Teraz jest 28 mar 2024, o 13:01

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 22 lis 2011, o 01:20 
Offline
Roi de Danemark
Roi de Danemark
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:58
Posty: 736
Obawiam się że twoje pytania wykraczają nieco poza to co w materiałach ikonograficznych i zachowanych relacjach można odnaleźć, czy nawet później na ich podstawie wydedukować.
Jeżeli chodzi o przepis z 1807, to na dobrą sporawe nie wiemy nawet z jaką kurtka mamy tu do czynienia. Równie dobrze mogła być to kurtka typu ułańskiego, jak i kurtka piechoty (taka z dwoma guzikami u dołu).
Jedynym znanym mi obrazkiem przedstawiającym taką kurtkę i oczywiście niczego nie rozstrzygającym, jest portret, a dokładniej miniatura przedstawiająca kapitana Kajetana Lubiejewskiego.
Czwarty post licząc od góry:
viewtopic.php?f=4&t=228&start=50
Co do rajtuzów, a więc obcisłych spodni z lampasami, które najprawdopodobniej spinano dołem na pętelki i które przykrywały buty, to wydaje mi się ,że był to element umundurowania ściśle powiązany z kurtką. Przepis z 1810 wymienił kurtki na fraki, do nich zaś noszono spodnie bardziej zdatne do zalecanych tam butów węgierskich. Wydaje też mi się, że zmiana mundurów ze wzorów z roku 1807, na nowe nie odbyła się z dnia na dzień. Można przypuszczać, że od wydania przepisu , do chwili gdy przynajmniej teoretycznie przestał on obowiązywać, w umundurowaniu niektórych jednostek K.W. zaszło wiele zmian. Niektóre wzorce, jak na przykład dodatki kompanii wyborczych dopiero się kształtowały. Dotyczy to również fraków które z wyłogami na piersiach, a nawet z patkami przy łapkach pojawiły się najprawdopodobniej jeszcze przed 1810. To zresztą najsłabiej rozpoznany okres w historii barwy armii Księstwa Warszawskiego.
Co do koloru spodni noszonych do munduru małego po 1810 roku, to wydaje mi się że skoro tak to spisano, to i tak też to musiało wyglądać. Wynika z tego, że munduru małego, w przeciwieństwie do wielkiego, nie traktowano aż tak poważnie. W przeciwnym razie w oficjalnym dokumencie, jakim jest przepis mundurowy, nie założono by podobnej możliwości . Co ciekawe pojawia się tu też surdut, noszony na frak, który choć używany przez oficerów piechoty, w części piechocie poświęconej nie występuje.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lis 2011, o 13:41 
Offline
Caporal-Fourrier
Caporal-Fourrier

Dołączył(a): 14 lis 2011, o 11:56
Posty: 68
Dziękuję za odpowiedź. Też mam podobne wnioski po analizie dotychczas obejrzanych źródeł ikonograficznych, których jest niestety bardzo mało. Przepis ubiorczy z 1810 nawet dokładnie kurtki nie opisuje. Gembarzewski w swoim opracowaniu częsciowo przepisuje z regulaminu a to czego tam niema dopowiada opisując z akwareli Zielińskiego. Dzięki temu np dostał się opis kaszkietu kanoniera z lwimi głowami przy podpince.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lis 2011, o 17:21 
...a może to coś pomoże. Na fotografiach są tyły dwóch zachowanych kurtek polskich. Zdjęcia pochodzą z II tomu encyklopedii uniformów wojsk napoleońskich A. Pigearda noszącej tytuł "Encyclopedie des uniformes napoleoniens 1800 - 1815" (współautor - V. Bourgeot).


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
  
 
PostNapisane: 27 lis 2011, o 17:36 
...źródło to samo - kurtka trębacza lansjerów w całości.


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
  
 
PostNapisane: 28 lis 2011, o 12:20 
Offline
Caporal-Fourrier
Caporal-Fourrier

Dołączył(a): 14 lis 2011, o 11:56
Posty: 68
Bardzo ciekawe zdjęcia. Pomogą mi w odtworzeniu munduru z roku 1807. W jakich zbiorach przechowywane są te kurtki?
Drogi Medyku, nasza kanoniersko-kapitańska wdzięczność jest wielka.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 lis 2011, o 18:10 
Ta granatowa jest w Wilnie - podpisy pod ilustracjami to ich zasadnicza część - ta brudnobiała (wypłowiała) jest w zbiorach prywatnych, zas fotografię do książki sporządził A. Pigeard. Szukam dalej, gdyż raz była wystawiana kurtka z Księstwa Warszawskiego na wystawie (nie aukcji) domu aukcyjnego Osenat. Mam katalogi więc poszukam.


Góra
  
 
PostNapisane: 29 lis 2011, o 00:44 
Offline
Roi de Danemark
Roi de Danemark
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:58
Posty: 736
Eksponat z Wilna to kurtka po poruczniku Hrehorowiczu z 17 pułku ułanów. Co ciekawe do kurtki przyszyte są guziki z wybitą „dziewiętnastą” (co bardzo dobrze widać na tym zdjęciu), które najprawdopodobniej pochodzą z munduru pułku 19. w którym Hrehorowicz służył wcześniej.
Eksponat drugi to kurtka trębacza 6. Pułku Ułanów Księstwa Warszawskiego. Kurtka wyposażona jest w akselbanty, które zalecał przepis z 1807 roku, co przy ściętych na ostro, a nie w tak zwaną „muszlę” górnych części klap, świadczyć może ( choć oczywiście nie musi) że pochodzi ona z przed 1810 roku.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 lis 2011, o 20:03 
...tak i ta "19" wielu myli, ale krój pleców jest bardzo dobrze widoczny. Na tej podstawie szyłam sobie swoją, którą używam "...do pracy..." zgodnie z duchem plansz rytowanych do "Chirurgii praktycznej" Czerwiakowskiego.
Serdeczne dzięki za taki ciekawy komentarz, bo i dla mnie to coś interesującego.
Pozdrowienia


Góra
  
 
PostNapisane: 30 lis 2011, o 01:02 
Offline
Roi de Danemark
Roi de Danemark
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:58
Posty: 736
Cytuj:
Szukam dalej, gdyż raz była wystawiana kurtka z Księstwa Warszawskiego na wystawie (nie aukcji) domu aukcyjnego Osenat. Mam katalogi więc poszukam.


W takim razie z niecierpliwością czekam na wyniki poszukiwań...
A tu link do kurtki po Hrehorowiczu:
http://bka.forum24.ru/?1-1-0-00000021-0 ... 1309947672


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 1 gru 2011, o 14:14 
Offline
Caporal-Fourrier
Caporal-Fourrier

Dołączył(a): 14 lis 2011, o 11:56
Posty: 68
Rozumiem, ze kurtkę można wydatować na rok 1811-1812?


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL