Teraz jest 19 mar 2024, o 05:30

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 586 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54 ... 59  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 13 lis 2013, o 01:07 
Offline
Roi de Westphalie et duc de Frioul
Roi de Westphalie et duc de Frioul
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 13:53
Posty: 1727
Cytuj:
Gwardia Narodowa wczoraj nie maszerowała
Narodowa nie, raczej... Żelazna.

_________________
e-mail: Duroc@poczta.fm
"Oddal się Najjaśniejszy Panie, to Cię zbyt udręcza!"
Geraud Christophe Duroc, książę Friulu, wielki marszałek pałacu
Ostatnie słowa... :(


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lis 2013, o 23:10 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 lut 2010, o 21:07
Posty: 1269
Dziękuję bardzo za przyjęcie mnie w elitarne szeregi Starej Gwardii! :D


Ostatnio edytowano 24 lis 2013, o 02:21 przez desaix, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lis 2013, o 23:18 
Offline
Roi des Espagnes et des Indes
Roi des Espagnes et des Indes
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 10:01
Posty: 1362
Gratuluję zasłużonego awansu.

_________________
"Historia jest wersją przeszłych wypadków, na które ludzie zdecydowali się zgodzić."
"Tak oto rodzą się bajki zwane umownie historią."


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 lis 2013, o 17:19 
...i moje najniższe ukłony.
A przy okazji gorąca prośba o pomoc - otrzymałam e-mail z Krasnegostawu. Rzecz dotyczyła Dr. Stanisława Przystańskiego - medyka doby Księstwa Warszawskiego i później. Obiecałam odpisać - niestety po awarii serwera ("...wizyta..." :evil: ) straciłam adres. Korespondencję nawiązałam po wpisie na forum. Czekam na jakiś sygnał z Krasnegostawu - i przepraszam za zwłokę.


Góra
  
 
PostNapisane: 11 gru 2013, o 19:30 
...nie wiem co powinno mi opaść a co się zjeżyć.
Otóż dziś po raz kolejny przeczytałam tekst A. Nieuważnego "Bitwa Narodów pod Lipskiem. Ostatni bój Księcia Józefa Poniatowskiego, 16 - 19 października 1813" zamieszczony w październikowym numerze "Mówią Wieki".
I sama zastanawiam się gdzie miałam oczy pierwszy raz czytając. Otóż na str. 48 Autor cytuje pamiętnik oficera 8 pułku piechoty Marcina Smarzewskiego z którego warto zacytować jedno zdanie "...pułkownikowi...(a rzecz dotyczy pułkownika Kajetana Stuarta)"...urwała kula nogę i w godzinę musiałem być przytomny amputacji pod wietrznym młynem przez lekarza wojsk polskich Lafontaine'a szczęśliwie uskutecznionej...".
Jakoś Kajetan Stuart nie zasłużył sobie na wzmiankę biograficzną u Bieleckiego, ale Gembarzewski w krótkim rodowodzie "...8 pułku piechoty..." tak pisze "...w kampanii 1812 roku pułk 8-my odznaczył się pod Smoleńskiem, Możajskiem gdzie pułkownik Stuart utracił nogę..." (Wojsko Polskie - Księstwo Warszawskie 1807 - 1814).
Czyli jakiego wydarzenia dotyczy ów cytat z błędami - pomijam już że największy ambulans w czasie bitwy pod Lipskiem mieścił się w ogromnej cegielni (fragment zabudowań zachował się do dnia dzisiejszego).
Naczelnym lekarzem wojsk polskich był wówczas Ignacy Kunhell, z generałem Dąbrowskim był Dr. Andrzej Franciszek Dybek, przy sztabie Dr. Filip Lubelski, zaś wspomniany Lafontaine nie żył od blisko roku jeśli przyjąć jako datę Jego zgonu dzień 12. XII. 1812.
...myślę, iż jak na jeden artykuł to już trochę za dużo.
Pozdrowienia


Góra
  
 
PostNapisane: 11 gru 2013, o 22:31 
Offline
Vice-roi d'Italie
Vice-roi d'Italie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 17:37
Posty: 1315
Mnie też ten fragment ze wspomnień Smarzewskiego zastanowił. Ponieważ jednak dokumenty potwierdzają fakt dowodzenia przez Stuarta 8 pp podczas kampanii 1813 r. (i nigdzie nie znalazłem informacji, że utracił nogę pod Możajskiem) to doszedłem do wniosku, że to raczej Gembarzewski się pomylił (co mu się zdarzało jak każdemu)
Natomiast z Lafontaine'm to pomyłkaSmarzewskiego.
pzdr - apacz

_________________
Trzeba być uprzejmym i dowcipnym wieczorem na balu, a nazajutrz rano umieć polec w bitwie
Stendhal


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 gru 2013, o 22:03 
Apaczu przezacny.
Jak zawsze - dzięki. Myślę, że naszego pułkownika Stuarta (8 pułk piechoty miał szczęście do mądrych i odważnych Dowódców aż do Powstania Listopadowego, a myślę tu o Karolu Karskim) - jeśli był ranny pod Lipskiem, mógł operować sam J.D. Larrey bo o jego ambulansie wspomina Józef Grabowski w swoim pamiętniku (a było to jak sam pisze "...straszne miejsce...") i nie wykluczone, że się "...w wolnej chwili..." wypuścił wspomóc kolegów na pierwszej linii. Sam opis zabiegu bardzo mi do Larrey'a pasuje, bo przecież w kilkanaście dni później pod Hanau operował Robsomena (i nie tylko) prawie na baterii pod jakimś jaszczykiem. Odważny był - nie powiem, ale i wiedział co robi.
Pozdrowienia


Góra
  
 
PostNapisane: 13 gru 2013, o 17:08 
Offline
Chef de bataillon
Chef de bataillon
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lut 2010, o 15:50
Posty: 414
O proszę Stuart, co to w roku 1809 dowodził twierdzą Jasnogórską, przed zakusami austriackimi.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 gru 2013, o 22:39 
...a i owszem, owszem. I była to bardzo mądrze poprowadzona obrona.


Góra
  
 
PostNapisane: 13 gru 2013, o 22:43 
...chyba wyraźnie gorzej widzę ostatnimi czasy, iż nie zauważyłam awansu. Ta "...szlachta cesarstwa..." to brzmi dumnie, no i przypomina nominowanie J. D. Larrey'a - ale nie tylko Jego - na barona Cesarstwa. Ciekawe kiedy było to moje Wagram, a może Lobau?
Dziękuję Castiglione przezacny.


Góra
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 586 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54 ... 59  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL