Teraz jest 28 mar 2024, o 14:18

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 64 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 15 lut 2010, o 22:44 
Offline
Roi des Espagnes et des Indes
Roi des Espagnes et des Indes
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 10:01
Posty: 1363
Temat założył: Unclean

przeglądałem sobie "tematy hiszpańskie" i ze zdziwieniem stwierdziłem, że nie znajduję tu osobnego tematu dotyczącego Dywizji Księstwa Warszawskiego.

Cytuj:
W ostatnich dniach lipca 1808 r. marszałek Davout, sprawujący dowództwo nad wojskami stacjonującymi w Księstwie, wybrał najlepsze pułki z trzech dywizji (4, 7 i 9) oraz kompanie artylerii z 2 dywizji. Pułki te - w sile 6818 ludzi - opuściły Warszawę w następnym miesiącu, a w grudniu dotarły już do Madrytu. Tzw. dywizja Księstwa Warszawskiego dowodzona była początkowo przez gen. Valence i wchodziła w skład 4 korpusu marszałka Lefebvre. Później poszczególne pułki, a nawet bataliony, były przydzielacie do różnych korpusów i dywizji bądź też wykonywały samodzielne zadania w okolicach Madrytu, Toledo i w południowej Hiszpanii
(za Tyszka, Bielecki, t.1, s. 262.)

temat założyłem w celu usystematyzowania wiadomości w tym temacie, szlaku bojowego, organizacji, czynów wojennych.

Źródeł do tej tematyki w polskim języku chyba za wiele nie ma. Jeśli ktoś dysponuje dostępem i hiszpańskim może zajrzeć do: „Historya militar de Espańa 1808-1814”- (wydane drukiem wielotomowe zbiory podstawowych dokumentów: hiszpańskiego ministerium wojny) albo „Campagne de l’Empereur Napoléon en Espagne” (dokumenty sztabu francuskiego)
W polskiej literaturze Generał Marian Kukiel przedstawił nam obraz Wojny Hiszpańskiej jedynie w "Dziejach oręża polskiego..." nie skupiając się jednak, ze względów na charakter pracy nad szczegółami tej jednostki. Próby monografii dokonał Walery Przyborowski, który niemal wyłącznie w oparciu o wspomnienia pamiętnikarskie (co ma swój urok) wydał pod pseudonimem Sulimy pozycję „Polacy w Hiszpanii 1808-1812” (Warszawa 1888), z oczywistych względów nie znajdziemy też obszernych informacji w pozycji Stanislawa Kirkora “Legia Nadwiślańska 1808-1814”. Głód wiedzy wzywa mnie do skierowania prośby do braci "Hiszpanów" o informacje dot. Dywizji Księstwa Warszawskiego"

Czy możemy mówić o tej jednostce jako całości?
Czy z celów jakie przed nią stawiano wywiązała się należycie?
Jacy byli dowódcy jej oddziałów i jacy żołnierze?

_________________
"Historia jest wersją przeszłych wypadków, na które ludzie zdecydowali się zgodzić."
"Tak oto rodzą się bajki zwane umownie historią."


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 lut 2010, o 22:45 
Offline
Roi des Espagnes et des Indes
Roi des Espagnes et des Indes
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 10:01
Posty: 1363
Odpowiedź: WPK

Uncleanie jeśli pozwolisz chciałbym dodać jeszcze jedno pytanko. Kiedyś usiłowałem dowiedzieć się jak wyglądała marszruta tych pułków do Hiszpanii i właściwie niczego nie mogłem ustalić, jeśli ktoś z was zna to zagadnienie to bardzo proszę o informacje. :)

_________________
"Historia jest wersją przeszłych wypadków, na które ludzie zdecydowali się zgodzić."
"Tak oto rodzą się bajki zwane umownie historią."


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 lut 2010, o 22:46 
Offline
Roi des Espagnes et des Indes
Roi des Espagnes et des Indes
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 10:01
Posty: 1363
Odpowiedź: jar-nap

Witam !
Właśnie przeczytałem apel Unclean'a. Jeśli mogę dorzucić coś z literatury. Faktycznie po polsku to jest tego mało. Ale... Proponuję zajrzeć do pracy S. Kirkora, Pod sztandarami Napoleona, Londyn 1982, gdzie znaczna część tej pracy poświęcona jest właśnie Dywizji Polskiej. ( ss. 12 - 100 + słownik oficerów dywizji ).Odnośnie walk w Hiszpanii należy polecić ( po polsku oczywiście )Thiersa, Historię Konsulatu i Cesarstwa, W-wa 1850 i n., zwłaszcza tomy VI i VII. Praca jak wiemy nie jest pracą militarną i zawiera sporo zniejkształceń, przemilczeń itp odnośnie Polaków ale ślędząc działania korpusów do których należały pułki Dywizji można w mniejszym lub większym zakresie prześledzić szlak bojowy Dywizji. Ponadto niewątpliwie pamiętniki Brockere'go ( niedawno wydane ), listy Sułkowskiego ( 9 pp ). Jeśli posiada się język angielski to oczywiście Ch. Oman i jego History of the Peninsular War. Ostatnio najnowsze wydanie ( narazie cztery tomy ) przez brytyjskiego Greenhilla. Jest to bardzo dobra i rzetelna praca, mimo że pisana przez " angola ". Języka francuskiego nie znam ( jaka szkoda :zly: :( )
ale tu już na pewno winni głos zabrać Duroc i Pan Generał, którzy jak wnosić z topicu Przeklęta Hiszpania... no, no, no !!! - mnóstwo wiedzy i podanej z werwą godną prawdziwych napoleończyków, czego z całego serca gratuluje !! klaskac klaskac
Pozdrawiam ! Gratuluję pomysłu klaskac i będę go śledzić z uwagą. A może uda się coś dorzucić ? Przecież tej Hiszpanii tak mało !!

_________________
"Historia jest wersją przeszłych wypadków, na które ludzie zdecydowali się zgodzić."
"Tak oto rodzą się bajki zwane umownie historią."


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 lut 2010, o 22:48 
Offline
Roi des Espagnes et des Indes
Roi des Espagnes et des Indes
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 10:01
Posty: 1363
Odpowiedź; Kamp

Cytuj:
Kiedyś usiłowałem dowiedzieć się jak wyglądała marszruta tych pułków do Hiszpani i właściwie niczego nie mogłem ustalić, ...

Marszrutę podaje Gembarzewski w "Armii Księstwa Warszawskiego".
"... W dniu 14. sierpnia 1808 roku batalion 1-szy pułku 9-go przeszedł granicę. Marszruta od granicy do Moguncji była następująca:
sierpień: Koźmin (14), Borek (15), Dolzig (16 i 17), Kosten (18), Grütz (19), Tirschtiegel (20 i 21), Meseritz (22), Schwerin (23), Landsberg (24), Küstrin (25 i 26), Frankfurt (27), Beeskow (28), Lübben (29), Luckau (30), Herzberg (31),
wrzesień: Torgawa (1 i 2), Eilenburg (3), Lipsk (4), Weissenfels (5), Naumburg (6), Buttelstädt (7), Erfurt (8 i 9), Gotha (10), Eisenach (11), Vacha (12), Hünfeld (13), Fulda (14 i 15), Schlüchtern(16), Gelnhausen (17), Hanau (18), Frankfurt/Men) (19), Moguncja (20).
Batalion 2-gi pułku 9-go maszerował w odstępach dwóch marszów za pierwszym, następnie pułk 7-my i 4-ty w tym samym porządku. Kompania saperów maszerowała z pułkiem 7-mym.

Dalej marsz szedł na Luksemburg, Montmedy, Sedan, Mezieres, Charleville, gdzie wojsko otrzymało broń francuską: na Soissons, Paryż, dokąd pułk 7-my przybył dnia 21-go, pułk 9-ty 23-go, a 4-ty 25 października.
Dalej szedł marsz na Tours, Chatellerault, Bordeaux, Bayonne, na granicy Hiszpanii, gdzie pułk 7-my stanął 21, pułk 9-ty 23, a pułk 4-ty 25-go listopada 1808 roku.
Od dnia 7 września trzy pułki polskie weszły w skład IV.korpusu marsz. Lefebvre, 3.dywizji gen. Valence, skłdającej się oprócz 4,7 i 9 pułków polskich ze szwoleżerów westfalskich, brygady holenderskiej i brygady westfalskiej pieszej.
Dekretem z dnia 29 października 1808 roku Napoleon zorganizował depot dla 4,7,9 pułku. (Bordeaux)."

_________________
"Historia jest wersją przeszłych wypadków, na które ludzie zdecydowali się zgodzić."
"Tak oto rodzą się bajki zwane umownie historią."


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 lut 2010, o 22:53 
Offline
Roi des Espagnes et des Indes
Roi des Espagnes et des Indes
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 10:01
Posty: 1363
Odpowiedź: rafalm

To ja tak tylko informacyjnie, że jest coś niecoś na ten temat u Gawrona w "Bitwie pod Talavera de la Reyna", ale zaraz pewnie zostanę zakrzyczany, że książka ta jest niewiarygodna

_________________
"Historia jest wersją przeszłych wypadków, na które ludzie zdecydowali się zgodzić."
"Tak oto rodzą się bajki zwane umownie historią."


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 lut 2010, o 22:55 
Offline
Roi des Espagnes et des Indes
Roi des Espagnes et des Indes
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 10:01
Posty: 1363
Odpowiedź: Kamp

Dzięki Kampie jesteś jak zwykle nieoceniony. :thumbsup: Ale muszę przyznać, że dałem ciała. Mam na półce Gembarzeskiego i mogłem to sam sprawdzić. Gdy kiedyś nurtował mnie ten problem to o posiadaniu tej książki mogłem tylko pomarzyć a teraz gdy ją posiadam nie mam czasu aby ją gruntownie przestudiować.
Jeszcze raz dzięki.
pzdr :)

_________________
"Historia jest wersją przeszłych wypadków, na które ludzie zdecydowali się zgodzić."
"Tak oto rodzą się bajki zwane umownie historią."


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 lut 2010, o 22:56 
Offline
Roi des Espagnes et des Indes
Roi des Espagnes et des Indes
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 10:01
Posty: 1363
Odpowieź: pink f

Witam,
przede wszystkim winien jestem wyjaśnienie : otóz ten topic Unclean zgodził sie założyć po moim gorącym apelu o pomoc (i za pomoc i poruszenie tego tematu na forum wielkie PODZIĘKOWANIa w jego stronę raz jeszcze kieruję). Sam nieco obawiałem sie wyjść z inicjatywą by nie być posądzonym o próby pasożytowania na waszej wiedzy tudzież wysługiwania sie wami. Tak sie bowiem składa ze temat mojej pracy mag jest związany ściśle z Dywizją KW - jestem więc szczególnie zainteresowany zamieszczanymi przez Was tu uwagami, które stanowią dla mnie wyjątkową pomoc.

Cytuj:
Kiedyś usiłowałem dowiedzieć się jak wyglądała marszruta tych pułków do Hiszpani i właściwie niczego nie mogłem ustalić, ...


Faktycznie, ustalenie marszruty do Hiszpanii nie stanowi większego problemu... Kłopoty zaczynają się dopiero PO wkroczeniu do Hiszpanii. Dywizja szybko przestaje być dywizją w sensie operacyjnym i poszczególne jej pułki i bataliony działają na różnych frontach...No i weź człowieku znajdź potrzebne informacje! :crazy:

Jeśli chodzi o polskie źródła, to do Broekerego jeszcze nie widziałem na oczy, za to LISTY Sułkowskiego już mam za sobą (sama lektura-czysta przyjemność!) i wydaje sie że jeśli chodzi o polskie źródła, to jest ono na razie na pierwszym miejscu, szczególnie biorąc pod uwagę to, że autor jest jedynym wyższym oficerem polskim po którym pozostały materiały tyczące walk DKW w Hiszpanii( z tego co wiem!jeśli sie mylę, proszę o pokutę i rozgrzeszenie).

Co dalej?a co powiecie na wspomnienia Dalekiego?
No i można jeszcze pogrzebać chyba w pamiętnikach Ułanów Nadwiślańskich - przeciewż ich drogi jakoś sie tam w tej cholernej Hiszapnii krzyżowały. jakieś info o DKW można znaleźć np. w Wojciechowskim- innych nie przeglądałem,więc nie wiem.
CDN...

_________________
"Historia jest wersją przeszłych wypadków, na które ludzie zdecydowali się zgodzić."
"Tak oto rodzą się bajki zwane umownie historią."


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 lut 2010, o 22:58 
Offline
Roi des Espagnes et des Indes
Roi des Espagnes et des Indes
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 10:01
Posty: 1363
Odpowiedź: pink f

CD...

Jeśli natomiast chodzi o Thiersa, to chyba faktycznie przydacząc sie może głownie przy ustalaniu jakiego przybliżonego szlaku bojowego, bo jak wiadomo Thiers pisał o Polakach źle albo wcale...
Niestety, do Omana nie mam zupełnie na dzień dzisiejszy możności zajrzeć i chyba będę sie musiał w tej sprawie do Wawy udać. Podobnie ma sie u mnie rzecz z pozostałymi obcojęzycznymi pozycjami.

Natrafiłem też na coś takiego J.Kozłowski, Historia 1 potem 9 pułku piechoty Księstwa Warszawskiego. Poznań-Kraków 1887. Tylko że znów nie ma tego w moim mieście! :zly: Zatem-jesli ktoś z was miał toż dziełkow rękach, to porposze o kilka słów opisu i krytyki.

Na razie to wszystko, bo tylko sie moja frustracja powiększyła :rolleyes:

_________________
"Historia jest wersją przeszłych wypadków, na które ludzie zdecydowali się zgodzić."
"Tak oto rodzą się bajki zwane umownie historią."


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 lut 2010, o 22:59 
Offline
Roi des Espagnes et des Indes
Roi des Espagnes et des Indes
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 10:01
Posty: 1363
Odpowiedź: Duroc

Panowie, mam skserowany odnośny fragment wspomnianej przez jar-napa pracy Kirkora, która jest chyba istotnie jedyną taką w języku polskim, ujmującą temat DKW w miarę wyczerpująco. Jest pomyślana jako swoista kontynuacja Legii... W miarę możliwości będę więc dorzucał do tematu co nieco...
Co do źródeł: koniecznie dodaj Pamiętniki Józefa Rudnickiego od r. 1806 do 1815, "Pismo Zbiorowe Wieleńskie na rok 1862", s. 39-125.

Pozdr.

_________________
"Historia jest wersją przeszłych wypadków, na które ludzie zdecydowali się zgodzić."
"Tak oto rodzą się bajki zwane umownie historią."


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 lut 2010, o 23:01 
Offline
Roi des Espagnes et des Indes
Roi des Espagnes et des Indes
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 10:01
Posty: 1363
Odpowiedź: Kamp

Cytuj:
W miarę możliwości bedę więc dorzucał do tematu co nieco...

Najlepiej wszystko, a nie tylko co nieco. ;)

_________________
"Historia jest wersją przeszłych wypadków, na które ludzie zdecydowali się zgodzić."
"Tak oto rodzą się bajki zwane umownie historią."


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 64 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL