Teraz jest 28 mar 2024, o 22:25

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4
Autor Wiadomość
PostNapisane: 16 lis 2010, o 17:31 
Offline
Roi de Danemark
Roi de Danemark
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:58
Posty: 736
Dzięki za informację.
Tę "moją" też znalazłem za pośrednictwem artinfo, no i nadal można ją tam znaleźć i oczywiście kupić.
Pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 gru 2010, o 13:00 
Offline
Vice-roi d'Italie
Vice-roi d'Italie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 17:37
Posty: 1315
trafiłem na taki oto obrazek przedstawiający wysadzenie z siodła "polskiego lansjera" przy pomocy lassa??? przez osobnika wyglądającego jak Hiszpan lub Meksykanin... :shock: określonego jako "paulista". W podpisie zaś "Brasil" czyli Brazylia (pauliści - San Paulo). Jakieś pomysły?
pzdr - apacz
Załącznik:
Maurin_de Villain_J.Arago_Paulsta vs polski lansjer.jpg


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

_________________
Trzeba być uprzejmym i dowcipnym wieczorem na balu, a nazajutrz rano umieć polec w bitwie
Stendhal


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 gru 2010, o 17:59 
Offline
Roi de Baviere et de Wurtemberg
Roi de Baviere et de Wurtemberg
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 22:11
Posty: 7372
Powyższa litografia pochodzi z wydanego w 1839 roku dzieła francuskiego pisarza M. J. Arago (1790 – 1855).
Swoje przeżycia z odbytej w 1817 roku podróży wokół świata na pokładzie statku „Urania” opisał on w „Voyage autour du monde"
A litografia pochodzi z 1. tomu owego dzieła (str. 158)
http://books.google.de/books?id=igpbAAAAQAAJ&printsec=frontcover&source=gbs_ge_summary_r&cad=0#v=onepage&q&f=false
Od strony 155 tejże książki można dowiedzieć się czego dotyczył konflikt paulisty z, jak pisze autor, „dzielnego pułkownika lansjerów gwardii cesarskiej”, który jakimś „cudem” wylądował w Rio de Janeiro.
Może koledzy znający francuski potrafią wyjaśnić treść przeprowadzonej rozmowy.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 gru 2010, o 22:43 
Offline
Vice-roi d'Italie
Vice-roi d'Italie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 17:37
Posty: 1315
Kamp jak zwykle niezawodny... :D
Po prostu rewelacja!
Ciekawe kim był ów pułkownik...

_________________
Trzeba być uprzejmym i dowcipnym wieczorem na balu, a nazajutrz rano umieć polec w bitwie
Stendhal


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 gru 2010, o 09:29 
Offline
duc de Sandomierz, Maréchal d'Empire
duc de Sandomierz, Maréchal d'Empire
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 mar 2010, o 22:42
Posty: 5316
Lokalizacja: galicyjskie ciemności
Czy niefrancuskojęzyczni dowiedzą się o co poszło?.Może o udowodnienie wyższości lassa nad lancą?.

_________________
,,Messieurs,prevenez les grenadiers que le premier d'entre eux qui m'amene un Prussien prissonier ,je le fais fusiller''.Gen.Roguet.Ligny.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 gru 2010, o 18:40 
Zacny KAMP-ie.
Coś się "...był wściekł..." adres w Google. Czy jest inny sposób dotarcia do tekstu. Z przyjemnością bym przetłumaczyła.
Myślę - odwołując się do K.Darwina i Jego zapisków o podróży na "Beagle", iż to nie było typowe lasso kowbojskie ani "...coś..." a la arkan. Gauchos argentyńscy, a z pewnością i pastores brazylijscy używali bolas, które nie zawsze było trzema kulami na trzech złączonych węzłem sznurach, ale miało kształt podwójnej pętli z ciężarkiem. Ten jeździec trzyma swoją "...zdobycz..." na dwóch sznurach. I to mogło być coś takiego.
Pozdrowienia


Góra
  
 
PostNapisane: 11 gru 2010, o 19:25 
Offline
Roi de Baviere et de Wurtemberg
Roi de Baviere et de Wurtemberg
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 22:11
Posty: 7372
Cytuj:
Coś się "...był wściekł..." adres w Google.

Nie wiem dlaczego, ale u mnie podany link funkcjonuje bez zarzutu....
Inny sposób dotarcia do tej książki to :
www.google.books.com
a następnie w okienku "szukaj" podać autora u tytuł książki...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 gru 2010, o 18:32 
...dziś link "...był grzeczny...", tekst już mam na pulpicie. Z tłumaczenia "...na szybko...".
Niestety nie ma danych personalnych naszego "...dzielnego pułkownika starej gwardii cesarza...", ale jest informacja, iż wyzwał Paulistę na swego rodzaju pojedynek - on z lancą i swoim uzbrojeniem, Paulista z owym "...bolas...". Rzecz cała odbyła się nawet z zakładami kto zycięży. Skąd wiadomo iż Paulista miał "...bolas..." - otóż jest wers gdzie mamy opis "...tego czegoś..." co w przekładzie brzmi "...wywijał nad głową dwoma lub trzema związanymi morderczymi pętlami...". A gdy nasz lansjer ruszył do ataku Paulista zanurkował pod koński brzuch i swoją broń rzucił z dołu zaś zaciskające się pętle prawie zadusiły atakującego i spadł z konia.
Myślę, że w chwili spokojnej przetłumaczę to przyzwoiciej.
Pozdrowienia


Góra
  
 
PostNapisane: 12 gru 2010, o 20:57 
Offline
duc de Sandomierz, Maréchal d'Empire
duc de Sandomierz, Maréchal d'Empire
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 mar 2010, o 22:42
Posty: 5316
Lokalizacja: galicyjskie ciemności
grenadier napisał(a):
o co poszło?.Może o udowodnienie wyższości lassa nad lancą?.

Czyżbym miał rację :o .

_________________
,,Messieurs,prevenez les grenadiers que le premier d'entre eux qui m'amene un Prussien prissonier ,je le fais fusiller''.Gen.Roguet.Ligny.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 gru 2010, o 01:02 
Offline
Sergent-Major
Sergent-Major

Dołączył(a): 1 lut 2010, o 23:07
Posty: 180
Będąc kiedyś (za komuny) na wczasach w Świnoujściu obejrzałem fragment niezapomnianego filmu wojennego produkcji CCCP. Żołnierze (komandosi) radzieccy strzelali z łuków do Niemców i wygrywali wojnę.
Jeśli tam się udało, to mogło się udać z lassem w Brazylii ;) .


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL