Teraz jest 19 mar 2024, o 08:51

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 247 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 21, 22, 23, 24, 25  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 14 mar 2018, o 04:10 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 lut 2010, o 21:07
Posty: 1269
Szkoda, że ZUZU nie skomenntował, ja przekonany nie jestem.....


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 mar 2018, o 11:27 
Offline
Soldat
Soldat

Dołączył(a): 17 mar 2016, o 11:23
Posty: 21
Witajcie panowie!
Może jest ktoś inny w dobrej jakości, grawerowany Poddanie Gdańskie w 1807 roku? Grawerowane i malowane przez Jana Ligbera. Rzadka ilustracja oficerów ulan do 1810 roku


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 mar 2018, o 15:20 
Offline
Soldat
Soldat

Dołączył(a): 17 mar 2016, o 11:23
Posty: 21
tutaj jest fragment


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 mar 2018, o 02:39 
Offline
Roi de Danemark
Roi de Danemark
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:58
Posty: 736
Zuzu pochłonięty jest teraz malowaniem przez córkę kolekcji prac dyplomowych wiec przeoczył, a to przecież bardzo ciekawa miniatura.
Pułk siódmy, formowany zresztą w moim rodzinnym mieście był wówczas w Hiszpanii, więc prawdopodobieństwo autorstwa Lefebrve'a duże. Kolor kołnierza też raczej prawdopodobny, bo albo to kolor munduru małego oficera Legii kaliskiej, albo to kapitan grenadierów, a u Kosińskiego widzimy, że grenadierzy tegoż pułku kołnierze i rabaty nosili karmazynowe. Czy kołnierz naszego kapitana to karmazyn... No cóż, tu też tropów jest kilka: Francuzi nie dysponowali takim właśnie odcieniem czerwieni, malarz nie trafił z odcienie, ale w sumie tylko trochę, fotokopia jest nieco "przekoloryzowana". Guziki z siódemką, co prawda bez otoczki, ale to przecież miniatura. Kto malował ten wie. No a po za tym z jakimi guzikami w 1808 pułk wyszedł z kraju, gdy jeszcze parę miesięcy temu Zajączek wycofał dopiero wszystkie czapki pruskie, nakazując używanie tylko rogatych, ale też pewnie najróżniejszych, bo i byłej Legii Północnej i tych kleconych naprędce u kapeluszników?
Ślad tej miniatury znajdziemy też w "Żołnierzu polskim" Gembarzewskiego. Tablica 129, figura D. Oczywiście i tym razem mistrz Gembarzewski nieco dołożył od siebie. Kapitan rozpoznany tam jako Jan Wasilewski nosi okrągłą czapkę, zapewne piechoty francuskiej, dla niepoznaki ukrytą pod pokrowcem. Autor i data ta sama. Prawdę powiedziawszy trochę mnie pana Bronisław wkurzył, bo zabierając się za pułk siódmy, jak nic malnąłbym pana kapitana i w tej czapce i z białą wypustką przy kołnierzu. Przy tej okazji, chciałbym też przeprosić za oficera 4. pułku piechoty w rogatywce i we fraku, , również w interpretacji B.G, bo jak to już tu, parę stron temu omawialiśmy na oryginalnej miniaturze tenże oficer jest bez nakrycia głowy i w sumie nie wiadomo czy to frak, czy kurtka.
W tamtym i w tym wypadku zawdzięczamy te wykopaliska nieocenionemu Desaixowi. Wielkie dzięki Generale.
A co do pułku 7. to gdy wmaszerowywał z Kalisza w sierpniu 1808 roku, zegnany był niezwykle uroczyście. Teatr grał nawet specjalnie z tej okazji napisana sztukę pt. "Pożegnanie wojowników." Nawet miałem gdzieś jej fragmenty i gdy się do nich dokopię nieomieszkań załączyć.


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 mar 2018, o 12:59 
Offline
Roi de Vénétie et duc d'Arcole
Roi de Vénétie et duc d'Arcole
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 kwi 2010, o 16:15
Posty: 364
Lokalizacja: Xięstwo Warszawskie
Wspaniałe odkrycie!

_________________
O Francyo...
Gdzie zmarzły biegun, strefy płomieniste,
Tagus, Kon, Tyber toczą swe potoki,
Gdzie strony Wołgi, bory jej cieniste,
Gdzie szczyt gmachów egipskich przebija obłoki,
Walczących za cię, sępom zostawione,
Sterczą Polaków kości rozrzucone....


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 wrz 2018, o 01:41 
Offline
Roi de Danemark
Roi de Danemark
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:58
Posty: 736
Załącznik:
szwweee1.jpg


Desaix poprosił mnie, abym w jego imieniu zamieścił te oto reprodukcję, bo ma w tej chwili jakieś kłopoty z komputerem, a szkoda żeby tak fajnego znaleziska szybko nie „zabezpieczyć”.

Akwarela pochodzi z pracy pana
Krzysztofa Zgrzebnickiego zatytułowanego
„OPOWIEŚCI MOJEJ MAMY DLA WNUKÓW” poświęconej jego przodkom. Link poniżej. J

http://saczopedia.dts24.pl/glossary/krz ... la-wnukow/

Aby nieco przybliżyć rodzinną legendę dotyczącą pochodzenia akwareli postanowiłem zacytować fragment z tego opracowania.

„Jedyną zachowaną pamiątką materialną, która zapewne zdobiła ścianę we dworze w Miłkowej jest malutka akwarela na kartonie przedstawiająca dwóch szwoleżerów w stroju paradnym przy namiocie. Wg tradycji rodzinnej została przesłana przez Jana do domu rodzinnego w liście z Hiszpanii.
Dwór Więckowskich stał w Miłkowej
A w tym dworze wśród pamiątek,
Obraz „Dwaj szwoleżerowie” -
To z Legionów polskich wątek.
Stoją dwaj szwoleżerowie,
Gdzieś w oddali Somosierra.
Myśl kołacze im po głowie :
Jak daleko ojców terra !
Długo wracać im nie dano
Prosto na ojczystą ziemię,
Lecz w Hiszpanię ich zagnano
By tamtejsze zgnietli plemię.
Stanowiło to szalbierstwo,
Bowiem szczytnie przysięgali :
Wolność, Równość i Braterstwo -
Więc się w duchu buntowali !
Według adnotacji na odwrocie obrazka uczynionej przez moją siostrę Halszkę Jan Nepomucen to ten szwoleżer z lewej strony. Tą informację pewnie otrzymała od naszej Mamulki. Aktualnie akwarela jest własnością Krzysztofa.”

Zaś co do samych uniformów sportretowanych to gdyby nie landewerki (sznury naramienne) umieszczone na lewych ramionach oby szwoleżerów można by sądzić, że obaj kawalerowie to oficerowie. Karmazynowe spodnie, haftowane aplikacje na wyłogach, sznytasy na udach… Karmazynowe spodnie nosili zwykle oficerowie wyżsi. Była to pozostałość po mundurach paradnych. Przypomnę, że szwoleżerowie wyjeżdżając z Polski mięli o jeden mundur więcej od przeciętnej jednostki liniowej, a nawet gwardyjskiej. Paradną białą kutrkę z karmazynowymi wyłogami i spodniami, wielki -do służby granatowo-karmazynowy i mały, a w zasadzie kilka ich odmian z wicemundurami włącznie. Oficerowie mięli również mundury balowe, ale to już tak na marginesie.
I teraz, jeżeli to szeregowi, albo podoficerowie to nic tu po za sznurami naramiennymi się nie zgadza. Landsberski z ramienia prawego na lewe szeregowi i oficerowie przełożyli po Wagram, aby lepiej robić lancami w które po 1809 roku pułk został wyposażony. W Hiszpanii gdzie według legendy rodzinnej akwarela została wykonana oficerowie i żołnierze nosili je tak samo, na ramieniu prawym. Do tego jeden ze szwoleżerów ma wszystkie dodatki żółte, lub złote, jak w pułku trzecim szwoleżerów litewskich. Sznytasy na spodniach nosili wyłącznie oficerowie i to przy spodniach do wiceministrów. Niekiedy można zobaczyć że i do mundurów wielkich, ale to raczej rzadkość. Ilość galonów tak jak w pułkach huzarów Wielkiej Armii i księstwa oznaczała stopień. Tak więc tu mięlibyśmy do czynienia w podporucznikami. Czapki narysowane poprawnie, bez zwężenia w środkowej części, które zdarza się na pracach pochodzących z okresu późniejszego, co może świadczyć, że akwarela rzeczywiście pochodzi z epoki. Z kim mamy tu więc do czynienia i z jakiego okresu to przedstawienie może pochodzić? Przyznam szczerze, że nue zapoznał się z legendą rodzinną, powiedziałbym, że to dwóch oficerów pierwszego i trzeciego pułku szwoleżerów w nieregulaminowych, acz dopuszczalnych spodniach i zamienionymi przez rysownika sznurami naramiennymi. Do haftów nie na wyłogach nie potrafiłbym się odnieść. Mógłbym jedynie coś tam wariantować, lub przypuszczać. Choćby to, że mundury szwoleżerów z trzeciego pułku były tak bogate, że aż budziły zazdrość reszty gwardii. No ale to takie gdybanie. Ale gdyby założyć że akwarela przedstawia szeregowych tylko jednego, w tym wypadku pierwszego pułku i to właśnie w Hiszpanii, byłbym naprawdę w kropce. Karmazynowe spodnie mogły by być pozostałością po mundyrach paradnych szeregowych i żołnierzy, o których po za zdawkowym opisem i jednym dość kontrowersyjnym przedstawieniem nie wiemy prawię nic. Landsberski nie na tym ramieniu, no i te haftowane wyłogi. Hafty na mundurach służbowych (granatowo-karmazynowych) nie były przewidziane. Miał je jedynie dowódca pułku i może majorowie. Miały być one na mundurach paradnych (bało-karmazynowych), ale skądinąd wiemy, że w większości wypadków nie były one ukończone i mogli je posiadać tylko niektórzy oficerowie. Po za tym przy guzikach miały one ozdobne butonierek. No i co robiłby w Hiszpanii złoty szwoleżer, skoro pomysł na tą formacje zrodził się w głowie cesarza dopiero w 1812 roku. Mam nadzieję, że zbytnio tego wszystkiego nie zagmatwałem, ale w tej chwili nie mam czasu załączyć odnośnej ikonografii, ani oprzeć się na cytatach z epoki, o bardziej klarownym wywodzie nie wspominając.

Podziękowania dla Desaixa i pozdrowienia dla wszystkich


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 wrz 2018, o 20:23 
Offline
Caporal-Fourrier
Caporal-Fourrier

Dołączył(a): 6 lis 2015, o 22:29
Posty: 50
[quote="zuzu"]
Załącznik:
szwweee1.jpg


Przypomnę, że szwoleżerowie wyjeżdżając z Polski mięli o jeden mundur więcej od przeciętnej jednostki liniowej, a nawet gwardyjskiej. Paradną białą kutrkę z karmazynowymi wyłogami i spodniami, wielki -do służby granatowo-karmazynowy i mały, a w zasadzie kilka ich odmian z wicemundurami włącznie. Oficerowie mięli również mundury balowe, ale to już tak na marginesie.

Moim zdaniem , mamy tutaj do czynienia niewątpliwie z mundurami oficerskimi . Świadczą o tym epolety , pasy do ładownic i spodnie ze sznytasami .

Z tymi białymi mundurami na początku nie było wcale tak pięknie , Kozietulski w liście do siostry z Madrytu w 1808 , pisze , że oprócz pułkownika , nikt w pułku nie ma białego munduru ! Kazałbym je uszyć na miejscu , ale brakuję karmazynowego sukna , będą uszyte dopiero w Paryżu !
Przypomnę , że szwoleżerowie wyruszali z Warszawy z bronią pruską !!! a niektóre kompanie maszerowały do Francji tylko w lejbikach i spodniach roboczych.

Myślę ,że obrazek pochodzi z lat 1813/1814 i przedstawia oficerów 1. polskiego pułku szwoleżerów i byłego 3. litewskiego . Tradycja rodzinna nie zawsze musi być wiarygodna . Czerwone spodnie były chyba częściej noszone przez oficerów pod koniec epoki , o czym może świadczyć portret porucznika Antoniego Gadona , oficera pułku eklererów gwardii , publikowany w książce Żygulskiego i Wieleckiego ,,Polski mundur wojskowy''.

Hafty na mundurze oficera po lewej są rzeczywiście zagadkowe , były tylko na mundurach paradnych , myślę ,że to inwencja rysownika , natomiast akselbanty na lewych ramionach to jego ewidentna pomyłka .


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 wrz 2018, o 22:23 
Offline
Roi des Espagnes et des Indes
Roi des Espagnes et des Indes
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 10:01
Posty: 1362
A co z namiotem, który widać na akwareli? Wydawało mi się, że armia napoleońska nie używała namiotów? A może jednak? Żeby jednak w kampanii 1813-14, to wątpię.

_________________
"Historia jest wersją przeszłych wypadków, na które ludzie zdecydowali się zgodzić."
"Tak oto rodzą się bajki zwane umownie historią."


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 wrz 2018, o 22:58 
Offline
Caporal-Fourrier
Caporal-Fourrier

Dołączył(a): 6 lis 2015, o 22:29
Posty: 50
A może to namiot cesarski ?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 wrz 2018, o 22:59 
Offline
Roi des Espagnes et des Indes
Roi des Espagnes et des Indes
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 10:01
Posty: 1362
Wątpię. Cesarski miał inny kształt. Może angielski? Hiszpania? Jednak?

_________________
"Historia jest wersją przeszłych wypadków, na które ludzie zdecydowali się zgodzić."
"Tak oto rodzą się bajki zwane umownie historią."


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 247 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 21, 22, 23, 24, 25  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL