Teraz jest 29 mar 2024, o 00:12

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 103 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 11  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 11 paź 2012, o 13:40 
Offline
Caporal
Caporal

Dołączył(a): 8 paź 2012, o 12:21
Posty: 36
Ponadto jeśli na podstawie ilości występowania w niej słowa polacos (pal już licho, że z małej litery), mamy wnioskować, że szwoleżerowie wyżynali biednych powstańców, to serdecznie gratuluję metodologii badań.
CO do ciebie to śmieszy mnie twoje zacietrzewienie,niemniej jednak przyznaje się do mej niewiedzy i odwluje wszystko co napisałem. Dzięki twoim wyjaśnieniom dostrzegłem jakimi fałszerzami historii są Hiszpanie ze o Muracie nie wspomnę.
Jedna prośba.Czy byłbyś tak miły i poinformował mnie czym zajmowali sie Polacy podczas walk,bo jesli nie walczyli to mam rozumieć ze przebywali w koszarach ?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 paź 2012, o 13:55 
Offline
Caporal
Caporal

Dołączył(a): 8 paź 2012, o 12:21
Posty: 36
Na temat pobytu wojsk polskich w Hiszpanii powstała nawet książka. Polecam zajrzeć:
Soldados polacos en España: Durante la Guerra de la Independencia Española (1808-1814)
Ah i jeszcze jedno pytanie co ma wniesc do tematu naszej rozmowy ww.ksiazka(ktora zreszta mam przed soba)?Co mogli widziec 2 maja w Madrycie Andrzej Daleki/z 9 regimentu infanterii ,Dywizjonu Ksiestwa Warszawskiego/ Stanislaw Broekere/jak wyzej/ i Jozef Mrozinski/Legion de la Vistula/.
Do tej pory myślałem ze tylko szwoleżerowie byli uczestnikami ,znaczy świadkami wydarzen dos de mayo ,ale poraz kolejny wstydze sie mej niewiedzy.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 paź 2012, o 14:04 
Offline
Caporal
Caporal

Dołączył(a): 8 paź 2012, o 12:21
Posty: 36
żle myślący mają sobie za największe ukontentowanie rozsiewać fałszywe wieści względem Wojsk Polskich znajdujących się w Hiszpanii. Oni to starali się rzucić postrach pomiedzy familie tych wojskowych, roznosząc, że lekka konnica polska, która składa część gwardii Najjaśniejszego Cesarza Napoleona, w większej połowie w pień wycięta została, i że Pułkownik Krasiński zginął – Z tego wszystkiego to tylko jest prawdą, że pięciu ludzi z tego regimentu było zabitych lub ranionych w czasie powstania w Madrycie; od tego zaś momentu w żadnej nie był rozprawie”.
Zenobi /hiszpanie przeprowadzili badania by dojsc do liczby ofiar 2 de mayo,(powazni historycy i tylko mowia o rannym polaku Krasniskim,pewnie jakby bylo ich wiecej to by napisali to aluzja do wypowiedzi Castiglione)a tak poważnie to czy znasz ich nazwiska bo to ze rannych polakow bylo duza wiecej to pewne.Swiadczy otym opis wydarzen w okolicach Paroguia de Santiago y San Juan.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 paź 2012, o 14:24 
Offline
Roi des Espagnes et des Indes
Roi des Espagnes et des Indes
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 10:01
Posty: 1363
Cytuj:
Ano chyba nie tak... bo Vianney w pułku szwoleżerów był dopiero od października 1808. Więc jeśli nawet odniósł rany, to jako... szaser.


Faktycznie, to falstart... :oops:

Ale co do "faktu prasowego", to oczywiście wiem, co to oznacza, ale zwykle służy on jakiemuś dorażnemu, często politycznemu, celowi. Nie bardzo wiem, co miał na celu "dziennikarz", który zaprzeczając oczywistym pogłoskiom nie tyle im zaprzecza, ile pomniejsza ilość zabitych. Jego celem, powinno być raczej zaprzeczenie tym pogłoskom , a nie tworzenie nowych. Zresztą o to mniejsza, nie chcę się kłócić.

Cytuj:
Uważasz, że gdyby były jakieś straty, to tych nie odnotowałby skrzętny Dautancourt? Choć wtedy go w Madrycie nie było, to uczyniłby to na podstawie relacji oficerów. A tu nic.


Informację o zabitych i rannych oficerach można jeszce znaleźć, gorzej jest z prostymi żołnierzami . Słusznie podkreśliłeś w tym względzie zasługi Dautaccourta, dzięki jego dziennikowi, szcęśliwie ostatnio wydanemu, dowiedzieliśmy się o paru epizodach i okolicznościach śmierci prostych żołnierzy.

_________________
"Historia jest wersją przeszłych wypadków, na które ludzie zdecydowali się zgodzić."
"Tak oto rodzą się bajki zwane umownie historią."


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 paź 2012, o 15:45 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 lut 2010, o 21:07
Posty: 1269
Zenobi chciałeś się dowiedzieć czegoś nowego:
cheroneia napisał(a):
Na temat pobytu wojsk polskich w Hiszpanii powstała nawet książka. Polecam zajrzeć:
Soldados polacos en España: Durante la Guerra de la Independencia Española (1808-1814)
Ah i jeszcze jedno pytanie co ma wniesc do tematu naszej rozmowy ww.ksiazka(ktora zreszta mam przed soba)?Co mogli widziec 2 maja w Madrycie Andrzej Daleki/z 9 regimentu infanterii ,Dywizjonu Ksiestwa Warszawskiego/ Stanislaw Broekere/jak wyzej/ i Jozef Mrozinski/Legion de la Vistula/.
Do tej pory myślałem ze tylko szwoleżerowie byli uczestnikami ,znaczy świadkami wydarzen dos de mayo ,ale poraz kolejny wstydze sie mej niewiedzy.

:shock: :shock: :shock:


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 paź 2012, o 17:59 
Offline
Duc de Castiglione
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 02:17
Posty: 1175
Cytuj:
CO do ciebie to śmieszy mnie twoje zacietrzewienie...

Przyganiał kocioł garnkowi :lol:

Cytuj:
Ah i jeszcze jedno pytanie co ma wniesc do tematu naszej rozmowy ww.ksiazka(ktora zreszta mam przed soba? Co mogli widziec 2 maja w Madrycie Andrzej Daleki/z 9 regimentu infanterii ,Dywizjonu Ksiestwa Warszawskiego/ Stanislaw Broekere/jak wyzej/ i Jozef Mrozinski/Legion de la Vistula/.


Oni nic. Natomiast we wstępie do książki są odniesienia do coronela Krasińskiego i los szwoleżerów.

Cytuj:
Do tej pory myślałem ze tylko szwoleżerowie byli uczestnikami ,znaczy świadkami wydarzen dos de mayo ,ale poraz kolejny wstydze sie mej niewiedzy.


Pas :o

I jeszcze uwaga techniczna. Proszę, nie zamieszczaj kilku postów jednego pod drugim. Zawsze można skorzystać z opcji edytuj


Edit:

Zenobi napisał:
Cytuj:
Ja chciałbym tylko, abyśmy raz wreszcie przewartościowali wizję wydarzeń, jaką zaserwował nam Załuski, i w którą uwierzyliśmy.


Ja bardzo chętnie przewartościuję tę wizję. Pod jednym wszak warunkiem: ktoś wreszcie poda jakieś wiarygodne źródła potwierdzające czynny udział Polaków w walkach na ulicach Madrytu, bo jakoś przez kilka lat nikt tego nie zrobił. A nasz nowy kolega robi to na zasadzie: wiem, ale nie powiem! :P A na dodatek obraża się o byle co...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 paź 2012, o 19:09 
Offline
Caporal
Caporal

Dołączył(a): 8 paź 2012, o 12:21
Posty: 36
Mam artykuł ale w pdf. i nie mogę go przedstawić.Napisany przez Cristina GONZÁLEZ CAIZÁN
OBTA, Universidad de Varsovia. Bardzo ciekawy tłumaczący min.dlaczego w polskich źródłach brak wzmianki min. u polskim udziale w 2 maja s.146/147. Jeżeli kogoś to interesuje to albo mi wytłumaczy jak mam go wstawić tu,albo mogę przesłać na maila.
Co do źródeł to wyżej podałem trzy wystarczy przeczytać w tym artykule tez znajdzie się kilka. Więcej źródeł jak i pewna ilość dokumentów ,znajdziecie w EL DOS DE MAYO DE 1808
EN MADRID(w aneksie)wystarczy zaglądnąć.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 paź 2012, o 19:39 
Offline
Chevalier
Chevalier

Dołączył(a): 14 lut 2010, o 13:40
Posty: 3567
a mógłbyś go streścić? Krucho u mnie z hiszpańskim


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 paź 2012, o 19:43 
Offline
Duc de Castiglione
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 02:17
Posty: 1175
cheroneia napisał(a):
Więcej źródeł jak i pewna ilość dokumentów ,znajdziecie w EL DOS DE MAYO DE 1808
EN MADRID(w aneksie)wystarczy zaglądnąć.


Tak... Tyle, że moje wydanie: Don Juan Perez de Guzman y Gallo, El Dos de Mayo de 1808 en Madrid, Relación histórica documentada, Madrid 1908. żadnych aneksów nie posiada :cry:

PS. Wysłałem Ci PW (wiadomość prywatna) z adresem e-mail. Jeśli prześlesz tego pdf-a, to chętnie zamieszczę go na forum pro publico bono.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 paź 2012, o 19:56 
Offline
Caporal
Caporal

Dołączył(a): 8 paź 2012, o 12:21
Posty: 36
Sewer/ postaram sie dzis wieczorem lub jutro.
Castiglione/jak chcesz mege przeslac podstawowa bibliografie z niej wybierzesz co cie interesuje.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 103 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 11  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL