Teraz jest 28 kwi 2024, o 20:39

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 200 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 26 mar 2012, o 01:14 
Offline
Colonel
Colonel

Dołączył(a): 22 lis 2010, o 22:21
Posty: 383
Tajemniczym oddziałem był 79 pułk Cameron Highlanders, a konkretnie jego pierwszy batalion. Z 26 oficerów i 457 żołnierzy stracił wszystkich oficerów (5 zabitych, jeden zaginął, reszta rannych) i 448 żołnierzy (57 zabitych, 1 zaginiony i 390 rannych). Tak więc wychodzi, że pod koniec bitwy na nogach było 9 żołnierzy. W związku z tym straty wyniosły 98%. Źródło B. Coppens. P. Courcelle, Le Chemin D’Ohain. Waterloo 1815. Le Carnets de la Campagne – nr. 2, Bruxelles 1999, s. 83.

Następne pytanie: Jeden z brytyjskich oddziałów karnych, przemianowany później na pułk, służył w tej kolonii przez 20 lat. W pewnym momencie służyło w nim aż 96 skazańców. Dwa lata po osiągnięciu tego swoistego rekordu część jednostki stoczyła "bitwę" (chociaż to słowo nie oddaje skali zaangażowanych sił) z buntownikami, wśród których była spora liczba buntowników. O jaką jednostkę chodzi i co to była za bitwa?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 mar 2012, o 10:36 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 lut 2010, o 21:07
Posty: 1269
Mi się wydaje, że to nie są straty spod Waterloo...


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 mar 2012, o 11:39 
Offline
Colonel
Colonel

Dołączył(a): 22 lis 2010, o 22:21
Posty: 383
Możesz nieco jaśniej? Bo skan, który wrzuciłeś niewiele wyjaśnia. Zeszyt, z którego zaczerpnąłem informacje opisuje walki na odcinku I korpusu (z wyłączeniem Papelotte). To prawda, że brygada Kempta, była obecna pod Quatre Bras, ale ponieważ akurat ten pułk nie jest wspominany jako biorący udział w walkach, więc przyjąłem, że straty poniósł pod Waterloo. Chociaż głowy nie dam, czy kilku żołnierzy nie zostało rannych 16 czerwca. Co nie zmienia faktu, że do drugiego w kolejności oddziału, co do poniesionych strat, czyli 5. batalionu KGL trochę im brakowało... Poza tym w pytaniu wyraźnie mówiłem o pułku, więc trzeba by szukać dalej wśród jednostek brytyjskich, pochodzących z wysp, żeby nikt nie miał wątpliwości...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 mar 2012, o 11:57 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 lut 2010, o 21:07
Posty: 1269
To jest właśnie skan ze źródła które podałeś ze strony 83, wynika z tego, że są to stany pułków z czerwca a nie z samej bitwy pod Waterloo. Na samym dole są dane dotyczące 79 pułku które przytoczyłeś.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 mar 2012, o 14:52 
Offline
Colonel
Colonel

Dołączył(a): 22 lis 2010, o 22:21
Posty: 383
Sięgnąłem więc do nieco lepszego źródła jakim jest Historical records of the 79th Queen's Own Cameron Highlanders. I faktycznie masz rację. Ów pułk brał udział w walkach pod Quatre Bras i tam poniósł większą część strat. Problem polega na tym, że Coppens podał liczebność oddziału, w dniu bitwy pod Waterloo i straty z obu bitew. Tak więc czuję się nieco rozgrzeszony, ponieważ nie do końca jest to moja wina. Tak czy inaczej drugim w kolejności oddziałem, który poniósł największe straty był 5. batalion KGL, który stracił 93 procent, co potwierdza Adkin, na s. 40 swojej pracy.

Tak więc błąd wynikał po pierwsze z niewłaściwego założenia, że ten batalion szkocki nie walczył 16 czerwca, a nawet jeśli, to nie poniósł tam większych strat i po drugie z niewłaściwych liczb podanych przez Coppensa.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 mar 2012, o 16:39 
Offline
duc de Sandomierz, Maréchal d'Empire
duc de Sandomierz, Maréchal d'Empire
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 mar 2010, o 22:42
Posty: 5335
Lokalizacja: galicyjskie ciemności
1b/79pp. liczył pod Waterloo 703 ludzi,stracił 184/13-171/.Tak jest wg.T.Rogacki,,Mont Saint Jean 18.VI.1815''..

I żeby było jasne nie mam do Santy pretensji,choćby dlatego,że Napoleon w Lublanie był ale na pewno nie 7 maja 1797r.

_________________
,,Messieurs,prevenez les grenadiers que le premier d'entre eux qui m'amene un Prussien prissonier ,je le fais fusiller''.Gen.Roguet.Ligny.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 mar 2012, o 17:07 
Offline
Colonel
Colonel

Dołączył(a): 22 lis 2010, o 22:21
Posty: 383
Zdaje się, że Rogacki poszedł na skróty, bo wg wspomnianej Historii pułku, przystąpił on do kampanii w liczbie 41 oficerów i 735 żołnierzy. Pod Quatre Bras stracił 19 oficerów i 286 żołnierzy. Co oznacza, że pod Waterloo miał 22 oficerów i 449 żołnierzy. Być może te braki w porównaniu z liczbami Coppensa są dość niewielkie (poza liczbą oficerów). Tam z kolei padło 13 oficerów i 161 żołnierzy. W związku z tym sprawnych do walki było 9 oficerów i 288 żołnierzy, Historical Records of Queen's Own Cameron Highlanders London 1887, s. 59. Co ciekawe na dalszych stronach wymienia wszystkich żołnierzy, którzy walczyli w kampanii belgijskiej!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 mar 2012, o 18:24 
Offline
Colonel
Colonel

Dołączył(a): 22 lis 2010, o 22:21
Posty: 383
Historia, o której mowa w pytaniu działa się w Australii.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 mar 2012, o 18:56 
Offline
Roi de Baviere et de Wurtemberg
Roi de Baviere et de Wurtemberg
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 22:11
Posty: 7416
Santa napisał(a):
Historia, o której mowa w pytaniu działa się w Australii.

... czyli na "typowym" obszarze działań wojennych w epoce napoleońskiej.... :lol:


Cytuj:
Dwa lata po osiągnięciu tego swoistego rekordu część jednostki stoczyła "bitwę" (chociaż to słowo nie oddaje skali zaangażowanych sił) z buntownikami, wśród których była spora liczba buntowników.

Czyli ...sami swoi... :lol:


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 mar 2012, o 19:21 
Offline
Colonel
Colonel

Dołączył(a): 22 lis 2010, o 22:21
Posty: 383
No z pewnością, nie był to typowy obszar walk w okresie wojen napoleońskich, ale chyba nie ograniczamy się do Europy w pytaniach? Ci podwójni buntownicy, to oczywiście czeski błąd. Chodzi o walkę jednostki karnej z buntownikami, stającymi przeciwko "Koronie Brytyjskiej". Podpowiedź z Australią miała maksymalnie uprościć sprawę, bo zbyt wiele "bitew" nie toczono tam w epoce. A zapewniam, że chodzi o "nasze" czasy...


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 200 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Bing [Bot] i 50 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL