Teraz jest 28 mar 2024, o 17:49

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 6 kwi 2010, o 02:49 
Offline
Roi de Danemark
Roi de Danemark
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:58
Posty: 736
Załącznik:
258482.jpg


Oto miniatura portretowa zatytułowana po prostu „portret oficera”.
Jej autorem jest, specjalizujący się głównie właśnie w miniaturach francuski malarz Charles Pierre Cior, aktywny głównie w okresie cesarstwa. I pewnie nie zwrócił bym na nią szczególnej uwagi, zwłaszcza że brak kolorów utrudnia tu nieco identyfikację jednostki, gdyby nie, no właśnie...czapka.

A oto link do strony gdzie portret ten znalazłem:
http://www.metmuseum.org/works_of_art/c ... 00336&vT=1

Pozdrawiam.


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 6 kwi 2010, o 07:57 
Offline
Vice-roi d'Italie
Vice-roi d'Italie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 17:37
Posty: 1315
Wow! :o
Naprawdę ciekawa rzecz! Zanim jednak pokusimy się o identyfikację munduru, poszukałem czegoś o samym autorze, bo bardzo zaintrygowało mnie to "romantyczne" tło (o ile nie jest to oczywiście fantazja). Okazuje się jednak, że równie dobrze może to być Hiszpania, Włochy a nawet Anglia (tam też byli nasi jeńcy z San Domingo i spod Maidy). Tu jest krótki biogram delikwenta. Zwracam uwagę na "princess Poniatowska" (Teresa Tyszkiewiczowa?)
Cytuj:
Pierre Charles Cior (1769 Paris - ca. 1840 ibidem) was a pupil of Bazil. At the Salon of 1796 he exhibited a frame containing several miniatures, and, in 1799, two other miniatures. It was thirty two years later in 1831 that Cior again participated at the Salon, making his final reappearance in 1838. The artist travelled a lot throughout his career. The details of his itineraries are unknown, yet it is known that he was appointed a Painter in Miniature to the King of Spain, and that he also worked quite a lot at the Russian Court, where, among others, he did the portraits of the Emperor Paul I of Russia and his wife, of Prince Kourakin and Princess Poniatowska. He also painted Prince Eszterhazy, the Queen of Holland, the Duke of Luxemburg, Louis XVIII and numerous other personalities.

_________________
Trzeba być uprzejmym i dowcipnym wieczorem na balu, a nazajutrz rano umieć polec w bitwie
Stendhal


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 6 kwi 2010, o 12:51 
Offline
Roi de Danemark
Roi de Danemark
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:58
Posty: 736
Ja też znalazłem trochę informacji o autorze, niestety po hiszpańsku:
http://colecciondeminiaturas.blogspot.c ... -1804.html
I jeszcze coś. Na tym samym blogu znalazłem portret oficera (podobno piechoty lekkiej), z bardzo dziwnym
jak dla francuza odznaczeniem ( pozycja nr 6 ):
http://colecciondeminiaturas.blogspot.c ... chive.html

Pozdrawiam serdecznie.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 7 kwi 2010, o 01:15 
Offline
Roi de Danemark
Roi de Danemark
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:58
Posty: 736
Oficer w rogatywce- wersja kolorowa.
Załącznik:
BoxofMiniatures.jpg


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 lis 2010, o 23:34 
Offline
Roi de Danemark
Roi de Danemark
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:58
Posty: 736
Witam serdecznie. Chciałbym podzielić się z szanownym koleżeństwem moim najnowszym, oczywiście wirtualnym znaleziskiem:
Załącznik:
id_444311_59393_x_426_y_768_wm_25_8175.jpg


Autor nierozpoznany, 1 połowa XIX w
Portret pułkownika Wojska Polskiego
miniatura, tempera/kość,
5,2 x 3,7 cm (w świetle oprawy)
źródło: www.Artinfo.pl.Galeria MDM


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lis 2010, o 12:26 
Offline
Vice-roi d'Italie
Vice-roi d'Italie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 17:37
Posty: 1315
Rewelacyjny!!! :) Szkoda, że nie ma informacji kto zacz? :roll:

_________________
Trzeba być uprzejmym i dowcipnym wieczorem na balu, a nazajutrz rano umieć polec w bitwie
Stendhal


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lis 2010, o 15:33 
Offline
Vice-roi d'Australie et d'Oceanie
Vice-roi d'Australie et d'Oceanie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 07:27
Posty: 602
Witam
Owszem ladna ta miniaturka.
Ale ja sie tylko chcialabym zapytac co wskazuje na tej miniaturze ze to jest akurat pulkownik i Polak?
Bo ja rozpoznaje tam tylko Krzyz Virtuti Military na jego piersi, co wskazuje na duze prawdopodobienstwo ze to jest jednak Polak.
Ale co wskazuje na to ze jest akurat pulkownikiem?????
I tak przy okazji zapytam czy epolety na jego mundurze nie powinny byc raczej w kolorze zlotym?

Pzdrawiam
Gipsy

_________________
"Najjasniejszy Panie, Trzeci Korpus bedzie dla Ciebie zawsze tym, czym Legia Dziesiata dla Cezara".
Marszalek - Ludwik Davout


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lis 2010, o 18:44 
Offline
Roi de Danemark
Roi de Danemark
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:58
Posty: 736
To nie ja jestem autorem podpisu, a więc trudno mi ustosunkować się do jego treści. Miniaturę znalazłem na polskim portalu aukcyjnym, gdzie prezentowane są głównie polskie dzieła sztuki, a zlecenia przyjmuje się od galerii i osób prywatnych głównie z terenu kraju.
Epolety są moim zdaniem złote, trochę tylko wpadają w miedź, lub mosiądz. No ale i reszta wydaje mi się trochę przeskalowana. W końcu to tylko fotografia, a nasze monitory są najprawdopodobniej różnie skalibrowane. Spójrz proszę na guziki które mają ten sam odcień co naramienniki. A co do stopnia, to tylko pułkownik nosił złote epolety z bulionami, to znaczy z drucianymi sprężynkami, na obu ramionach . Gdybym nawet się mylił i nie są to buliony tylko frędzle, noszone przez oficerów młodszych, to w takim wypadku ten lewy, zwany kontrepoletem był by ich pozbawiony. A co do uniformu….No cóż, nie jest to regulaminowy mundur oficera piechoty K.W., ale i w takiej odmianie z pąsowym, lub karmazynowym kołnierzem, o czym świadczy ikonografia tematu, zdarzało się panów oficerów, w tym i pułkowników zobaczyć.
Pozdrawiam serdecznie,
Z.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lis 2010, o 20:56 
Offline
Duc de Castiglione
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 02:17
Posty: 1175
A co powiesz o tym Apaczu? Myślę, że będzie Ci go trochę łatwiej zidentyfikować :)
Swój typ mam, ale wolę się nie wypowiadać przed Tobą.


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lis 2010, o 22:19 
Offline
Vice-roi d'Italie
Vice-roi d'Italie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 17:37
Posty: 1315
No cóż... Będę strzelał 8-) :lol:
Rożniecki, albo któryś z jego oficerów z czasów służby we Włoszech?

_________________
Trzeba być uprzejmym i dowcipnym wieczorem na balu, a nazajutrz rano umieć polec w bitwie
Stendhal


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL