Teraz jest 29 mar 2024, o 12:34

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4
Autor Wiadomość
PostNapisane: 3 lut 2010, o 23:47 
Offline
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:49
Posty: 2723
Post użytkownika Kondeusz

wybacz mi drogi marszałku ale te dwa pojecia sa dla mnie bardzo zblizone :cry: niestety musze na kims odreagowac.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 3 lut 2010, o 23:48 
Offline
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:49
Posty: 2723
Post użytkownika Duroc

Cytuj:
Ale na pewno lepiej niż teraz, gdy ją przekłamują jego wrogowie
Biorąc z niego światły przykład...
Cytuj:
ale te dwa pojecia sa dla mnie bardzo zblizone
Szkoda... Bo oba są z zupełnie innej beczki...
Cytuj:
A co to ma do wojskowosci francuskiej to nie wiem
Otóż to... ;)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 3 lut 2010, o 23:48 
Offline
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:49
Posty: 2723
Post użytkownika Kondeusz

no to żem dowalił do pieca, a chciałem zrobic z laika :cry: głupim...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 3 lut 2010, o 23:49 
Offline
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:49
Posty: 2723
Post użytkownika Savary

Cytuj:
Cytuj:
Ale na pewno lepiej niż teraz, gdy ją przekłamują jego wrogowie
Biorąc z niego światły przykład...

Panowie.Ktos kiedys powiedzial,ze historia to propaganda zwyciezcow.Dlatego ja osobiscie wolalbym miec do czynienia z kilkoma przeciwstawnymi przeklamaniami,gdyz drobiazgowo analizujac je mozna nawet dojsc do czegos zblizonego do prawdy.Jesli przeklamanie jest tylko jedno(jak "Ad urbe condita" Tytusa Liwiusza)dojscie do prawdy jest duzo bardziej skomplikowane.
Pzdr.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 3 lut 2010, o 23:50 
Offline
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:49
Posty: 2723
Post użytkownika Brienne

Tak przeczytałem dzisiejsze rozmowy w tym topicu i zastanawiam się co mają obe wspólnego z epoką napoleońską. :( Zresztą większość ostatnich topiców w rozdziale bitwy i kampanie również nie ma nic wspólnego z epoką napoleońską. :oops: To tylko taka moja osobista refleksja. :x


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 3 lut 2010, o 23:51 
Offline
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:49
Posty: 2723
Post użytkownika Rafalm

Cytuj:
Tak przeczytałem dzisiejsze rozmowy w tym topicu i zastanawiam się co mają obe wspólnego z epoką napoleońską. Zresztą większość ostatnich topiców w rozdziale bitwy i kampanie również nie ma nic wspólnego z epoką napoleońską. To tylko taka moja osobista refleksja.

Chyba trzeba będzie poszukać jakiegoś forum, na którym można będzie porozmawiać o Napoleonie :lol: :lol:


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 3 lut 2010, o 23:52 
Offline
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:49
Posty: 2723
Post użytkownika ułan (Zbyszek)

Gdzies widzialem zestawienie poszczegolnych bitew w wojnach napoleonskich, kto zwyciezyl a kto przegral, itd., straty, liczebnosc stron walczacych. (napoleonseires ?) Najczestszymi uczestnikami bitew w tym okresie sa Francuzi, to oczywiste.
Tak sie zastanawiam jak by wypadlo np. porownanie wynikow Francuzow z okresu wojen napoleonskich do okresow "sasiednich", np. wojen rewolucyji. Lub do innych wojen z udzialem franc. armii.
Byc moze ze najwieksza ilosc sukcesow byla w okresie napoleonskim, choc nie znam np. danych z okresu wojen "Krola Slonce".
Czy np. Austerlitz moze byc uwazane za najwieksze franc. zwyciestwo w historii ?
(najwieksze nie w ilosci wojsk ale znaczenia, skutkow)

pozdr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 3 lut 2010, o 23:52 
Offline
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:49
Posty: 2723
Post użytkownika Stary

Witam
O Anglikach niewiele mogę powiedzieć, bo chociaż swego czasu spędziłem w Londynie ponad rok to raczej obracałem się w kręgach Polonii. Ale od kilku lat mam dosyć bliskie kontakty z Czechami.
Cytuj:
Naród czeski w swej masie stał się drobnomieszczański i mieszczański. Stąd też jego cechy (choc to oczywiście generalizacja...): pragmatyzm, brak skłonności do porywczych i poniekąd samobójczych gestów, nastawienie na trwanie tkanki narodowej a nie powstańcze walenie głową w mur

Czesi chyba jednak nie tak łatwo poddają sie klasyfikacji. Im dłużej ich znam tym mniej o nich wiem. W moim pokoleniu (ludzie koło czterdziestu lat) myśl Duroca pewnie ma sens. Ale u młodszych chyba się nie sprawdza. Największe uznanie właśnie wśrod takich młodziaków zdobyłem, kiedy pokazywałem im zdjęcia z "zabawy ulicznej" na Starówce 3 maja 1982. Najbardziej zachwycało ich, że nikt nie zasłaniał twarzy.
Pzdr
Stary


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 3 lut 2010, o 23:53 
Offline
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:49
Posty: 2723
Post użytkownika Duroc

Cytuj:
Czesi chyba jednak nie tak łatwo poddają sie klasyfikacji. Im dłużej ich znam tym mniej o nich wiem. W moim pokoleniu (ludzie koło czterdziestu lat) myśl Duroca pewnie ma sens.
Masz całkowita racje Stary. Moje generalne uwagi dotyczyły czasów minionych, nie współczesności...
Pozdr :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 6 kwi 2011, o 23:00 
Offline
Tambour
Tambour

Dołączył(a): 26 lut 2011, o 23:39
Posty: 159
Też dokładnie nie wiem o co im chodzi przecież świat był zdumiony gdy Niemcy pokonały Francję ! Zresztą Anglicy też nie są idealni...



Chyba trzeba będzie poszukać jakiegoś forum, na którym można będzie porozmawiać o Napoleonie :lol: :lol:

No forum jest o Napoleonie więc nie trzeba szukać ... Czasami trzeba pomyśleć logicznie
poza tym może i czasami coś nie jest o Napoleonie ale zawsze coś ma tu napoleońską nutkę. A tak w ogóle tu wszystko według mnie jest o Napoleonie.A jeśli coś nie jest to rzadko...


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL