http://napoleon.org.pl/forum/

nazwa pasków mocujacych ostrogę do botfortów
http://napoleon.org.pl/forum/viewtopic.php?f=3&t=1408
Strona 1 z 1

Autor:  iwanniegrozny [ 31 paź 2016, o 18:18 ]
Tytuł:  nazwa pasków mocujacych ostrogę do botfortów

Koledzy,
jak brzmi po polsku nazwa szerokiego paska zaznaczonego na załączonym obrazku czerwoną strzałką?
Będę również wdzięczny za podanie fachowej nazwy innego paska - który zakładano pod kabłąk ostrogi i który leżał na obcasie buta z tyłu

No i przy okazji - czy istnieje fachowa nazwa górnej, rozszerzającej się części buta (botforta)? Dzwon? Czy jakoś inaczej?

Z góry dziękuję

Autor:  Chevau-léger [ 1 lis 2016, o 13:51 ]
Tytuł:  Re: nazwa pasków mocujacych ostrogę do botfortów

Nie znalazłem nazwy tego szerokiego paska. Nie wiem czy w polskiej armii Księstwa funkcjonował ten element wyposażenia.

Jeżeli spojrzy się Przepisów ubiorów... z 1810 r. to w przepisie dla kirasjerów mamy takie określenie obuwia: "Bóty palone, cholewa na tyle okrągło wycięta, z przodu 3 cale nad kolanem wydana. Ostrogi żelazne długie z zapinkami rzemiennemi(...)" i jest i tak, mimo związłości najdokładniejszy opis na jaki natrafiłem, a przy tym z epoki.

Być może pewne elementy mundurowe, effekta, były unikalne dla różnych armii, i jeśli tak było w przypadku armii rosyjskiej, należałoby chyba zastosować metodę tłumaczenia opisowego z ewentualnym podaniem nazwy właściwego elementu umundurowania/wyposażenia w nawiasie, ewentualnie jej kalkę z rosyjskiego, jeśli możnaby taką formę utworzyć.

W "Polskim mundurze wojskowym" Wieleckiego i Żygulskiego można przeczytać (o umundurowaniu wojsk Królestwa Polskiego, pozostającym pod większym wpływem rosyjskim): "Spodnie paradne z białego sukna wpuszczano w długie czarne buty, których kształt był ściśle określony, o szpicach dość ostrych, a cholewach rozdętych." Nie wiem czy nie chodzi tutaj więc o ten "rozdęty kształt", ale nie wygląda mi to, użyte przez autorów określenie, na termin techniczny, określający górną cześć botforta.

Dla porównania - w "Polskim Mundurze Wojskowym 1918-1939 r. powiedziano tylko tyle: "Formacje jezdne używały butów z długą, siegającą pod kolana cholewą, których krój był poprawiany w 1924 i 1931 r.. Buty długie typu kawaleryjskiego nosili również wszyscy żołnierze pełniący służbę konną"

U Rousselota, np. przy opisie umundurowania Grenadierów Konnych Gwardii, znajduje się informacja o „(…)trzech typach obuwia – botfortach (bottes fortes) z gładkimi cholewami, wykonanych z jednego kawałka skóry do munduru wielkiego i być może polowego, butach jeździeckich ze sztywnymi nakolannikami i miękkimi cholewami (demi bottes fortes),które noszono podczas kampanii oraz butach z miękkimi nakolannikami i cholewami (bottes à l’écuyère) zakładanych do służby pieszej i w mieście. Oczywiście pojawiają się w innym miejscu (oficerowie dragonów) informacja o noszonych butach węgierskich lub à la Souvorov (z dodatkową informacją, że obydwa rodzaje zaopatrzone były w ostrogi. Odczepiane ostrogi miały też buty kirasjerów

Autor:  iwanniegrozny [ 1 lis 2016, o 20:48 ]
Tytuł:  Re: nazwa pasków mocujacych ostrogę do botfortów

Wielkie dzięki!

Próbowałem z "nakolannikami", słabo się "googluje", ale chyba tak zrobię. W botfortach ros. raz były one doszywane (nakładane), innym razem wykrajane razem z cholewami (w zależności od roku zatwierdzenia).

Co się zaś tyczy pasków, to też myślałem o kalce z rosyjskiego, czyli wprowadzeniu do obrotu naukowego :D nowych pojęć poprzedzonych "tzw."
Szeroki pasek (oznaczony czerwoną strzałką) brzmi po ros. "nadszpornik", ten drugi to "podszpornik", nazwę je "rzemień nadostrogowy" i "rzemień podostrogowy", a w przypisie dolnym dam odniesienie do terminologii rosyjskiej i krótki opis.

Bardzo dziękuję za pomoc!

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/