Teraz jest 28 mar 2024, o 14:20

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2 lut 2010, o 15:20 
Offline
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:49
Posty: 2723
Post użytkownika Unclean

Mam pytanie natury filozoficznej. Zastanowiła mnie myśl Equesa dot. zróżnicowania stopni generalskich i ewentualne wynikające z tego faktu korzyści w postaci posłuszeństwa innych generałów wobec innego "starszego" generała. Słuszną wydaje się być teza że nie tyle zależało to od ilości stopni bo i w wojskach inszych także takowego posłuszeństwa nie było (nie zawsze) ale od funkcji. Mam zatem pytanie czy nie należaołoby aby Cesarz wydumał jakiś sposób na taką sytuację. Skoro tytuły baronów, kawalerów, książąt nie liczyły się absolutnie w hierarchi wojskowej a oficjalne mianowania Cesarza były czasem ignorowane i wyznaczonym na dowódców nie chcieli podporządkować sie inni, to czy jest sposób na taka sytuację. Przykładowo kary degradacji, finansowe, rozstrzelanie :( . Sam nie wiem, wiadomo żołnierz jest żołnierz posłuch musi być, o ile grenadierzy za bójkę nosili świstki papieru u szyi to tym bardziej generalicja powinna znać konsekwencje swych kłótni...

pozdr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2 lut 2010, o 15:21 
Offline
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:49
Posty: 2723
Post użytkownika Duroc

Cytuj:
że wolniej awansowali oficerowie których nominacje generalskie były wcześniejsze niż Napoleona. Na ogół mieli oni mniej respektu dla Cesarza niż ci awansowani przez niego.
To znaczy Ci awansowani przed zdobyciem władzy przez Bonapartego? Bo sam Napoleon został generałem "prowizorycznym" w grudniu 1793, a potwierdzony został przez Konwencję w lutym 1794 r.... Teza ryzykowna i ja także raczej nie widzę sposobu jej poparcia...
Cytuj:
A przykłady Moreau i Pichegru mówią same za siebie.
To są całkiem szczególne prrzypadki. Pichegru był związany z rojalistami, a Moreau miał ogromne ambicje, a do tego nie mało talentu... Choc prawdą jest, że w pierwszych latach władzy Napoleona mniej lub bardziej jawna opozycja wśród generalicji występowała. Miała jednak głównie podłoże ambicjonalne...
Cytuj:
przypomnę tu chociażby słowa Cesarza z okresu 100 dni "biały będzie białym a niebieski niebieskim".
To dotyczyło raczej jasnego samookreślenia się po którejś ze stron w konkretnych warunkach sytuacji 1815 r...
Pozdr :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2 lut 2010, o 15:22 
Offline
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:49
Posty: 2723
Cytuj:
To są całkiem szczególne przypadki. Pichegru był związany z rojalistami, a Moreau miał ogromne ambicje, a do tego nie mało talentu...


Oczywiście że tak ale wiemy to dzisiaj natomiast z punktu widzenia osoby dążącej wówczas do pełnej kontroli nad państwem przypadek Moreau mógł być traktowany jako swoiste memento. Skąd Napoleon wówczas miał wiedzieć, że nie znajdą się inni naśladowcy a jak sam stwierdziłeś niezadowolonych i ambitnych (ale już nie koniecznie zdolnych) nie brakowało.

pozdrawiam :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2 lut 2010, o 15:23 
Offline
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:49
Posty: 2723
Post użytkownika Ułan (Zbyszek)

a żeby Equesowi jeszcze bardziej namieszac pod sufitem to trza dodac admirala Cziczagowa jako dowodcy jednej z armii ros. :o
ps.
stroniczka bagration.php pisze w porządelu o Bagrationie, to ja sie machnąlem. Ale to wcale nie zmienia faktu ze nizszy stopniem nie mogl dowodzic armią.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2 lut 2010, o 15:23 
Offline
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:49
Posty: 2723
Post użytkownika Ułan (Zbyszek)

Tak sie zastanawiam czy ta nadprodukcja stopni generalskich u Aliantow miala cos wspolnego z faktem ze wiekszosc ich dywizjonerow pochodzila z rodzin arystokr./szlach. Takiego np. ksiecia nie mozna bylo nagrodzic tytulem barona, hrabiego ani ksiecia. Moze dlatego dla nich utworzono te nowe stopnie generalskie.
Ciekawe jak to bylo we franc. armii krolewskiej. Wiecie cos o tym ?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2 lut 2010, o 15:24 
Offline
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:49
Posty: 2723
Post użytkownika Eques

Wiem, że biografijka Bagrationa jest w porządku. To przeca moje dzieło :lol:
Cytuj:
nizszy stopniem nie mogl dowodzic armią.
Niższy stopniem od kogo? Przecież niższy stopniem od Bagrationa Barclay mógł.
Wspominałem o tym tu:
http://napoleon.gery.pl/wrogowie/barclay.php

Co do stopni: korpusami w armii przedrewolucyjnej dowodzli marszałkowie dywizjami generałowie porucznicy. Zas (chyba) brygadami marszłkowie polni


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2 lut 2010, o 15:25 
Offline
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:49
Posty: 2723
Post użytkownika ułan (Zbyszek)

Mysle ze podchodzisz do tych spraw zbyt szablonowo. Popatrz np. na organizacje armii ros. w czerwcu 1812.
1-4 Korpus dowodzone przez GL (Witgenstein, Baggovout, Tuczkov, Szuwalow)
ale juz taki 6 Korpus byl dowodzony przez generala piechoty (Dohturow).


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2 lut 2010, o 15:25 
Offline
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:49
Posty: 2723
Post użytkownika Eques

Ale heca, rzeczywiscie. Czyli w skład armii dowodzonej przez gen.-por. wchodził korpus gen.piech. Jednak już wcześniej pisałem, że u Moskali wszystko jest inaczej. To chyba objaw lekceważenie praw przez samodzieżawców.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2 lut 2010, o 15:26 
Offline
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:49
Posty: 2723
Post użytkownika ułan (Zbyszek)

Cytuj:
Ale heca, rzeczywiscie. Czyli w skład armii dowodzonej przez gen.-por. wchodził korpus gen.piech. Jednak już wcześniej pisałem, że u Moskali wszystko jest inaczej. To chyba objaw lekceważenie praw przez samodzieżawców.

Equesie, nie. Inni alianci podobnie robili, Rosjanie wcale nie byli tu jedynymi.
Podam ci kolejny przyklad. Popatrz na organizacje i struktore dowodczo armii pruskiej w 1815 :

I Army Corps - LG Hans Ernst Karl Graf von Ziethen-II

II Army Corps - MG Georg Dubislaw Ludwig von Pirch-I

IV Army Corps - GdI Friedrich Wilhelm Count Bulow

Czyli jeden z korpusow dowodzony przez wysokiego rango generala piechoty (GI - Generall de Infanterie), inny korpus przez zwyklego generala - porucznika (Leutenant-Generall) a jeszcze jeden przez takiego majora generala, najnizszego rango wsrod nich.
Jak widzisz niezly galimatjas.
Czy wiec system aliancki jest lepszy od napoleonskiego tylko dlatego bo ma wiecej stopni generalskich ?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2 lut 2010, o 15:27 
Offline
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:49
Posty: 2723
Post użytkownika Eques

Czy Pirch na pewno był tylko gen.-mjrem? Różnie jest to podawane, być może myli się, z brygadierem Pirchem, który też był w tej armii. Poza tym zauważ, że korpsuy pruskie był niewiele czymś większym niż dywizje francuskie.
Na dodatek Prusy odreagowywały jeszcze kadrową eksplozję organizacyjną z 1813 roku...
Angole mieli jeszcze śmieszniej bo mieli stopnie tymczasowe. Stary dziadyga siedział w Londynie pił i palił cygaro, zaś młody pułkownik tymczasowy generał-major (czyli u nich generał dywziji) dowodził wojskiem w Hiszpnii. Wojna się kończy, odbiera mu sie ten tymczasowy stopień. Duża oszczędność dla budżetu.
Austriacy jednak prawie zawsze mieli tak jak trzeba.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL