Teraz jest 19 mar 2024, o 07:28

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 392 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33 ... 40  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 12 mar 2016, o 11:41 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 lut 2010, o 21:07
Posty: 1269
Baldauf napisał(a):
...mogły być i murki. Trudno jest nam zrozumieć, że w Hiszpanii opady śniegu mogły być tak obfite. A są - porównanie ze starą tzw. pielgrzymią drogą przez przełęcz na południe od Aragnouet (teraz jest tam tunel do Bielsa, ale stara droga została).

Zenobi napisał(a):
Poza tymi szczegółami, które ostatecznie można pominąć w opisie bitwy, bo niewiele w sumie wnoszą do wiedzy na temat jej przebiegu, ze sprawy można wysnuć wnioski bardziej ogólne


Brak murków jednak wnosi wiele do przebiegu bitwy no i do usytuowania baterii... Przecież to był argument, że nie można było ustawić 4 dział na drodze... Pani Doktor... Współczesne zdjęcia, przedstawiają krajobraz
z tymi murkami... Mnóstwo tego jest...Tak jak te drzewa wzdłuż drogi... Ale nie mogę sobie wyobrazić, (koniec listopada, zimno, siedzą tam dwa tygodnie), wiedząc jak to wszystko wyglądało,jestem pewien że te drzewa by tam nie przetrwały...W internecie są rysunki Baclera d’Albe z Hiszpanii. (cały album znalazłem tylko z Włoch - 1 część) Ale kilka obrazków z Półwyspu jest w internecie...Na żadnym obrazku nie znalazłem murków...M.in taki:
Tylko "ograniczniki" drogi...
Pozdrawiam


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 mar 2016, o 17:12 
Offline
Roi des Espagnes et des Indes
Roi des Espagnes et des Indes
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 10:01
Posty: 1362
Cytuj:
Przecież to był argument, że nie można było ustawić 4 dział na drodze...


Z murkami czy bez, 4 działa nie zmieszczą się w poprzek drogi. I przy tym się będę upierać.

_________________
"Historia jest wersją przeszłych wypadków, na które ludzie zdecydowali się zgodzić."
"Tak oto rodzą się bajki zwane umownie historią."


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 mar 2016, o 20:23 
desaix napisał(a):
... Pani Doktor... Współczesne zdjęcia, przedstawiają krajobraz
z tymi murkami... Mnóstwo tego jest...Tak jak te drzewa wzdłuż drogi... Ale nie mogę sobie wyobrazić, (koniec listopada, zimno, siedzą tam dwa tygodnie), wiedząc jak to wszystko wyglądało,jestem pewien że te drzewa by tam nie przetrwały...

...jakoś nie mogę znaleźć tego mojego zdjęcia drogi Św. Jakuba. Nie upieram się, ale murki były już dawniej szczególnie tam gdzie były tzw. mule drogi (te zwierzęta inaczej reagują na przepaści niż konie i nie płoszą się, a to był w Kastylii dość popularny środek transportu) później poszerzone i czasem utwardzone czyli zamienione w drogi jezdne dla zaprzęgów.
Co do drzew - oj, w listopadzie, bo właśnie w takiej porze roku dane mi było być pod Somosierrą, a jeszcze nie było tego koszmarnego tunelu (nie ma miesiąca by nie było tam kolizji - może duchy???) tylko szosa, to sama byłam zdziwiona, że przy bocznej uliczce rosły ogromne stare topole jeszcze niezupełnie odarte z liści. Przy nowej szosie rosną też
A te "...ograniczniki..." na obrazie dziwnie mi przypominają dolinę Aspe po francuskiej stronie Pirenejów. Są tam takie z datami nawet z lat 80-tych XVIII wieku niedaleko potoku d'Aspe tuż przed kolejnym tunelem pod Pirenejami. I żeby było sympatyczniej - parking przed wjazdem jest otoczony murkiem w którym tkwi bodajże cztery albo pięć takich starych ograniczników.
Zenobi przezacny.
...choć to nie medyka "...działka..." ale z rozstawieniem armat - RACJA


Góra
  
 
PostNapisane: 12 mar 2016, o 20:29 
...małe PS.
Proszę korzystając z Google Maps "...przejechać..." się nową szosą do Somosierry i włączyć "...street view...". Przy starej drodze biegnącej dnem doliny do dziś rosną topole, w pewnym miejscu widok jak z obrazu Kossaka (a drzewa że hej i wyglądają na takie co odrodziły się z korzeni)


Góra
  
 
PostNapisane: 15 mar 2016, o 21:26 
...i kolejne PS.
Zdjęcia wykonane przez Wojciecha Kossaka i zamieszczone w 1913 roku w Jego "Wspomnieniach".


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
  
 
PostNapisane: 17 mar 2016, o 20:36 
...PS do fotografii Nr. 2.
To miejsce z kępą topól zachowało się do dziś (oczywiście drzewa są młodsze ale wcale nie małe). Zakręt dawnej drogi.
...no i coś co pamiętam - prócz koszmarnego zimna, serdecznie współczułam szczególnie rannym szwoleżerom czekając na lokalny autobus, a przystanek mieścił się tuż za przełęczą - otóż po przeciwległej stronie szosy stał krzyż. Samotny, nie przy kościele i nie przy schronisku. Co tam mogło być, co upamiętniał?


Góra
  
 
PostNapisane: 18 mar 2016, o 10:17 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 lut 2010, o 21:07
Posty: 1269
Ja po prostu interesuję się "szczególikami" bitwy, może i nie ważnymi, ale wątpliwościami chciałem się tutaj podzielić...Nie są ważne drzewa czy murki, ale fajnie by było po prostu wiedzieć... Na żadnym innym obrazie, oprócz Kossaka (może nie wszystko widziałem :( ), nikt nie namalował tych elementów...
Co do drzew... Nie znam się...Tak mi podpowiadała logika... Myślę, że drzewa poszły na ogniska albo na jakieś inne potrzebne rzeczy...
W każdym razie zajrzałem na stronę http://drzewa.nk4.netmark.pl/atlas/topola/topola_biala/topola_biala.php
...i jest tam taki fragment: " Gatunki topoli są najszybciej rosnącymi drzewami w naszej strefie klimatycznej. To ekstremalne tempo wzrostu w pełni potwierdzają moje obserwacje i wykonane przeze mnie pomiary. Wynika z nich, że w kilku początkowych latach topola biała rośnie w tempie 1.5-2m/rok, co może stanowić nawet 150% początkowej wysokości! Maksymalne chwilowe tempo wzrostu młodych drzewek wynosi około 15-20cm/tydzień i jest osiągane w lipcu. Wzrost ustaje stosunkowo wcześnie, bo zwykle już pod koniec sierpnia.
Dwudziestokilkuletnia topola biała osiąga przeciętnie 25-30m wysokości; w wieku około 40 lat jej wzrost jest zbliżony do maksymalnego."

Wynika z niego, że przez 100 lat mogły wyrosnąć co najmniej dwa pokolenia topoli...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 mar 2016, o 16:41 
...na moje oko te drzewa to nie topole białe, ani nawet nie lombardzkie (inaczej włoskie) ale pierwotna topola czarna. "...populus nigra..." żyje ok 150 lat i w Polsce wcale nie jest taka częsta (na Pomorzu i na północnym wschodzie nie ma jej wcale gdyż jest temu drzewu trochę za chłodno) i właśnie odradza się z korzeni.
I jest piękna.
...stanę na głowie ale muszę znaleźć swoje fotografie z Somosierry


Góra
  
 
PostNapisane: 18 mar 2016, o 16:49 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 lut 2010, o 21:07
Posty: 1269
No ale właśnie na tej stronie pisze, że topole jedne z czterech gatunków m. in topola czarna itd... Jak Pani Doktor chce to dam zdjęcia, czy obrazki z Somosierry z drzewami czy bez... Z początku czy z końca wieku... ale chyba nie o to chodzi...Nie jestem po prostu przekonany czy w 1808 r. szwoleżerowie widzieli takie pole bitwy jak namalował Kossak...

Jak Pani napisała: Topola czarna żyje 150 lat... Ale każde z topól rośnie bardzo szybko... O to właśnie chodzi... Czy ich nie wycięli i nie zasadzili jeszcze raz...? Nikt nie wie...Podróżnicy z początku XIX w. nie widzieli na przełęczy drzew...Same łąki...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 mar 2016, o 19:37 
Offline
Roi des Espagnes et des Indes
Roi des Espagnes et des Indes
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 10:01
Posty: 1362
Cytuj:
Nie jestem po prostu przekonany czy w 1808 r. szwoleżerowie widzieli takie pole bitwy jak namalował Kossak...


Ja również nie jestem przekonany, a nawet wątpię i to bardzo. Wróćmy do Lejeune'a. Jeżeli napisał "widok z natury", to należy w to wierzyć. Na jego obrazie nie ma ani murków, ani topól. Do wizji Kossaka przyzwyczailiśmy się tak samo jak do mitu Somosierry (w szczegółach bitwy).

_________________
"Historia jest wersją przeszłych wypadków, na które ludzie zdecydowali się zgodzić."
"Tak oto rodzą się bajki zwane umownie historią."


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 392 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33 ... 40  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL