Teraz jest 29 mar 2024, o 01:00

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
PostNapisane: 10 lut 2010, o 13:45 
Offline
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:49
Posty: 2723
Post użytkownika Stary

Witam
Cytuj:
Na temat żargonu alzackiego masz pewnie wiadomości na podstawie pamiętników Marbota, prawda?


Zdecydowanie mnie przeceniasz :D
Informację na ten temat znalazłem w internecie (wczoraj próbowałem ja odszukać, ale bez rezultaów). Zapadła mi w pamięć, bo po jej przeczytaniu zainteresował mnie język komendy w Legii Nadwiślańskiej. Tam też znalazła się wzmianka o pierwszeństwie służby w pułkach huzarów rekrutów z Alzacji i Lotaryngi przed innymi nacjami, z wyłączeniem Niemców (jakichś państw niemieckich?). Co oczywiście nie przesądza o jednolitym składzie narodowościowym tych pułków.

Natomiast co do istoty sprawy. Wydawało mi się, a prawdę mówiąc nadal mi się wydaje, że odstępstwo od komendy (nie tylko rozkazów ale i korespondencji wewnętrznej - niezależnie od tego jakiego języka używano na codzień) w języku regulaminu było jakimś specyficznym przywilejem nadawanym niektórym pułkom cudzoziemskim. Nie mam na to żadnych dowodów, a jedynie drobne poszlaki. Pamiętam np. narzekania oficerów wojsk galicyjsko-francuskich, że z trzech najważniejszych rzeczy (żołd, kokarda i komenda) tylko ta ostatnia pozostała polska. Wydaje mi się też, że Anglicy zapewniali La Romanę, że nie wprowadzą angielskiej komendy. Ojczystego języka w wojsku domagali się też Węgrzy (ale to być mogło po 1849 r.). I chyba najważniejsze, chociaż tutaj informacje są tylko "ustne" (pochodzą od mojego znajomka mieszkającego w Szwajcarii) - batalion Valais tym się różnił od pułków szwajcarskich utworzonych w 1803 r., że komenda w nim była francuska.
Innymi słowy traktowałem język komendy jako coś sformalizowanego; jako wprost unormowane odstępstwo od regulaminu.
Ale się nie upieram.
Pzdr
Stary


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 lut 2010, o 13:45 
Offline
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:49
Posty: 2723
Post użytkownika Pitrek

Witam!

Nie jestem w stanie nic dopowiedzieć na temat bitwy pod Zehdenick, ale postanowiłem napisać tego posta bo poruszył mnie jeden szczegół. JWK w składzie walczących pułków pruskich wymienił pułk dragonów "Koenigin" No. 5 (4 szwadrony). W składzie tego pułku być może walczył pewien koń, który został potem uwieczniony przez autora poniższego "pomnika".

Cytuj:
Pomnik
Adam, polski koń remontowy, zaszeregowany w 1801 do pułku dragonów królowej (obecnie drugi Pułk Kirasjerów) wiek (w 1828) 29 lat, wzrost 5 stóp, 2 cale, odbył kampanie 1806 i 1813 do 1815r. Dwa razy raniony, nigdy nie chorował a tylko raz był podkuty. Podoficer Zech z głownej komendy żandarmerii jeździ na tym koniu od 1811r. Stał on dotychczas na prawym skrzydle 4 plutonu 3 szwadronu, należał do najwięcej rączych koni i jest do dzisiaj dnia zupełnie zdolny do służby.


Opis ten, wraz z rysunkiem przedstawiającym tego weterana, można znaleźć w "Księdze jazdy polskiej" pod redakcją Wieniawy-Długoszewskiego str. 262

Pozdrawiam
Piotrek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 lut 2010, o 13:46 
Offline
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:49
Posty: 2723
Post użytkownika Castiglione

Na prośbę JWK zamieszczam link do mapki bitwy pod Zehdenick.
Niestety tylko link, bo przy próbie umieszczenia tu całej mapki robi się ona bardzo niewyraźna. :(
Zobacz: mapa


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 lut 2010, o 13:48 
Offline
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:49
Posty: 2723
Post użytkownika JWK

Wracając jeszcze na chwilę do pruskiego 6 pułku huzarów "Schimmelpfennig", to zdaje się, był to ten sam pułk, który 15 maja 1807 dostał baty od naszych ułanów pod Strigau (Struga) na Śląsku. Wracający do Polski z Włoch, były pułk kawalerii legionowej rozbił pod Strigau 6 pułk huzarów "Schimmelpfennig", 3 pułk dragonów "von Irving" i pułk ułanów Prittwitza.
Pozdrawiam,
JWK


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 lut 2010, o 13:51 
Offline
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:49
Posty: 2723
Post użytkownika Louis Nicolas

Cytuj:
Dwa regimenty francuskich huzarów zaatakowały, ale zostały odparte przez oddziały tylnej straży pod Yorckiem, który w międzyczasie został wzmocniony przez oddziały wydzielone z głównych sił Schimmelpfenniga. Yorck zajął pozycję na skraju lasu za Zehdenick, na drodze do Prenzlau.

To absolutnie niemożliwe, aby Yorck 26 października 1806 roku bronił Zehdenick przed kawalerią francuską. W tym czasie bowiem odpierał on jako szef ariergardy korpusu księcia sasko-weimarskiego awangardę korpusu Soulta w Altenzaun. Jego udział w tej ostatniej potwierdza biograf feldmarszałka Johann Gustav Droysen. Zresztą fizycznie to nierealne, bo obie miejscowości dzieli blisko 100 km odległość. A może jakiś inny Yorck dowodził strażą tylną sił Hohenlohe (?)


Pozdrawiam
Louis Nicolas


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 lut 2010, o 13:52 
Offline
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:49
Posty: 2723
Post użytkownika scharfschütze

Dość mocno zakurzone ale warto odkurzyć :)

W rzeczywistości, tak jak napisałeś Louisie, płk Yorck w tym czasie skutecznie na czele lekkiej piechoty odpierał awangardę IV korpusu pod Altenzaun. Natomiast tym dowódcą straży tylnej pod Zehdenick był płk Zieten z pułku dragonów królowej.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 lut 2011, o 00:30 
Offline
Minister Marynarki i Kolonii, duc de l'Empire
Minister Marynarki i Kolonii, duc de l'Empire
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 lut 2010, o 18:34
Posty: 13
Witam,
nie mogłem się oprzeć, obrazek przecudnej urody :D Moment zdobycia sztandaru Dragonów Królowej przez huzarów Lasalle'a. Ilustracja Girbala.
Pozdrawiam,
JWK


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

_________________
W polityce głupota nie stanowi przeszkody.
— Napoleon Bonaparte


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL