Teraz jest 28 mar 2024, o 14:57

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 3 lut 2010, o 23:38 
Offline
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:49
Posty: 2723
Post użytkownika ułan (Zbyszek)

Oj tak tak, wacpanowie, ta rywalizacja franc.-ang. byla jest i chyba bedzie przez jakis czas. No moze nie na polach bitew czy walki o kolonie ale w innych dziedzinach.
Pamietam jak byly Mistrzostwa Europy w pilce noznej w Portugalii. Jakos tak 2-3 dni przed meczem Francja-Anglia redakcja angielskiego brukowca "The Sun" (majacy najwiekszy lub jeden z najwiekszych nakladow pras. w UK) wyslal 'ekipe ochotnikow' do Paryza. I co oni tam porabiali ? Ano zawiesili flage angielsko z napisem "Naprzod Anglio" na Luku Triumfalnym (!) w samym sercu Francji.
Flaga wisiala nie za dlugo bo przyszli policmajstrzy i trza bylo zwijac wszystko.
No ale na drugi dzien na wielu kanalach sportowych w UK i USA pokazano owy epizod.
Francuzi sie oczywiscie o wszystkim dowiedzieli i nazajutrz ich 'ekipa' ochotnikow pojechala do Anglii. Zawiesili flage francusko na budynku Parlamentu w Londynie.
Na drugi dzien kanaly tv we Francji oczywiscie nieomieszkaly to pokazac z uczuciem pelnej satysfakcji.

Takze atmosfera przed meczem byla ze tak powiem calkiem slodka.
Niestety mecz wygrala Francja, i w tej nieoczekiwanej sytuacji gazeta The Sun nie zostawila suchej nitki na pilkarzach ang. Duma Albionu zostala upokorzona.

Przed nastepnym meczem Anglia-Portugalia, grupa Anglikow rozwinela naprawde gigantyczych rozmiarow flage angielsko w centrum Lizbony, stolicy Portugalii. Calosc akcji byla filmowana z helikoptera i pokazana na niektorych kanalach. Niestety Portugalia takze pokonala Anglie chyba 1 : 0 i znowy sfrustrowana The Sun doslownie zmieszala z blotem swych pilkarzy.

Po tych 2 wpadkach The Sun juz nie wysylal zadnych ekip do zadnych stolic.

Za to spedza sen z oczu wielu Anglikom druzyna Arsenalu, ktora jest prowadzona przez Francuza. Arsenal zdobyl mistrzostwo Anglii a do tego nieprzegral ani jednego meczu ligowego i pobil rekord w historii Anglii , 49 meczy bez porazki. Takze najskuteczniejszy strzelec w lidze ang. to tez Francuz, T. Henry.
Jeden z dziennikarzy z gazety Daily Mirror skomentowal te francuskie panoszenie sie w Anglii jednym zdaniem: "juz gorzej nie moze byc".

................................................................................................
A teraz wracajac do napoleonistyki.
Otrzymuje sporo e-maili z roznych krajow na temat mojej website. Co najbardziej mnie zaskakuje to fakt ze to nie np. Rosjanie 'najezdzajo' na Napoleona, ani Niemcy, ani Hiszpanie, choc ich kraje ucierpialy duzo wiecej niz Anglia. Takie Niemcy czy Prusy byly pod francuskim butem wiele lat, polowa Rosji w ruinie po inwazji napoleon., Hiszpania pod okupacjo itp. itd. Ale to wlasnie z UK jest najzażartsza krytyka Napoleona. Albo nienawisc albo wysmiewanie.
Od Francuzow nie otrzymuje e-maili z atakami na Anglie, już predzej taki atak wychodzi od Amerykanow lub Australijczykow (o Szkotach czy Irlandczykach nie wspomne !) Mam w planach na nastepny rok utworzenie forum dyskus. dla owych narodowosci - oj bedzie ciekawie, to gwarantowane jak w żydowskim banku (jak mawiajo texanczycy)
Cytuj:
i kazał się przywiązać swoim rycerzom do konia, ta szarża była samobójcza, ale to piękny przykład śmierci, tylko tyle chciałem powiedzieć...

Zaiste piekny to przyklad. A te przywiazanie do zwierzyny to takie ekologicznie.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 3 lut 2010, o 23:40 
Offline
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:49
Posty: 2723
Post użytkownika Duroc

Cytuj:
Od Francuzow nie otrzymuje e-maili z atakami na Anglie,
No widzicie, jacy to porządni ludzie... :lol: :lol:


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 3 lut 2010, o 23:41 
Offline
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:49
Posty: 2723
Post użytkownika Gipsy

Cytuj:
już predzej taki atak wychodzi od Amerykanow lub Australijczykow

To zbyt duze uogolnienie, znam wielu, bardzo wielu, ludzi o angielskich korzeniach, i poslugujacych sie tym jezykiem. I jezeli chodzi o krytyke Napoleona i jego epoki, to raczej czesciej spotykam sie z brakiem podstawowej wiedzy na ten temat, niz z nienawiscia lub niechecia.
Co innego rywalizacja angielsko -francuska w innych dziedzinach, jak chocby sportu, ekonomii, rozwoju technicznego, polityki etc. tutaj widac wzajemna niechec na kazdym kroku. Ale tez nie jest to przesadnie afiszowane.

Ulan, taka krytyke (i jawna niechec) to najczesciej mozna zauwazyc w oficjalnych publikacjach i literaturze angielskiej dotyczacej historycznych faktow epoki napoleonskiej.
Jak rowniez w programach "historyczno naukowych" srodkow masowego przekazu. Co juz kilka razy wypunktowal Apacz np. w programach Discovery.
Ale to juz inna bajka bo tu biora udzial "naukowcy" i "specjalisci" od urabiania historii.

pzdr.
Gipsy


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 3 lut 2010, o 23:42 
Offline
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:49
Posty: 2723
Post użytkownika ułan (Zbyszek)

Cytuj:
taka krytyke (i jawna niechec) to najczesciej mozna zauwazyc w oficjalnych publikacjach i literaturze angielskiej dotyczacej historycznych faktow epoki napoleonskiej.
Jak rowniez w programach "historyczno naukowych" srodkow masowego przekazu. Co juz kilka razy wypunktowal Apacz np. w programach Discovery.
Ale to juz inna bajka bo tu biora udzial "naukowcy" i "specjalisci" od urabiania historii.

pzdr.
Gipsy


Tak jest. Widzisz, tu jest jeszcze jedna sprawa dla mnie. Nie mam watpliwosci ze Francuzi, Niemcy czy Hiszpanie lub Wlosi rownie pieknie wybielajo swoje czyny jak Anglicy czy Amerykanie. Kazdy swoje chwali - to znany banal.
Obawiam sie tzw. amerykanizacji historii.
Popatrz tylko, to nie np. Portugalczycy, Francuzi czy Hiszpanie zdominowali swiatowo kulture, rozrywke, muzyke, polityke , wojsko i ekonomie i internet. Tego dokonali Amerykanie (i w pewnym stopniu Anglicy.)
To w co Amerykanie sie ubierajo, jakiej muzyki sluchajo, co czytajo, jakie filmy ogladajo - to jest nasladowane naookolo swiata.
Amerykanizacja historii tez smialo postepuje naprzod.
Wystarczy popatrzec jak zmieniajo sie zainteresowania nowych pokolen. Nie Raszyn i Powst. Kosciuszk. ale Waterloo, Arnie Schwarzenegger i Sharpe.

Wiec skoro oni, Amerykanie i Angl. majo az tak ogromny wplyw to trzeba bacznie patrzec jak oni przedstawiajo historie bo to wazne.
Ignorancja lub stronniczosc historykow portugalskich lub marokanskich interesuje mnie znacznie mniej.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 3 lut 2010, o 23:42 
Offline
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:49
Posty: 2723
Post użytkownika Duroc

Cytuj:
Obawiam sie tzw. amerykanizacji historii.
O to chodzi. W gruncie rzeczy, to co proponują Amerykanie to ordynarna masówka, intelektualne bezchołowie, rozsiewanie prostackich stereotypów i in. Właściwie miałbym duże trudności z określeniem co to jest amerykańska kultura. Docierają do nas głównie wytwory ich kinematografii, więc może to to? A może sieć Macdonald's?
A naśladownictwo w kulturze i innych dziedzinach życia nie jest niczym szczególnym: w Renesansie naśladowano Włochów, w XVII-XVIII wieku Francję itp... Chodzi jednak o to, aby to co się powiela miało choć minimalną wartość intelektualną...
Pozdr :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 3 lut 2010, o 23:43 
Offline
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:49
Posty: 2723
Post użytkownika Kamp

Wydaje mi się, że w Europie następuje nie tyle amerykanizacja historii, ale amerykanizacja stylu życia - na zasadzie: dobre, lepsze, amerykańskie.
Często jest to ślepe naśladownictwo, zupełnie bez sensu, a to niczego dobrego nie wróży. :(


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 3 lut 2010, o 23:44 
Offline
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:49
Posty: 2723
Post użytkownika Gipsy

:roll:
Amerykanizacje historii to glownie widac w dowolnym interpretowaniu roznych faktow historycznych przez Holywood.
A to jest o tyle grozne ze docieraja w ten sposob do szerokiego grona odbiorcow, ktorzy sie nie wglebiaja i nie zastanawiaja najczesciej nad istotnym faktem realizmu historycznego.
Mozna to najprosciej porownac do tego co przecietny Polak wie o obronie Jasnej Gory z czasow najazdu szwedzkiego. Cala wiedza jest oparta (i przyjmowana za fakt) na podstawie lektury obowiazkowej szkol srednich, trylogii Sienkiewicza..

pzdr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 3 lut 2010, o 23:44 
Offline
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:49
Posty: 2723
Post użytkownika Kondeusz

Cytuj:
Wydaje mi się, że w Europie następuje nie tyle amerykanizacja historii, ale amerykanizacja stylu życia - na zasadzie: dobre, lepsze, amerykańskie.
Często jest to ślepe naśladownictwo, zupełnie bez sensu, a to niczego dobrego nie wróży. :(

rozszerza nam sie temat, zgadzam sie z waszymi opiniam o amerykanizacji (laicyzacji) historii, sam elementarnie kształcąc sie w czasie trwania tejze czynnosci ciesze sie iz nie do konca mnie objeła, przeraza mnie czasem stan wiedzy nawet elementarnej u rówiesników (nie chce zeby to zostało odebrane jako próba podwyzszenia wlasnej wartosci, ale jak nie rozumie sie przytyku o stanie wojennym, ba nie wie sie w ktorym roku zostal wprowadzony to dla mnie to jest kpina a nie znajomosc historii) nie mowiac juz o szczegolach czy jakiejs jedno lub wieloplaszczyznowej analizie, watpie czy proces ten uda sie kiedykolwiek odwrocic wszak łatwiej jest nie uczyc sie niz uczyc :( historia vitae magistra est :D


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 3 lut 2010, o 23:45 
Offline
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:49
Posty: 2723
Post użytkownika Duroc

Cytuj:
o amerykanizacji (laicyzacji) historii
Dla Ciebie to to samo... :o :o (?)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 3 lut 2010, o 23:46 
Offline
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:49
Posty: 2723
Post użytkownika Eques

Nawet ja nie jestem przekonany, czy najlepiej byłoby aby historię wykładał kościół rzymski :)
Ale na pewno lepiej niż teraz, gdy ją przekłamują jego wrogowie :evil:

A co to ma do wojskowości francuskiej to nie wiem hm


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL