Teraz jest 17 kwi 2024, o 02:05

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 221 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 ... 23  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 22 gru 2015, o 20:18 
...a mogę scedować na Waćpana bo ja to raczej w medycznych tematach.
Z góry dziękuję


Góra
  
 
PostNapisane: 22 gru 2015, o 20:25 
Offline
Major
Major
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 gru 2012, o 23:22
Posty: 589
Azaliż jakowyś medyczny, ieno dla mniej biegłych w tey materyi, być nie może ?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 gru 2015, o 21:48 
Offline
Major
Major
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 gru 2012, o 23:22
Posty: 589
Pewnie Chirurgien en chef się nie da namówić, więc w zastępstwie nieco medycyny

Do jakiego wniosku podczas kampanii 1812 doszedł Larrey obserwując i porównując żołnierzy o temperamencie sangwinicznym (z Italii i pd. Francji) i limfatycznym (z Holandii, Hanoweru i Prus) ?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 gru 2015, o 00:09 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 lut 2010, o 21:07
Posty: 1269
obergurt napisał(a):
Starcie odbyło się 6/7 kwietnia 1814 koło Meschers-sur-Gironde, brały w niej udział brytyjskie HMS Centaur i HMA Egmont, podpalony i zatopiony francuski liniowiec to Regulus.


Ja tylko chciałem zwrócić uwagę, że Titanic to był liniowiec, a Regulus był okrętem liniowym...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 gru 2015, o 01:01 
Offline
Major
Major
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 gru 2012, o 23:22
Posty: 589
Okręt liniowy – nazwa historycznej najsilniejszej klasy okrętów artyleryjskich, wywodząca się od ich taktyki walki w szyku liniowym, w składzie floty liniowej.
Podstawowym sposobem walki morskiej przestał być abordaż, a w jego miejsce wprowadzono najodpowiedniejszy dla walki artyleryjskiej szyk, w którym okręty płynęły jeden za drugim w linii i prowadziły ogień do linii okrętów przeciwnika z dział, których większość umieszczona była na burtach (bateria burtowa). Taktykę tę nazwano właśnie walką w szyku liniowym. Najsilniejsze okręty, zdolne do walki w linii, nazywano "okrętami linii" (ang. ship of the line), skąd powstała nazwa "okręt liniowy" lub "liniowiec".

Liniowiec
1.Statek pasażerski pływający według rozkładu na określonej linii żeglugowej. Zwykle nazywano tak duże statki pasażerskie, pływające przez oceany (transatlantyki).
2.okręt liniowy
3.Statek towarowy obsługujący stałą linię, pływający według określonego rozkładu jazdy. Liniowcami mogą być kontenerowce, drobnicowce, statki pocztowe, statki wielozadaniowe (w tym ciężarowce).


Liniowiec - okręt liniowy; wojenny okręt z XVIII w. wywodzący się z galeonu, przeznaczony do walki w linii bojowej składającej się z okrętów płynących w szyku torowym (jeden za drugim).


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 gru 2015, o 01:12 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 lut 2010, o 21:07
Posty: 1269
Też to przeczytałem w wikipedii... Mam trzy książki po polsku dotyczące marynarki w interesującym nas okresie...W każdym razie nie ma ani jednego liniowca... Tutaj już kiedyś chyba WPK sygnalizował nazwy...Pewnie znasz polskie tytuły tych książek, tak że ich nie piszę... Jeżeli nie - służę...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 gru 2015, o 03:07 
Offline
Major
Major
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 gru 2012, o 23:22
Posty: 589
"Ale o godz. 14.45 liniowiec „Zealous”, wróciwszy z rekonesansu, doniósł Nelsonowi o obecności floty francuskiej w zatoce Abukir."
"5 sierpnia wysłał liniowiec „Leander” z listami donoszącymi o zwycięstwie."
"Strażujący na jego przedpolach przy Nowej Funlandii kontradmirał Harry Neale miał liniowiec i 2 fregaty, podczas gdy stacjonujący na
Jamajce komandor James Stirling — 4 fregaty."
"Atak rozpoczęto 1 marca o godzinie 7 ostrzałem artylerii okrętowej; jednocześnie zespół kmdr. Dymitra Sieniawina (liniowiec i fregata) zbombardował port, uszkadzając stojące w nim okręty francuskie (liniowiec, fregata, kilka galer do transportu żołnierzy) i udaremniając ewentualną pomoc dla Vido."
"Powiadomiony Nelson posłał im na wzmocnienie 74-armatni liniowiec „Excellent", w zamian Latouche--Treville wyprowadził z portu 8 liniowców (flagowy „Bucentaure"), sądząc, że zmusi Brytyjczyków do odstąpienia".

Nie sądzę, aby mądrzy autorzy, których tu zacytowałem mieli na myśli jakieś Titaniki.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 gru 2015, o 03:11 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 lut 2010, o 21:07
Posty: 1269
Chodzi mi o nazwy....Myślisz, że : "Victory" czy "Santísima Trinidad" to były liniowce? To okręty liniowe... O to mi chodziło...To jest jednak ważne, jak okręt i statek...Fakty się zgadzają...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 gru 2015, o 03:37 
Offline
Major
Major
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 gru 2012, o 23:22
Posty: 589
Myślę, że myli ci się nazewnictwo potoczne ze ścisłą terminologią i pojęcie szersze z węższym, bo te dwie sprawy się tu nakładają i nie rozumiesz wieloznaczności językowej Dla przykładu termin "fregata" oznacza zarazem łódź wiosłowo-żaglową do żeglugi przybrzeżnej, trójmasztowy statek z ożaglowaniem rejowym, okręt żaglowy wojenny od liniowego i współczesny okręt eskortujący lub rakietowy. Ponieważ bawimy się tu w wesołą zgadywankę, w której aż roi się od błędów znacznie poważniejszych, więc dyskusje tę uważam za zupełnie bezcelową.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 gru 2015, o 03:43 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 lut 2010, o 21:07
Posty: 1269
Napisz mi nazwę jednego liniowca (nie z googla który ci tak tłumaczy "battleship" - żart jakiś) gdzie jest napisane liniowiec....z epoki oczywiście (źródło czy coś) Chyba w najgorszych opracowaniach się nie spotkałem z takim pojęciem...Albo były okręty liniowe plus poszczególne inne korwety czy slupy itd...


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 221 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 ... 23  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Bing [Bot] i 26 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL