Teraz jest 29 mar 2024, o 16:42

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 29 lip 2010, o 15:23 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lut 2010, o 06:45
Posty: 1248
Post użytkownika hr. Krzysztof Owca von Kozic

Ciekawy punkt widzenia. Dzięki Zuzu!

Faktycznie, jest to przekonujący domysł, aby relacja ta dokumentowała moment odejścia od starych mundurów i przygotowywania się na przyjęcie nowych.
Trochę jednak nielogiczne byłoby, aby zmieniać mankiety z czerwonych na żółte (tylko aby dopasować je do wypustek starej kurtki), skoro nową barwą tychże ma być właśnie czerwień... Pod tym względem logiczniejsze wydaje mi się przypuszczenie, że dziwne barwy elementów kurtek wynikają raczej z kłopotów zaopatrzeniowych i dostępności sukna dla rozbudowanego dość gwałtownie wojska. Nie byłoby to nic dziwnego, gdyby np. pułkowi 3mu brakowało czerwonego sukna na mankiety nowych kurtek, za to było sporo żółtego z wymienianych rabatów.

Co do 15tki - to może po prostu grenadier ma na sobie faktycznie frak francuski? Wprawdzie byłoby to dość dziwne, skoro reszta pułków ma kurtki polskie lub na takie przerabiane (13.ty regiment). Może jednak ten nowy pułk został umundurowany z pomocą Francuzów, albo wedle fantazji swego szefa?
Kroju tego uniformu i tak nie rozstrzygniemy, bo choć reprodukcja słaba, to i tak widać, że wiele więcej nie widać, czyli nie będziemy np. wiedzieli, czy to "coś" miało poły długie czy krótkie.

pzdr.
O.v.K.

_________________
"W polityce głupota nie stanowi przeszkody."
Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 lip 2010, o 15:24 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lut 2010, o 06:45
Posty: 1248
Post użytkownika Lansjer

Akwarele Kosińskiego w kolorze i lepszej rozdzielczości można znaleźć na 58 i 59 stronie książki Zdzisława Żygulskiego jun. oraz Henryka Wieleckiego "Polski mundur wojskowy". Niestety mam niesprawny skaner i nie mogę tych ilustracji umieścić.

_________________
"W polityce głupota nie stanowi przeszkody."
Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 lip 2010, o 15:24 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lut 2010, o 06:45
Posty: 1248
Post użytkownika zuzu

Co prawda to tylko domysły i nic po za tym, no ale pobawić się przecież nie zaszkodzi.

Cytuj:
Trochę jednak nielogiczne byłoby, aby zmieniać mankiety z czerwonych na żółte (tylko aby dopasować je do wypustek starej kurtki), skoro nową barwą tychże ma być właśnie czerwień...



Niby tak , z tym że mundur to nie choinka i naprawdę bardzo trudno znaleźć przykład na to, aby i kołnierz i rabaty i wypustki i w końcu łapki, były innego koloru. Przy granatowym, lub w wypadku woltyżerów żółtym kołnierzu, białych rabanach i żółtych wypustkach, pąs, a nawet docelowy karmazyn łapek, był by po prostu niestosowny. Wydaje mi się że w tym wypadku nie chodziło o mechaniczne dostosowanie mundurów do warunków przepisu. Najważniejsze było bowiem, aby nie czynić tego wbrew niezbyt zrozumiałym dziś dla nas i trudnym do zwerbalizowania zasadom. Dostosowywano je, więc w jedyny zdolny do zaakceptowania przez ówczesnych estetów sposób, a więc na raty.
Przy pąsowych łapkach , jak to opisałeś, aby wszystko było tak jak trzeba, wypustki powinny być albo w kolorze łapek (żółte), albo rabatów ( białe). I co ciekawe tak zwykle jest. A że wypustki zmienić najtrudniej...
U Gembarzewskiego, na ten przykład wspomniany przeze mnie grenadier 5. pułku ( karmazynowy kołnierz i łapki) wypustki ma właśnie białe.
Nie wiem do końca jak to działa, ale działa. Zresztą najlepiej sprawdź to sam i to nie tylko na przykładzie Kosińskiego i piechoty.
Pozdrawiam serdecznie,
Zuzu

_________________
"W polityce głupota nie stanowi przeszkody."
Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 lip 2010, o 15:25 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lut 2010, o 06:45
Posty: 1248
Post użytkownika Lepic

Witam,

ten dziwny frak jednego z grenadierów (pułk 16ty ?), wygląda na francuski "habit", noszony przed wprowadzeniem "habit-veste" M1812,(na ilustracji bez kamizelki noszonej zwykle pod "habitem"), nawet czerwone wypustki rabatów i białe wypustki czerwonego kołnierza i łapek (o ile dobrze widze na reprodukcji), zdają się odpowiadać francuskiemu wzorowi. Czyżby pułk ten nosił francuskie sorty mundurowe?

I jeszcze jedno, zdaje mi się ze rozpoznaje na ilustracji również owe brodki u żołnierzy, które tak dziwiły Brandta widzącego żołnierzy XW w trakcie kampanii rosyjskiej, i które w Legii Nadwiślańskiej były nie do pomyślenia.

Pozdrowienia

_________________
"W polityce głupota nie stanowi przeszkody."
Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 lip 2010, o 15:25 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lut 2010, o 06:45
Posty: 1248
Post użytkownika zuzu

Pułk 16. to pierwotnie piąty wojsk galicyjsko-francuskich. Może więc jest coś na rzeczy.
Pozdrawiam.

***

I jeszcze coś... Wyczytałem u Gembarzewskiego, że na oryginale grenadier 16. pułku ma przy bermycy blachę
francuską, z orłem trzymającym w szponach błyskawicę.
Pozdrawiam.

_________________
"W polityce głupota nie stanowi przeszkody."
Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 lip 2010, o 15:38 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lut 2010, o 06:45
Posty: 1248
Post użytkownika Towarzysz

Witam,

Obiecałem Zuzu godziwy skan Kosińskiego , ale albo forum nie działało , albo mój internet się ... zepsuł ....
No to owocnej dyskusji .

Załącznik:
Piechota XW (aut.Kosiński).jpg


Załącznik:
'.jpg



Pozdrawiam
T.

PS
1. Nie wiem co jest, tutaj dostał jakiś kropeczek czerwonych ... Ale mam nadzieję , że widać co trzeba.
2. Każdy ma ponad 4 MB (skanowałem na 600 dpi).


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

_________________
"W polityce głupota nie stanowi przeszkody."
Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 lip 2010, o 15:39 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lut 2010, o 06:45
Posty: 1248
Post użytkownika zuzu

No niestety, u mnie linki nie działają...Ale ciesze się że pliki są aż tak duże. Może da się je jeszcze wyostrzyć i pozbyć trochę rastra.
Pozdrawiam.

***

Teraz wszystko ok. Dzięki. A te czerwone kropki to właśnie raster. Monitor go niestety nie lubi...
Serdecznie pozdrawiam.

_________________
"W polityce głupota nie stanowi przeszkody."
Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 lip 2010, o 15:39 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lut 2010, o 06:45
Posty: 1248
Post użytkownika Lepic

Witam,

osobiście interesuje mnie ten grenadier pułku 16tego w tym niby to "habicie", a mianowicie: spodnie pokazane na tej ilustracji pod habitem sięgać musiały by prawie do piersi, a znane mi kroje spodni żołnierskich tego okresu raczej tak wysoko nie sięgały?, normalnie powinna być tam jeszcze kamizelka...

Pozdrowienia

_________________
"W polityce głupota nie stanowi przeszkody."
Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 lip 2010, o 15:40 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lut 2010, o 06:45
Posty: 1248
Post użytkownika zuzu

Nie jestem pewien, ale podoficerowie i żołnierze piechoty księstwa, nie używali kamizelek. Jedynie lejbiki i to wymiennie z mundurem. A zwróciłeś uwagę na blachę? Orzeł co prawda pobielony, ale na moje oko to orzeł francuski z piorunem w szponach.
Pozdrawiam.

_________________
"W polityce głupota nie stanowi przeszkody."
Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 lip 2010, o 15:41 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lut 2010, o 06:45
Posty: 1248
Post użytkownika Lepic

Racja, wygląda na orla cesarskiego, czyżby pozostałości z okresu " galicyjsko-francuskiego"?

Pozdrowienia

_________________
"W polityce głupota nie stanowi przeszkody."
Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL