Teraz jest 28 mar 2024, o 16:30

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
Autor Wiadomość
PostNapisane: 31 sty 2010, o 15:58 
Offline
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:49
Posty: 2723
Post użytkownika Santa

Ot i zostałem zupełnie niechcący jednym z muszkieterów, którzy zanim jeszcze przeczytałem o ich przygodach w książce pana Dumas, byli dla mnie postaciami mitecznymi, a potem stali się jednymi z ukochanych bohaterów... CIekawym tylko, którym z nich miałbym być... Na Aramisa brakuje mi powołania, na Portosa postury i siły, zostaje Atos, ale on zbyt niepokalany jak dla mnie. Niemniej poczytam to określenie mojej skromnej osoby jako muszkietera Jego Królewskiej Mości i postawienie w jednym rzędzie z takimi mózgami jak Apacz i Duroc, za komplement. Mam nadzieję, ze w kasku nie pisze Cie się źle Gipsy ;) .

Jako prawie absolwent UAM-u powinienem z pewnością zabrać głos na temat źródła historycznego, jako że to właśnie z naszej uczelni pochodził jeden z największych historyków tej działki, czyli profesor Jerzy Topolski. Nie uiczynię tego jednak, gdyż po pierwsze miałem zawszze poważne problemy z tym przedmiotem i niegdy nie potrafifem zaliczyć go w terminini. Po drugie wyręczył mnie w tej kwestii szanowny kolega z linii Duroc, za co jak zwykle jestem mu niezmiernie zobowiązany. Ale, żeby nie było, że nic nie kumam w tej sprawie, to chciałbym jeszcze uzupełnić tylko, ze istnieje jeszcze cos takiego o czym była już mowa, ale bez wyjaśnienia. Chodzi o dziennik, czyli rodzaj pamiętnika spisywanego na bierząco i z prowadzonym często datowaniem poszczególnych zapisów. Jest to z reguły źródło bardziej obiektywne z przyczyn dość oczywistych, aczkolwiek mniej jasne z tego względu, iż autor nie zdaje sobie często sprawy z wydarzeń na "innych frontach". Wartość dzienników dla historyka jest szczególnie duża...

Santa nie widzi natomiast sensu w kopaniu leżącego, ani kogoś, kto jest atakowany ze wszech stron. Stanowisko popierające Apacza, Duroca i Castiglione zajmuję, bo piszą dokładnie to, co sam bym napisał. Chociaż w pełni rozumiem Twoją pozycję Gipsy, bo jakoś tak często ja również znajdowałem się pod pręgierzem ze swoimi poglądami. Po raz kolejny zapewniam Cię, że nikt nie ma zamiaru Cię tutaj tępić, ani piętnować. No może Twoje poglądy... :P ....To żart rzecz jasna...

Swoją drogą przeczytałem ostatnio osławione juz "Borodino" i powiało grozą... Mój Boże, co za g..... Faktycznie facet się nie wysilił. Ja wiem, ze to seria popularno-naukowa, ale stawiane obok niektórych wybitnych książek z tej serii to po prostu obraza. I jeszce ten tekst o zapełnianiu istotnej luki w polskiej historiografii:crazy:. Całe fragmenty prawie żywcem zerżnięte z BIeleckiego. Żeby sie chociaż facet wysilił na jakieś ciekawe wnioski, ale gdzie tam... I tak oto historia potwierdza swoją smutną opinię nudnej nauki.

I dobry pomysł z tymi rekomendacjami, popieram...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 sty 2010, o 16:00 
Offline
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:49
Posty: 2723
Post użytkownika Duroc

Cytuj:
CIekawym tylko, którym z nich miałbym być...
To może obsadzisz etat d'Artagnana, Santa... :lol:


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 sty 2010, o 16:00 
Offline
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:49
Posty: 2723
Post użytkownika Gipsy

:roll:

Cytuj:
Santa nie widzi natomiast sensu w kopaniu leżącego, ani kogoś, kto jest atakowany ze wszech stron. Stanowisko popierające Apacza, Duroca i Castiglione zajmuję, bo piszą dokładnie to, co sam bym napisał.

Dzieki Santa vel D'Artagnan, dobrze ze chociaz Ty sie nie powtarzasz, to moze ja juz zdejme ten kask, bo mnie troche uciska, no i glupio wygladam. :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 sty 2010, o 16:01 
Offline
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:49
Posty: 2723
Post użytkownika Santa

NIe wspomniałem o d' Artagnanie, bo on był czwarty. Ale bardzo podobał mi się króetki esej, jaki popełnił na jego temat właśnie Łysiak, wydany w zbiorze bodajże "Łysiak na łamach". Była tam opisana śmierć prawdziwego d';Artagnana, czyli pierwowzoru postaci z powieści Dumasa...


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL