Teraz jest 28 mar 2024, o 21:04

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Najlepszy francuski dowódca korpusu pod Austerlitz.
marszałek Bernadotte(I korpus) 0%  0%  [ 0 ]
marszałek Davout(III korpus) 52%  52%  [ 11 ]
marszałek Soult(IV korpus) 43%  43%  [ 9 ]
marszałek Lannes(V korpus) 0%  0%  [ 0 ]
marszałek Murat(korpus kawalerii rezerwowej) 5%  5%  [ 1 ]
marszałek Bessieres 0%  0%  [ 0 ]
Liczba głosów : 21
Autor Wiadomość
PostNapisane: 7 lis 2010, o 20:54 
Offline
Soldat
Soldat

Dołączył(a): 29 paź 2010, o 22:08
Posty: 6
Podczas bitwy pod Austelitz każdy z marszałków "Wielkiej Armii" miał do odegrania ważną rolę.Który z nich,Waszym zdaniem, najlepiej wykonał,powieżone mu przez cesarza,zadanie?Osobiście głosuję na marszałka Soulta którego korpus najpierw odparł(dywizją generała Legranda przy wsparciu korpusu Davouta) główne natarcie armii koalicji a następnie wykonał decydujące uderzenie na Wzgórza Prackie i prawą flankę wojsk Buxhowdena.Swe decyzje proszę uzasadniać w postach.
Zachęcam do głosowania!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 7 lis 2010, o 21:04 
Offline
duc de Sandomierz, Maréchal d'Empire
duc de Sandomierz, Maréchal d'Empire
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 mar 2010, o 22:42
Posty: 5316
Lokalizacja: galicyjskie ciemności
Te pytania kogoś mi przypominają ;) .

_________________
,,Messieurs,prevenez les grenadiers que le premier d'entre eux qui m'amene un Prussien prissonier ,je le fais fusiller''.Gen.Roguet.Ligny.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 7 lis 2010, o 21:46 
Offline
Soldat
Soldat

Dołączył(a): 29 paź 2010, o 22:08
Posty: 6
Kogo konkretnie? :?:


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 8 lis 2010, o 19:52 
...dla mnie również ważną rolą było to współdziałanie korpusów Marszałka Soult i Marszałka Davout. Generał Friant - z korpusu Marszałka Davout - moim zdaniem też zasługuje na uwagę na równi z Generałem Legrand (te Stawy Żatczańskie - lub Zatczanske).
Pozdrowienia


Góra
  
 
PostNapisane: 8 lis 2010, o 20:47 
Offline
duc de Sandomierz, Maréchal d'Empire
duc de Sandomierz, Maréchal d'Empire
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 mar 2010, o 22:42
Posty: 5316
Lokalizacja: galicyjskie ciemności
Stawiam na Davouta.Sentyment + Złoty Potok + gdyby nie kłamstwo Kutuzowa podarowałby Napoleonowi cara batiuszkę.

_________________
,,Messieurs,prevenez les grenadiers que le premier d'entre eux qui m'amene un Prussien prissonier ,je le fais fusiller''.Gen.Roguet.Ligny.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 8 lis 2010, o 22:36 
Offline
Soldat
Soldat

Dołączył(a): 29 paź 2010, o 22:08
Posty: 6
Na razie prowadzi Davout. Jak dla mnie pod Austelitz nie odegrał on większej roli-cóż, każdy może mieć swoje zdanie.
U mnie na drugim miejscu jest Murat(za dobre rozegranie starcia kawalerii na północy) a na trzecim Bernadotte(po pojawieniu się jednej z jego dywizji wycofała się nawet gwardia carska :lol: ).
Dziękuję za oddane już głosy i zachęcam do dalszych.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 9 lis 2010, o 19:28 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 lut 2010, o 19:07
Posty: 1252
Soult - za powstrzymanie głównego natarcia przeciwnika i za natarcie na Pratzen (pamiętna scena przed atakiem ;) )
Dalej Davout - jego oddziały dobrze sprawowały się na skrzydle (szczególnie Friant). I w końcu Murat - za sprawne dowodzenie kawalerią rezerwową.

_________________
Pole bitwy jest miejscem gdzie króluje chaos. Zwycięża ten kto potrafi ujarzmić ten chaos, zarówno jego własny jak i przeciwnika.
- Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 lis 2010, o 22:52 
Offline
Colonel
Colonel

Dołączył(a): 22 lis 2010, o 22:21
Posty: 383
No to, żeby posiać trochę zamieszania.

Może bardziej obszerne wypowiedzi?
Moim zdaniem najlepiej spisał się Davout. Jego wojska wchodziły do walki po morderczym marszu (100 km dwie doby), z którym może się jedynie równać marsz Lekkiej Brygady pod Talaverę (ale tamten nie odegrał żadnej roli, bo się spóźnili ;)). Sprawnie prowadził działania na tym skrzydle koordynując obronę z kontratakiem. Jego przybycie miało ogromny wpływ na losy bitwy, gdyż rozstrzygnęło starcie na prawym skrzydle na korzyść Francuzów. Zważywszy na proporcję sił, trudno się zgodził z kolegą Goz PółMuratem, iż nie odegrał on większej roli. Moim zdaniem, to Murat spisał się przeciętnie, nie osiągając rozstrzygnięcia na swoim skrzydle. Zważywszy na swojego adwersarza, który był typowym austriackim dowódcą (tzn. nie grzeszył nadmiernie wysokimi umiejętnościami, ale ciągle dowodził kawalerią), mógł się nieco bardziej postarać. Na usprawiedliwienie syna oberżysty, można dodać, ze po raz pierwszy miał on do dyspozycji tak duże siły jazdy (szczególnie ciężkiej) na polu bitwy i nie musiał wszystkiego ogarniać. A poza tym wartość bojowa tej jazdy po ciężkiej kampanii, która była pierwszą w takim składzie organizacyjnym z pewnością wzmagała wątpliwości.

Z pewnością porównywalnie ważna z rolą marszałka Davout, jest postawa korpusu Soulta. Umiejętne zastosowanie działań manewrowych i wyczucie momentu krytycznego (uderzenie na Thiebaulta i Moranda brygad Jurcika i Kamieńskiego) i posłanie tam 6 armat 12-funtowych. Co prawda, wg Thiebaulta, to on zadecydował o odparciu owego ataku, a marszałek wpadł w panikę i prosił go o radę, ale jest to wersja przedstawiona w jego wspomnieniach. A zważywszy na charakter owego generała możemy chyba rozstrzygnąć ten spór na korzyść Soulta.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 lis 2010, o 15:08 
Offline
Soldat
Soldat

Dołączył(a): 29 paź 2010, o 22:08
Posty: 6
Szanowny przedmówco!
Pierwszą akcją III korpusu pod Austerlitz było wsparcie obrony Telnic brygadą gen. bryg.Heudeleta(woltyżerowie 15 ppl oraz 2 bataliony 108 pp).Po początkowym sukcesie atak ten został odparty przez kilka szwadronów austriackiej jazdy.Reszta piechoty Davouta rozpoczęła działania ofensywne,w rejonie Sokolnic,dopiero pod koniec bitwy zaś jego kawaleria w ogóle nie wzięła udziału w walce.Dlatego też myślę że ten marszałek odegrał mniejsza rolę w tej bitwie niż Soult czy Murat.
Przyznaję że jego marsz z Wiednia był wspaniałym przedsięwzięciem, niestety okupionym stratą dużych ilości koni.
W sprawie Murata rzeczywiście trochę przesadziłem.Działania kawalerii rezerwowej pod Austerlitz były dość ostożne jak na charakter jej dowódcy.Niestety nie wiem gdzie znajdowało się stanowisko dowodzenia tego marszałka.
Na koniec jeszcze jedna sprawa.Napisałeś że przeciwnik Murata w tej bitwie,generał dywizji Johann Liechtenstein,nie grzeszył umiejętnościami dowódczymi.Zgadzam sie z tym aczkolwiek: Główna kawaleria koalicji pod Austerlitz była zgrupowana w,złożoną z czterech brygad,V kolumnę.W jej składa wchodzili zrówno Rosjanie jak i Austriacy.Naczelny dowódca tej kolumny dowodził,z tego co wiem,kawalerią austriacką która raczej dobrze się spisała(opóźniając natarcie I korpusu oraz osłaniając odwrót gwardii carskiej).Kawaleria rosyjska była dowodzona przez generała Essena.Jej dwie brygady poniosły duże straty w natarciach na piechotę Lannesa(była to częściowo "zasługa" jednego z rosyjskich dowódców-generała Uwarowa,późniejszego bohatera bitwy pod Borodino)poczym została pokonana szarżą kawalerii gnerała Nansoutego.

PS.Czy ktoś mógłby podać mi dokładne informacje o stratach wsród wśród kawalerii oraz taborów III korpusu podczas marszu z Wiednia?Chodzi mi o ilość zdechłych koni.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 lis 2010, o 00:40 
Offline
Roi de Westphalie et duc de Frioul
Roi de Westphalie et duc de Frioul
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 13:53
Posty: 1727
Zgadzam się z Santą. W tym wypadku działania obronne Davouta były nie mniej ważne, jeśli nie ważniejsze, niż uderzenie Soulta... One bowiem doprowadziły do związania bardzo silnego lewego skrzydła sprzymierzonych, dzięki czemu możliwe było jego zniszczenie. Zasługi w tej batalii można podzielić mniej więcej po połowie między tych dwóch marszałków.

Pozdr

_________________
e-mail: Duroc@poczta.fm
"Oddal się Najjaśniejszy Panie, to Cię zbyt udręcza!"
Geraud Christophe Duroc, książę Friulu, wielki marszałek pałacu
Ostatnie słowa... :(


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL