Teraz jest 28 mar 2024, o 13:00

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 17 lut 2010, o 19:46 
Offline
Roi de Portugal et duc de Fuengirola
Roi de Portugal et duc de Fuengirola
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2 lut 2010, o 10:36
Posty: 244
Witam!

Szukam informacji na temat umundurowania szeregowców kompanii centralnej Pułku 2 Ułanów w 1812r. Sporo informacji znalazłem w książkach Pana Gembarzewskiego, ale mam jeszcze kilka pytań.
W książce "Pierwszy Pułk Szwoleżerów Gwardii Cesarskiej 1807-1815" Pan Ziółkowski napisał, że kurtki mundurowe szeregowców tego pułku były obszywane galonem tylko na wyłogach (rabatach). Ciekawi mnie czy podobnie nie było w przypadku Pułku 2. Wg. Gembarzewskiego szeregowcy mieli pąsowe kołnierze i wyłogi rękawów z białymi wypustkami. Skoro zrezygnowano u szwoleżerów z tych ozdób czy mogło być podobnie w Pułku 2?
Następna sprawa. Jakiego koloru były wypustki "na szwach u rękawów przy tylnych fałdach i kieszeniach"? Czy były białe, jak przy kołnierzu i wyłogach rękawów, czy może żółte jak na rabatach i lampasach?
Czy w tamtych czasach termin wypustka znaczył to samo co obecnie? Czy możliwe było, by w pułkach ułanów księstwa wyłogi, kołnierze szeregowców obszywano taśmą (galonem) o odpowiednim kolorze?

Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi!!

W numerze 2 pisma "Kawaleria" jest artykuł o Pułku 2. Nie mam do niego niestety dostępu.

Pozdrawiam

Autor postu – Horhe

W "Przepisie ubiorów dla wojsk i administracyów..."z 1810 roku jest napisane,że czapki ułańskie zamiast podpinki miały czarny skórzany pasek.
Jak ten pasek był mocowany do czapki(wszyty?na guzie?) i jak on dokładnie wyglądał?
wacko.gif

Autor postu - Schab

Witam

Ponieważ to mój pierwszy post, to od razu się przywitam.

Od razu przepraszam jeżeli zadam pytania, które może już zostały poruszone na tym fourm (niestety, żeby coś tu wyszukać to trzeba napisać 50 postów)ale na prawdę starałem się solidnie przejżećcałe forum. Zabieram się za rekonstrukcję 2 pułku ułanów Księstwa Warszawskiego po reformie 1810r. i tu uzbierało mi się pare pytań.

1. Które spodnie do czego. Z tego co się z orientowałem to spodnie z lampasami były spodniami do mundury służbowego-paradnego a te z guzikami do munduru służbowego-polowego- czy tak?
2. Jakie i ile guzików szlo na spodnie polowe?
3. Czy spodnie z guzikami (służbowy-polowy) miały lampasy?
4. Czy spodnie z lampasami (służbowe-paradne) miały skórzane leje?
5. Czy te spodnie (z lampasami, służbowe-paradne) miały kolor granatowy czy szary?
6. Czy guziki z nr pułku na kurtkę były takie same jak w piechocie i czy to był jedyny rodzaj guzika na mundurze?
7. Jaki kolor kurtki był pod wyłogiem, czyli po drugiej stronie(wg artykułu w piśmie ?Kawaleria? żółty )?
8. Czy na podszewkę kurtki tez szlo sukno o takiej samej grubości jak na wierzch, a jeżeli tak to, jaki kolor?
9. Jakie czapraki? Tzn. czy ten baranek był jakoś zszyty z tymi ząbkami które spod niego wychodziły czy był to oddzielny czaprak.
10. Czy czaprak oficerów był tylko sukienny czy miał jakiegoś baranka. Na niektórych przedstawieniach ten czaprak jest na tylnich rogach zaokrąglony a na niektórych szpiczasty- czyli jaki?
11. Czy czapka trębacza to bermyca (Gembarzewski, Komaniecki z Kawalerii 2001/2), czy jak u Chełmińskiego polska czapka

Wiem że może liczba pytań jest duża ale męczą mnie one niezmiernie a to nei wsyztskie.

Dziekuje z góry zajkiekolwiek wskazówki, odpowiedzi lub nawet źródła gdzie szukać

Pozdrawiam
Schab


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 lut 2010, o 12:41 
Offline
Roi de Portugal et duc de Fuengirola
Roi de Portugal et duc de Fuengirola
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2 lut 2010, o 10:36
Posty: 244
Witam!

Z przyjemnością mogę zakomunikować, że temat ten w jakimś stopniu przyczynił się do powstania oddziału rekonstruującego Pułk 2 ułanów XW.
Na zeszłorocznym Raszynie można było podziwiać ułanów z dwójki, w walce i na paradzie. Oddział prezentuję się znakomicie. Według mnie jest to jedna z najlepszych grup w Europie, odtwarzających kawalerię epoki napoleońskiej. Mundury są uszyte zgodnie z regulaminem z 1810 roku przy zachowaniu barw z ilustracji Zielińskiego. W oddziale można dojrzeć mundur oficerski, trębacza i ułanów kompanii centralnej. Zwraca też uwagę rząd wierzchowców. Do tylnego łęku kulbak zamocowane są mantelzaki, a same kulbaki przykryte są czaprakami, mocowanymi powęzem.
Całość wygląda wspaniale!!! Zamieszczone zdjęcia mogą tylko przybliżyć wrażenie jakie wywołuje na oglądającym ułan na galopującym koniu. Szczególnie gdy oglądający stoi w czworoboku, obleganym przez kawalerię wroga i widzi wyłaniającą się z dymu szarżę "dwójki".

Pozdrawiam
Piotrek


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 lut 2010, o 12:42 
Offline
Roi de Portugal et duc de Fuengirola
Roi de Portugal et duc de Fuengirola
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2 lut 2010, o 10:36
Posty: 244
c.d. zdjęć


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 lut 2010, o 12:45 
Offline
Roi de Portugal et duc de Fuengirola
Roi de Portugal et duc de Fuengirola
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2 lut 2010, o 10:36
Posty: 244
c.d.2 zdjęć


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 lut 2010, o 14:46 
Offline
Roi de Portugal et duc de Fuengirola
Roi de Portugal et duc de Fuengirola
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2 lut 2010, o 10:36
Posty: 244
Witam!

Tak jak pisałem wcześniej, podstawowym źródłem do odtworzenia barwy i wyglądu munduru pułku 2 po 1810 roku, jest album Zielińskiego. Problemem jest tylko to, że niektóre z jego plansz nie były jeszcze publikowane w kolorze. Dotyczy to także fragmentu planszy, na której prezentowany jest ułan w mundurze stajennym.
Figurę tego ułana zamieścił Gembarzewski w "Żołnierzu Polskim". Obok planszy podany jest opis z którego wynika, że ułan ma na głowie furażerkę w kolorze czerwonym, obszytą żółtą taśmą i z żółtym kutasem. Tak też przedstawiony jest ten ułan w najnowszej pracy o ułanach: "MORAWSKI RYSZARD, PACZUSKI ADAM
Wojsko Księstwa Warszawskiego. Ułani,..."

Jednak jest to błąd. Rozmawiałem z osobą, która ma dostęp do kolorowych plansz Zielińskiego i kolor furażerki jest tam granatowy.
Taki kolor dał też ułańskiej furażerce Chełmiński, na planszy z kawalerzystami w stajennych mundurach.

Prawidłowy jest więc ten rysunek, zaczerpnięty z "Biblioteki źródeł BBiB":
Załącznik:
z14.jpg


Pozdrawiam
Piotrek


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 lut 2010, o 15:28 
Offline
Vice-roi d'Italie
Vice-roi d'Italie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 17:37
Posty: 1315
Witaj Pitrek,
Cóż... racja :oops: To niestety przykład tego jak Karol Lidner dośc dowolnie poczynał sobie z opisami w "Żołnierzu Polskim". Poniekąd wszyscy jesteśmy zakładnikami Jego wersji (pisałem o tym w rozdziale "Ułani malowani"). Bez dotarcia do źródła nie jesteśmy w stanie zweryfikować danych z "ŻP". Tam, gdzie mieliśmy z p. Morawskim taką możliwość to poprawialiśmy, ale niestety, jak widać nie byliśmy w stanie ogarnąć wszystkiego. Jest to wprawdzie żadne pocieszenie, ale "ofiarą" opisu z "ŻP" padł także znakomity skądinąd badacz Krzysztof Komaniecki...
pozdrawiam
Adam


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

_________________
Trzeba być uprzejmym i dowcipnym wieczorem na balu, a nazajutrz rano umieć polec w bitwie
Stendhal


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 lut 2010, o 15:43 
Offline
Roi de Portugal et duc de Fuengirola
Roi de Portugal et duc de Fuengirola
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2 lut 2010, o 10:36
Posty: 244
Witam!

Śmiem twierdzić, że największą ofiarą jestem ja, bo swego czasu uszyłem sobie taką czerwono- żółtą furażerkę :D

Pozdrawiam
Piotrek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 mar 2010, o 13:44 
Offline
Roi de Portugal et duc de Fuengirola
Roi de Portugal et duc de Fuengirola
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2 lut 2010, o 10:36
Posty: 244
Witam!

Oto link do bardzo ciekawej relacji z rajdu konnego Pułku 2 Ułanów XW:

http://www.xiazeca.pl/index.php?strona= ... ykul=zwiad

A to link do zdjęć:

http://www.xiazeca.pl/index.php?strona= ... iad&rok=10

Vivat Pułk 2!!!

Pzdr
Piotrek


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL