Teraz jest 29 mar 2024, o 04:01

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 92 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 12 lut 2010, o 13:41 
Offline
Vice-roi d'Italie
Vice-roi d'Italie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 17:37
Posty: 1315
Panowie, postanowiłem zeskanować kilka obrazków "pruskich" Wojtka Kossaka od których rozpoczął się ten temat, gdyż najwyraźniej nie wszyscy je znają.


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

_________________
Trzeba być uprzejmym i dowcipnym wieczorem na balu, a nazajutrz rano umieć polec w bitwie
Stendhal


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lut 2010, o 13:43 
Offline
Vice-roi d'Italie
Vice-roi d'Italie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 17:37
Posty: 1315
post użytkownika Duroc
Czyż "Odwrót..." nie jest wielki... :o
Chciałoby się zakrzyknąć: "en avant "
Eeech, rozczuliłem się... :cry:


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lut 2010, o 13:44 
Offline
Vice-roi d'Italie
Vice-roi d'Italie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 17:37
Posty: 1315
post użytkownika Gipsy
Obrazy sa super, chcialbym je zobaczyc w orginale i w kolorach.
Apacz - a gdzie te obrazy sie dzisiaj znajduja ???
I dlaczego nie sa one ogolnie znane w Polsce ???

Pzdr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lut 2010, o 13:49 
Offline
Vice-roi d'Italie
Vice-roi d'Italie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 17:37
Posty: 1315
post użytkownika Duroc
Cytuj:
I dlaczego nie sa one ogolnie znane w Polsce ???

Gipsy, to juz raczej pytanie nie do apacza, ani do żadnego uczestnika Forum...
Ma ono, niestety czysto retoryczny charakter...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lut 2010, o 13:50 
Offline
Vice-roi d'Italie
Vice-roi d'Italie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 17:37
Posty: 1315
Drogi Gipsy,
Nie przesadzałbym z twierdzeniem, że "pruskie" obrazy Wojtka Kossaka są w Polsce nieznane. Zamieszcza je w wielokrotnie wznawianym popularnym albumie o twórczości tego malarza Kazimierz Olszański, i przynajmniej historycy sztuki je znają. Reprodukcje autor albumu zaczerpnął najprawdopodobniej z ówczesnych gazet i zdjęć, bowiem większość tej twórczości Kossaka związanej tematycznie z armią pruską przepadła najpewniej podczas II wojny światowej. Chociaż może coś ocalało spod bagnetów krasnoarmiejców? :evil: Kto wie? Pierwszy obraz o bitwie pod Montmirail jest na szczęście w warszawskim Muzeum Wojska Polskiego.
pzdr - apacz

_________________
Trzeba być uprzejmym i dowcipnym wieczorem na balu, a nazajutrz rano umieć polec w bitwie
Stendhal


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lut 2010, o 13:51 
Offline
Vice-roi d'Italie
Vice-roi d'Italie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 17:37
Posty: 1315
post użytkownika Kilo
Witam!
Jak pisałem w poście rozpoczynającym ten wątek, w 1910 roku obrazy wisiały w kasynie oficerskim w Poczdamie. IMHO w czasie ostatniej wojny Poczdam tak bardzo nie oberwał. Może trafiły do tutejszego muzeum? Ruskie sporo malarstwa oddali byłej NRD jak np. galerię drezdeńską. Jeśli nie, to pewnie leżą w ruskich magazynach. Widziałem taki magazyn w Nowodziewiczym Monastyrze w Moskwie - sami nie wiedzą co tam mają
Pozdr.
Krzysztof


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lut 2010, o 16:07 
Offline
Vice-roi d'Italie
Vice-roi d'Italie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 17:37
Posty: 1315
Drogi Kilo,
To bardzo możliwe, że Ruscy mogli niektóre z tych obrazków wywieźć, chociaż jeżeli znajdowały się one poza muzeami to najczęściej ich los był marny (sam widziałem XVIII-to wieczne obrazy - głównie portrety, poprzebijane bagnetami z Mosina i porwane w strzępy ). A swoją drogą czy mógłbyś zdradzić co widziałeś w tym magazynie?
pzdr - apacz

_________________
Trzeba być uprzejmym i dowcipnym wieczorem na balu, a nazajutrz rano umieć polec w bitwie
Stendhal


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lut 2010, o 16:08 
Offline
Vice-roi d'Italie
Vice-roi d'Italie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 17:37
Posty: 1315
post użytkownika Klio
Hej,
W tej części do której kumple mieli klucze była tylko archeologia. Wyglądało jakby nie ruszane skrzynie leżały od wojny Ale na pewno mogą tam (i nie tylko tam) być różności. Parę lat temu np. "znalazły" się płyty nagrobne biskupów z katedry poznańskiej czy też tzw. "skarb Priama" z wykopalisk Schliemanna w Troji.
Zresztą... zupełnie niedawno okazało się, że w naszych zbiorach znajduje się "Berlinka" i że nasz wspaniały rząd oddaje ją Szkopom ZA DARMO! . Ani słowa o naszych stratach wojennych! tfu!
Pozdr.
Krzysztof


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lut 2010, o 16:08 
Offline
Vice-roi d'Italie
Vice-roi d'Italie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 17:37
Posty: 1315
Witam :)
W domu Aukcyjnym AGRAART pojawił się wystawiony do licytacji obraz Wojciecha Kossaka przedstawiający przeprawę przez Berezynę.
http://www.agraart.pl/cgi-bin/obiekt.cgi?act=1&nr=10839
Gdyby któryś z kolegów miał ochotę wyłożyć 125 tys. PLN za to dzieło, to chciałem jedynie lojalnie uprzedzić, ze moim zdaniem oferowany obraz nie jest jak sugerują antykwariusze wycietym fragmentem panoramy Kossaka i Fałata "Berezyna". To raczej szkicu do tejze, który powstał na początku 1895 r. (sama panorama ukończona została 1 kwietnia 1896 r.), lub też inspirowany panoramą obraz Wojciecha Kossaka (często powielał np. "Palenie sztandarów", który to motyw pojawił się na panoramie). Prezentowany w Agraart obraz przedstawia furgon Comedie Francaise i poczet sztandarowy (ten akurat fragment, ale już z samej panoramy - o czym świadczą chociażby jego rozmiary :shifty: znajduje się w zbiorach muzeum w Lublinie). Jeśli ten obraz jest fragmentem szkicu do "Berezyny" to wcale nie umniejsza jego wartości, gdyż wg mojej wiedzy nie były do tej pory znane żadne fragmenty do tej najlepszej polskiej panoramy.
Niemniej obraz jest "smaczny" :shifty: i polecam jego obejrzenie nie tylko miłośnikom twórczości Wojciecha Kossaka
pzdr - apacz

_________________
Trzeba być uprzejmym i dowcipnym wieczorem na balu, a nazajutrz rano umieć polec w bitwie
Stendhal


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lut 2010, o 16:10 
Offline
Vice-roi d'Italie
Vice-roi d'Italie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 17:37
Posty: 1315
post użytkownika Syriusz15
Mnie też uderzył ten fragment

Cytuj:
Gdyby któryś z kolegów miał ochotę wyłożyć 125 tys. PLN za to dzieło, to chciałem jedynie lojalnie uprzedzić, ze moim zdaniem oferowany obraz nie jest jak sugerują antykwariusze wycietym fragmentem panoramy Kossaka i Fałata "Berezyna".


Chociaż nie ukrywam, że gdybym miał "drobne" to z przyjemnością bym zakupił. Nie wiem czy ten temat był już poruszany, ale w jakich dolnych granicach, wahają się ceny obrazów dotyczących Epoki Napoleońskiej? Chodzi mi oczywiście o "obrazy", a nie "obrazki".


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 92 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL