Teraz jest 27 kwi 2024, o 19:25

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 69 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 25 lut 2024, o 17:14 
Offline
Caporal-Fourrier
Caporal-Fourrier

Dołączył(a): 18 cze 2012, o 19:17
Posty: 71
.


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lut 2024, o 20:12 
Offline
Caporal-Fourrier
Caporal-Fourrier

Dołączył(a): 18 cze 2012, o 19:17
Posty: 71
BURGOS Espagne le 25 mars 1812.


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lut 2024, o 20:13 
Offline
Caporal-Fourrier
Caporal-Fourrier

Dołączył(a): 18 cze 2012, o 19:17
Posty: 71
.


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lut 2024, o 20:17 
Offline
Caporal-Fourrier
Caporal-Fourrier

Dołączył(a): 18 cze 2012, o 19:17
Posty: 71
.


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lut 2024, o 20:20 
Offline
Caporal-Fourrier
Caporal-Fourrier

Dołączył(a): 18 cze 2012, o 19:17
Posty: 71
Le régiment n'est point habillé, ils n'ont que de vieux uniformes et de vieux SHAKOS ROUGES que le Général Bronikowski organisateur de la 2eme Légion de la Vistule a fait confectionner et qui étant au préjudice des soldats dans les batailles, reconnaissances et patrouilles, forment encore un contraste entre les hommes nouvellement arrivés du dépôt de Sedan.
En un mot, la tenue de ce régiment parait une chose ridicule aux yeux de tout le monde.
Le très humble et très obéissant serviteur.
Le colonel commandant le 4eme de la Vistule.

Pułk nie był umundurowany, miał tylko stare mundury i stare CZERWONE SZAKOSY, które uszył generał Bronikowski, organizator 2 Legii Nadwiślańskiej, a które, szkodząc żołnierzom w bitwach, rozpoznaniu i patrolach, nadal stanowiły kontrast między ludźmi nowo przybyłymi ze składnicy w Sedanie.
Jednym słowem mundur tego pułku wydaje się wszystkim śmieszny.
Najbardziej pokorny i posłuszny sługa.
Pułkownik dowodzący 4 Pułkiem Nadwiślańskim.


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lut 2024, o 20:46 
Offline
Caporal-Fourrier
Caporal-Fourrier

Dołączył(a): 18 cze 2012, o 19:17
Posty: 71
Je viens de terminer de vous présenter les grandes lignes de la tenue de la seconde Légion de la Vistule à l'aide de documents irréfutables. Cette tenue à distinctive ROUGE CRAMOISI ou ROUGE GARANCE avec le SHAKO ROUGE était encore portée par le 4eme régiment de la Vistule en Espagne en 1812 avec quelques détails croutillants.
J'espère que cet apport nouveau relancera un peu vos discutions et des questions sur le forum.
Je remercie Monsieur Jan LASKE pour son soutien ainsi que VALLADOLID et ARMIGER pour leur curiosité et l'envie de découvrir.

Właśnie skończyłem opisywać mundur Drugiej Legii Nadwiślańskiej przy pomocy niepodważalnych dokumentów. Ten charakterystyczny CZERWONY KRAMOISI lub CZERWONY GARANŻ z CZERWONYM SHAKO był nadal noszony przez 4 Pułk Nadwiślański w Hiszpanii w 1812 roku, z kilkoma kruszącymi się szczegółami.
Mam nadzieję, że ten nowy wkład ożywi dyskusje i pytania na forum.
Chciałbym podziękować Panu Janowi LASKE za jego wsparcie, a także VALLADOLID i ARMIGER za ich ciekawość i chęć odkrywania.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lut 2024, o 21:11 
Online
Caporal-Fourrier
Caporal-Fourrier

Dołączył(a): 6 lis 2015, o 22:29
Posty: 51
Ciekawe są wspomnienia porucznika Zabielskiego, który napisał, że po wstąpieniu do 2. Legii Nadwiślańskiej w 1809 r. jako żołnież kompanii grenadierskiej otrzymał bermycę !


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 lut 2024, o 11:13 
Offline
Caporal-Fourrier
Caporal-Fourrier

Dołączył(a): 18 cze 2012, o 19:17
Posty: 71
Ireneusz napisał(a):
Ciekawe są wspomnienia porucznika Zabielskiego, który napisał, że po wstąpieniu do 2. Legii Nadwiślańskiej w 1809 r. jako żołnież kompanii grenadierskiej otrzymał bermycę !


Bonjour IRENEUSZ,
Merci de participer également.
Avec VALLADOLID, vous citez le lieutenant ZABIELSKI.
Ne détenant pas les mémoires du lieutenant ZABIELSKI en France, je vais tenter de voir ce que je connais de lui.
Quoi qu'il en soit, le fait de signaler qu'il avait un bonnet d'oursin en 1809 en tant que soldat, c'est très important de le savoir pour l'habillement de cette seconde Légion de la Vistule. C'était une distinction honorifique qui a été permise à un moment, surement à Vienne, lors de la confection de la belle tenue à distinctive ROUGE CRAMOISI qu'il était apparemment fier de porter.
Quel contrastre avec le reste de la Troupe habillé de vieux uniformes Autrichiens.
J'espère que mon traducteur exprime bien mes écrits.

Witaj IRENEUSZ,
Również dziękuję za udział.
Obok VALLADOLIDA wspomniałeś o poruczniku ZABIELSKIM.
Ponieważ nie mam wspomnień porucznika ZABIELSKIEGO we Francji, postaram się dowiedzieć, co o nim wiem.
W każdym razie fakt, że jako żołnierz w 1809 roku nosił czapkę ułańską jest bardzo ważny dla ubioru tej drugiej Legii Nadwiślańskiej. Było to honorowe odznaczenie, na które zezwolono w pewnym momencie, prawdopodobnie w Wiedniu, kiedy powstał piękny, charakterystyczny strój RED CRAMOISI, który najwyraźniej z dumą nosił.
Co za kontrast z resztą oddziału ubraną w stare austriackie mundury.
Mam nadzieję, że mój tłumacz dobrze oddaje to, co piszę.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 lut 2024, o 16:01 
Offline
Caporal-Fourrier
Caporal-Fourrier

Dołączył(a): 4 lut 2014, o 12:54
Posty: 53
Odkryłeś przede mną zupełnie nieznany mi fragment historii, dziękuje bardzo. Teraz pozostaje tylko szukać jakiś ilustracji z epoki , może sie uda. Mam nadzieję na dalszą współpracę.
Wszystkiego dobrego Ci życzę.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 lut 2024, o 18:06 
Offline
Roi de Danemark
Roi de Danemark
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:58
Posty: 736
Czołem!
Źródłem dla planszy Morawskiego jest tablica nr 30 Bronisława Gembarzewskiego z "Żołnierza polskiego" a dokładniej pomieszczona na niej postać oznaczona literą C: "fizylier pułku 4, czyli Legii 2 Nadwiślańskiej z lat 1809-10." Z kolei źródłem dla tego przedstawienia ( różniącym się zresztą od pracy Gembarzewskiego kolorem wyłogów na piersiach) jest schemat z albumu Lienharta i Hmberta „Uniformes de l'armée française”.
Mam nadzieję, że trochę pomogłem,
Pozdrawiam serdecznie.


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 69 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 19 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL