Teraz jest 19 mar 2024, o 14:44

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 5 kwi 2020, o 09:47 
Offline
Roi de Vénétie et duc d'Arcole
Roi de Vénétie et duc d'Arcole
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 kwi 2010, o 16:15
Posty: 364
Lokalizacja: Xięstwo Warszawskie
Tworząc wczorajsze kalendarium na fanpage naszej strony na FB usilnie starałem się znaleźć cokolwiek na temat potyczki/starcia/bitwy jaka miała się odbyć 4 kwietnia 1813 r. w Katalonii pod miastem Olot. Konkretnie na ten temat nic znalazłem a przecież coś takiego musiało się wydarzyć ponieważ Langlois namalował nawet obraz mający przedstawiający to starcie. Ostatecznie na podstawie odnalezionych przez siebie i wyrywkowych informacji napisałem coś takiego:

Cytuj:
"W 1813 r. pod miastem Olot w Katalonii brygada dowodzona przez gen. Jean-Martin Petit złożona z 67 i 113 regimentu piechoty i szwadronu kawalerii pokonała w potyczce siły złożone z antyfrancuskich powstańców."


W dalszym ciągu nie jestem jednak pewny tej informacji. Może Wy wiecie cokolwiek więcej na ten temat?


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

_________________
O Francyo...
Gdzie zmarzły biegun, strefy płomieniste,
Tagus, Kon, Tyber toczą swe potoki,
Gdzie strony Wołgi, bory jej cieniste,
Gdzie szczyt gmachów egipskich przebija obłoki,
Walczących za cię, sępom zostawione,
Sterczą Polaków kości rozrzucone....


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 5 kwi 2020, o 13:40 
Offline
Roi des Espagnes et des Indes
Roi des Espagnes et des Indes
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 10:01
Posty: 1363
Rzecz bardzo ciekawa. Inspiruje do poszukiwań. Dziękuję!

Nota bene takich mniej znanych potyczek w Hiszpanii pewnie jest więcej, zwłazcza na terytorium Katalonii.

_________________
"Historia jest wersją przeszłych wypadków, na które ludzie zdecydowali się zgodzić."
"Tak oto rodzą się bajki zwane umownie historią."


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 6 kwi 2020, o 23:26 
Offline
Duc d'Essling
Duc d'Essling
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 lut 2010, o 22:42
Posty: 1626
Słownik bitew napoleońskich Pigearda notuje 2 starcia pod Olot ale z 1809 i 1812. Trzeba sprawdzić u Tularda czy Petit zostawił pamiętniki.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 kwi 2020, o 13:12 
Offline
Roi de Vénétie et duc d'Arcole
Roi de Vénétie et duc d'Arcole
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 kwi 2010, o 16:15
Posty: 364
Lokalizacja: Xięstwo Warszawskie
ChLasalle napisał(a):
Słownik bitew napoleońskich Pigearda notuje 2 starcia pod Olot ale z 1809 i 1812. Trzeba sprawdzić u Tularda czy Petit zostawił pamiętniki.

Jakie oddziały brały udział w starciu w 1812 r.? Czy pochodziły z oddziałów dowodzonych przez gen. Petit?

_________________
O Francyo...
Gdzie zmarzły biegun, strefy płomieniste,
Tagus, Kon, Tyber toczą swe potoki,
Gdzie strony Wołgi, bory jej cieniste,
Gdzie szczyt gmachów egipskich przebija obłoki,
Walczących za cię, sępom zostawione,
Sterczą Polaków kości rozrzucone....


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 kwi 2020, o 21:11 
Offline
Roi de Baviere et de Wurtemberg
Roi de Baviere et de Wurtemberg
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 22:11
Posty: 7349
Moja wiedza o walkach w Hiszpanii jest dość ograniczona, lecz znalazłem coś, co może pomoże w znalezieniu dlaszych informacji. Albo dalszym pogmatwainiu zagadnienia.
O strarciu w okolicach Olot pisze w swojej książce "Geschichte de spanischen Monarchievon 1810 bis 1823" (Historia monarchii hiszpańskiej od 1810 do 1823) z 1830 roku pułkownik Andreas Daniel Schepeler (1780-1849). Nawasiem mówiąc jest on autorem kilku prac o historii Hiszpanii. Nie dochodziłem, ale nie jest wykluczone, że był uczestnikiem wojny w Hiszpanii w szeregach jednej z walczących tam niemieckich formacji.

Ale do rzeczy: autor ten pisze on mianowicie, że 4 października 1813 roku w okolicach Olot doszło do starcia oddziału generała Petit mającego do dyspozycji 2300 piechurów, 150 kawalerii i 2 działa z hiszpańską brygadą generała Manuela de Llaudera (1789-1851). Petit na czele swoich ludzi starał się obejść Hiszpanów blokujących drogę do Ripoll. Dalej autor pisze, że po trwającym 7 godzin starciu przeciwnik (ma na myśli Francuzów) wycofał się ze znacznymi stratami w stronę Olot. Hiszpanie stracili 73 ludzi.

Edit: w międzyczasie wyczytałem, ż wspomniany Schepeler był przedstawiecielem Prus w Madrycie.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 kwi 2020, o 23:39 
Offline
Roi de Vénétie et duc d'Arcole
Roi de Vénétie et duc d'Arcole
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 kwi 2010, o 16:15
Posty: 364
Lokalizacja: Xięstwo Warszawskie
Kamp napisał(a):
Moja wiedza o walkach w Hiszpanii jest dość ograniczona, lecz znalazłem coś, co może pomoże w znalezieniu dlaszych informacji. Albo dalszym pogmatwainiu zagadnienia.
O strarciu w okolicach Olot pisze w swojej książce "Geschichte de spanischen Monarchievon 1810 bis 1823" (Historia monarchii hiszpańskiej od 1810 do 1823) z 1830 roku pułkownik Andreas Daniel Schepeler (1780-1849). Nawasiem mówiąc jest on autorem kilku prac o historii Hiszpanii. Nie dochodziłem, ale nie jest wykluczone, że był uczestnikiem wojny w Hiszpanii w szeregach jednej z walczących tam niemieckich formacji.

Ale do rzeczy: autor ten pisze on mianowicie, że 4 października 1813 roku w okolicach Olot doszło do starcia oddziału generała Petit mającego do dyspozycji 2300 piechurów, 150 kawalerii i 2 działa z hiszpańską brygadą generała Manuela de Llaudera (1789-1851). Petit na czele swoich ludzi starał się obejść Hiszpanów blokujących drogę do Ripoll. Dalej autor pisze, że po trwającym 7 godzin starciu przeciwnik (ma na myśli Francuzów) wycofał się ze znacznymi stratami w stronę Olot. Hiszpanie stracili 73 ludzi.

Edit: w międzyczasie wyczytałem, ż wspomniany Schepeler był przedstawiecielem Prus w Madrycie.


Myślę, że to będzie to! Z pewnością doszło do błędu przy opisie obrazu. Wygrzebałem informację, że starcie to nazywane było bitwą pod Saint-Privé-d'Embas. Dotarłem do jej opisu wyjętego z raportu gen. Decaen i zamieszczonego w "Journal de Paris" z 18 października 1813 r. Wynika z niego, że to jednak Hiszpanie dostali baty (w innym wypadku nie powstałby raczej obraz Langlois'a). Ze strony francuskiej wzięły w nim udział 67, 115, 1 batalion 11 pułku liniowego i szwadron 29 regimentu szaserów. Hiszpanów było 3-4 tys. (regimenty: Burgos, Tarragone , Ausonia i.in.). Francuskie straty wyniosły, zabitych: 2 oficerów i 7 podoficerów i żołnierzy, rannych: 7 oficerów i 60 żołnierzy. Po 8 godzinach bitwy (skończyła się ok. 4 po południu) całkowicie rozbitych gerylasów Francuzi ścigali przez kilka mil od miejsca starcia.
Kampie, dziękuję bardzo za cenne wskazówki!

_________________
O Francyo...
Gdzie zmarzły biegun, strefy płomieniste,
Tagus, Kon, Tyber toczą swe potoki,
Gdzie strony Wołgi, bory jej cieniste,
Gdzie szczyt gmachów egipskich przebija obłoki,
Walczących za cię, sępom zostawione,
Sterczą Polaków kości rozrzucone....


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 kwi 2020, o 00:05 
Offline
Duc d'Essling
Duc d'Essling
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 lut 2010, o 22:42
Posty: 1626
Pigeard nie wymienia jednostek walczących w 1812 r. Za to Martinien wskazuje zabitych i rannych oficerów z poszczególnych pułków w starciu pod Saint - Prive 4.10.13. Starcia tego nie wymieniają Oman i Smith. Generał Petit chyba nie zostawił wspomnień. Nie wymienia ich Tulard ale mam pod ręką tylko I wydanie. Wyd. II-e, uzupełnienia i kilka innych bibliografii mam w biurze, od którego jestem teraz odcięty. :cry: Ale Kamp rozwiązał już problem.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL