Teraz jest 19 mar 2024, o 08:18

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 27 sty 2010, o 16:27 
Offline
Roi de Danemark
Roi de Danemark
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:58
Posty: 736
Temat ten jest kontynuacją wątku założonego przez użytkownika zuzu, na forum.gery.pl dnia 2.01.2008

Temat ten poświęcony jest zachowanym relacjom pisemnym i przedstawieniom ikonograficznym dotyczącym umundurowania 3. Pułku Piechoty Księstwa Warszawskiego, od chwili jego powstania w do momentu rozwiązania .
Zebrane tu materiały posłużą z czasem do próby zarysowania historii barwy pułku i upublicznione będą w ramach projektu "Biblioteka Barwy i Broni - broń, strój, oporządzenie i organizacja jednostek polskich doby wojen napoleońskich."


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 sty 2010, o 16:29 
Offline
Roi de Danemark
Roi de Danemark
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:58
Posty: 736
Użytkownik zuzu napisał:

Początkowo 9. później zaś 3. pułk piechoty , to jeden z nielicznych o którego mundurach , pochodzących jeszcze z okresu formowania wiemy naprawdę dużo. Zawdzięczamy to relacji jaką pomieścił w swoim raporcie generał Fiszer, który w początku 1807 roku pułk ten wizytował.

"Co do ubioru, ten znajduję różnego gatunku. Mundury przez komisje ziemiańskie przystawione są złym krojem i w róznym jaśniejszym lub ciemniejszym kolorze, z guzikami żółtemi i białemi , a takich jest podług podanej mi specyfikacji 620. Drugie, zrobione za kontraktem od rady gospodarczej i pod dozorem płk. Żółtowskiego, są dobrym krojem, z dobrego sukna i we
wszystkim dogodne, a takowych znajduje się 650. Mundur ten składa się z kurtki granatowej z zielonymi wyłogami, guzikami białemi z numerem 9, z lejbiku białego z rękawami, z spodni granatowych długich, z izmów, a w części z trzewików, z halsztucha czerwonego z białym streflikiem, z kaszkietu okrągłego z filcu, mającego u góry obwódkę mosiężną i numer
takiż na przodzie, z daszkiem filcowym z przodu i z tyłu z sprzączką mosiężną do ściśnienia i z podpinką skórzaną. Kaszkiety te nie są najładniejsze, osobliwie mosiądz przy białych guzikach źle bardzo odbija, ten jednak płk. Żółtowski chce kazać pobielić."

Roczniki historyczne, t.IX, Poznań 1933 (Janusz Staszewski, Organizacja dywizji poznańskiej )


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 sty 2010, o 15:50 
Offline
Roi de Danemark
Roi de Danemark
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:58
Posty: 736
Użytkownik hr. Krzysztof Owca von Kozic napisał:

Czołem!

Jakiś czas temu popełniłem "obrazek-wprawkę" na podstawie rysunku Kosińskiego (wg późniejszej interpretacji Gembarzewskiego). Spróbowałem zinterpretować przedstawienie grenadiera i woltyżera 3. Pułku dla kompanii fizylierskiej.

Podoficer (kapral) fizylierów wg. obrazu J. Kosińskiego

Załącznik:
p3pkosinskimalyxt9.jpg


Według Kosińskiego wyłogi rękawów, wypustki wyłogów i połów kurtki - żółte. Per analogiam zinterpretowałem patkę naramienną - granatowa z żółtą wypustką. Łapka mankietu - biała.

W świetle ustaleń Biblioteki błędnie pokazałem kordony na czapce - jako białe/srebrne, bez pąsowych dodatków.
Także czapka zbyt wysoka i smukła. Kokarda zbyt nisko i za mała .
Cóż, obrazek powstawał pierwotnie jako wprawka "artystowska", dopiero potem pomyślałem o ewentualnym poddaniu tej interpretacji pod dyskusję.

Przepraszam też za jakość skanera, tu już nic nie mogłem poradzić

pzdr.
O.v.K.


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 sty 2010, o 15:51 
Offline
Roi de Danemark
Roi de Danemark
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:58
Posty: 736
Użytkownik zuzu napisał:

Witam.
Moim skromnym zdaniem gwasz Kosińskiego przedstawia jedną z pierwszych prób przystosowania mundurów pułkowych do warunków nowego przepisu. Woltyżerowie i grenadierzy ( ci stacjonujący w kraju ) mają w większości białe rabaty, jednak inne dodatki ( wypustki, kołnierze, łapki ) to swego rodzaju podzwonne, zwyczajów mundurowych wypracowanych jeszcze w legiach-dywizjach.
Czy jednak na podstawie mundurów kompanii wyborczych jesteśmy w stanie wykoncypować jak nosili się wówczas fizylierzy?
Jak widać tak i to wcale sugestywnie.
Za twoją rysunkową hipotezą przemawiać może fakt, że użyty tu do lamowania kurtki woltyżera i charakterystyczny dla tej kompanii kolor żółty , występuje również przy mundurze grenadiera. Nie jest on więc ( może po za kołnierzem ) jakąś formą wyróżnienia danej kompanii, a raczej kolorem używanym przez cały pułk, a więc i przez fizylierów. Jeżeli zaś kolor kołnierza grenadiera to granat, a nie na przykład stosowany czasem w takich wypadkach pąs , to analogicznie kołnierz tego koloru powinien nosić również i fizylier. Musimy jednak pamiętać że brak konsekwencji i niezgodność z przepisami to niestety jedyna rzecz , której zajmując się polskimi militariami epoki napoleońskiej możemy być zawsze pewni.
Pozdrawiam.

Zuzu
P.S. I jeszcze wspomniany Kosiński, w tym wypadku w interpretacji Gembarzewskiego

Załącznik:
3_pulku_piechoty_1810_1812.jpg


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lip 2013, o 08:52 
Offline
Soldat
Soldat

Dołączył(a): 25 lip 2013, o 08:47
Posty: 1
Ten zestaw posiada oryginalny tekst Rupniewskiego pod każdą akwarelą..

_________________
http://pass4sure.co.uk/
http://www.citrix.com/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lip 2013, o 11:40 
Offline
Roi de Danemark
Roi de Danemark
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:58
Posty: 736
Bardzo ciekawa informacja, z tym że najprawdopodobniej pomyliłeś topik, lub zapomniałeś dołączyć ilustracji. O Rupniewskim rozmawialiśmy w trzech wątkach:
viewtopic.php?f=4&t=648
viewtopic.php?f=4&t=677
viewtopic.php?f=4&t=45&start=20

Pozdrawiam,
Z.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 6 gru 2013, o 23:31 
Offline
Soldat
Soldat
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 kwi 2011, o 05:02
Posty: 21
zuzu napisał(a):
Użytkownik zuzu napisał:

Początkowo 9. później zaś 3. pułk piechoty , to jeden z nielicznych o którego mundurach , pochodzących jeszcze z okresu formowania wiemy naprawdę dużo. Zawdzięczamy to relacji jaką pomieścił w swoim raporcie generał Fiszer, który w początku 1807 roku pułk ten wizytował.

"Co do ubioru, ten znajduję różnego gatunku. Mundury przez komisje ziemiańskie przystawione są złym krojem i w róznym jaśniejszym lub ciemniejszym kolorze, z guzikami żółtemi i białemi , a takich jest podług podanej mi specyfikacji 620. Drugie, zrobione za kontraktem od rady gospodarczej i pod dozorem płk. Żółtowskiego, są dobrym krojem, z dobrego sukna i we
wszystkim dogodne, a takowych znajduje się 650. Mundur ten składa się z kurtki granatowej z zielonymi wyłogami, guzikami białemi z numerem 9, z lejbiku białego z rękawami, z spodni granatowych długich, z izmów, a w części z trzewików, z halsztucha czerwonego z białym streflikiem, z kaszkietu okrągłego z filcu, mającego u góry obwódkę mosiężną i numer
takiż na przodzie, z daszkiem filcowym z przodu i z tyłu z sprzączką mosiężną do ściśnienia i z podpinką skórzaną. Kaszkiety te nie są najładniejsze, osobliwie mosiądz przy białych guzikach źle bardzo odbija, ten jednak płk. Żółtowski chce kazać pobielić."

Roczniki historyczne, t.IX, Poznań 1933 (Janusz Staszewski, Organizacja dywizji poznańskiej )


Wiem, że wykopuję "starocia" ale nigdzie w tekście Staszewskiego nie znalazłem tego raportu Fiszera. Czy to jest na pewno z "Organizacji dywizji poznańskiej w 1806 r."?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 7 gru 2013, o 01:53 
Offline
Roi de Danemark
Roi de Danemark
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:58
Posty: 736
No to mamy problem… Ja do oryginalnego tekstu nigdy nie dotarłem. Cytat i namiar na źródło otrzymałem od internetowego znajomego, przez swój dorobek i kontakty znacznie bardziej zaawansowanego ode mnie . Odezwę się do niego i postaram się to wyjaśnić. Co do samego raportu, to wydaje się on raczej wiarygodny.
Pozdrawiam,
Z.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 sty 2014, o 00:14 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 lut 2010, o 21:07
Posty: 1269
mm. napisał(a):
nigdzie w tekście Staszewskiego nie znalazłem tego raportu Fiszera. Czy to jest na pewno z "Organizacji dywizji poznańskiej w 1806 r."?


Raport ten jest cytowany w artykule Staszewskiego pt. " Mundur 9,późniejszego 3 p. p. Księstwa
Warszawskiego z 1807 r. w czasopiśmie "Barwa i broń" nr 8 z 1936 r.

Pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 sty 2014, o 00:10 
Offline
Soldat
Soldat
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 kwi 2011, o 05:02
Posty: 21
Wielkie dzięki.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL