Teraz jest 29 mar 2024, o 05:31

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 13 sty 2014, o 23:52 
Offline
Soldat
Soldat

Dołączył(a): 8 sty 2014, o 00:11
Posty: 11
Dzięki za miłe słowa. Widzę, że wspomniałeś o tzw. "ciepłej wodzie w kranie". Dopóki ona leci to społeczeństwo się nie obudzi z marazmu. Ja natomiast chciałbym, żeby nasi rodacy byli coraz bogatsi. Przykład USA pokazuje, że dopiero wtedy patriotyzm ujawnia się z pełną mocą.

_________________
http://zapisane-w-kronikach.blogspot.com/ - Jak mówiono i pisano o Polsce i Polakach. Zapraszam!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 sty 2014, o 00:02 
Offline
Caporal-Fourrier
Caporal-Fourrier

Dołączył(a): 13 lut 2010, o 17:46
Posty: 64
W Polsce z historią jest ten sam problem co z kilkoma innymi rzeczami, a mianowicie, każdy uważa że się zna, chociaż w życiu nic nie przeczytał. Owocuje to tym, że cytując klasyka: 'dzieje nasze zbiór klechd'. Tzw. pamięć historyczna Polaków jest mocno rozbieżna z wynikami badań historycznych i jest kształtowana przez ludzi, którzy się nie znają i bardzo dużo mają na ten temat do powiedzenia, albo politycznie ukierunkowanych publicystów, którzy mają interes w kreowaniu takiej a nie innej pamięci.
Moje podejście do historii jest mocno nazwijmy to scientystyczne. Nie zgadzam się z traktowaniem historii jako narzędzia propagandy patriotycznej. Historia jest NAUKĄ i ma opisywać przeszłą rzeczywistość, a wykorzystywanie jej do takich czy innych celów propagandowych powoduje zwyczajnie jej zakłamywanie, bo mówimy o tym co ma wzmacniać propagandę, a o tym co może ją osłabiać nie mówimy. W ogóle pojęcie polityki historycznej o której tu mowa, jest mi obrzydliwe. Parafrazując znane hasło: Historia dla historii.

Może moje stanowisko jest mocno radykalne, ale jak widzę wykorzystywanie historii do wzajemnego okładania się to wzbudza we mnie głęboki sprzeciw. Zdaje sobie również sprawę że moje postulaty są raczej nie do zastosowania, a nasza okołohistoryczna rzeczywistość się nie zmieni (nie na lepsze) i to raczej utopia. No ale pomarzyć dobra rzecz.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 sty 2014, o 00:42 
Offline
Soldat
Soldat

Dołączył(a): 8 sty 2014, o 00:11
Posty: 11
Zgadzam się co do tego, że historia jest często używana przez osoby, które nie mają o niej zielonego pojęcia. Co gorsza, często jest też używana do celów propagandowych, tzw. "polskie obozy zagłady" czy słynny polski antysemityzm są dobrym przykładem. Niestety, to przeważnie nasze państwo jest atakowane propagandą przez inne kraje. Chodzi o to, abyśmi potrafili przeciwstawić się kłamstwu w sposób merytoryczny (bez używania takich samych chwytów jak oni). Historia potrafi wzbudzać emocje, zwłaszcza ta kłamliwa. Poza tym propaganda, to też część historii czy tego chcemy czy nie.

Znacie może jakieś przykłady propagandy stosowanej przez Napoleona? Bo to może być
naprawdę ciekawy temat.

_________________
http://zapisane-w-kronikach.blogspot.com/ - Jak mówiono i pisano o Polsce i Polakach. Zapraszam!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 sty 2014, o 01:09 
Offline
Roi de Westphalie et duc de Frioul
Roi de Westphalie et duc de Frioul
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 13:53
Posty: 1727
Narcyzie, bardzo mi blisko do Twojego stanowiska... :)

_________________
e-mail: Duroc@poczta.fm
"Oddal się Najjaśniejszy Panie, to Cię zbyt udręcza!"
Geraud Christophe Duroc, książę Friulu, wielki marszałek pałacu
Ostatnie słowa... :(


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 sty 2014, o 10:25 
Offline
Caporal-Fourrier
Caporal-Fourrier

Dołączył(a): 26 sty 2012, o 00:39
Posty: 87
Zapisane w Kronikach napisał(a):
Znacie może jakieś przykłady propagandy stosowanej przez Napoleona? Bo to może być
naprawdę ciekawy temat.


Takich przykładów jest mnóstwo z Biuletynami WA na czele. Praktycznie cała prasa w Cesarstwie była cenzorowana, więc stawała się tubą propagandy.

_________________
http://www.facebook.com/33deligne


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 sty 2014, o 10:33 
Offline
Chevalier
Chevalier

Dołączył(a): 14 lut 2010, o 13:40
Posty: 3567
Narcyz napisał(a):
Historia dla historii.


Czy chcesz czy nie od polityki historycznej nie uciekniesz. Wcale nie oznacza to, że musisz ją uprawiać. Natomiast pozostawienie historii samej sobie, zamkniecie się w obrębie własnych dociekań, poszukiwań uczyni z historii hermetyczną puszkę Pandory. Badając historię żaden badacz nie jest wolny od politycznych poglądów własnych, bo nie żyje w próżni. Został ukształtowany przez własne środowisko, przez przekazany mu system wartości i z tej perspektywy podejmuje ocenę przeszłości.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 sty 2014, o 13:51 
Offline
Caporal-Fourrier
Caporal-Fourrier

Dołączył(a): 13 lut 2010, o 17:46
Posty: 64
@Kronikarz
Cytuj:
Poza tym propaganda, to też część historii czy tego chcemy czy nie.

Propaganda jako przedmiot badania tak, ale nigdy jako cel uprawiania historii. A często to niestety tak wygląda.

Cytuj:
Znacie może jakieś przykłady propagandy stosowanej przez Napoleona? Bo to może być
naprawdę ciekawy temat.

Memoriał ze św. Heleny ;)
@sewer
Cytuj:
Badając historię żaden badacz nie jest wolny od politycznych poglądów własnych, bo nie żyje w próżni. Został ukształtowany przez własne środowisko, przez przekazany mu system wartości i z tej perspektywy podejmuje ocenę przeszłości.

Zdaje sobie z tego sprawę, dlatego zastrzegłem że moje wynurzenia są raczej opisem pewnej pożądanej przeze mnie utopii niż jakimś realnym programem do wprowadzenia. I jeszcze uwaga co do ostatniego Twojego zdania w mojej ocenie historyk powinien przeszłość badać, opisywać, próbować zrozumieć, ale broń boże oceniać.

@Durocu dziękuje za wsparcie :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 sty 2014, o 14:56 
Offline
Chevalier
Chevalier

Dołączył(a): 14 lut 2010, o 13:40
Posty: 3567
[/quote]
Narcyz napisał(a):
I jeszcze uwaga co do ostatniego Twojego zdania w mojej ocenie historyk powinien przeszłość badać, opisywać, próbować zrozumieć, ale broń boże oceniać.


Wcale tego nie neguję, a wręcz przychylam się do Twego stanowiska. Niestety każdy ogląd przeszłości, każda próba zrozumienia przeszłości jest dokonywana z perspektywy teraźniejszości, więc siłą rzeczy zawsze będą, a raczej trudno się uwolnić od ocen badanego zjawiska. Przecież stawiając jakąkolwiek hipotezę, chcąc nie chcąc, dokonuję pewnego wartościowania, oceniania. Jest to nie do uniknięcia.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 sty 2014, o 15:53 
Offline
Soldat
Soldat

Dołączył(a): 8 sty 2014, o 00:11
Posty: 11
@bonzo
Cytuj:
Badając historię żaden badacz nie jest wolny od politycznych poglądów własnych, bo nie żyje w próżni. Został ukształtowany przez własne środowisko, przez przekazany mu system wartości i z tej perspektywy podejmuje ocenę przeszłości.


Tutaj się całkowicie zgadzam. Na zajęciach z metodologii historii, właśnie o tym się mówi.

@Narcyz
Cytuj:
w mojej ocenie historyk powinien przeszłość badać, opisywać, próbować zrozumieć, ale broń boże oceniać.


Historyk badając przeszłość, chcąc nie chcąc, wyciąga z niej pewne wnioski.

_________________
http://zapisane-w-kronikach.blogspot.com/ - Jak mówiono i pisano o Polsce i Polakach. Zapraszam!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 sty 2014, o 03:29 
Offline
Vice-roi d'Australie et d'Oceanie
Vice-roi d'Australie et d'Oceanie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 07:27
Posty: 602
"Jednocześnie jestem ciekawy waszego zdania, czy taka forma (fikcyjne dialogi), może zachęcić młodych ludzi (ale nie tylko) do zainteresowania się opisywaną epoką oraz poszerzenia wiedzy historycznej? Czy może skupić się raczej na tworzeniu artykułów bez tych dialogów? Zwracam się właśnie do was, bo to jest najlepsze forum o czasach napoleońskich. Pozdrawiam!!!"

Witam!
Jezeli moge wyrazic swoja opinie to pomysl zalozenia tej strony jest dosyc ciekawy i mnie osobiscie sie podoba. Uwazam jednak ze skupienie sie na tworzeniu artykulow (bez fikcyjnych dialogow) nadaje tej stronie wiecej powagi i wiarygodnosci opisywanych wydarzen. Zbyt duzo fikcji moze zdyskredytowac cel zalozenia tej strony, ktory jak zakladam ma popularyzowac historie wsrod mlodziezy.

Patrzac jednak z innego punktu widzenia, gdyby wszyscy zbyt serio traktowali historie, nigdy by nie powstala Trylogia - H. Sienkiewicza, na ktorej sie wychowaly pokolenia patriotow polskich, nigdy by nie powstaly Popioly - S. Zeromskiego, nie powstaly by ksiazki " historyczne" Gasiorowskiego, Kraszewskiego i wielu innych ciekawych autorow....
Pozdrawiam i zycze powodzenia autorowi strony Zapisane w Kronikach.
Gipsy

_________________
"Najjasniejszy Panie, Trzeci Korpus bedzie dla Ciebie zawsze tym, czym Legia Dziesiata dla Cezara".
Marszalek - Ludwik Davout


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL