Teraz jest 28 mar 2024, o 21:15

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 392 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35 ... 40  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 21 mar 2016, o 22:38 
Offline
Roi des Espagnes et des Indes
Roi des Espagnes et des Indes
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 10:01
Posty: 1363
Jeżeli 1/3 odległości, licząc od Somosierry, to według mojej interpretacji byłaby to mniej więcej pozycja tzw. 3 baterii – czyli miejsce głównego starcia. Złości mnie, że nikt z Polaków nie opisał dokładnie (zbadał) historycznej drogi, kiedy jeszcze była w całości a i teraz, w ostatnich latach wiele zostało zmarnowane. Marzyła mi się niedawno (także na tym Forum) taka wyprawa badawcza połączona z zamiarem nakręcenia dokumentu filmowego, ale nie znalazłem chętnych do współuczestnictwa (z wyjątkiem jednej osoby). Wrócić do tego pomysłu byłoby moim ostatnim marzeniem życiowym ;) .

_________________
"Historia jest wersją przeszłych wypadków, na które ludzie zdecydowali się zgodzić."
"Tak oto rodzą się bajki zwane umownie historią."


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 mar 2016, o 20:13 
Zenobi napisał(a):
Jeżeli 1/3 odległości, licząc od Somosierry, to według mojej interpretacji byłaby to mniej więcej pozycja tzw. 3 baterii – czyli miejsce głównego starcia. Złości mnie, że nikt z Polaków nie opisał dokładnie (zbadał) historycznej drogi, kiedy jeszcze była w całości a i teraz, w ostatnich latach wiele zostało zmarnowane.

...ano tak. Myślę, że to mógł być ten mostek gdzie była 3 bateria, ponieważ za nową szosą droga zakręcała, jak pisałam, chyba dalej był kolejny zakos i dalej prosto pod górę z finałem w okolicach dzisiejszej stacji benzynowej na przeciwko owej kapliczki - schroniska.
Ale był i zakos niżej - resztkę widziałam tuż przed zagrodzonym terenem budowy, który ciągnął się do (chyba - były dreny) kolejnego mostku lub śladu po nim.
...no cóż ja będąc trzykrotnie na sympozjach naukowych i kongresie w Madrycie, każdorazowo jeździłam pod Somosierrę. Rzeczywiście przeżycie wielkie.


Góra
  
 
PostNapisane: 27 mar 2016, o 19:56 
Offline
Roi des Espagnes et des Indes
Roi des Espagnes et des Indes
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 10:01
Posty: 1363
Cytuj:
...no cóż ja będąc trzykrotnie na sympozjach naukowych i kongresie w Madrycie, każdorazowo jeździłam pod Somosierrę. Rzeczywiście przeżycie wielkie.

W kontekście mojego tekstu "Mogiła Somosierry" oraz informacji o Pani wizycie (wizytach) na miejscu bitwy interesujące byłyby dla mnie uwagi na temat pochówku poległych szwoleżerów. Jakie nasuwają się Pani w związku z tym uwagi? Jeśli wolno prosić...

_________________
"Historia jest wersją przeszłych wypadków, na które ludzie zdecydowali się zgodzić."
"Tak oto rodzą się bajki zwane umownie historią."


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 mar 2016, o 17:06 
Zenobi przezacny
...no cóż. Jest tam za stacją benzynową idąc w stronę kościoła (tego nowego) kamienny krzyż. Góra stareńka, dół nowy, a raczej taki sobie. To jest tuż za najwyższym miejscem przełęczy. Myślę, a przecież był to koniec listopada i ziemia mogła być już zmarznięta, czy ciała nie zostały złożone w szczelinie skalnej. Takich tam moc szczególnie w okolicy tejże samej stacji benzynowej.
...a generalnie to - pokpiona sprawa.
Proszę popatrzeć na tą fotografię, byłam na sympozjum w 2009 roku, dość długo i pojechałam tam dwa razy
To jest sam szczyt przełęczy - ta Calle de la Iglesia. Nowa szosa, a obok fragment starej drogi...a co tkwi pod tą kratą, czy tylko bezimienny dopływ Duranton. Za tą metalową bramą góra kamieni - owszem nowych i świeżo ciętych, ale za nimi był jakiś murek, którego nie mogłam sfotografować.
Mam nadzieję, że informatycy wydostaną mi jeszcze jakieś zdjęcia.


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
  
 
PostNapisane: 28 mar 2016, o 19:03 
Offline
Roi des Espagnes et des Indes
Roi des Espagnes et des Indes
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 10:01
Posty: 1363
Cytuj:
...a generalnie to - pokpiona sprawa.

Cały czas chodzi mi po głowie, co można by w tej sprawie zrobić. I złości mnie, że nie myślą o tym ci, za którymi stoi nauka, media i ... pieniądze!

_________________
"Historia jest wersją przeszłych wypadków, na które ludzie zdecydowali się zgodzić."
"Tak oto rodzą się bajki zwane umownie historią."


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 mar 2016, o 19:30 
...mam nadzieję, iż nasz Moderator nie wniesie sprzeciwu.
Nauka - tak, owszem, ale to Wy Zenobi przezacny ją reprezentujecie, media - są ważniejsze tematy niż te dwadzieścia parę ciał, a raczej resztek po nich...a pieniądze :evil:
...cóż.


Góra
  
 
PostNapisane: 14 kwi 2016, o 19:32 
...coś wylazło z czeluści mojego laptopa. Dłuższe sympozjum w Madrycie koniec listopada 2012 i wiadomo gdzie się pojechało
Somosierra w śniegu jak widział ją Chłapowski.
Na zdjęciu A. krzyż i "...coś..." (być może ślad po cmentarzu) między stacją benzynową a zakładem kamieniarskim - na skarpie
Na zdjęciu B. widok części doliny w kierunku północnym z szosy-ulicy Calle de la Iglesia


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
  
 
PostNapisane: 14 kwi 2016, o 20:10 
Offline
Roi des Espagnes et des Indes
Roi des Espagnes et des Indes
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 10:01
Posty: 1363
Na zdjęciu A widać chyba to samo miejsce, które zamieściłem w swoim artykule o mogile Somosierry z podpisem
Cytuj:
Czy tu są pochowani szwoleżerowie?

_________________
"Historia jest wersją przeszłych wypadków, na które ludzie zdecydowali się zgodzić."
"Tak oto rodzą się bajki zwane umownie historią."


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 kwi 2016, o 18:42 
Zenobi przezacny.
Do artykułu moje oko nie dotarło, ale myślę, że przed uroczystościami w 2008 roku porządnie tam posprzątano bo murek jest nowy, a wewnątrz - chyba - ławeczki. Ale nie w tym rzecz. Co jest - lub było - za tym domkiem, jak pamiętam z 2006 roku przeziera tam w kilku miejscach "...goła..." lita skała. Tam mogła być jakaś szczelina, załom skalny. Grunt w tej okolicy jest dość niestabilny, używając mojej znajomości łaciny i francuskiego "...przebrnęłam..." przez jakiś hiszpański tekst o tym jak w tunelu pod nową autostradę bez przerwy osuwał się rumosz skalny. Myślę, że nasi szwoleżerowie śpią snem wiecznym gdzieś w takiej szczelinie szybko zawalonej głazami.
...i coś jeszcze z czeluści laptopa.
To mój pierwszy pobyt w Hiszpanii i wizyta pod Somosierrą w 2005 roku.
Szosa jeszcze była używana, nowa - wytyczana, ale proszę popatrzeć na ten zakręt i ku górze w stronę stacji transformatorowej czy to nie profil starej drogi?


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
  
 
PostNapisane: 15 kwi 2016, o 19:06 
Offline
Roi des Espagnes et des Indes
Roi des Espagnes et des Indes
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 10:01
Posty: 1363
Cytuj:
Do artykułu moje oko nie dotarło,


Artykuł był długo dostępny. Oto link do niego.

http://napoleon.org.pl/index.php/guerra ... somosierry

_________________
"Historia jest wersją przeszłych wypadków, na które ludzie zdecydowali się zgodzić."
"Tak oto rodzą się bajki zwane umownie historią."


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 392 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35 ... 40  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL