Teraz jest 28 mar 2024, o 15:42

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 12 wrz 2012, o 10:29 
Offline
Caporal-Fourrier
Caporal-Fourrier

Dołączył(a): 12 wrz 2012, o 10:20
Posty: 50
Witam wszystkich. Pojawiłem się na tym forum gdyż znalazłem guzik, powyższej formacji (zdjęcie). Został znaleziony w Koleczkowie, okolice Gdyni. Chciałbym prosić osoby które mają wiedzę o tej formacji o pomoc w ustaleniu pełnych jej dziejów, stanu itp ....

Pozdrawiam ...


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 wrz 2012, o 11:18 
Offline
Caporal-Fourrier
Caporal-Fourrier

Dołączył(a): 26 sty 2012, o 00:39
Posty: 87
http://fr.wikipedia.org/wiki/44e_r%C3%A ... t_Empire_2

_________________
http://www.facebook.com/33deligne


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 wrz 2012, o 23:11 
Offline
Caporal-Fourrier
Caporal-Fourrier

Dołączył(a): 12 wrz 2012, o 10:20
Posty: 50
bonzo napisał(a):
http://fr.wikipedia.org/wiki/44e_r%C3%A9giment_d%27infanterie_de_ligne#R.C3.A9volution_et_Empire_2


serdeczne dzięki za linka, sam bym tego nie wydłubał. Coś mi na formu piszą że ten guzik to za Napoleona III a nie okres walk pod Gdńskiem, 1807 ?

pozdro ...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 wrz 2012, o 12:43 
Offline
Caporal-Fourrier
Caporal-Fourrier

Dołączył(a): 26 sty 2012, o 00:39
Posty: 87
noon3897 napisał(a):
Coś mi na formu piszą że ten guzik to za Napoleona III a nie okres walk pod Gdńskiem, 1807 ?


Raczej małoprawdopodobne

_________________
http://www.facebook.com/33deligne


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 wrz 2012, o 22:55 
Offline
Caporal-Fourrier
Caporal-Fourrier

Dołączył(a): 12 wrz 2012, o 10:20
Posty: 50
bonzo napisał(a):
noon3897 napisał(a):
Coś mi na formu piszą że ten guzik to za Napoleona III a nie okres walk pod Gdńskiem, 1807 ?


Raczej małoprawdopodobne


no nie wiem jak go datować, bo jeżeli chodzi o ten pułk to tylko w tym czasie znajdował sie na Pomorzu, a właśnie tam ten guziol znalazłem ?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 wrz 2012, o 08:31 
Offline
La Rochejaquelein
La Rochejaquelein
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2010, o 15:18
Posty: 314
Lokalizacja: Cracovia i jej barwy dwie
Trochę mi się mózg przepala. Co ma N III do rzeczy? Francuzi byli pod Gdańskiem w 1733 i 1807-1813. I zapewne o rok 1807 chodzi, gdyż inkryminowany regiment był tam tylko wtedy.

_________________
"Sorry, ale taki mamy klimat"


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 wrz 2012, o 09:24 
Offline
Vice-roi d'Italie
Vice-roi d'Italie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 17:37
Posty: 1315
Moim zdaniem to jednak czasy Napoleona III (liternictwo wytwórcy z pewnością poźniejsze), a Francuzów w Gdańsku w trakcie i po wojnie 1870/1871 było wielu. Oczywiście w charakterze jeńców wojennych. Byli wykorzystywani przy rozbudowie fortyfikacji i innych "robotach publicznych". Przecież w Gdańsku jest całkiem spory francuski cmentarz wojskowy, gdzie są także pochowki z tego okresu.
pzdr - apacz

_________________
Trzeba być uprzejmym i dowcipnym wieczorem na balu, a nazajutrz rano umieć polec w bitwie
Stendhal


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 wrz 2012, o 22:21 
Offline
Caporal-Fourrier
Caporal-Fourrier

Dołączył(a): 12 wrz 2012, o 10:20
Posty: 50
W sprawie guzika.

Zakładając, iż należał on do żołnierza 44 Pułku Liniowego trzeba stwierdzić, iż ten przydomek został nadany pułkowi w 1803 r. a przemianowany został na 44 Pułk Piechoty w 1840 r.
Okres panowania Napoleona Bonaparte to 1804 do 1814 r. i 1815 r., okres panowania Napoleona III to 1852 – 1870 r.

Już z samych dat można wywnioskować, iż guzik musiał się znaleźć na ziemi gdańskiej w okresie wojen prowadzonych przez Napoleona Bonaparte. W okresie panowania Napoleona III pułk nie dość, że nazywał się inaczej to brał udział w działaniach na ziemi Hiszpańskiej.

Działania wojenne na terenie Pomorza za panowania Napoleona Bonaparte, pierwszy raz występują podczas Wojny z Prusami, która rozpoczęła się w 1806 r. od rozgromienia wojsk pruskich pod Jeną i Auerstedt a zakończyła podpisaniem dwóch traktatów pokojowych w Tylży ( 7 lipca 1807 r. z Rosją oraz 9 lipca z Prusami ). Na mocy powyższych traktatów Napoleon utworzył Księstwo Warszawskie jak i powstało Wolne Miasto Gdańsk.

I w tym miejscu popełniłem błąd myśląc, iż guzik właśnie w tym okresie pojawił się na ziemi gdańskiej.
Nic bardziej mylnego, wraz z właścicielem powędrował pod Frydland gdzie Rosja poprosiła o pokój. W późniejszym okresie brał udział w Wojnie Hiszpańskiej.

W 1812 r. Napoleon rozpoczyna kampanię rosyjską. 44 PL bierze udział w walkach o Smoliany i Borysów. Po przegranej kampani, wraz z wycofującymi się oddziałami trafia na linię Wisły i dociera do Gdańska. Prawdopodobnie stacjonuje w mieście czasowo lub uczestniczy w jego obronie.

I teraz mogę wyjaśnić dlaczego guzik pozostał w ziemi gdańskiej nie w 1807 r. a dopiero w 1813 r. Kluczem jest odnaleziona, wraz z guzikiem moneta. Szeląg Wolnego Miasta Gdańsk z datowaniem na 1812 r.
Czyli żołnierz 44 Pułku Liniowego musiał być pod Gdańskiem w 1807 r., wyjść cało z kampani rosyjskiej i ponownie pojawić się w 1813 r., kiedy to faktycznie traci guzi i monetę.
Czy stacjonował tylko w miescu zagubienia guzika i monety, czy został w tym miejscu zabity lub pojmany tego nie wiem i wiedzieć niebędę. Jedno jest pewne że 44 PL brał później udział ponownie w walkach w Hiszpani.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL