http://napoleon.org.pl/forum/

7 pułk szwoleżerów
http://napoleon.org.pl/forum/viewtopic.php?f=3&t=177
Strona 1 z 1

Autor:  WPK [ 25 lut 2010, o 01:41 ]
Tytuł:  7 pułk szwoleżerów

Na stronach Histofig http://empire.histofig.com/7th-Light-Horses-Lancers-Regiment.html pojawiły się informacje o 7 pułku szwoleżerów. Na planszy poświęconej naszym lansjerom mundur trębacza przedstawiony został w oparciu o prace Pana Morawskiego. Swoją drogą ciekawe dlaczego tylko trębacz Pana Morawskiego znalazł uznanie autorów Histofiga. 8-)
Dwa tygodnie wcześniej pojawiła się również plansza 8 pułku szwoleżerów http://empire.histofig.com/8e-Regiment-de-Chevau-legers.html

Autor:  zuzu [ 25 lut 2010, o 13:49 ]
Tytuł:  Re: 7 pułk szwoleżerów

Witam serdecznie.
Mamy tu, jak to wynika z opisu rok 1811, zaś pułk to już nie lansjerzy nadwiślańscy, a 7. pułk francuskich lansjerów liniowych. Przedstawienia te więc , dotyczą okresu po 9 lipca 1811 roku. No i właśnie....
O ile mi wiadomo sukienne pasy w poziome biało-granatowe strefy, wprowadzone zostały dopiero przez tak zwany przepis pułkownika Bardin, a wiec w roku 1812.
Jeżeli wiec figura pierwsza, odnosić się ma do rozstrzygnięć tego przepisu, lansjerowi (a) brakuje pojedynczych sznytasów na spodniach, sukiennych patek naramiennych ( w miejsce szlifów ) i pompona w kolorze odpowiednim dla reprezentowanej przez siebie kompanii. Można by też wpuścić nogawki spodni w cholewki butów . Co do pomponów, to nie przyjęły się one w pułku, no ale od takich spraw są podpisy pod planszami które powinny to wyjaśnić.
Tymczasem jak sugerują autorzy, mamy tu lansjera w mundurze z okresu ciut wcześniejszego i to po mimo autorytetu pułkownika Bucquoya z błędem, którym jest w tym wypadku, wspomniany wyżej strefowy pas.
Oczywiście nie możemy wykluczyć, że tak ubranego lansjera, w okresie wymiany sortów ( ale już w 1812 ) nie można było zobaczyć, no ale ambicją strony nie jest chyba śledzenie odstępstw od regulaminów, a przynajmniej nie w wypadku, Bawarsczyków, Sasów, czy wojsk Anhaltu i Lippe.
Co do lansjerów nadwiślańskich to wspomnieć można jeszcze, że mniej więcej od 1810 zaniechali oni używania sznurów naramiennych, które jako przynależne gwardii i żandarmerii, wycofywano wówczas z wyposażenia innych formacji.
Zapewne też do tego samego okresu przejściowego odnosi się figura b. Wiadomo bowiem że od 1812, trębacze nosić mieli kurtki zielone, w kolorze cesarskiej liberii.
Niestety, link do pułku 8. u mnie nie dziale...
Dziękuje i pozdrawiam.

Autor:  Louis Nicolas [ 26 lut 2010, o 14:32 ]
Tytuł:  Re: 7 pułk szwoleżerów

Mnie link działa :P , zamieszczam ilustracje 7 i 8.pułku szwoleżerów poniżej...

Załącznik:
7.pułk szwoleżerów.jpg


Załącznik:
8.pułk szwoleżerów.jpg

Autor:  fhahjee1 [ 24 lut 2015, o 13:14 ]
Tytuł:  Re: 7 pułk szwoleżerów

Co konkretnie masz na temat naboru do 1-go, 2-go, 3-go, 4go Pulku Grenadierow i Szaserow Starej Gwardii w owym roku ? Prosilbym Cie o podzielenie sie swymi informacjami i zestawieniami.

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/