Teraz jest 28 mar 2024, o 11:22

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 119 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Powitanie
PostNapisane: 21 wrz 2010, o 21:11 
grenadier napisał(a):
Pani doktor czy Pan doktor?

Oczywiście, że pani, ale o wyjątkowo męskich pasjach historycznych.
Serdecznie dziekuję za możność zamieszczenia to jakiegoś "...gniota..." i z pewnością z niej skorzystam.
Pozdrowienia


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Powitanie
PostNapisane: 22 wrz 2010, o 00:45 
Offline
Roi de Naples et de Sicile
Roi de Naples et de Sicile
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lut 2010, o 13:43
Posty: 393
Baldauf napisał(a):
Serdeczne dzięki za tak gorące przyjęcie.
I juz na wstępie małe sprostowanie. Dominique-Jean Larrey nie był przybocznym lekarzem Napoleona, był nim mianowicie Yvan (o któym to Larrey wyrażał się per "...lizus i podlec..." i coś "...było na rzeczy..." bo medyka można było zastać tylko i wyłącznie w Kwaterze Głównej i ani cala dalej) a później Jouan (obydwaj byli chirurgami). Głownym medykiem armii również nie był, gdyż był naczelnym chirurgiem Gwardii, ale to była li tylko tytulatura, bo jak wynika chociażby z notatek w "Memoires" to "...monsieur Larrey..." częściej można było zastać w liniowym ambulansie (przykłady tylko z okolic Warszawy: to Czarnowo i Pomiechowo, później Pułtusk gdzie wspierał Dr. Galee, naczelnego chirurga korpusu marszałka Lannes i jak pisał w liście do Swojej "...la belle Laville..." czyli ukochanej żony "...zmarzł niemożliwie operując w namiocie milę od miasta..." gdyż ambulans był w Kacicach w kapliczce) tudzież broniącego szeregowych żołnierzy, jak chociażby w 1807 roku - pierwszy naukowy tekst o tzw. złamaniach z przeciążenia dotyczył rekrutów którzy ponoć "...udawali..." i nie mogli chodzić w obozie pod Finckenstein - czy "Marie Louises" w 1813 roku w Dreźnie.
...i taki to On był naczelny... - ale był dobry i zasłużył na swoje francuskie miano "...providence des soldats...".
Na upartego można by mówić, iż kierował wojskową służba zdrowia w latach 1812/14 czyli w najtrudniejszym okresie (tylko w czasie odwrotu spod Moskwy stracił blisko 3/4 składu osobowego) ale nigdy nie zza biurka, nigdy nie z Paryża.
Nie orientuję się jeszcze w prawidłach etykiety tego forum, ale z przyjemnością coś bym o NIM napisała.
Z pozdrowieniami.
F.K.Baldauf - medicinae et chirurgiae doctor


Droga Pani Doktor,

Z pokorą przyjmuję Pani pouczenie ponieważ nie zgłębiałem i nie czułem potrzeby zgłębiania akurat tego aspektu okresu określanego jako wojny napoleońskie. Swoją niepoprawną odpowiedzią chciałem tylko serdecznie wśród nas, laików w dziedzinie w której Pani się specjalizuje, Panią powitać. I o ile Panią w owej epoce, jak widzę, interesuje leczenie, mnie, barbarzyńcę interesują np. wyrafinowane sposoby zabijania (w szyku kolumnowym, tyraliery, czworoboku), odzienie i narzędzia zbrodni (zwane przez nas tutaj barwą i bronią) etc. Jednak śmiem zauważyć, ze skoro dla mnie znalazło się tutaj na forum miejsce, znajdzie sie ono tym bardziej i dla medicinae et chirurgiae doctor.

Sługa uniżony,
Lekkokonnym zwany
P.S. Nie jest że Pani tożsama osobą z występującą na forum stowarzyszenia "Arsenał" p. Marią ... (o ile nie pomyliłem nazwiska)?

_________________
(...)Jak cicho, w białym słowniku bez słów
Nie słychać nawet najlżejszego
Szelestu odwracanej kartki,
Z którego by tłumacz skorzystał,
Nim słowa, jakie jeszcze zostały,
Zanikną w nadchodzącej ciemności.

(Ch.Simic "Blues o śnieżnym poranku")


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Powitanie
PostNapisane: 22 wrz 2010, o 18:04 
...a i oczywiście, ale mój "...akademicki światek..." :evil: :evil: :evil: jakoś nie lubi "...przebierańców..." choć dużo na tym traci, więc na kolejne fora zaglądam pod pseudonimem.
O tym, że podpis Baldaufa, obok podpisu Dr. Wernery (8 pułk piechoty), Gulicza (Legia Nadwiślańska) tudzież od "...chevaux leger..." Girardota widnieje na akcie założycielskim Towarzystwa Lekarskiego Warszawskiego nie wiedziała swego czasu nawet sekretarz :?:
Pozdrowienia


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Powitanie
PostNapisane: 23 wrz 2010, o 02:48 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lut 2010, o 06:45
Posty: 1248
Również serdecznie witam Panią na naszym forum i czekam na "coś" o o Larreyu - na stronie Arsenału można było poczytać arcyciekawe teksty, a Pani wykład, m.in. o ranie Kozietulskiego pod Małojarosławcem to dla mnie absolutne mistrzostwo (niestety mogłem go przyswoić tylko wirtualnie).

_________________
"W polityce głupota nie stanowi przeszkody."
Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Powitanie
PostNapisane: 24 wrz 2010, o 00:10 
...tam do licha. Muszę "...obrobić..." początek roku akademickiego i zabrać się za porządki, bo ów tekst jest prawie gotowy.
Co do J. D. Larrey'a - spróbuję pisać po fragmencie Jego "...napoleońskie dole i niedole..." ponieważ w naszym kraju tekstów o Nim "...jak na lekarstwo...", za to opinii - bardzo dużo :evil: .
Gwoli anegdoty - był to wielki amator czekolady i wszelakich słodyczy, które zawsze porównywał do tych z Egiptu, ale jak było "...chłodno i głodno..." (wspomina to Lejeune, a z małym błędem cytuje Austen w "Wielki odwrót") to potrafił oddać swoją porcję wina rannemu szergowemu żołnierzowi.
...i uratować mu życie - o czym wspomina m.in. Triaire w pierwsze biografii Larrey'a z 1896 r. (pełne wydanie Tours 1902) gdyż ów żołnierz wrócił do "...swojego Carcassonne...".
Pozdrowienia


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Powitanie
PostNapisane: 24 wrz 2010, o 00:16 
Offline
Soldat
Soldat
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 wrz 2010, o 00:09
Posty: 9
Witam ponownie... ;)
Pułk 12ty pozdrawia. :)

_________________
http://www.TwierdzaGdansk.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Powitanie
PostNapisane: 1 lip 2011, o 18:31 
Offline
Caporal
Caporal
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 lip 2011, o 18:24
Posty: 37
Witam Wszystkich. Mam na imię Dominik i obok motocykli i astrofizyki, epoka napoleońska jest moim powoli rosnącym konikiem ;)

Pozdrawiam.


Ostatnio edytowano 1 lip 2011, o 18:41 przez Dosiek77, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Powitanie
PostNapisane: 1 lip 2011, o 18:38 
"...źrebce..." z czasem wyrastają na piękne rumaki. Serdecznie witam na forum


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Powitanie
PostNapisane: 10 lip 2011, o 01:10 
Offline
Tambour
Tambour

Dołączył(a): 26 lut 2011, o 23:39
Posty: 159
Aha to o to chodzi to się przywitam choć późno. Chyba teraz jestem prawowitym członkiem forum ;) Mam na imię Kuba.
Epoka napoleońska to jest dla mnie coś jak woda dobra,smaczna i daje żyć.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Powitanie
PostNapisane: 24 sty 2012, o 11:53 
Offline
Soldat
Soldat

Dołączył(a): 24 sty 2012, o 11:50
Posty: 16
Witam wszystkich miłośników epoki
Nazywam się Andrzej Wysocki i mam nadzieję dowiedzieć się czegoś więcej o czasach napoleońskich


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 119 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 17 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL