Teraz jest 28 mar 2024, o 11:44

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 15 mar 2013, o 18:12 
Offline
Soldat
Soldat

Dołączył(a): 15 mar 2013, o 18:06
Posty: 2
Witam chciałby się dowiedzieć czy rysunek który stworzyłem odzwierciedla barwy tego oto regimentu (na zdjęciu jest kapral).

Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 mar 2013, o 03:32 
Offline
Roi de Danemark
Roi de Danemark
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:58
Posty: 736
Załącznik:
file.jpg


Oto grenadier i woltyżer 5. pułku piechoty około 1810 roku, według akwareli Józefa Kosińskiego.
Mundur granatowy z wypustkami najprawdopodobniej żółtymi, Łapki karmazynowe i żółte, patki przy łapkach granatowe z wypustką białą, kołnierz karmazynowy z wypustką białą i żółty bez wypustki. Wyłogi na piersiach białe z wypustami (najprawdopodobniej) żółtymi. Na prawym ramieniu grenadiera szewrony, najprawdopodobniej za wysługę lat.

Załącznik:
034-gembarzewski[1].jpg


A to kopia tych samych przedstawień z albumu Bronisława Gembarzewskiego „Żołnierz polski”. Jak możemy stwierdzić Gembarzewski, wbrew temu co widzimy na pracy oryginalnej zaopatrzył tu swoich „piątaków” w czerwone wypustki.
Po lewej grenadier według litografii Józefa Kondratowicza.
I to w zasadzie wszystko co wiemy na temat umundurowania 5, pułku piechoty. Rozumiem więc, że twoja ilustracja to interpretacja oparta o te właśnie przedstawienia. Interpretacja, a więc pewnego rodzaju synteza, zawierająca również twoje własne przemyślenia i domniemania dotyczące munduru fizyliera 5 p.p.
No i właśnie...Założyłeś że wypustki przy klapach i połach były karmazynowe. Czy słusznie? Biorąc pod uwagę akwarelę Kosińskiego chyba nie. No ale jeżeli mundur pułku dostosowany został z czasem do wymagań przepisu z 1810 roku, to oczywiście możesz mieć rację. To samo dotyczy wysokich ciemnych kamaszy. Ani u Kosińskiego, ani u Kondratowicza, ani też w innych źródłach z epoki, piechociarze nie wpuszczają w nie spodni. Ogólnie przyjmuje się też, że nie były one aż tak wysokie. No ale jest jedno takie przedstawienie pochodzące z Gdańska, gdzie możemy zobaczyć woltyżera 12 pułku piechoty właśnie w takich kamaszach. No ale tak to już właśnie jest z interpretacjami…
No i jeszcze coś. Kaprale nosili mniej więcej cal nad łapką dwa żółte paski. Od 1810 były one umieszczane poziomo.
Pozdrawiam,
Z.


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 mar 2013, o 14:12 
Offline
Soldat
Soldat

Dołączył(a): 15 mar 2013, o 18:06
Posty: 2
Informację czerpałem z tej strony : http://empire.histofig.com/-Infanterie,184-.html i wyciągałem wnioski . Dużo pomogły mi te obrazki :
Obrazek
Tylko , że na tym obrazku fizylier przedstawiony jest w spodniach munduru zimowego .


http://imageshack.us/photo/my-images/515/pologne01.jpg/

Wspomagałem się jeszcze przedstawieniami Legii Północnej . Z tego co czytałem mundury Legii Północnej zostały lekko przerobione na potrzeby nowo powstałego (zamiast Legii) Pułku 5go .


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 mar 2013, o 16:41 
Offline
Roi de Danemark
Roi de Danemark
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:58
Posty: 736
Mundury piechoty księstwa to dość skomplikowana sprawa. Może trochę głupio odsyłać Cię do moich własnych opracowanek na ten temat, ale nie mam w tej chwili zbyt wiele czasu, aby wyłuszczać ten temat od samego początku.

Pierwszy etap kształtowania się ubiorów naszych piechociarzy to okres 1806-1807.
http://napoleon.org.pl/piechota1806.php
W tym czasie o wyglądzie mundurów decydowali dowódcy trzech legii na które podzielono formujące się wówczas odziały polskie. Były to kolejno Legia poznańska, Legia kaliska i Legia warszawska. Źródeł na ten temat jest niewiele i prawie wszystkie wykorzystałem rysując podpięte tam plansze.

Etap kolejny to przepis ubiorczy wydany 2-go marca 1807 roku.
Oto jego część poświęcona piechocie:
„Legia 1-sza. Kurtka i rajtuzy granatowe, wyłogi żółte, kołnierz i łapki ponsowe, lampasy żółte, guziki żółte numerowane podług regimentu 1, 2, 3 i 4. Rajtuzy na buty ośmiu pętelkami zapęte. Giwer na tę formę jak żołnierski, szlify, feldcech, kordonki podług rangi. Do służby ryngraf żółty z białym orłem. Pendent z klamrą żółtą i białym orłem, dla sztabs-oficyerów złoty, przerabiany jedwabiem granatowym., dla subalternów ze skóry białej lakierowanej. Pałasz prosty w żelazo osadzony.
Legia 2-ga. Kurtka i spodnie granatowe, wyłogi, kołnierz i łapki karmazynowe; reszta jak w legii 1-szej z odmianą, że wszystko, co w pierwszej legii złote, tu srebrne, prócz orłów, które się nie odmieniają.
Legia 3-cia. Kurtka i rajtuzy granatowe, wyłogi, kołnierz i rękawy białe, guziki żółte, numerowane podług regimentów 1, 2, 3 i 4, lampasy białe, reszta jak w legii 1-szej.
Mundur mały. Frak granatowy, kołnierz tego koloru co u kurtki, wypustki koloru podług wyłogów, na przodzie prosto zapięty. Guziki numerowane; szlify podług rangi i kapelusz.
Różnica rang. Pułkownik: dwie szlify z bulionami, felcech i kordonki i kordonki u kapelusza i czapki z bulionami.
Major: dwie szlify z bulionami i taśmą odmienną, to jest, jeżeli guzik białe, to taśma złota, a buliony srebrne i przeciwnie; reszta jak pułkownik.
Podpułkownik: jedną szlifę z bulionami i kontrepolet, reszta jak pułkownik.
Kapitan: jedną szlifę bez bulionów, kontrepolet; felcech i kordonki bez bulionów.
Porucznik: jedną szlifę bez bulionów, na taśmie jeden pręg przerabiany jedwabiem granatowym przez całą długość taśmy i kontrepolet. Reszta jak u kapitanów.
Adiutanci majorowie tak pułkowi jak batalionowi: szlify podług rangi, lecz na prawem ramieniu, a kontrepolet na lewem.”

Więcej na temat obu tych okresów znajdziesz tutaj:
viewtopic.php?f=4&t=45


Kolejny etap to przepis ubiorczy wydany 3 września 1810 roku:
http://napoleon.org.pl/przepis.php
http://napoleon.org.pl/plansze.php


Przepis ten miał w założeniu ujednolicić mundury piechoty, co jednak nie okazało się takie proste. Pułki najprawdopodobniej różniły się między sobą niektórymi elementami i to w sposób wykluczający uchwycenie jakichś sensownych prawidłowości.
Trochę na ten temat będziesz mógł znaleźć tutaj:
http://napoleon.org.pl/piechotaxw.php
viewtopic.php?f=4&t=17
viewtopic.php?f=4&t=18
viewtopic.php?f=4&t=19

Warto nadmienić również że ewolucja umundurowania trzech pułków (4., 7., 9.) które wysłane zostały w 1808 do Hiszpanii z racji oddalenia od swoich macierzystych zakładów, wyglądała zupełnie inaczej.

Co do podanych przez Ciebie źródeł, to raczej nie opierają się one w stu procentach na ikonografii i relacjach pochodzących z epoki. No może poza ilustracją Lindera, która opiera się na przepisie ubiorczym z 1810 i na akwarelach Zielińskiego przedstawiających 2 pułk piechoty mniej więcej w roku 1811.
Mundury Legii północnej włączonej, między innymi do pułku piątego, dostosowane zostały najprawdopodobniej do wymogów przepisu z 1807 roku, a dokładniej do tej jego części, która dotyczyła Legii kaliskiej.
Pozdrawiam serdecznie,
Z.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL