Teraz jest 28 mar 2024, o 19:05

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 3 lut 2010, o 23:28 
Offline
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:49
Posty: 2723
Post użytkownika Colbert

Francuzów wykuczam jako jakiś cieniasów. Brak uzasadnienia. Ich wojne stuletnią trudno mi racjonalnie wytłumaczyć prawie wiek kompromitacji, bez sukcesów i nagłe objawienie...
Te dowcipy były odświerzone na potrzeby (społecznej) polityki Irackiej.
Gipsy przykład legii cudzoziemskiej jest akurat nietrafny :P
Ilość wygranych wojen, znisczeń, i czy były to koalicje jest w tym bez znaczenia.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 3 lut 2010, o 23:30 
Offline
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:49
Posty: 2723
Post użytkownika Savary

Cytuj:
Cytuj:
W bitwie tej gine Jan Luksemburski :evil:


No masz... A ja zawsze myślałem, że on zginął pod Crécy :lol:

Istotnie zginal pod Crecy.A jego ostatnie slowa brzmialy:"Nie moze tak byc,by czeski krol z boju uciekal".Po czym z dwoma towarzyszami ruszyl do samobojczej szarzy na tryumfujacych Anglikow.

Do czego zmierzam-generalizowanie w ktorym narodzie sa dobrzy zolnierze a w ktorym nie jest bez sensu, gdyz cecha ta(podobnie jak wszystkie inne)w kazdej populacji rozklada sie zgodnie z krzywa Gaussa. Moze poza niewielkimi spolecznosciami zyjacymi glownie z wojny jak Gurkhowie.
Rozciaganie zas tych rozwazan na stulecia czy tysiaclecia to juz absurd do kwadratu!Czesi (co to podobno tylko knedle potrafia bic)siegali kiedys zbrojnie po Austrie,a ich krol omal nie zostal cesarzem.Potem byli tam jeszcze taboryci,na sam widok ktorych kilkakroc liczniejsze armie uciekaly w poplochu(zrodlem nie jest tu dla mnie sapek lecz p.Andrzej Michalek "Husyci"ktora to ksiazke wszystkim polecam).Tak samo Wlosi.Czy ktos powie,ze to narod herosow,bo przeciez wystarczy popatrzec na dokonania legionow rzymskich?
Wracajac do Francuzow.Mysle,ze wazna cezura w ich historii byla Iw


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 3 lut 2010, o 23:30 
Offline
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:49
Posty: 2723
Post użytkownika savary

Koncze moj poprzedni post:
Otoz w Iws na rzez generalnie poszli ci Francuzi,ktorzy byli "nosicielami genow tzw dobrego zolnierza".Innymi slowy prawe ekstremum krzywej Gaussa zostalo sciete.
Podobne zjawisko moznaby zaobserwowac u Czechow po Bialej Gorze.Wszak nastapil po niej jeden z najkrwawszych Holocaustow jakie zna historia.W wyniku dzialan Habsburgow zaludnienie Czech spadlo z 3,5 mln do 800 tys...
Byc moze ci co przezyli doszli do wniosku,ze wojna to jednak nie jest taki dobry interes.
Pzdr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 3 lut 2010, o 23:32 
Offline
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:49
Posty: 2723
Post użytkownika Apacz

Cytuj:
Wracajac do Francuzow.Mysle,ze wazna cezura w ich historii byla Iw

Ja bym tę cezurę przesunął nieco wcześniej - mianowicie do klęski i upokorzenia w wojnie z Prusami (+ komuna paryska). Gdzieś czytałem na ten temat ciekawą wypowiedź (postaram sie ją odgrzebać) bodajże Wojtusia Kossaka, który zrzuca odpowiedzialność za upadek ducha wojskowego Franków na skorumpowane rządy republiki i... Żydów (sławna afera Dreyfussa). Oczywiście jest to strraszne uproszczenie, ale dla mnie po sojuszu franco-russe, żabojady straciły zupełnie ikrę :lol:
A tak przy okazji, to nie wydaje Wam się Panowie, że naszą dzisiejszą niechęć do Francuzów (którą objawiamy nieraz w stosunku do ich i naszej przeszłości) w dużej mierze spowodowała postawa Francji po wybuchu II wojny światowej? Owa "dziwna wojna" ... :x :evil:


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 3 lut 2010, o 23:33 
Offline
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:49
Posty: 2723
Post użytkownika Gipsy

:roll:

Cytuj:
.W wyniku dzialan Habsburgow zaludnienie Czech spadlo z 3,5 mln do 800 tys...

No i co Ty na to Eques ? Nie jest Ci przykro ? Gdzie to sczescie ludow pod panowaniem Habsburgow ? :(

Zgadzam sie z opinia Apacza, ze ta cala krytyka i niechec do Francuzow wynika glownie z ich dretwej postawy i braku woli walki, podczas II-giej Wojny Swiatowej.
Do tego jeszcze zdrada Petaina i uklad kolaboracyjny z Niemcami skompromitowal ich jako mocarstwo w oczach calego swiata.

pzdr.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 3 lut 2010, o 23:34 
Offline
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:49
Posty: 2723
Post użytkownika Unclean

Cytuj:
naszą dzisiejszą niechęć do Francuzów (którą objawiamy nieraz w stosunku do ich i naszej przeszłości) w dużej mierze spowodowała postawa Francji po wybuchu II wojny światowej? Owa "dziwna wojna" ...
jak najbardziej Apaczu i również niedawne wydarzenia, "szansa na milczenie" itp. Oczywiście nie można sobie pozwolić na obniżenie wartości całego narodu po wypowiedziach jednego polityka czy błędach przedwojennej ekipy rządzącej, jednak pozostaje w podświadomości pytanie czy rzeczywiście były to błędy czy zamierzona polityka. Jeśli to drugie to można czuć niepokój i instynktownie reagować na "rzekomego wroga". Taką reakcja może być początkowo śmiech, kpina (przypomnijcie sobie plakaty propagandowe z przed II wojny światowej czy czasów powstań śląskich :) ) Z czasem, przy braku wyraźnych oznak poprawy stosunków, przyjaznych gestów itp. może dojść do bardzo niemiłych konfrontacji. Jednak jak pokazał ostatni mecz naszej footballowej reprezentacji, Polska i Francja są daleko od niechęci. Wymieszani kibice polscy i francuscy dopingowali obie drużyny co świadczy od sporej dozie ufności i przyjaźni. Szkoda że Chirac nie kuma takich gestów :crazy: Ogólnie przychylam się do postów poprzedników i powtórzę to co mówiłem w poście o porównaniu wojsk polskich i inszych- żadna z takich ankiet nie ma sensu. Nigdy nie potraktował bym Francuza jako zniewieściałego bawidamka, Włocha nie przyrównał bym do "burdello bum bum" czy Czecha do "wykonawcy knedlików". Wszyscy w pewnych okresach pokazali się jako wspaniali żołnierze. Natomiast można by się pokusić o analizę sztabów, sfer dowódczych itp. Nie mam jednak dość wiedzy aby się tego podjąć :( Jednak moja subiektywna opinia to taka: "jeden Korsykanin zrobił z nich mężczyzn" :P (czy ja sam sobie nie zaprzeczyłem?) :kid:


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 3 lut 2010, o 23:34 
Offline
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:49
Posty: 2723
Post użytkownika Eques

Cytuj:
No i co Ty na to Eques ? Nie jest Ci przykro ?
Po pierwsze nie zetknąłem się z takimi danymi. Po Białej Górze do końca wojny 30 letniej ludność Czech spadała o połowę. Ale gdy porównamy to z sąsiednią Bawarią to zrozumiemy, że to norma.
Cytuj:
Do tego jeszcze zdrada Petaina
A kogo marszałek zdradził, bo jakoś nie wiem? Anglosasów? Toz to zbożne działanie! ;)

Myślę, że na niechęć do Francuzów decydujacy wpływ (w równym stopniu) ma La drole guerre jak i propaganda angielsko-hollywodzka, której nolens-volens ulegamy...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 3 lut 2010, o 23:35 
Offline
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:49
Posty: 2723
Post użytkownika Unclean

Cytuj:
kogo marszałek zdradził, bo jakoś nie wiem? Anglosasów? Toz to zbożne działanie
łehehe
a pamiętcie "Allo Allo" :lol:


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 3 lut 2010, o 23:36 
Offline
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:49
Posty: 2723
Post użytkownika Duroc

Panowie, przecież społeczeństwa/narody zmieniają się w dziejach i to pod każdym względem: etnicznym, kulturowym, cywilizacyjnym i innymi... Dzisiejsi Włosi niewiele mają wspólnego z starożytnymi Rzymianami... Podobnie było z Czechami: wojna trzydziestoletnia dosłownie przeorała to społeczeństwo. Bezpośrednie represje kosztowały co prawda życie "tylko" ok. 600 powstańców, ale skala emigracji, m.in. protestanckiej szlachty czeskiej popierającej zimowego króla sięgała liczby 150 tys. Nastąpiła restytucja dóbr katolickich i ich redystrybucja wśród nowej szlachty "czeskiej", czyli głownie importowanej niemieckiej. I to własnie jest kluczowy problem moim zdaniem: zmieniona zostałą struktura szlachty czeskiej, dzięki czemu została ona prawie całkowicie zniemczona i z czasem przez resztę społeczeństwa zaczęła być traktowana jako czynnik obcy, narzucony, podobnie jak katolicyzm, który kojarzył się z żywiołem niemieckim (w sumie słusznie - za Habsburgów większość wierchuszki kościelnej była sprowadzana z Austrii lub Niemiec). Naród czeski w swej masie stał się drobnomieszczański i mieszczański. Stąd też jego cechy (choc to oczywiście generalizacja...): pragmatyzm, brak skłonności do porywczych i poniekąd samobójczych gestów, nastawienie na trwanie tkanki narodowej a nie powstańcze walenie głową w mur ...
Co do liczb, to spotkałem się także z 4 mln w 1618 r. i 1 mln ok. 1650 r...

Cytuj:
Rozciaganie zas tych rozwazan na stulecia czy tysiaclecia to juz absurd do kwadratu!
klaskac klaskac klaskac
Cytuj:
Oczywiście jest to strraszne uproszczenie, ale dla mnie po sojuszu franco-russe, żabojady straciły zupełnie ikrę
Dlaczego Apaczu? Było to bardzo dobre posuniecie dyplomatyczne, swoiste odwrócenie przymierzy (Francja i Rosja przez gros XIX stulecia stały po różnych stronach barykady...) i przerzucenie sojuszniczego mostu ponad głową wspólnego wroga - Niemiec. Więcej - było to o wiele bardziej dziwne z punktu widzenia Rosji, monarchii i do tego bliskiego sojusznika Berlina sprzed kilku lat...
Cytuj:
(czy ja sam sobie nie zaprzeczyłem?)
Zaprzeczyłeś... :P
Cytuj:
A kogo marszałek zdradził, bo jakoś nie wiem?
Oto chodzi Gipsy... Większość prawicy francuskiej a co za tym idzie - społeczeństwa uznawała marszałka Petaine'a za męża opatrznościowego, ratującego Francję przed wojenną katastrofą... Większym zagrożeniem jawiła się im lewica, niz Niemcy...
Cytuj:
jak i propaganda angielsko-hollywodzka, której nolens-volens ulegamy...
To równiez szczera prawda Eques... :)

Pozdr :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 3 lut 2010, o 23:37 
Offline
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:49
Posty: 2723
Post użytkownika Mestwin

zupełna inszośc jeśli chodzi o Jana Luxembuskiego, on był ślepy, i kazał się przywiązać swoim rycerzom do konia, ta szarża była samobójcza, ale to piękny przykład śmierci, tylko tyle chciałem powiedzieć...
Mestwin


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL