Teraz jest 28 mar 2024, o 21:06

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 27 mar 2013, o 21:45 
Offline
Roi de Baviere et de Wurtemberg
Roi de Baviere et de Wurtemberg
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 22:11
Posty: 7371
W książce poświęconej armii pruskiej znalazłem takie oto zdanie:
"...Podoficerowie grenadierów i muszkieterów, z wyjątkiem 5 posiadających karabiny podoficerów strzelców, uzbrojeni byli w tzw. krótkie karabiny, czyli halabardy."
Czy ktoś wie może coś więcej na temat tego rodzaju karabinu? A może istnieje jakaś inna, polska, jego nazwa?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 mar 2013, o 23:43 
Offline
duc de Sandomierz, Maréchal d'Empire
duc de Sandomierz, Maréchal d'Empire
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 mar 2010, o 22:42
Posty: 5316
Lokalizacja: galicyjskie ciemności
Miałem kiedyś ten sam zgryz i w tej samej pozycji :) .Szperając natknąłem się wtedy na określenie KURZGEWEHR.

_________________
,,Messieurs,prevenez les grenadiers que le premier d'entre eux qui m'amene un Prussien prissonier ,je le fais fusiller''.Gen.Roguet.Ligny.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 mar 2013, o 00:47 
Offline
Roi de Baviere et de Wurtemberg
Roi de Baviere et de Wurtemberg
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 22:11
Posty: 7371
grenadier napisał(a):
Miałem kiedyś ten sam zgryz i w tej samej pozycji :) .Szperając natknąłem się wtedy na określenie KURZGEWEHR.

KURZGEWEHR to w tłumaczeniu : krótki karabin.
I w ten sposób jesteśmy w punkice wyjścia... :o


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 mar 2013, o 01:28 
Offline
Colonel
Colonel

Dołączył(a): 22 lis 2010, o 22:21
Posty: 383
Chyba jednak wychodzi wieloznaczność pewnych słów. Kurzgewehr to najprawdopodobniej szponton (chociaż niektórzy używają określenia partyzana, które jednak jest częściej stosowane do dłuższej wersji tej broni drzewcowej). Dopiero potem przezbrojono ich w karabiny gwintowane o czym pisze na poprzedniej stronie Krzysztof 63:
Cytuj:
Karabin był przeznaczony dla strzelców "wyborowych", wyznaczonych po 10 w każdej kompanii grenadierskiej, muszkieterskiej i fizylierskiej. Otrzymali go także podoficerowie, których w tym czasie pozbawiono kurcgewerów jako broni bojowej, pozostawiając je jedynie na parady.


Niejako poprzednia część argumentacji na rzecz wspomnianej tezy w wykonaniu tego samego autora jest tutaj http://www.historycy.org/index.php?showtopic=63317

W jego pierwszym poście masz fragment
Cytuj:
podoficerowie byli uzbrojeni w partyzany Kurzgewehr M 1755 (1 i 2 bataliony muszkieterskie, bataliony fizylierskie), partyzany starego wzoru Kurzgewehr Alte Art (3 bataliony muszkieterskie) oraz piki grenadierskie Grenadierpique M 1756. Ta broń drzewcowa pełniła już jednak tylko funkcję reprezentacyjną, choć regulaminy przewidywały jej używanie w warunkach bojowych. Oprócz tego mieli tasak, a część podoficerów grenadierów karabiny gwintowane.


Ponieważ podaje do tego literaturę myślę, że warto mu zaufać. W ramach ciekawostki i wieloznaczności angielskie słowniki podają, że dziś "kurzgewehr" oznacza broń strzelecką systemu bullpup, czyli taką, gdzie magazynek jest za spustem broni.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 mar 2013, o 19:27 
Offline
duc de Sandomierz, Maréchal d'Empire
duc de Sandomierz, Maréchal d'Empire
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 mar 2010, o 22:42
Posty: 5316
Lokalizacja: galicyjskie ciemności
Ja się jednak uprę i wg.mnie halabarda/hellebarden/ to kurzgewehr/krótki karabin/czyli broń strzelecka a nie drzewcowa.

_________________
,,Messieurs,prevenez les grenadiers que le premier d'entre eux qui m'amene un Prussien prissonier ,je le fais fusiller''.Gen.Roguet.Ligny.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 mar 2013, o 01:09 
Offline
Colonel
Colonel

Dołączył(a): 22 lis 2010, o 22:21
Posty: 383
Może to Cię przekona:
http://books.google.pl/books?id=ptos355 ... 09&f=false

s. 445.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 mar 2013, o 01:39 
Offline
Roi de Danemark
Roi de Danemark
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:58
Posty: 736
Załącznik:
Ein Grenadier Unteroffizier vom Bataillon Reinbaben, Regiment Larisch.jpg

Partyzany były zwyczajową bronią podoficerów piechoty w prawie wszystkich europejskich osiemnastowiecznych armiach. Do Polski przywędrowały z Sasami, wraz z pierwszymi regulacjami mundurowymi, na wzór zachodnioeuropejski i pozostawały na wyposażeniu do 1794. Najdłużej przetrwały w armii brytyjskiej i właśnie w pruskiej. Prusacy zrezygnowali z nich w 1807. Zresztą już wtedy pełniły wyłącznie rolę broni czysto reprezentacyjnej.


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 mar 2013, o 12:17 
Offline
Roi de Baviere et de Wurtemberg
Roi de Baviere et de Wurtemberg
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 22:11
Posty: 7371
Serdeczne dzięki... :)
teraz chyba już wszystkie wątpliwości są wyjaśnione...
Podejrzewam, że błąd w tłumaczeniu (i wytłumaczeniu) polega na tym, że niemieckie słowo Kurzgewehr, oznaczające w języku współczesnym krótki karabin/broń palną, należy w tym przypadku tłumaczyć bardziej "starodawniej" jako po prostu broń krótka.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 mar 2013, o 19:05 
Offline
Caporal-Fourrier
Caporal-Fourrier

Dołączył(a): 10 mar 2010, o 11:14
Posty: 53
Niestety nie da się tego tak wytłumaczyć. W armii pruskiej Kurzgewehr "Alte Art" miał długość 7 stóp berlińskich (7 x 31 cm = około 2,2 m), nowsze były dłuższe - Kurzgewehr M1755 liczył około 9 stóp (2,7 m), natomiast pika grenadierska ok. 12 stóp (3,7 m.). Nie da się tej nazwy w żaden sposób wytłumaczyć długością broni - wszak bronie białe drzewcowe są zawsze dłuższe niż najdłuższe nawet muszkiety.

Grenadier na rysunku ma kurcgewer M1755, zresztą krótszy niż przepisowy - ale chyba tylko dlatego, żeby się zmieścił cały na rysunku :-)

PS. W pruskim regulaminie piechoty z 1743 r. znajduje się rozdział dotyczący musztry kurcgewerem. Jasno z niego wynika, że nie jest to broń palna, a drzewcowa.

Kamp napisał(a):
W książce poświęconej armii pruskiej znalazłem takie oto zdanie:
"...Podoficerowie grenadierów i muszkieterów, z wyjątkiem 5 posiadających karabiny podoficerów strzelców, uzbrojeni byli w tzw. krótkie karabiny, czyli halabardy."

Można wiedzieć, co to za książka?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 mar 2013, o 19:30 
Offline
duc de Sandomierz, Maréchal d'Empire
duc de Sandomierz, Maréchal d'Empire
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 mar 2010, o 22:42
Posty: 5316
Lokalizacja: galicyjskie ciemności
Krzysztof63 napisał(a):
Można wiedzieć, co to za książka?

Hopfner:Der Krieg von 1806 und 1807.

grenadier napisał(a):
Ja się jednak uprę i wg.mnie halabarda/hellebarden/ to kurzgewehr/krótki karabin/czyli broń strzelecka a nie drzewcowa.

Zaczynam zmieniać zdanie.... ale nie do końca jestem przekonany,i sam nie wiem czemu :?:

_________________
,,Messieurs,prevenez les grenadiers que le premier d'entre eux qui m'amene un Prussien prissonier ,je le fais fusiller''.Gen.Roguet.Ligny.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 19 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL