Teraz jest 29 mar 2024, o 01:54

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 17 lut 2012, o 11:41 
Offline
Soldat
Soldat

Dołączył(a): 16 lut 2012, o 23:02
Posty: 10
Witam !
Jestem studentem II roku historii i mam pewien problem z pracą proseminaryjną*. Zaproponowałem prowadzącemu kilka tematów, a on wybrał ten, który miał być zapchajdziurą - czyli pierwsza kampania Napoleona we Włoszech pod kątem wyrabiania się jego taktyki i strategii i oraz zachowania. Problem mam z literaturą. Na Waszej stronie uważnie przestudiowałem bibliografię i stwierdziłem brak opracowań tej kampanii, ba, nawet bitew takich jak pod Arcole, Rivioli, Lodi czy Castiglione. Chciałem się zwrócić do Was z prośbą o pomoc, to znaczy o podsunięcie jakiejś literatury, która mi mogła umknąć, bo dostęp do biografii Napoleona czy książek teoretyków strategii mam. Prowadzący powiedział, że jeśli bardzo się uprę, to będę mógł wziąć inny temat, który zaproponowałem ( o drodze do buławy marszałkowskiej na przykładzie wybranych marszałków, tu kłopotów z literaturą by nie było ) ale ten mu się spodobał ( a dziwne, bo zajmuje się on historią gospodarki i propagandą ). Jeśli wątek założyłem w złym dziale, to bardzo przepraszam i proszę o przeniesienie.
Z góry bardzo dziękuję za wszelką pomoc :)

* Ma mieć charakter artykułu monograficznego ( jeden arkusz czyli około 22 stron), choć ze względu na oparcie się na literaturze, a nie źródłach, nie będzie nim. Generalnie, służy jako takie przetarcie szlaków przed seminarium licencjackim.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 lut 2012, o 12:16 
Offline
duc de Sandomierz, Maréchal d'Empire
duc de Sandomierz, Maréchal d'Empire
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 mar 2010, o 22:42
Posty: 5316
Lokalizacja: galicyjskie ciemności
Marian Kukiel: Wojny napoleońskie.
Może ktoś inny coś dorzuci.

_________________
,,Messieurs,prevenez les grenadiers que le premier d'entre eux qui m'amene un Prussien prissonier ,je le fais fusiller''.Gen.Roguet.Ligny.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 lut 2012, o 12:34 
Offline
Roi de Westphalie et duc de Frioul
Roi de Westphalie et duc de Frioul
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 13:53
Posty: 1727
Praca wspomniana przez grenadiera jest absolutnie podstawowa, da Ci bowiem orientację w przebiegu kampanii. Jest tam również rozdział o strategii i taktyce. Jeśli chodzi o te zagadnienia to literatura jest bardzo duża, także częściowo wznawiana w ostatnich latach, nazwiska Camon i Cantal powinny być dla Ciebie drogowskazem...

Cytuj:
Na Waszej stronie uważnie przestudiowałem bibliografię i stwierdziłem brak opracowań tej kampanii,
Bardzo dobry ruch, jak na początek... ;) Ale teraz powinieneś oddać się studiowaniu katalogów Twoich bibliotek: wydziałowej, uczelnianej i miejskiej :D

Pozdr

_________________
e-mail: Duroc@poczta.fm
"Oddal się Najjaśniejszy Panie, to Cię zbyt udręcza!"
Geraud Christophe Duroc, książę Friulu, wielki marszałek pałacu
Ostatnie słowa... :(


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 lut 2012, o 13:07 
Offline
Soldat
Soldat

Dołączył(a): 16 lut 2012, o 23:02
Posty: 10
W bibliotece wydziałowej byłem i katalogi studiowałem, choć wtedy z myślą o innych tematach, ale na wojskowość zwracałem uwagę i było dziwnie... biednie. Kukiel i Camon już zaklepani, gdybym tych pozycji nie znał... :mrgreen:
W poniedziałek będę szukał Cantala i natchnienia w uniwersyteckiej i miejskiej bibliotece.
Czy u Clausewitza znajdę coś przydatnego, przyznaję się bez bicia, że nie mogłem się zabrać ;)
Na pewno przyda się Encyklopedia wojen napoleońskich Bieleckiego.
I na pewno na marginesie przydadzą się pamiętniki ze świętej Heleny, ale z tego, co kojarzę, da się je w internecie znaleźć, bo korzystałem z nich pisania matury.
Dzięki za pomoc :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 lut 2012, o 14:54 
Offline
Roi de Hollande et grand-duc de Luxembourg
Roi de Hollande et grand-duc de Luxembourg
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 01:27
Posty: 495
Kampanie i bitwy to nie moja bajka ale ... czy dostatecznie uważnie przeczesałeś nasz serwis ?
Znajdziesz na stronie głównej Pamietniki Napoleona , pracowicie tłumaczone przez Kampa.
Może warto przeczytać , co sam Napoleon miał do powiedzenia ...

Przejrzyj też opracowania bitew w naszym serwisie , zaglądnij na Wiki ...
W jakich językach obcych możesz czytać ?
Jutro mogę zrobić pogrzeb na moich pólkach i może jeszcze coś wymyślę.

Pozdrawiam i życzę odwagi

T.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 lut 2012, o 15:36 
Offline
Soldat
Soldat

Dołączył(a): 16 lut 2012, o 23:02
Posty: 10
Będę czesał bardzo uważnie Wasz portal, tylko nie wiem, jak na takie źródło w przypisach, jeśli akurat nie będzie innego, będzie zapatrywał się prowadzący. W następny poniedziałek będę z Nim o tym rozmawiał i do tej pory muszę sobie wyrobić porządny przegląd sytuacji.
Pamiętniki już tu przeglądałem i przydadzą się na pewno, bez zdania Bonapartego ani rusz :)
Za wikipedię zostałbym zjedzony, ale szukam w niej odnośników gdzieś dalej.
Co do języków, troszkę rzeźbię po angielsku, na tyle, aby jeden czy dwa artykuły lub jakąś część książki opracować, na pewno nie na tyle, aby oprzeć się głównie na niej.
Dzięki i pozdrawiam :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 lut 2012, o 21:27 
Pierwsza kampania Napoleona to również Legiony i Polacy, więc proponuję zajrzeć do Pachońskiego "Legiony polskie we Włoszech" - o ile mnie pamięć nie myli jest tam "...ociupinka..." o strategii generała Bonaparte. O oblężeniu Mantui mamy tekst naocznego świadka czyli Godebskiego.
Polecam Federację Bibliotek Cyfrowych i szczególnie stronę Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej.
Mamy i Amilkara Kosińskiego, zaś w bibliotece cyfrowej Google "...siedzi..." pamietnik Generała Dąbrowskiego.
Niby mało, ale i dużo zarazem.
Trzymam kciuki... ;)


Góra
  
 
PostNapisane: 17 lut 2012, o 21:38 
Offline
Soldat
Soldat

Dołączył(a): 16 lut 2012, o 23:02
Posty: 10
I dużo i mało ;)
Dobrze będzie zawrzeć wątek wojsk sojuszniczych, a przeszukiwanie księgi, która ma prawie trzy tysiące stron ( posiadam u siebie książkę Szyndlera o Legionach i wspomina on, jak wielkie jest dzieło Pachońskiego ) - już czuję ten dreszcz ;) Pozytywny, oczywiście ;) Także również dziękuję za cenną wskazówkę :)
A jak mogłem nie pomyśleć o pamiętniku Dąbrowskiego - widać, że nie myślę po dopiero wygranej sesji...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 lut 2012, o 00:01 
Offline
Roi de Westphalie et duc de Frioul
Roi de Westphalie et duc de Frioul
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 13:53
Posty: 1727
Cytuj:
przeszukiwanie księgi, która ma prawie trzy tysiące stron
W czterech tomach, jednakowoż... ;)

_________________
e-mail: Duroc@poczta.fm
"Oddal się Najjaśniejszy Panie, to Cię zbyt udręcza!"
Geraud Christophe Duroc, książę Friulu, wielki marszałek pałacu
Ostatnie słowa... :(


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 lut 2012, o 12:38 
Offline
Minister Marynarki i Kolonii, duc de l'Empire
Minister Marynarki i Kolonii, duc de l'Empire
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 lut 2010, o 18:34
Posty: 13
Polecam "A Military History and Atlas of the Napoleonic Wars" Vincent J. Esposito, John R. Elting, ISBN 1-85367-346-3. Pierwotnie książka przygotowana jako pomoc naukowa dla studentów West Point.
JWK

_________________
W polityce głupota nie stanowi przeszkody.
— Napoleon Bonaparte


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL