Teraz jest 28 mar 2024, o 22:23

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 92 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 20 mar 2011, o 14:18 
Offline
Vice-roi d'Italie
Vice-roi d'Italie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 17:37
Posty: 1315
Cytuj:
Nie znecasz sie. Jezeli w Muzeum Narodowym w Warszawie nie ma kto takich oczywistych bledow skorygowac, i robia turystom oraz studentom wode w mozgu. To przynajmniej tutaj sobie wyjasnimy rozne niedociagniecia i bledne opisy.
Zawsze myslalem ze kazde muzeum zatrudnia historyka sztuki i eksperta do oceny oraz opisu eksponatow ktore wystawiaja publicznie.
Jezeli muzeum eksponuje obraz "Huzar na sniegu" wiedzac ze powstal 10 lat wczesniej przed namalowaniem "Berezyny", to po jakiego diabla jest dopisek ze to jest szkic do panoramy?

Muszę trochę wziąść w obronę muzealników, przynajmniej w kwestii "Huzara...". Po pierwsze - nie wiem skąd wziął się tytuł nawiązujący do "Berezyny" (napisz Gipsy, jeśli możesz skąd to zaczerpnąłeś). Wątpię aby znajdował się w podpisie "oficjalnym" w katalogach, inwentarzu czy w publikachach, tym bardziej, że nawet Olszański (uznany autorytet w sprawach Kossaków) podaje tylko "Huzar francuski śpiący na śniegu". Być może ktoś w jakiejś publikacji lub w internecie "dopowiedział sobie" resztę błędnym skojarzeniem z panoramą - i stąd to zamieszanie.
Muzea w Polsce jeszcze zatrudniają historyków sztuki, ale to niestety zaczyna się zmieniać (parafrazując znane powiedzenie o roli matury w nominacjach oficerskich w LWP - "Nie studia kierunkowe (specjalistyczne) zrobią z ciebie kustosza lecz tatuś w magistracie lub na uczelni". Ci historycy sztuki, jacy jeszcze są - zajmują się wszystkim - od rzeźby średniowiecznej przez rzemiosło XVII w., ceramikę XVIII, grafikę XIX aż po współczesne instalacje. Nie ma praktycznie takich "omnibusów" którzy perfekcyjnie znają się na wszystkim. Efekt jest taki, że dobrze wykształcony muzealnik czy historyk sztuki zna się tylko trochę (orientacyjnie) na wszystkim, a specjalizuje w jednej lub kilku dziedzinach. A specjalistów od malarstwa batalistycznego (czy w ogóle sztuki XIX w.) jest bardzo niewielu. Co do batalistyki - wystarczy spojrzeć na publikacje, a w zasadzie ich brak od wielu, wielu lat. A jeśli chodzi w ogóle o "XIX-to wieczników" to tendencja jaką obserwuję od kilku lat jest "spadkowa". Mało kogo interesuje już malarstwo historyczne, czy nawet rzemiosło tego okresu - okresami "trendy" jest przede wszystkim sztuka najnowsza, ewentualnie renesans czy manieryzm. A skłonność wybranych przez ministra czy burmistrza dyrektorów do zatrudniania osób zupełnie nieprzygotowanych zawodowo (co niestety mogę potwierdzić na podstawie dziesiątków przykładów z jakimi osobiście się zetknąłem) powoduje, że poziom merytoryczny polskiego muzealnictwa leci "na łeb, na szyję". Jeszcze kilka lat temu można było każdego roku zobaczyć w Polsce dwie-trzy duże profesjonalnie przygotowane problematyczne wystawy (to oczywiście wg moich subiektywnych kryteriów). Dziś ich już nie ma. Ale to problem szerszy związany w ogóle z polityką kulturalną i personalną władz centralnych i samorządowych od 10-15 lat (i to zupełnie niezależnie od opcji politycznej).
pzdr - Adam

_________________
Trzeba być uprzejmym i dowcipnym wieczorem na balu, a nazajutrz rano umieć polec w bitwie
Stendhal


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 mar 2011, o 14:22 
Offline
General de brigade et baron de l'Empire
General de brigade et baron de l'Empire
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 lut 2011, o 03:15
Posty: 61
@Apacz:
Obrazek
@Gipsy: rowniez w ksiazkach opisy sa czesto niepoprawne, ta ilustracja pochodzi z albumu Kazimierza Olszanskiego "Wojciech Kossak", opis do niej brzmi: "Dwoch kirasjerow spod Berezyny, fragment panoramy (1896)."

_________________
Haut les tetes, Jarnidiou! Ce sont des boulets, pas de la merde!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 mar 2011, o 14:32 
Offline
Roi de Westphalie et duc de Frioul
Roi de Westphalie et duc de Frioul
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 13:53
Posty: 1727
Lepicu, nie-specjaliście jest bardzo trudno odróżnić karabiniera od kirasjera w 1812 r. ;)

_________________
e-mail: Duroc@poczta.fm
"Oddal się Najjaśniejszy Panie, to Cię zbyt udręcza!"
Geraud Christophe Duroc, książę Friulu, wielki marszałek pałacu
Ostatnie słowa... :(


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 mar 2011, o 14:38 
Offline
General de brigade et baron de l'Empire
General de brigade et baron de l'Empire
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 lut 2011, o 03:15
Posty: 61
Durocu, chyba nie az tak trudno ;) to cos tak jakby Mercedes i BMW :D

_________________
Haut les tetes, Jarnidiou! Ce sont des boulets, pas de la merde!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 mar 2011, o 12:19 
Offline
Vice-roi d'Australie et d'Oceanie
Vice-roi d'Australie et d'Oceanie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 07:27
Posty: 602
Cytuj:
nie wiem skąd wziął się tytuł nawiązujący do "Berezyny" (napisz Gipsy, jeśli możesz skąd to zaczerpnąłeś). Wątpię aby znajdował się w podpisie "oficjalnym" w katalogach, inwentarzu czy w publikachach,

Galeria Malarstwa Polskiego http://www.pinakoteka.zascianek.pl ma w swojej kolekcji 106 obrazow Wojciecha Kossaka.
Jest tam rowniez obraz podpisany:
"Huzar francuski na sniegu". Szkic do panoramy "Berezyna". - Wojciech Kossak
1896. Olej na plotnie 47x62.2cm. Muzeum Narodowe w Warszawie.
Cytuj:
- "huzar na śniegu" powstał w 1885 r.,

Nie jestem znawca i ekspertem ale wydaje mi sie ze ta data pod obrazem 1896, jest data okreslajaca kiedy ten obraz zostal namalowany. No, chyba ze to jest jakas nastepna pomylka...

Cytuj:
Przepraszam, że odciągam od interesującego wątku, ale czy ktoś mógłby podrzucić jakąś dobrą reprodukcję "Somosierry" Hippolita Bellange'go.

Zenobi, ten obraz jest dostepny ale w bardzo malej rezolucjii. Mamy go w takich malych rozmiarach na stronie glownej naszego forum pod haslem Somosierra.

Cytuj:
@Gipsy: rowniez w ksiazkach opisy sa czesto niepoprawne,

Lepic, z zainteresowaniem czytalem wczesniej Twoje posty i dyskusje jaka prowadziles z Zuzu w temacie Barwa i Bron. Zdecydowanie zaliczam Ciebie do znawcow mundurologii i nie dziwi mnie ze bez problemu potrafisz rozroznic nawet drobne szczegoly w umundurowaniu i prawidlowo okreslic przynaleznosc do jednostki.
Ale ja mam podobny problem jak Duroc. Z trudem odrozniam Mercedesa od BMW :lol:

Huzar Wielkiej Armii - mal. Wojciech Kossak
Załącznik:
Huzar_Wielkiej_Armii - Wojciech Kossak.jpg


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

_________________
"Najjasniejszy Panie, Trzeci Korpus bedzie dla Ciebie zawsze tym, czym Legia Dziesiata dla Cezara".
Marszalek - Ludwik Davout


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 mar 2011, o 14:13 
Offline
Roi de Westphalie et duc de Frioul
Roi de Westphalie et duc de Frioul
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 13:53
Posty: 1727
Cytuj:
Ale ja mam podobny problem jak Duroc.
Ja tam rozróżniam ich tylko po kaskach... ;) :lol:

_________________
e-mail: Duroc@poczta.fm
"Oddal się Najjaśniejszy Panie, to Cię zbyt udręcza!"
Geraud Christophe Duroc, książę Friulu, wielki marszałek pałacu
Ostatnie słowa... :(


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 mar 2011, o 14:41 
Offline
Vice-roi d'Italie
Vice-roi d'Italie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 17:37
Posty: 1315
Cytuj:
Cytuj:
- "huzar na śniegu" powstał w 1885 r.,

Nie jestem znawca i ekspertem ale wydaje mi sie ze ta data pod obrazem 1896, jest data okreslajaca kiedy ten obraz zostal namalowany. No, chyba ze to jest jakas nastepna pomylka...

Moim zdaniem stoi "jak byk" 1885
Załącznik:
data z huzara na śniegu.jpg

Cytuj:
Cytuj:
nie wiem skąd wziął się tytuł nawiązujący do "Berezyny" (napisz Gipsy, jeśli możesz skąd to zaczerpnąłeś). Wątpię aby znajdował się w podpisie "oficjalnym" w katalogach, inwentarzu czy w publikachach,

Galeria Malarstwa Polskiego http://www.pinakoteka.zascianek.pl ma w swojej kolekcji 106 obrazow Wojciecha Kossaka.


Strona pinakoteka. zaścianek nie jest żadną oficjalną stroną Muzeum Narodowego w Warszawie, bądź jakiejkolwiek instytucji ale jest prywatną stroną p. Witolda Raczunasa i może on tam sobie wstawiać takie podpisy jakie chce... Niezależnie od "oficjalnych" podpisów czy rozpoznania w muzeum danego dzieła.
No to może jeszcze jeden (schyłkowy) Wojtuś?... 8-)
Załącznik:
kirasjer uciekający przed wilkami.jpg

pzdr - apacz


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

_________________
Trzeba być uprzejmym i dowcipnym wieczorem na balu, a nazajutrz rano umieć polec w bitwie
Stendhal


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 mar 2011, o 16:19 
Offline
Vice-roi d'Australie et d'Oceanie
Vice-roi d'Australie et d'Oceanie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 07:27
Posty: 602
Cytuj:
Moim zdaniem stoi "jak byk" 1885

No, zgadza sie... wszystko jasne.
Sam widzisz Apacz jaka beztroska panuje przy opisach i ekspozycji obrazow..... Juz nie wspomne o dzielach podrzednych malarzy. Ale w tym przypadku chodzi o klasyke i tworczosc zaliczana od najwyzszej kategorii dziel narodowych...

Bitwa pod Piramidami - Wojciech Kossak
Załącznik:
Bitwa_pod_piramidami - Wojciech Kossak.jpg


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

_________________
"Najjasniejszy Panie, Trzeci Korpus bedzie dla Ciebie zawsze tym, czym Legia Dziesiata dla Cezara".
Marszalek - Ludwik Davout


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 mar 2011, o 18:15 
Offline
General de brigade et baron de l'Empire
General de brigade et baron de l'Empire
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 lut 2011, o 03:15
Posty: 61
Gipsy:
"Lepic, z zainteresowaniem czytalem wczesniej Twoje posty i dyskusje jaka prowadziles z Zuzu w temacie Barwa i Bron. Zdecydowanie zaliczam Ciebie do znawcow mundurologii i nie dziwi mnie ze bez problemu potrafisz rozroznic nawet drobne szczegoly w umundurowaniu i prawidlowo okreslic przynaleznosc do jednostki."

Dzieki za komplement, jednakze nie uznaje sie za znawce, caly ten temat jest za szeroki aby go mozna objac, do tego pojawiaja sie co jakis czas nowe materialy, ktore widzac, dochodze do przekonania, ze jednak bardzo malo wiem...
To z Mercedesem i BMW bylo oczywiscie tylko zartem (mam nadzieje ze tak to zostalo odebrane), oczywiscie ze nie wszyscy musza od razu rozrozniac taka od takiej formacji, jednakze w muzeach czy ksiazkach na temat, powinno sie moim zdaniem troche bardziej do tego przykladac.

Pozdrowienia.

_________________
Haut les tetes, Jarnidiou! Ce sont des boulets, pas de la merde!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 mar 2011, o 09:35 
Offline
Vice-roi d'Australie et d'Oceanie
Vice-roi d'Australie et d'Oceanie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 07:27
Posty: 602
Szwolezer w starciu z pruskim huzarem - mal. Wojciech Kossak
Załącznik:
Szwolezer_w_starciu z pruskim huzarem - Wojciech Kossak.jpg


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

_________________
"Najjasniejszy Panie, Trzeci Korpus bedzie dla Ciebie zawsze tym, czym Legia Dziesiata dla Cezara".
Marszalek - Ludwik Davout


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 92 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL