Teraz jest 29 mar 2024, o 00:36

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
Autor Wiadomość
PostNapisane: 3 lut 2010, o 22:35 
Offline
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:49
Posty: 2723
Post użytkownika JWK

Witam,
Rzeczywiście, Victor po bitwie pod Pułtuskiem został przeznaczony przez Napoleona na dowódcę X korpusu na Pomorzu Szwedzkim. Podczas podróży został pojmany przez von Schilla w Arenswalde (Choszczno) w styczniu 1807. Miesiąc później został wymieniony na Bluchera, powrócił do armii i dowodził blokadą Grudziądza. Skąd masz informacje, że wymiana odbyła się w kwietniu 1807 w Pitynach?
Pozdrawiam,
JWK


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 3 lut 2010, o 22:36 
Offline
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:49
Posty: 2723
Post użytkownika Anrep

Witam!
Informacja na temat wymiany w Pitynach pochodzi z tzw. literatury regionalnej, która może być (ale nie musi) wiarygodnym źródłem. Jak byś był zainteresowany podaniem konkretnych pozycji mogę Ci przesłać na mejla. Ja zaś postaram się dziś znaleść pozycje, w których tą informację widziałem. Pozdrowienia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 3 lut 2010, o 22:36 
Offline
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:49
Posty: 2723
Post użytkownika JWK

Witaj Anrep,
Oczywiście będę zobowiązany za informacje. Mój adres:
kowalik-jan@wp.pl
Ze swojej strony również poszukam bardziej szczegółowych informacji.
Pozdrawiam,
JWK


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 3 lut 2010, o 22:37 
Offline
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:49
Posty: 2723
Post użytkownika JWK

Doszukałem się nowych szczegółów dotyczacych wymiany Victora na Bluchera.
Otóż według biografii Bluchera napisanej przez Ungera, tom I str. 321-322
Blucher który przetrzymywany był w Hamburgu dowiedział się o wymianie 16
marca 1807. Wymiana nastąpiła 25 kwietnia 1807 na moście w Pitynach.

Data podawana w źródłach francuskich - 8 marca 1807, pochodzi prawdopodobnie
z listu Napoleona do żony generała Victora, która pozostawała w tym czasie w
Szczecinie (Victor był w drodze do Szczecina). W liście tym datowanym właśnie
8 marca 1807 w Osterode (Ostróda) Napoleon pisze do Mdme Victor: "Otrzymałem
Pani list. Dokonałem wymiany generała Victora i może oczekiwać go Pani w każdej
chwili.....".
Prawdopodobnie 8 marca 1807 Napoleon dopiero podjął decyzję o
wymianie, która nastąpiła znacznie później. Victor przetrzymywany był w Colberg
(Kołobrzegu), a Blucher w Hamburgu, a więc znaczne odległosci do Pityn.
Data 25 kwiecień 1807 podawana przez Ungera jest również problematyczna, ponieważ
Blucher 27 kwietnia był już w Berlinie.
Pozdrawiam,
JWK


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 3 lut 2010, o 22:38 
Offline
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:49
Posty: 2723
Post użytkownika Apacz

Witam!
Też spotkałem się z datą 8 marca, ale JWK pewnie ma rację ją korygując :rolleyes:
Przy okazji, dzięki uprzejmości Castiglione, zamieszczam obrazek ilustrujący to wydarzenie (autorstwa Carla Roechlinga). Artysta jakoś o moście zapomniał... :oczko: :hahahaha: , ale za to sceneria jest typowo zimowa jak na kwiecień :(
pzdr - apacz

Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 3 lut 2010, o 22:39 
Offline
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:49
Posty: 2723
Post użytkownika JWK

Dzięki Apaczu za wspaniałą rycinę. Rzeczywiście gdzie jest most na Pasłęce??
Ze swojej strony zamieszczam zdjęcie mostu w Pitynach widok obecny.
Pozdrawiam,
JWK


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 3 lut 2010, o 22:40 
Offline
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:49
Posty: 2723
Post użytkownika JWK

Cytuj:
Witam!
Też spotkałem się z datą 8 marca, ale JWK pewnie ma rację ją korygując rolleyes.gif
Przy okazji, dzięki uprzejmości Castiglione, zamieszczam obrazek ilustrujący to wydarzenie (autorstwa Carla Roechlinga). Artysta jakoś o moście zapomniał... renske.gif laughing.gif , ale za to sceneria jest typowo zimowa jak na kwiecień sad.gif
pzdr - apacz


Witam,
Według biografii Blüchera wydanej w 1907 przez von Ungera, tom I, str. 322 wynika, że wymiana odbyła się w szpalerze kawalerii uformowanej w linie, a nie pośród piechoty (na rysunku widoczna jest pruska piechota). Prawdopodobnie von Unger opierał się tu na wspomnieniach samego Blüchera. Więc Roechling popełnił błąd ukazując moment wymiany w ten sposób! Można przyjąć, że podobnie „zapomniał” o moście w Pitynach i kwietniowej pogodzie.

Jednak von Unger nie podaje, czy wymiana odbyła się w szpalerze kawalerii francuskiej uformowanej na zachodnim brzegu Passarge (Pasłęki), czy pruskiej na wschodnim, lub francuskiej i pruskiej stojącej naprzeciw siebie i jaką rolę odegrał most w Pitynach.
Literatura sensacyjna i filmy przyzwyczaiły nas do tego, że podobne wymiany odbywały się w ten sposób, że wymieniani mijali się na środku mostu. Czy również tak została przeprowadzona wymiana Victora na Blüchera? Von Unger podaje, że odbyła się w szpalerze kawalerii uformowanej w linie ( a więc nie na moście), niedaleko rzeki Passarge (Pasłeki) na północ od Liebstadt (Miłakowo) "an der Passarge nördlich Liebstadt zwischen zwei aufmarschierten Kavallerie-Abteilungen". Jednak źródła podają most w Pithenen (Pitynach) jako miejsce wymiany.
Pozdrawiam,
JWK


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 5 maja 2011, o 23:50 
Offline
Soldat
Soldat

Dołączył(a): 5 maja 2011, o 23:39
Posty: 1
Panowie, patrze na datę i szczerze mi Was trochę szkoda, bo na informacje o cmentarzu żołnierzy napoleońskich czekaliście prawie rok. Prawda jest taka, że cmentarz jest a można raczej powiedzieć, że bardziej był, zostały jego szczątki. Dobrze znam jego miejsce. Cmentarz znajduje się w Nowogardzie. Po bitwie, która rozegrała się o zamek i miasto w Nowogardzie zginęło blisko 300żołnierzy francuskich. Pochowano ich jakies 300metrów od placu walk. Niestety około 15lat temu cmentarz zlikwidowano a na jego miejscu postawiono...oczyszczalnie ścieków. Pamiętam, jako mały chłopiec, że przy budowie oczyszczalni ludzie wyciągali z ziemi kości, czaszki. Małe pozostałości tego cmentarza zostały. W razie gdyby ktoś z Was był zainteresowany jakimiś informacjami piszcie, postaram się Wam pomóc. A co do wsi między Starogardem a Łobzem, to wydaje mi się, że mogę wiedzieć, która.

pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2 sie 2012, o 23:00 
Offline
duc de Sandomierz, Maréchal d'Empire
duc de Sandomierz, Maréchal d'Empire
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 mar 2010, o 22:42
Posty: 5316
Lokalizacja: galicyjskie ciemności
WPK napisał(a):
Przy okazji, dzięki uprzejmości Castiglione, zamieszczam obrazek ilustrujący to wydarzenie (autorstwa Carla Roechlinga). Artysta jakoś o moście zapomniał... :oczko: :hahahaha: , ale za to sceneria jest typowo zimowa jak na kwiecień :(

W swoich wspomnieniach pułkownik Seruzier: ,,Memoires militaires du baron Seruzier colonel d'artillerie legere''twierdzi,że to on ze strony francuskiej uczestniczył w wymianie Bluchera na Victora.

_________________
,,Messieurs,prevenez les grenadiers que le premier d'entre eux qui m'amene un Prussien prissonier ,je le fais fusiller''.Gen.Roguet.Ligny.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL