Teraz jest 28 mar 2024, o 16:55

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
PostNapisane: 3 lut 2010, o 20:51 
Offline
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:49
Posty: 2723
Post użytkownika JWK

Witam serdecznie,
Cytuj:
1. Jak duży był korpus gen. Michaela von Kienmayera? Czytałem, że 22 tysiące żołnierzy. Te 10 tys. w tekście to tylko jego część, czy cały. Jaki numer posiadał korpus Kienmayera?

Korpus Kienmayera rzeczywiście był większy niż 10000. Kienmayerowi jako jedynemu udało się wyprowadzić część sił z kotła pod Ulm. Było to ok. 18000 ludzi. Kienmayer dołączył do sił Kutuzowa na Morawach i wziął później udział w bitwie pod Austerlitz.
Te 10000, o których pisałem to zapewne jedna z kolumn Kienmayera w okolicach Neuberg-Ingolstadt.

Cytuj:
3. Czy starcie pod Hohenreichen było pierwszym starciem kampanii 1805 roku? Bo na pewno było przed Wertingen.

Starcie pod Hohenreichen nie było oddzielną bitwą. Jest to pierwsza faza bitwy pod Wertingen.

Cytuj:
4. Jak silna była artyleria w dywizjach Oudinota, Kleina, Beaumonta oraz brygadzie Fauconneta? Są tylko dane ogólne.

Artyleria Korpusu Kawalerii Rezerwowej liczyła 3 kompanie artylerii konnej (z 2-go i 6-go pułków artylerii konnej), razem: 18 dział. Te trzy kompanie były podzielone na sześć półkompanii. Jedna półkompania (3 armaty) była przydzielona do każdej dywizji kawalerii i składała się z 2 armat 8-funt. i 1 haubicy 6-cal. Podobnie było w brygadach kawalerii korpuśnej, więc pod Wertingen Fauconnet miał 2 armaty 8-funt. i 1 haubicę 6-cal.

5 Korpus Lannesa posiadał 34 działa. Każda dywizja miała przydzielone: 2 x 12-funt, 6 x 8-funt, 2 x 4-funt i 2 x 6-cal haubice; razem: 12 armat. W źródłach nie ma jednak wzmianki na temat artylerii dywizyjnej Oudinota. Prawdopodobnie została w tyle podczas forsownego marszu grenadierów i nie wzięła udziału w bitwie. Artyleria francuska pod Wertingen to artyleria konna dywizji Beaumonta i brygady Fauconneta, razem 6 armat.

Pozdrawiam,
JWK


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 3 lut 2010, o 20:52 
Offline
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:49
Posty: 2723
Post użytkownika JWK

Cytuj:
Mogę tylko powiedzieć, że warto było czekać... :D

Ale mam również pytanie. Zastanawia mnie niski stan osobowy austriackich batalionów wychodzi średnio 550 ludzi na batalion, jak też niskie stany w pułkach kawalerii francuskiej pułki liczą sobie niewiwel więcej ludzi niż szwadron, a przeciwż to początek kamapnii. Możliwe aby straty marszowe były aż tak duże?

pzdr

p.s.
Jeśli chodzi o mapę, to JWK ty się nie pytaj tylko rysuj !!! :)
[right][snapback]682788[/snapback][/right]


Witam,
Należy pamiętać, że siły Auffenberga były oddziałem wydzielonym. Na pewno nie wystąpiły pod Wertingen w swojej teoretycznej sile.

Rzeczywiście stany kawalerii francuskiej są niskie jak na początek kampanii. Nie wydaje się, aby były na skutek strat marszowych. Stany kawalerii podane są z 23 września 1805, a więc podczas przekraczania Renu.
W kampanii 1805 teoretyczna siła pułku dragonów wynosiła cztery szwadrony liczące 704 ludzi i koni (2 komp. po 88 na szwadron, który liczył 176). Warto również zauważyć, że w owym czasie każda kompania dragonów miała kontyngent pieszych dragonów liczący: 1 podporucznika i 51 żołnierzy. Spowodowane to było kłopotami w dostawach odpowiednich koni. Żołnierze ci formowali tworzone ad hoc pułki pieszych dragonów. Tak więc faktyczny stan pułku dragonów w owym czasie wynosił 1,141 (sztab: 21, 704 konnych plus 416 pieszych dragonów). Teoretycznie w pole (w Korpusie Kawalerii Rezerwowej) powinien wyruszyć pułk w sile 704 (cztery szwadrony). Prawdopodobnie jeden szwadron został pozostawiony w depot, więc pod Wertingen pułk powinien liczyć trzy szwadrony: 528. Niektóre pułki mają ten stan (patrz 26 pułk dragonów z 3-ciej brygady Mileta, dywizja Kleina). Jednak w kampaniach 1805 i 1806 Wielka Armia cierpiała z powodu braku koni, więc stany były z reguły niższe (stąd dywizja pieszych dragonów Baraguey d’Hilliers’a). Dopiero po zajęciu Prus w 1806 uzupełniono braki w kawalerii francuskiej i „wsadzono” na konie dragonów Baraguey d’Hilliers’a.
Podobnie rzecz wyglądała z lekką kawalerią. Każdy pułk huzarów czy strzelców konnych powinien liczyć 715 ludzi i koni (3 szwadrony po 2 kompanie. Kompania liczyła 4 oficerów i 112 żolnierzy, plus sztab pułku liczący 19 ludzi). Z tego wynika, że pod Wertingen pułki lekkiej kawalerii (9 i 10 pułki huzarów) liczyły zaledwie połowę swych stanów. Spowodowane to było, tak jak pisałem powyżej, ówczesną bolączką francuskiej kawalerii liniowej – brakiem koni.

Mapkę narusuję po weekendzie. Da przynajmniej ogólną orientację terenie.
Pozdrawiam,
JWK


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 3 lut 2010, o 20:52 
Offline
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:49
Posty: 2723
Post użytkownika Duroc

Michaile, w kampanii 1805 r. w wojsku habsburskim nie występowały jeszcze korpusy armijne takie, jakie znamy z sił francuskich. Wprowadził je dopiero arcyks. Karol w 1807 r. (ale tu nie jestem pewny daty, niech ktoś poda dokładną, jeśłi dysponuje...). W 1805 r. mamy do czynienia po prostu ze zgrupowniami piechoty, kawalerii i artylerii, które każde potocznie w literaturze nazywane jest "korpusem"...
Pozdr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 3 lut 2010, o 20:54 
Offline
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:49
Posty: 2723
Post użytkownika JWK

Witam,
Mapkę bitwy pod Wertingen podzieliłem na dwie fazy. Myślę, że tak będzie czytelniej. W drugiej fazie nie chciałem zaciemniać obrazu, więc nie naniosłem 1 dyw. kawalerii ciężkiej Nansouty'ego, która nadeszła od strony Frauenstettin.
Początkowo, gdy Exelmans, po zdobyciu Hohenreichen, atakował czworoboki Auffenberga, francuska artyleria konna (6 dział) odprzodkowała swoje działa na wzgórzu pomiędzy Wertingen, a Hohenreichen. W drugiej fazie, gdy nadciągnął Murat i Lannes, artyleria konna zmieniła pozycję i rozpoczęła ostrzeliwanie czworoboków Auffenberga ze wzgórza na północny-wschód od pozycji austriackich.
Pozdrawiam,
JWK

I faza bitwy pod Wertingen. Exelmans atakuje Hohenreichen:

II Faza bitwy pod Wertingen. Skoncentrowany atak francuski na czworoboki austriackie:


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 3 lut 2010, o 20:55 
Offline
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:49
Posty: 2723
Post użytkownika JWK

Witam,
Jeszcze kilka słów na temat Exelmansa po bitwie pod Wertingen. Otóż zaraz po bitwie, Murat i Lannes zgodzili się co do tego, że raport i zdobyte austriackie sztandary powinny zostać zawiezione do kwatery cesarskiej, która znajdowała się wówczas w Donauwörth, nie przez kogo innego, jak tylko przez Exelmansa. Napoleon zadowolony z postawy kawalerii i grenadierów rezerwy nagrodził Exelmansa oficerskim krzyżem Legii Honorowej, podkreślając jednocześnie, że był to pierwszy krzyż w tej kampanii.
Od tej chwili rozpoczęła się szybka kariera Exelmansa w Wielkiej Armii. Po bitwie pod Austerlitz, awansował 27 grudnia 1805 na pułkownika 1-go pułku strzelców konnych. Na czele tego regimentu (w brygadzie najpierw Viallannesa, a później Marulaza w 3-cim korpusie armijnym Davouta) odbył kampanię w Prusach i w Polsce. M.in. pierwszy wszedł do Poznania. 14 maja 1807 awansował na generała brygady i został ponownie aide-de-camp Murata. 17 marca 1808 został baronem cesarstwa z dotacją 10000 franków renty rocznej. Kampanię w Rosji odbył jako major grenadierów konnych gwardii i 8 września (po bitwie pod Borodino) awansował na generała dywizji.

Inaugurująca kampanię bitwa pod Wertingen miała wielki wpływ na morale żołnierzy Wielkiej Armii. Wojsko było w ciągłym marszu, podczas niesprzyjających warunków pogodowych, od chwili opuszczenia obozów nad kanałem La Manche, przekraczając Ren i docierając nad Dunaj. Znając wpływ na morale wojska, pierwszej wygranej bitwy, Napoleon podkreślił jej znaczenie w Rozkazie Dziennym z 13 października (21 vandémiaire) (Correspondance, No.9381): „Cesarz wyraża swoje zadowolenie z postawy dywizji dragonów, 10 pułku huzarów i innych oddziałów, które wzięły udział w bitwie pod Wertingen”.
Napoleon poświęcił również sporo uwagi tej bitwie w swojej korespondencji służbowej i prywatnej. Między innymi w swoim liście z 9 października (17 vandémiaire) do Murata (Correspondance, No.9356), w liście z tego samego dnia do Lannesa (Correspondance, No.9357), w liście do swego brata Józefa z dnia 10 października (18 vandémiaire) (Correspondance, No.9359).
Pozdrawiam,
JWK


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 3 lut 2010, o 20:56 
Offline
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:49
Posty: 2723
Post użytkownika Michaił

Witam!

Bitwa pod Wertingen była pierwszym poważniejszym starciem kampanii 1805 roku. W książce Tomasza Rogackiego "Austerlitz `2 grudnia 1805r." znalazłem informacje, że do pierwszej potyczki doszło dwa dni wcześniej - 6 października pod Munster, na północ od Donauworth, gdzie dywizja gen. Dominique`a Vandamme`a (1. KA marsz. Jean Bernadotte`a) zdobyła lokalny most na Dunaju, rozbijając całkowicie stawiający jej opór batalion austriacki należący do 57. pułku piechoty „Colloredo”. Do następnej potyczki doszło 7 października pod Rain, gdzie jedna z dywizji dragońskich Murata (2. Walthera lub 3. Beaumonta?), a raczej straż przednia (200 szabel) odepchnęła stojące przy moście słabe siły osłonowe gen. Michaela von Kienmayera.

- Czy są to pewne informacje?
- Czy doszło przed Wertingen do innych potyczek?

Pozdrawiam!
Michaił


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 3 lut 2010, o 20:56 
Offline
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:49
Posty: 2723
Post użytkownika JWK

Witam,
Bez wątpienia, do drobnych potyczek podczas przeprawy dochodziło. Patrz wcześniejszy opis:
Cytuj:
7 października 1805 Wielka Armia przekroczyła Dunaj w Münster, Donauwörth i Neuberg. Napoleon, na podstawie informacji uzyskanych od kilkuset jeńców wziętych w tych miejscowościach, utwierdził się w przekonaniu, że armia austriacka wciąż była w Ulm nad Dunajem i rzeką Iller.

Ale były to nieznaczne utarczki francuskich forpoczt z austriackimi oddziałami osłonowymi strzegącymi mostów na Dunaju.

Natomiast mam pewne wątpliwości co do:
Cytuj:
do pierwszej potyczki doszło dwa dni wcześniej - 6 października pod Munster, na północ od Donauworth, gdzie dywizja gen. Dominique`a Vandamme`a (1. KA marsz. Jean Bernadotte`a) zdobyła lokalny most na Dunaju, rozbijając całkowicie stawiający jej opór batalion austriacki należący do 57. pułku piechoty „Colloredo”.


Otóż znalazłem w b. dobrej książce Christophera Duffy'ego "Austerlitz 1805", str. 45, fragment na ten temat [wytłuszczenia druku moje]:
"On the night of 6/7 October the leading elements of Soult's corps reached Danube. The retreating Austrians had damaged the bridge at Donauworth by fire, but a couple of miles upstream the French discovered a bridge at Munster, and Vandamme's division crossed without resistance."

Swoją drogą, w niedługim czasie (w sierpniu?) powinna ukazać się na rynku (niestety nie w Polsce!) publikacja Roberta Goetza "1805 - Austerlitz: Napoleon and the Destruction of the Third Coalition" wydawana przez Wydawnictwo Greenhill Books. Książka dostępna będzie na Amazon w cenie około 17 funtów.
Znając Roberta Goetz'a od kilku lat, mogę zapewnić, że będzie to najbardziej szczegółowe i wiarygodne (poparte kilkuletnimi badaniami archiwów) opracowanie na temat kampanii 1805 (a zwłaszcza bitwy pod Austerlitz).

Właśnie Robert Goetz wskazał mi na pewne rozbieżności jakie pojawiają się w źródłach francuskich i austriackich dotyczących bitwy pod Wertingen.
Jean-Lambert-Alphonse Colin "La surprise des ponts de Vienne en 1805, Austerlitz, et la question des etangs d'Austerlitz" Revue d'Histoire 1905-1908.
Paul Claude Alombert-Goget i Jean-Lambert-Alphonse Colin "La Campagne de 1805 en Allemagne", 6 tomów, Paryż 1902-1908.
Carl von Schonhals "Der Krieg in Deutschland" Wiedeń, 1873.
Analizę tą postaram się przedstawić tutaj nieco później, jak znajdę więcej wolnego czasu.
Pzdrawiam,
JWK


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 3 lut 2010, o 20:57 
Offline
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:49
Posty: 2723
Post użytkownika JWK

Druga sprawa Michale to:
Cytuj:
6 października pod Munster, na północ od Donauworth, gdzie dywizja gen. Dominique`a Vandamme`a (1. KA marsz. Jean Bernadotte`a) zdobyła lokalny most na Dunaju

Nie wiem, czy to jest cytat z p. Rogackiego, ale dywizja Vandamme'a nie wchodziła w skład I Korpusu Bernadotte'a, lecz w skład 4 Korpusu Soulta (2-ga dywizja). Składała się z brygad: Schiner'a, Ferey'a i Candrasa. Poza tym Munster znajduje się na południe od Donauworth, w górę rzeki w kierunku Ulm. I Korpus Bernadotte'a forsował Dunaj na północ od Donauworth, w rejonie Neuburg, Ingolstadt.
Pozdrawiam,
JWK


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL