "Memoires du Marechal de Grouchy", Paris 1873, udalo mi sie ustali, ze 2 Dywizja Dragonow (Grouchy) 22 stycznia zostala przydzielona do VI Korpusu Neya [str. 281].

6 lutego byla jednak pod Hoff [str. 296-297] chociaz Grouchy wymienia jedynie pulki 3 i 6.
Pozdrawiam,
JWK


14 grudnia 1806 roku, Napoleon rozkazał utworzenie dwóch korpusów rezerwowych jazdy, pod wodzą Murata i Bessieresa. Jednakże struktura owa dn. 12 stycznia 1807 roku została zawieszona, po rozkazie Cesarskim, rozkazującym przejście Grande Armee na kwatery zimowe.
Wcześniej jednak 4 stycznia, Napoleon przeznaczył 4 dywizję dragonów, GdD Sahuc’a, by operowała wraz z I Korpusem Bernadotte’a, kolejno 5 dywizja dragonów, GdD Beker’a miała działać razem z V Korpusem Lannes’a, natomiast 2 dywizja dragonów, GdD Gruchy’ego miała operować ze wspomnianym przez ciebie VI Korpusem Neya.

Odnośnie samego starcia pod Hoff.
Zaczęło się około godziny 14.
Na szpicy ugrupowania Francuskiego maszerowała brygada lekkiej kawalerii, GdB Colberta z VI Korpusu Ney’a, w składzie:
3 pułk huzarów, pod komendyrą Colonel Anne-Charles Le Brun
10 pułk strzelców, pod komendyrą Colonel Jacques-Gervais Protais Subervie

Kolejno za nią Dragoni Gruchyego, 2 dywizja dragonów Kleina, 2 dywizja ciężkiej jazdy (tj. kirasjerów) d’Hautpoula, oraz piechota z IV Korpusu Soult’a (przy czym w awangardzie owego korpusu szli strzelcy z regimentu Tirailleurs du Po z 3 dywizji piechoty, GdD Legranda.

Odnośnie udziału 6 regimentu dragonów, w owym starciu coś niebawem skrobnę.
Regimentem naówczas dowodził Colonel Jacques Lebaron, a regiment wchodził w skład (wraz z 3 pułkiem dragonów, Colonel Joseph-Claude Grezard), 1 brygady, GdB Roget’a.

Pozdr.
B.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 lis 2010, o 23:25 
Offline
Colonel
Colonel

Dołączył(a): 22 lis 2010, o 22:21
Posty: 383
Mam pytanie do Bavarsky'ego. Skąd masz informację, że starcie rozpoczęło się o 14? Michałowski Danielewski (Opisanie wojny 1806 i 1807 godow, Sankt Petersburg 1846, s. 178), podaje, że o g. 15 rosyjska straż przednia dała znać Barlay'owi de Tolly o zbliżaniu się Francuzów. Podobnie podaje F. Petre (Napoleon’s Campaign in Poland 1806-1807, London 1907. s. 154). U Atteridge'a w trzecim opracowaniu, w jakim poświęcono nieco więcej miejsca tej bitwie brak w ogle informacji, o jakiej porze się rozgrywała.
W każdym razie z godziną 14, jako rozpoczynającą starcie jeszcze się nie spotkałem.
Ciekawe to, co mówicie o 6 p. drag. Zwłaszcza, ze dowodzi słuszności tezy, którą sobie jakiś czas temu wydumałem, że trudno ustalić rodzaj wojsk francuskich, biorących udział w bitwie, a także przebieg starcia. Co autor, to pisze inaczej. Niewątpliwie za wcześniejszą godziną rozpoczęcia starcia przemawiałaby pora dnia i niewielka ilość godzin w odniesieniu do strat. Zwłaszcza a piechota, mnie przeraża, która w ogóle nie jest wspominana w walkach, a poniosła najcięższe straty 26 plp – 3/1/15 (19 z 62), 75 pp – 1/5/7 (13 z 67) (w kolejności, zabici zmarli z ran i ranni oficerowie). Czy ktoś z was czytał może pozycję Jamesa Arnolda "Crisis in the Snows", traktującą o tej kampanii? A jeśli tak, to może tam są jakieś informacje na ten temat?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lis 2010, o 17:01 
Offline
Chef de bataillon
Chef de bataillon
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lut 2010, o 15:50
Posty: 414
Nie wiem czy literówki Santa nie popełniłem :shock: bo z Danilewskiego korzystałem :)

Pozdr.!
B.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lis 2010, o 21:24 
Offline
Colonel
Colonel

Dołączył(a): 22 lis 2010, o 22:21
Posty: 383
A znalazłeś jeszcze jakieś rosyjskie opracowania na ten temat? Bo widziałem, że jesteś nieźle obstukany w tej bajce, zwłaszcza w "Russkoj Starinie"... Mikaberidze, z tego co widziałem odnosi się do jakieś niepublikowanej pracy Karpova. Muszę poszperać, żeby znaleźć tytuł tego dziełka.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lis 2010, o 21:39 
Offline
Chef de bataillon
Chef de bataillon
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lut 2010, o 15:50
Posty: 414
Mam historię 19. kostromskiego pułku piechoty, który brał udział w walkach pod Hoff. Jak wrócę do domu jutro wieczorem to poszperam w tej pozycji.
Wiem że mój dziadek ma też kartę historii 11. iziumskiego pułku huzarów, więc sobie jego knigę niebawem pożyczę -acz z doświadczenia wiem że "karty historii" są streszczeniami działań wojennych danych regimentów, więc poza wzmianką o tym starciu raczej niczego szczególnego nie mogę się spodziewać.

W kwestii opracowań dam znać w poniedziałek.

Pozdr.
B.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 kwi 2011, o 19:30 
Offline
Minister Marynarki i Kolonii, duc de l'Empire
Minister Marynarki i Kolonii, duc de l'Empire
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 lut 2010, o 18:34
Posty: 13
Witam,
Santa napisał(a):
Mam pytanie do Bavarsky'ego. Skąd masz informację, że starcie rozpoczęło się o 14? Michałowski Danielewski (Opisanie wojny 1806 i 1807 godow, Sankt Petersburg 1846, s. 178), podaje, że o g. 15 rosyjska straż przednia dała znać Barlay'owi de Tolly o zbliżaniu się Francuzów. Podobnie podaje F. Petre (Napoleon’s Campaign in Poland 1806-1807, London 1907. s. 154). U Atteridge'a w trzecim opracowaniu, w jakim poświęcono nieco więcej miejsca tej bitwie brak w ogle informacji, o jakiej porze się rozgrywała.
W każdym razie z godziną 14, jako rozpoczynającą starcie jeszcze się nie spotkałem.
Ciekawe to, co mówicie o 6 p. drag. Zwłaszcza, ze dowodzi słuszności tezy, którą sobie jakiś czas temu wydumałem, że trudno ustalić rodzaj wojsk francuskich, biorących udział w bitwie, a także przebieg starcia. Co autor, to pisze inaczej. Niewątpliwie za wcześniejszą godziną rozpoczęcia starcia przemawiałaby pora dnia i niewielka ilość godzin w odniesieniu do strat. Zwłaszcza a piechota, mnie przeraża, która w ogóle nie jest wspominana w walkach, a poniosła najcięższe straty 26 plp – 3/1/15 (19 z 62), 75 pp – 1/5/7 (13 z 67) (w kolejności, zabici zmarli z ran i ranni oficerowie). Czy ktoś z was czytał może pozycję Jamesa Arnolda "Crisis in the Snows", traktującą o tej kampanii? A jeśli tak, to może tam są jakieś informacje na ten temat?

James Arnold w "Crisis in the Snows" potwierdza czas rozpoczęcia starcia na godz. 14:00 (str. 236), kiedy Murat (lekka kawaleria Colberta) spędził rosyjskie forpoczty z mostu.
Pozdrawiam,
JWK

_________________
W polityce głupota nie stanowi przeszkody.
— Napoleon Bonaparte


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL