Teraz jest 19 mar 2024, o 06:17

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 586 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53 ... 59  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 19 sie 2013, o 11:07 
Offline
Roi de Vénétie et duc d'Arcole
Roi de Vénétie et duc d'Arcole
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 kwi 2010, o 16:15
Posty: 364
Lokalizacja: Xięstwo Warszawskie
Spotkanie w Będominie było niezwykle udane i owocne. Zaczęło się w piątek rozbijaniem i urządzaniem obozu przez przybywających rekonstruktorów. Tego samego dnia w budynku Muzeum Hymnu Narodowego odbyła się sesja popularnonaukowa pt. "Napoleon a wojsko Księstwa Warszawskiego".Prelekcje wygłosili p. Józef Błaszkowski i Andrzej Nieuważny. Wystąpienia obu prelegentów wydrukowane zostały w nr 1 "Zeszytów będomińskich", których inauguracja nastąpiła w czasie sesji. Następnego dnia zebrani rekonstruktorzy zainscenizowali dwie potyczki, które w istocie były manewrami batalionu Księstwa Warszawskiego przygotowującymi go do inscenizacji 200 rocznicy Bitwy Narodów w Lipsku. Drugiego dnia imprezy odbył się również niezapowiedziany ale niezwykle ciekawy pokaz prowadzony przez naszego niezawodnego Apacza w czasie którego widzom a i piszącemu te słowa oczy wyłaziły na wierzch :lol: chociaż akurat w moim przypadku nie było to niespodzianka.
Reasumując: Solidna porcja wiedzy o epoce, manewry, dym spalonego prochu i owocne dyskusje, uroki życia obozowego sprawiły, że będomińska "Batalia Napoleońska" AD 2013 długo pozostanie w mojej pamięci :)

_________________
O Francyo...
Gdzie zmarzły biegun, strefy płomieniste,
Tagus, Kon, Tyber toczą swe potoki,
Gdzie strony Wołgi, bory jej cieniste,
Gdzie szczyt gmachów egipskich przebija obłoki,
Walczących za cię, sępom zostawione,
Sterczą Polaków kości rozrzucone....


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 sie 2013, o 16:40 
Offline
Roi des Espagnes et des Indes
Roi des Espagnes et des Indes
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 10:01
Posty: 1362
Cytuj:
Drugiego dnia imprezy odbył się również niezapowiedziany ale niezwykle ciekawy pokaz prowadzony przez naszego niezawodnego Apacza w czasie którego widzom a i piszącemu te słowa oczy wyłaziły na wierzch


A jaki był temat, bo mnie skreca z ciekawości... :mrgreen:

_________________
"Historia jest wersją przeszłych wypadków, na które ludzie zdecydowali się zgodzić."
"Tak oto rodzą się bajki zwane umownie historią."


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 sie 2013, o 17:51 
Szczerze żałuję, iż nie mogłam być, niestety obowiązki zawodowe zatrzymały mnie w Warszawie.


Góra
  
 
PostNapisane: 20 sie 2013, o 19:24 
Offline
Vice-roi d'Italie
Vice-roi d'Italie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 17:37
Posty: 1315
Cytuj:
A jaki był temat, bo mnie skreca z ciekawości...

Akurat dla uczestników LKP w Turawie (czyli także dla Ciebie ;) ) to były znane rzeczy 8-)

_________________
Trzeba być uprzejmym i dowcipnym wieczorem na balu, a nazajutrz rano umieć polec w bitwie
Stendhal


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 4 lis 2013, o 20:38 
...a mnie dzisiaj trochę "...bies ponosi...". :evil:
Otóż byłam jak co roku w Modlinie - bardzo cieszy mnie odrestaurowana kapliczka "...ostatniej modlitwy..." gdzie skazany na śmierć żegnał się ze światem (do niedawna trzeba było sporo samozaparcia by tam zleźć i później wdrapać się na szczyt wału albo brnąć do dziury w zamurowanym przejściu) Krzyż na szczycie Korony Utrackiej również.
...więc skąd ten "...bies...". Otóż - nie negując historyczności miejsca - dotyczy to Powstania Styczniowego, gdy twierdza była rzeczywiście ciężkim więzieniem.
...o oblężeniu z 1813 roku NIGDZIE NIC. Totalna amnezja. A przecież było jednym z najdłuższych. I to tu w czasie wojen napoleońskich po raz ostatni Polak bił się na polskiej ziemi.
Szkoda, że o tym zapomniano.
...ja w każdym razie "...do poduszki..." biorę sobie "...rozkazy dzienne..." Kosseckiego.
A do Modlina i tak często jeżdżę więc jeszcze niejedną lampkę zapalę na cmentarzu - mam tam takie "...miejsce tajemne..." pod sosną której grubość pnia i uszkodzenia korony świadczą iż niejedno pamięta.
Pozdrowienia


Góra
  
 
PostNapisane: 5 lis 2013, o 00:01 
Offline
Sergent-Major
Sergent-Major

Dołączył(a): 1 lut 2010, o 23:07
Posty: 180
Wstyd przyznać, nie byłem w Modlinie, choć planowałem wielokrotnie się tam udać. Mi osobiście kojarzy się bardziej z 1939 rokiem. Pod twierdzą do niewoli trafił mój dziadek. Dla mnie twierdza Modlin zamiast osiedlem powinna być siedzibą Muzeum Wojska Polskiego. Nie będzie.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 lis 2013, o 23:24 
Offline
Caporal-Fourrier
Caporal-Fourrier

Dołączył(a): 26 sty 2012, o 00:39
Posty: 87
Zawsze gdy Warszawa świętuje Dzień Niepodległości, przypomina mi się epizod z życia Bonapartego, gdy strzelał do demonstrujących paryżan z armat. Świat się zmienił nie do poznania.
Żal mi tylko starych Wiarusów, którzy walczyli o niepodległość, a teraz zerkają z Góry i znad swego wąsa na to, co się wyrabia...

_________________
http://www.facebook.com/33deligne


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lis 2013, o 00:46 
Offline
Roi de Westphalie et duc de Frioul
Roi de Westphalie et duc de Frioul
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 13:53
Posty: 1727
Cytuj:
gdy strzelał do demonstrujących paryżan z armat.
Ale to nie byli "demonstrujący paryżanie" tylko zrewoltowane sekcje Gwardii Narodowej, usiłujące obalić rząd.

_________________
e-mail: Duroc@poczta.fm
"Oddal się Najjaśniejszy Panie, to Cię zbyt udręcza!"
Geraud Christophe Duroc, książę Friulu, wielki marszałek pałacu
Ostatnie słowa... :(


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lis 2013, o 11:38 
Offline
Caporal-Fourrier
Caporal-Fourrier

Dołączył(a): 26 sty 2012, o 00:39
Posty: 87
Duroc napisał(a):
Cytuj:
gdy strzelał do demonstrujących paryżan z armat.
Ale to nie byli "demonstrujący paryżanie" tylko zrewoltowane sekcje Gwardii Narodowej, usiłujące obalić rząd.


Gwardia Narodowa wczoraj nie maszerowała, ale cele raczej te same:
http://natemat.pl/81635,patrioci-pisza- ... damy-wojne
Nie to jest jednak clou problemu...

Nie ważne w sumie. Tak mi się ulało troszkę. Przepraszam

_________________
http://www.facebook.com/33deligne


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lis 2013, o 19:39 
Offline
duc de Sandomierz, Maréchal d'Empire
duc de Sandomierz, Maréchal d'Empire
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 mar 2010, o 22:42
Posty: 5314
Lokalizacja: galicyjskie ciemności
Ciekawe gdzie urodził się ów manifest.Pewnie na Czerskiej.

_________________
,,Messieurs,prevenez les grenadiers que le premier d'entre eux qui m'amene un Prussien prissonier ,je le fais fusiller''.Gen.Roguet.Ligny.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 586 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53 ... 59  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL