Teraz jest 28 mar 2024, o 23:36

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 28 mar 2011, o 14:04 
Offline
General de brigade et baron de l'Empire
General de brigade et baron de l'Empire
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 lut 2011, o 03:15
Posty: 61
Obiecany pas:
Obrazek
Troche niewyrazne to zdjecie, jezeli moze sie przydac, postaram sie o lepsze.

_________________
Haut les tetes, Jarnidiou! Ce sont des boulets, pas de la merde!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 mar 2011, o 15:03 
Offline
Roi de Danemark
Roi de Danemark
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:58
Posty: 736
Cytuj:
Kaski "a la Minerva", weszly do mody po 1810 roku (w pulkach dragonskich i kirasjerskich), jak jednak wiadomo pulk dragonow gwardii utworzony zostal w roku 1806, noszono wiec do roku 1810/11 helmy dragonskie starego wzoru ( jako przyklad moze tu sluzyc ilustracja Zimmermanna).


Kaski "a la Minerva", jeżeli dobrze kombinuję, to te ze „szczotką” na grzebieniu i używane były wyłącznie przez karabinierów i lansjerów liniowych. Być może więc chodzi Ci o te z daszkiem umocowanym pod kątem mniej więcej 90 stopni do futrzanego otoku, które można znaleźć w przepisie pułkownika Bardina?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 mar 2011, o 15:16 
Offline
Roi de Danemark
Roi de Danemark
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:58
Posty: 736
A tu, gwoli informacji, wspomniany rysunek Zimmermanna:


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 mar 2011, o 15:19 
Offline
General de brigade et baron de l'Empire
General de brigade et baron de l'Empire
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 lut 2011, o 03:15
Posty: 61
Witaj Zuzu,

dla mnie "a la Minerva" to te, widoczne po 1810 roku ( w pulkach liniowych dragonow i kirasjerow u oficerow), u ktorych dzwon kasku byl z tylu szczegolnie uwypuklony, z przodu zas jakby lekko sciety. Kaski te byly tez jakby troche wyzsze (porownaj prosze zamieszczone przez Ciebie ilustracje tu na pierwszej stronie, kaski z roku 1806 i te pozniejsze). Nie jestem w 100% pewien czy aby juz w 1806 roku dragoni gwardii mieli tak nisko osadzone konskie ogony na kaskach, przedstawiony przez Ciebie na stronie jeden kask z Krakowa ma ogon osadzony wysoko, rowniez tak ukazuje go Zimmermann w swym manuskrypcie. W miare uplywu lat ogony te wedrowaly coraz to nizej, jak widac pod koniec Cesarstwa byly juz prawie tam gdzie zaczynal sie grzebien.

Pozdrawiam.

_________________
Haut les tetes, Jarnidiou! Ce sont des boulets, pas de la merde!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 mar 2011, o 16:20 
Offline
Roi de Danemark
Roi de Danemark
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:58
Posty: 736
Wiem o jaką różnicę Ci chodzi, ale traktowałem ją wcześniej, jako ewolucję w ramach tego samego typu kasku, dla którego charakterystyczną cechą jest ten wydłużony i swobodnie przechodzący po linii „czoła” daszek.
Załącznik:
ze1mv7 copy.jpg
Być może dało by się wyróżnić, jeszcze jakieś formy pośrednie. Nie wiem tylko czy ten drugi typ, w odróżnieniu oczywiście od pierwszego to to co należy rozumieć pod pojęciem kasku "a la Minerva". Zresztą to w czym zwykle widujemy rzymską Minerwę, czy grecką Atenę, bardziej przypomina kaski karabinierskie, a więc z krótko przyciętym włosiem. Całość gmatwa zresztą inny typ kasku, używany wyłącznie przez dragonów liniowych. Trudno mi zresztą powiedzieć dokładnie od kiedy, bo choć jego schemat możemy zobaczyć w przepisie Bardina, to niektóre przekazy ikonograficzne ukazują przystrojonych nim dragonów, dużo wcześniej.
Pozdrawiam.


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 mar 2011, o 18:34 
Offline
Vice-roi d'Italie
Vice-roi d'Italie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 17:37
Posty: 1315
potwierdzam ustalenia Lepica :roll:
a'la Minerve nawiązuje do kształtu greckich hełmów z lekko wybrzuszonym z tyłu dzwonem i długim "daszkiem" (w rzeczywistości to nosal i ochrona policzków). Wygląda to nieco podobnie do hełmu korynckiego zsuniętego na tył głowy.
Załącznik:
D_103m.jpg
Załącznik:
hełm dragonów cesarzowej.jpg

pzdr - apacz


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

_________________
Trzeba być uprzejmym i dowcipnym wieczorem na balu, a nazajutrz rano umieć polec w bitwie
Stendhal


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 mar 2011, o 13:18 
Offline
General de brigade et baron de l'Empire
General de brigade et baron de l'Empire
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 lut 2011, o 03:15
Posty: 61
@Zuzu-z tego co wiem, typowe "Minervy" pojawily sie okolo roku 1810, czyli te, jak trafnie zauwazyl Apacz, z wybrzuszeniem z tylu dzwonu kasku, nawiazujace do greckich helmow antycznych ( typowa "Minerva" jest zamieszczony przez Ciebie na stronie jeden kask oficerski, ten na tle palaszy i epoletow, dla mnie osobiscie najpiekniejszy typ kasku dragonskiego, kopiowanego pozniej w roznych epokach i armiach, ale juz nigdy nie tak perfekcyjnego). Typ drugi z kolei wedlug moich ustalen pojawil sie w pulkach liniowych okolo roku 1808. Nie posiadam niestety zadnych materialow na temat tego jak wygladal projekt kaskow dla gwardyjskiego pulku dragonow z roku 1806, jednakze te przedstawione na stronie jeden i okreslane jako "model 1806", wydaja mi sie na tamten okres troche za "nowoczesne", czy aby sprawa z tymi kaskami gwardii nie jest czyms podobnym do tego co bylo z czapkami szwolezerow? typ pierwszy i trzeci czesto sa pomijane, i spotyka sie z twierdzeniem ze model noszony w latach 1807-15 byl tylko jeden?

Pozdrowienia

_________________
Haut les tetes, Jarnidiou! Ce sont des boulets, pas de la merde!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 mar 2011, o 17:38 
Offline
General de brigade et baron de l'Empire
General de brigade et baron de l'Empire
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 lut 2011, o 03:15
Posty: 61
@Zuzu- jeszcze male sprostowanie co do tych typow jak ja je pojmuje:

-klasyczny kask dragonski - typ pierwszy
-kask z przedluzonym daszkiem, jednak bez wybrzuszenia z tylu dzwonu (model gwardii "1806") - typ drugi
-"Minerva" z wybrzuszonym dzwonem - typ trzeci

_________________
Haut les tetes, Jarnidiou! Ce sont des boulets, pas de la merde!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 mar 2011, o 00:05 
Offline
Roi de Danemark
Roi de Danemark
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:58
Posty: 736
Cytuj:
-klasyczny kask dragonski - typ pierwszy
-kask z przedluzonym daszkiem, jednak bez wybrzuszenia z tylu dzwonu (model gwardii "1806") - typ drugi
-"Minerva" z wybrzuszonym dzwonem - typ trzeci

Przyjrzałem się właśnie wszystkim załączonym tu egzemplarzom i wydaje mi się że tak to właśnie wyglądało. Oczywiście jeżeli chodzi o kaski dragonów gwardii.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 6 kwi 2011, o 20:28 
Offline
Soldat
Soldat

Dołączył(a): 2 cze 2010, o 21:04
Posty: 14
Witam
Dziękuje za zdjecie pasa :) Czy to skan z Equipements militaires de 1600 à 1870 cześ 5 Petarda? Bardzo długo jej poszukuję :shock: ;)


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL