Teraz jest 29 mar 2024, o 00:18

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Najlepszy francuski dowódca korpusu pod Austerlitz.
marszałek Bernadotte(I korpus) 0%  0%  [ 0 ]
marszałek Davout(III korpus) 52%  52%  [ 11 ]
marszałek Soult(IV korpus) 43%  43%  [ 9 ]
marszałek Lannes(V korpus) 0%  0%  [ 0 ]
marszałek Murat(korpus kawalerii rezerwowej) 5%  5%  [ 1 ]
marszałek Bessieres 0%  0%  [ 0 ]
Liczba głosów : 21
Autor Wiadomość
PostNapisane: 30 lis 2010, o 15:06 
Offline
Chef de bataillon
Chef de bataillon
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lut 2010, o 15:50
Posty: 414
Goz PółMurat napisał(a):
PS.Czy ktoś mógłby podać mi dokładne informacje o stratach wsród wśród kawalerii oraz taborów III korpusu podczas marszu z Wiednia?Chodzi mi o ilość zdechłych koni.


Można porównać stany III korpusu, z wykazu Grandee Armee sporządzonego w dniu 5 listopada 1805, z tymi jakie były podczas trwania bitwy [+/-] tj. dnia 2 grudnia 1805 r.

I tak wspomniany "wiedeński maraton", pododdziałów Davouta, dość znacznie nadwyrężył stany III korpusu. Przykładowo dywizja Frianta, liczyła 6887 bagnetów dnia 5. XI, natomiast gdy przybyła na pole bitwy pod Austerlitz dysponowała stanem około 3200 bagnetów...
Dodając artylerzystów [z wyłączeniem oczywiście 1 dywizji dragonów], siły dywizji według Bowdena nie mogły wynosić więcej niż 3300 żołnierzy.

Pozdr.
B.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 lis 2010, o 23:43 
Offline
duc de Sandomierz, Maréchal d'Empire
duc de Sandomierz, Maréchal d'Empire
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 mar 2010, o 22:42
Posty: 5316
Lokalizacja: galicyjskie ciemności
bavarsky napisał(a):
S.Czy ktoś mógłby podać mi dokładne informacje o stratach wsród wśród kawalerii oraz taborów III korpusu podczas marszu z Wiednia?Chodzi mi o ilość zdechłych koni.

Zdechłych nie wiem.Ale Bourcier pod Austerlitz stracił zabitych/rannych koni 65/35,w tym 19 pułk dragonów 22/15.
Santa napisał(a):
(100 km dwie doby)

112 w 44 godz.
Z raportu Davouta dla Napoleona /26 XII 1805/.

_________________
,,Messieurs,prevenez les grenadiers que le premier d'entre eux qui m'amene un Prussien prissonier ,je le fais fusiller''.Gen.Roguet.Ligny.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 1 gru 2010, o 21:26 
Offline
Soldat
Soldat

Dołączył(a): 29 paź 2010, o 22:08
Posty: 6
Szanowny Przedmówco!
Napisałeś że wchodząca w skład III korpusu 4 dywizja dragonów poniosła pod Austerlitz straty.Tymczasem,z tego co wiem nie wzięła ona udziału w walce.Czy mógłbyś napisać w którym momencie mogła ona wejść do walki?Jeżeli chodzi Ci o straty podczas marszu z Wiednia to prosiłbym o sprecyzowanie wypowiedzi.

PS.Z tego co wiem do tej dywizji został przydzielony 1 pułk dragonów z rezerwy kawalerii.Czy ktoś może mi napisać jaka była tego przyczyna?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2 gru 2010, o 00:15 
Offline
duc de Sandomierz, Maréchal d'Empire
duc de Sandomierz, Maréchal d'Empire
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 mar 2010, o 22:42
Posty: 5316
Lokalizacja: galicyjskie ciemności
Szanowny Przedmówco.
Goz PółMurat napisał(a):
Tymczasem,z tego co wiem nie wzięła ona udziału w walce.

A więc Davout bujał Napoleona pisząc mu,że Boucier stracił 35 zabitych i 41 rannych.
Oddziały podłegłe Bourcierowi min 1 płk dragonów wraz z Heudeletem wspierały Legranda pod Telnicami.

Pisze o tym m.in: Bielecki,Gallaher,Castle,no i sam Davout.

_________________
,,Messieurs,prevenez les grenadiers que le premier d'entre eux qui m'amene un Prussien prissonier ,je le fais fusiller''.Gen.Roguet.Ligny.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 gru 2011, o 11:43 
Offline
Chef de bataillon
Chef de bataillon
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lut 2010, o 15:50
Posty: 414
Goz PółMurat napisał(a):
Tymczasem,z tego co wiem nie wzięła ona udziału w walce.Czy mógłbyś napisać w którym momencie mogła ona wejść do walki?

PS.Z tego co wiem do tej dywizji został przydzielony 1 pułk dragonów z rezerwy kawalerii.Czy ktoś może mi napisać jaka była tego przyczyna?


Już podczas trwania pierwszej poważnej utarczki na prawym skrzydle wojsk Cesarza, pod Tellenitz [Telenice], około godziny 9 z rana, dragoni Bourciera wykonali szarżę na austriacką jazdę pod wodzą Liechtensteina i Stutterheima przekraczającą strumień Goldbach.
W następnej części dnia/bitwy osłaniali skraje prawe skrzydło wojsk Davouta,

Bourcier dysponował 15., 17., i 27. pułkiem dragonów. 25.-ty został pozostawiony na tyłach w Raigern, a regimenty 18.-ty i 19.-ty pod wodzą Sahuca zatrzymano w rezerwie.

Jeżeli chodzi o 1 pułk dragonów [dowódca Colonel Jean Thomas Arrighi de Casanova :) ], z 1 dywizji dragonów Kleina, to nie został on tymczasowo połączony z dywizją Bourciera, a Frianta i w liczbie 3 szwadronów w mocno niepełnym stanie licząc podczas bitwy tylko 120 szabel, dostąpił zaszczytu udziału w bitwie.

Pozdr.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL