Teraz jest 28 mar 2024, o 16:36

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 586 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52 ... 59  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 13 sie 2013, o 18:26 
...myślę, że Modlin już nigdy nie będzie taki jak był. A szkoda - nowina o sprzedaży to jedno, a informacja o tym, iż developer może tam budować osiedle to drugie. To może z miejsca było by nie było o dużej wartości historycznej (niebawem kolejna rocznica Cudu nad Wisłą to w Modlinie były szpitale i zaplecze logistyczne - trzeba to również uszanować) może zamienić się w naturalnie strzeżone osiedle dla "...gruboportfelowców..." (przepraszam za ten neologizm) bez prawa wstępu dla kogokolwiek z zewnątrz.
Jest takie zdanie - ja pamiętam je z wizyty w Zakopanem, jest wyryte na kapliczce przy drodze do Kuźnic "...narody tracąc historię tracą pamięć..." - i myślę, iż my już ją w znacznym stopniu zatraciliśmy.
Mała rodzinna dygresja - mój Ojciec brał udział w Powstaniu Warszawskim, był w patrolu który rozbrajał bombę (później się okazało iż z fosforem) która trafiła w "Palladium" (jeden z pierwszych domów ze zbrojonymi stropami na ul. Złotej, była tam siedziba dowództwa i szpital). Dopóki żył, a zmarł gdy miałam zaledwie 12 lat, z powodu nowotworu w bliźnie po oparzeniu fosforem, zawsze w okolicach 1 sierpnia chodził ze mną pod ten dom, nawet wchodziliśmy do środka. Teraz spróbowałam - słów od ochroniarza wolę nie cytować.
...a pod ślady Pasażu Simmonsa nawet nie można było dojść - zagrodzone, bo "...się urządza..." Ogród Krasińskich właziłam przez płot. Oczywiście wianuszka od władz miasta nie było. Zginęło tam - w sumie cywilów i żołnierzy AK - blisko 800 osób (na jednej tablicy jest 400, na drugiej 200) z czego ekshumowano i rozpoznano tylko 29 ciał. Zginęła tam siostra mojej Mamy - Karolina i Jej narzeczony.
...ot - i tyle


Góra
  
 
PostNapisane: 13 sie 2013, o 19:25 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 lut 2010, o 21:07
Posty: 1269
Dla mnie może być komercyjne... ocalić!!!! To jest najważniejsze....


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 sie 2013, o 21:25 
Offline
Roi de Vénétie et duc d'Arcole
Roi de Vénétie et duc d'Arcole
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 kwi 2010, o 16:15
Posty: 364
Lokalizacja: Xięstwo Warszawskie
desaix napisał(a):
Dla mnie może być komercyjne... ocalić!!!! To jest najważniejsze....

Dokładnie tak!

_________________
O Francyo...
Gdzie zmarzły biegun, strefy płomieniste,
Tagus, Kon, Tyber toczą swe potoki,
Gdzie strony Wołgi, bory jej cieniste,
Gdzie szczyt gmachów egipskich przebija obłoki,
Walczących za cię, sępom zostawione,
Sterczą Polaków kości rozrzucone....


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 sie 2013, o 23:54 
Offline
Caporal-Fourrier
Caporal-Fourrier

Dołączył(a): 26 sty 2012, o 00:39
Posty: 87
Baldauf napisał(a):
...myślę, że Modlin już nigdy nie będzie taki jak był. A szkoda - nowina o sprzedaży to jedno, a informacja o tym, iż developer może tam budować osiedle to drugie. To może z miejsca było by nie było o dużej wartości historycznej (niebawem kolejna rocznica Cudu nad Wisłą to w Modlinie były szpitale i zaplecze logistyczne - trzeba to również uszanować) może zamienić się w naturalnie strzeżone osiedle dla "...gruboportfelowców..." (przepraszam za ten neologizm) bez prawa wstępu dla kogokolwiek z zewnątrz.
Jest takie zdanie - ja pamiętam je z wizyty w Zakopanem, jest wyryte na kapliczce przy drodze do Kuźnic "...narody tracąc historię tracą pamięć..." - i myślę, iż my już ją w znacznym stopniu zatraciliśmy.
Mała rodzinna dygresja - mój Ojciec brał udział w Powstaniu Warszawskim, był w patrolu który rozbrajał bombę (później się okazało iż z fosforem) która trafiła w "Palladium" (jeden z pierwszych domów ze zbrojonymi stropami na ul. Złotej, była tam siedziba dowództwa i szpital). Dopóki żył, a zmarł gdy miałam zaledwie 12 lat, z powodu nowotworu w bliźnie po oparzeniu fosforem, zawsze w okolicach 1 sierpnia chodził ze mną pod ten dom, nawet wchodziliśmy do środka. Teraz spróbowałam - słów od ochroniarza wolę nie cytować.
...a pod ślady Pasażu Simmonsa nawet nie można było dojść - zagrodzone, bo "...się urządza..." Ogród Krasińskich właziłam przez płot. Oczywiście wianuszka od władz miasta nie było. Zginęło tam - w sumie cywilów i żołnierzy AK - blisko 800 osób (na jednej tablicy jest 400, na drugiej 200) z czego ekshumowano i rozpoznano tylko 29 ciał. Zginęła tam siostra mojej Mamy - Karolina i Jej narzeczony.
...ot - i tyle


Nie trudno wyobrazić sobie uczucia jakie człowieka przejmują gdy to oblicze kapitalizmu odbiera nam prawo do "naszych" kątów, naszych wspomnień i osobistych tradycji, które nierzadko kształtowały nas jako jednostkę. To tracenie cząstki samego siebie jest na pewno trudne. Czy jednak rzeczywiście mamy podstawę do traktowania tych zdarzeń jako podcinanie dziedzictwa w szerszym tego słowa znaczeniu? Chyba jednak nie. Wydaje mi się, że jest to dążenie do normalności w znaczeniu zachodnim, w tym do którego chyba kroczymy. Bez trudu znajdziemy w Paryżu, Madrycie czy Rzymie miejsca, które dla Historii i dla historii (tej naszej prywatnej) miały fundamentalne znaczenie. Nie ma już jednak do tych miejsc wstępu. Są po prostu prywatne. Nie wszystko da się zamknąć w muzeum, otworzyć i "zamrozić" i... to chyba jest zdrowe.

_________________
http://www.facebook.com/33deligne


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 sie 2013, o 17:36 
bonzo napisał(a):
Bez trudu znajdziemy w Paryżu, Madrycie czy Rzymie miejsca, które dla Historii i dla historii (tej naszej prywatnej) miały fundamentalne znaczenie. Nie ma już jednak do tych miejsc wstępu. Są po prostu prywatne. Nie wszystko da się zamknąć w muzeum, otworzyć i "zamrozić" i... to chyba jest zdrowe.

...no cóż. W Warszawie nie mogę wejść do domu na ul. Złotej za to w Paryżu na Quai de Bethune gdzie mieszkała Maria Skłodowska - Curie weszłam i bardzo sympatyczna konsierzka bynajmniej nie przewodnik, ale zwyczajna paryska konsierzka rodem nota bene z Owernii o naszej Rodaczce wiedziała sporo. Emperi do niedawna było w całości prywatne, a teraz - jest nadal rezydencja, jest i przebogate muzeum ze zbiorami z epoki napoleońskiej. Podobnie w Amsterdamie muzeum Niemeyerów w ich posiadłości.
...anegdota z dnia dzisiejszego
...wracam do domu Nowym Światem i w witrynie domu aukcyjnego widzę jeden z "...bohomazów..." Jerzego Kossaka (kirasjer i jego biedny koń w zimowym pejzażu). Za mną staje dwoje ludzi i po chwili słyszę "...ty...(tu soczystość)...kupimy...(kolejna soczystość)...bo to dobrze chodzi na Allegro...".
...no cóż. Pozdrowienia


Góra
  
 
PostNapisane: 15 sie 2013, o 23:57 
Offline
Lieutenant
Lieutenant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 kwi 2010, o 10:06
Posty: 74
Modlin był rozkradany, więc moim zdaniem, dobrze się stało. Kilka lat temu został okradziony magazyn gdzie stały butle z acetylenem (ok. 200 sztuk!), jak się później okazało były potrzebne do pocięcia palnikami zabytkowej kopuły pancernej...


Ostatnio edytowano 16 sie 2013, o 14:04 przez Sebastian, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 sie 2013, o 13:27 
Offline
Caporal-Fourrier
Caporal-Fourrier

Dołączył(a): 26 sty 2012, o 00:39
Posty: 87
Baldauf napisał(a):
...no cóż. W Warszawie nie mogę wejść do domu na ul. Złotej za to w Paryżu na Quai de Bethune gdzie mieszkała Maria Skłodowska - Curie weszłam i bardzo sympatyczna konsierzka bynajmniej nie przewodnik, ale zwyczajna paryska konsierzka rodem nota bene z Owernii o naszej Rodaczce wiedziała sporo. Emperi do niedawna było w całości prywatne, a teraz - jest nadal rezydencja, jest i przebogate muzeum ze zbiorami z epoki napoleońskiej. Podobnie w Amsterdamie muzeum Niemeyerów w ich posiadłości.
...anegdota z dnia dzisiejszego
...wracam do domu Nowym Światem i w witrynie domu aukcyjnego widzę jeden z "...bohomazów..." Jerzego Kossaka (kirasjer i jego biedny koń w zimowym pejzażu). Za mną staje dwoje ludzi i po chwili słyszę "...ty...(tu soczystość)...kupimy...(kolejna soczystość)...bo to dobrze chodzi na Allegro...".
...no cóż. Pozdrowienia


Jest to smutna konstatacja tycząca się kondycji Społeczeństwa i naszej kultury. Nie demonizowałbym jednak procesu "prywatyzowania" się pewnych dóbr wspólnej kultury. On musi następować, inaczej nie da się istnieć bez odrywania wrośniętych w dane miejsca korzeni.

_________________
http://www.facebook.com/33deligne


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 sie 2013, o 20:11 
Offline
Lieutenant
Lieutenant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 kwi 2010, o 10:06
Posty: 74
Chciałem serdecznie podziękować za wykład Apacza w Będominie. Dla nas, dwunastki był on rewolucyjny! Mam nadzieję, że materiały w nim pokazane szybko zostaną upublicznione. Na gorąco pojawił się pomysł obszywania się na 1807 rok. Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 sie 2013, o 20:33 
Offline
Caporal-Fourrier
Caporal-Fourrier

Dołączył(a): 26 sty 2012, o 00:39
Posty: 87
Sebastian napisał(a):
Chciałem serdecznie podziękować za wykład Apacza w Będominie. Dla nas, dwunastki był on rewolucyjny! Mam nadzieję, że materiały w nim pokazane szybko zostaną upublicznione. Na gorąco pojawił się pomysł obszywania się na 1807 rok. Pozdrawiam

Podpisuję się

_________________
http://www.facebook.com/33deligne


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 sie 2013, o 23:19 
Offline
Vice-roi d'Italie
Vice-roi d'Italie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 17:37
Posty: 1315
Dzięki za miłe słowa :D Ja zaś dziękuję za znakomitą atmosferę, dobre towarzystwo i całe manewry, które naprawdę robiły wrażenie :o
I jeszcze wystawa plansz Zielińskiego... :o
Kto nie był, niech żałuje :twisted:

Załącznik:
Będomin_1.JPG

Załącznik:
Będomin_2.JPG

Załącznik:
Będomin_3.JPG

Załącznik:
Będomin_4.JPG


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

_________________
Trzeba być uprzejmym i dowcipnym wieczorem na balu, a nazajutrz rano umieć polec w bitwie
Stendhal


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 586 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52 ... 59  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL