Teraz jest 28 mar 2024, o 14:46

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 64 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 15 lut 2010, o 23:02 
Offline
Roi des Espagnes et des Indes
Roi des Espagnes et des Indes
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 10:01
Posty: 1363
Odpowiedź; Stary

Cytuj:
Najlepiej wszystko, a nie tylko co nieco.

O to, to !!!

_________________
"Historia jest wersją przeszłych wypadków, na które ludzie zdecydowali się zgodzić."
"Tak oto rodzą się bajki zwane umownie historią."


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 lut 2010, o 23:06 
Offline
Roi des Espagnes et des Indes
Roi des Espagnes et des Indes
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 10:01
Posty: 1363
Odpowiedź: pink f

Cytuj:
Proponuję zajrzeć do pracy S. Kirkora, Pod sztandarami Napoleona, Londyn 1982, gdzie znaczna część tej pracy poświęcona jest właśnie Dywizji Polskiej. ( ss. 12 - 100 + słownik oficerów dywizji ).


Jak dotąd nie udało mi się tego namierzyć,ale mam nadzieję że sie uda. Durocu, dzięki za namiar na Rudnickiego, juz niedługo znajdzie sie on w moich łapach :)
Poza tym, jutro będę miał wreszcie skserowane listy Sułkowskiego, więc dla lepszej przejrzystości spróbuje tu zamieścić marszrutę/szlak bojowy DKW w miarę możliwości oczywiście - i wiadomości tamże zawartych.


PS. Lekki zastój w tym temacie tłumaczyć należy bezradnością czy może zgodnym czekaniem na oświecenie ze strony Duroca? :)
Jeśli to drugie, i ja się podpisuję obiema ręcami i stopami - i wraz ze wszystkiemi czekam
i pozdrawiam :)

_________________
"Historia jest wersją przeszłych wypadków, na które ludzie zdecydowali się zgodzić."
"Tak oto rodzą się bajki zwane umownie historią."


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 lut 2010, o 23:09 
Offline
Roi des Espagnes et des Indes
Roi des Espagnes et des Indes
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 10:01
Posty: 1363
Odpowiedź pink f

Zgodnie z zapowiedzią zamieszczam przybliżoną marszrutę...no właśnie NIE Dywizji KW, lecz 9 pp, ponieważ działałem na podstawie Sułkowskiego,a skoro ten nie zawsze zaznacza kiedy działa wespół z pozostałymi pułkami polskimi, a kiedy nie, więc postanowiłem sie ograniczyć do samego 9 pp. Dlatego też kończę na wejściu do Malagi,czyli tam gdzie urywają sie "hiszpańskie" listy Sułkowskiego. Pozostaje zatem zająć sie 4 i 7 pp,poczynając od ustalenia kiedy DKW działała w całości,a kiedy i na jak długo była rozłączana - albo od ukończenia marszruty 9 pp.

Nie sądzę aby poniższe zestawienie było dla Was czymś nowym i zaskakującym, ale wychodząc z założenia że nie każdy ma w domu korespondencję Sułkowskiego, zdecydowałem jednak zamieścić to tutaj. Poza tym, myślę że takie zestawienie da jakiś wyraźniejszy obraz działań Polaków z DKW w Hiszpanii. Jeśli kto ma mapkę Hiszpanii może se nawet wyrysować tę trasę :)


1808:
przekroczenie rzeki Bidassoa – Irun – Hernani 27.11
Tolosa 28.11
Villa Real 29.11
Mondragon 30.11
Vitoria 31.11 – 1.12
Burgos
Aranda 7.12
Madryt (do 15.12)
Talevera 18-20.12 – 22/23.12
Alcolca 23.12
Navarmoral de la Mata – 24.12
Puente Almaraz 25-26.12

1809
Talavera 5.01
Torrijos 7.01
Toledo 8-16-23-30.01
Rekonesans na Talaverę 31.1 – 8.2
Toledo 8.2-17.2-20.2
Mora 21.2
Consuegra 22-23.2
Toledo 24.2-5.3-17-23.3
Mora 23/24.3
Consuegra 24-25.3
Fuente el Piedro 26.3
Malagon 26/27.3
Fernando Caballero 27.3
Ciudad Real (most Peralbillo) 27.3
Almagro 27/28.3 - Santa Cruz de Mudela 28.3 – Vexillo 28-30.3 – Santa Cruz 31.3
Almagro 1-3.4
Manzanares 3?-8-13-23-29 - 4.5-8.5-14-21-29.5 – 3.06-12.6 – kilka wypadów przeciwko nieprzyjacielowi
Consuegra – poł.czerwca – 27.6
Wypad do wejścia do wąwozów SM – 27/28.06- 3.7
Consuegra 3.7-17.7-22.7
Toledo 24.7- (Obrona miasta -9pp- 28-30.7) – 4 i 7 pp pod Talavera
Illesias 1-5.8
Aranjuez 5-7.8
Barosa de Madrid 7.8 – Olias – Toledo 8.8
Almonacid 11.8
Toledo 15.8-30.8
Moajon 30.8
Borox 31.8
Chinchon 1-9.9
Ciempozuelos/Aranjuez 22.9 – 9.10
Anoves 9-10.10
Toledo 10-11.10
Mora 11.10
Madridejos 12.10
Villahasta 13.10
Manazanares 15-20.10
Valdepenas 21.10 – Santa Cruz de Mudela 22.10 – Valdepenas 23.10
Powrót do Aranjuez – koniec października 31.10 – 7.11-15.11
(Potyczki wokół Aranjuez 9-14.11)
Ocana 15.11 – Aranjuez – Bayona 17.11 – Ontigola 18.11
Ocana 19.11
Dos Barrios
Tembleque 22.11 – 1(?).01.1810

1810
Infantad 15-17.1
Torres de St. Jean Ubeda 19.1
Wąwozy Sierra Morena 20.01
Montizon 22.1
Ubeda 23.1
Grenada 30.1
Loja 3.2
Antequera 4.2
Malaga 5.2-


PS. pewnie i tak popełniłem jakiś błąd , który Wasze bystre oczy czym prędzej dostrzegą . Zawszeć to jednak będzie konstruktywna krytyka ;)

Pozdr :)

_________________
"Historia jest wersją przeszłych wypadków, na które ludzie zdecydowali się zgodzić."
"Tak oto rodzą się bajki zwane umownie historią."


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 lut 2010, o 23:10 
Offline
Roi des Espagnes et des Indes
Roi des Espagnes et des Indes
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 10:01
Posty: 1363
Odpowiedź; rafalm

Cytuj:
Toledo 24.7- (Obrona miasta -9pp- 28-30.7) – 4 i 7 pp pod Talavera


jeśli chodzi o to, to na ten temat dyskutowaliśmy już na forum, było to tutaj
Poczytaj sobie :)

_________________
"Historia jest wersją przeszłych wypadków, na które ludzie zdecydowali się zgodzić."
"Tak oto rodzą się bajki zwane umownie historią."


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 lut 2010, o 23:12 
Offline
Roi des Espagnes et des Indes
Roi des Espagnes et des Indes
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 10:01
Posty: 1363
Odpowiedź pink f

Dzięki Rafalmie, czytałem już ten topic, ale skoro poleciłeś - przeczytałem raz jeszcze :)

Cytuj:
Poczytaj sobie


ale jedno chciałbym powiedzieć a propos tych tu wyżej słów. Dosyć dziwnie sie poczułem przeczytawszy je, mianowicie odniosłem wrażenie, że jednak odbierany być mogę jak "pasożyt" usiłujący wysługiwać się Waszą wiedzą. Jeżeli milczenie w tym temacie jest wynikiem takiego właśnie nastawienia forumowiczów, to z chęcią poproszę Wodza o jego zamknięcie, a sam przestanę sie udzielać. To tylko po to żeby wszystko było jasne.

_________________
"Historia jest wersją przeszłych wypadków, na które ludzie zdecydowali się zgodzić."
"Tak oto rodzą się bajki zwane umownie historią."


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 lut 2010, o 23:13 
Offline
Roi des Espagnes et des Indes
Roi des Espagnes et des Indes
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 10:01
Posty: 1363
Odpowiedź: Eques

Spokojnie.
Ja na przykład w niczym nie mogę pomóc :blush:
A jeśli któryś z kolegów ma wiedzę to pomoże :)

_________________
"Historia jest wersją przeszłych wypadków, na które ludzie zdecydowali się zgodzić."
"Tak oto rodzą się bajki zwane umownie historią."


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 lut 2010, o 23:15 
Offline
Roi des Espagnes et des Indes
Roi des Espagnes et des Indes
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 10:01
Posty: 1363
Odpowiedź: rafalm

Cytuj:
ale jedno chciałbym powiedzieć a propos tych tu wyżej słów. Dosyć dziwnie sie poczułem przeczytawszy je, mianowicie odniosłem wrażenie, że jednak odbierany być mogę jak "pasożyt" usiłujący wysługiwać się Waszą wiedzą. Jeżeli milczenie w tym temacie jest wynikiem takiego właśnie nastawienia forumowiczów, to z chęcią poproszę Wodza o jego zamknięcie, a sam przestanę sie udzielać. To tylko po to żeby wszystko było jasne.

O ludzie, ręce opadają, to miałem przepisać cały topic czy jak :shy:

_________________
"Historia jest wersją przeszłych wypadków, na które ludzie zdecydowali się zgodzić."
"Tak oto rodzą się bajki zwane umownie historią."


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 lut 2010, o 23:16 
Offline
Roi des Espagnes et des Indes
Roi des Espagnes et des Indes
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 10:01
Posty: 1363
Odpowiedź; Kamp

Cytuj:
Dosyć dziwnie się poczułem przeczytawszy je, mianowicie odniosłem wrażenie, że jednak odbierany być mogę jak "pasożyt" usiłujący wysługiwać się Waszą wiedzą.
Jeżeli milczenie w tym temacie jest wynikiem takiego właśnie nastawienia forumowiczów...

Pink f, pozbądź się tego typu skrupułów. Na tym forum każdy chętnie pomaga ( o ile nie chodzi o temat już wielokrotnie "wałkowany") w miarą możliwości czasowych, posiadanej literatury i wiedzy.
Ale jak już Unclean na początku tego topicu zaznaczył , temat jest trudny i mało o nim w polskojęzycznej literaturze. Stąd m.in. mała aktywność forumowiczów. Wydaje mi się jednak, że powoli nazbiera sią trochę wiadomości, każdy coś dorzuci, nie jesteś też jedyny, który chciałby uzupełnić swoję wiedzę o kampanii hiszpańskiej.

P.S. Czytam aktualnie wspomnienia St. Brokere'a, jak znajdę ciekawe informacje, to z pewnością o tym napiszę.

_________________
"Historia jest wersją przeszłych wypadków, na które ludzie zdecydowali się zgodzić."
"Tak oto rodzą się bajki zwane umownie historią."


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 lut 2010, o 23:18 
Offline
Roi des Espagnes et des Indes
Roi des Espagnes et des Indes
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 10:01
Posty: 1363
Odpowiedź: Unclean

Chłopaki trochę zrozumienia dla "nowego" :lol2:

Floydzie nie ma się co bać, czasem potrzeba trochę czasu, bodźców, nowinek... a czasem po prostu nie ma akuratnie nikogo kto może wspomóc. Na pewno milczenie tematu nie jest spowodowane niechęcią czy czyms takim. ;) Tak się złozyło że "Hiszpanie" zaglądaja nie często albo od jakiegoś czasu wcale (Pan Generał :( ) z tąd chwilowy przestój. Co do słów Rafalma... grzeczniejszego forumowicza nie znajdziesz... nie miał nic złego na myśli... pomóc chciał :rolleyes:

_________________
"Historia jest wersją przeszłych wypadków, na które ludzie zdecydowali się zgodzić."
"Tak oto rodzą się bajki zwane umownie historią."


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 lut 2010, o 23:19 
Offline
Roi des Espagnes et des Indes
Roi des Espagnes et des Indes
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 10:01
Posty: 1363
Odpowiedź: pink f

Cytuj:
O ludzie, ręce opadają, to miałem przepisać cały topic czy jak


Rafalmie,kazdy zamieszczony tu post wnosi cos do dyskusji, tamten Twój również.
Zle odebrałeś moje słowa. Twoja odpowiedz nasunęła mi po prostu taką a nie inną myśl i postanowiłem się nią podzielić - właśnie po to aby "wszystko bylo jasne". Powtórzę na wszelki wypadek raz jeszcze - topic o Talaverze przeczytałem raz jeszcze i dzięki temu nawet coś mi do łba wpadło. Jeśli Ciebie zdenerwowałem - a wygląda na to że tak :( - to najmocniej i najbardziej szczerze jak to możliwe przepraszam.
Przyznasz jednak że jako tzw "nowy" mogłem mieć takie podejrzenia. Postaw sie w mojej sytuacji przez chwilę a sądzę że znajdziesz w mojej wypowiedzi trochę sensu.
Zaznaczę tylko że nie chciałbym aby ten temat był traktowany jako pomoc dla kogokolwiek. Chodzi po prostu o konstruktywny dyskurs - i wydaje mi sie że takie podejście jest najnormalniejsze.

Kampie,dzięki za słowa pociechy :rolleyes: Przyznam ze trochę rozwiałeś moje wątpliwości, którymi nawiasem mówiąc postaram sie juz nie zaśmiecać miejsca.Reasumując, wierzę że jednak coś sie ruszy, bo temat jeszcze nie był głębiej drążony i każda informacja jest na wagę złota.
Pozdrawiam

_________________
"Historia jest wersją przeszłych wypadków, na które ludzie zdecydowali się zgodzić."
"Tak oto rodzą się bajki zwane umownie historią."


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 64 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL