Teraz jest 19 mar 2024, o 13:02

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 116 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 12  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2 lip 2010, o 00:28 
Offline
Sergent-Major
Sergent-Major
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 lut 2010, o 12:55
Posty: 10
Wice-mundur oficera 12-go pułku ułanów Księstwa Warszawskiego. 1809-1810. MWP w Warszawie.
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2 lip 2010, o 09:13 
Offline
Roi de Lituanie et Duc de Valmy
Roi de Lituanie et Duc de Valmy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 10:16
Posty: 515
Piękne dzięki Pawle.
Mam pytania - wybacz ignorancję - dotyczące zamieszczonych przez Ciebie fotografii.
Na blasze Sarneckiego są granaty. Nie dziwiłbym się, gdyby oznaczały one kompanię wyborczą, ale na bermycach kompanii wyborczych strzelców konnych blach chyba nie było (a w każdym bądź razie Morawski ich nie narysował). Czy to blacha typowa, czy raczej odstępstwo w ramach oficerskiej swobody?
Co może oznaczać to przeszycie w połowie kołnierza kurtki oficera 12 pułku ułanów? Czy ma ono jakieś uzasadnienie "technologiczne" (nie wiem, może usztywnienie kołnierza)?
I pytanie najważniejsze - czy tę kurtkę w ogóle da się zapiąć :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2 lip 2010, o 10:25 
Offline
Vice-roi d'Italie
Vice-roi d'Italie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 17:37
Posty: 1315
Witam,
Chciałbym wrócić do tej blachy zamieszczonej przez Pavla i przypisywanej 5 psk. Od dawna mnie zastanawia :geek:
No bo z jednej strony:
1) ukazane na niej lance sugerują, że mamy do czynienia z pułkiem ułańskim a nie szaserskim (powinna być raczej trąbka...)
2) Z punktu widzenia heraldycznego to mamy do czynienia raczej z orłem cesarskim-imperialnym a nie polskim (zwróćcie uwagę na pęki błyskawic w szponach oraz ułożenie głowy w prawo)
a z drugiej strony:
1) Proweniencja od konkretnej osoby - oficera 5 psk Wincentego Sarneckiego. Tylko że Gembarzewski odnotowuje Wincentego Sarneckiego jako ppor u kirasjerów (późniejszy 14 p.kir), który 6 IV przeszedł do 9 puł a niespełna miesiąc później - 3 V tegoż roku został uwolniony od służby... Nic na temat służby w 5 psk... Natomiast epizod w pułku Małachowskiego sugeruje związek z formacjami galicyjskimi...

No właśnie... Jak się tak przyglądam dość prymitywnemu wykonaniu tej blachy, to przyszło mi na myśl, ze może mamy do czynienia z pamiątką po 5 pułku jazdy galicyjsko-francuskiej (czyli późniejszy 12 puł)? To mogłaby być zrobiona gdzieś na miejscu, w jakimś galicyjskim warsztacie kopia blach francuskich. Pamiętacie wspomnienia Fredry o tym jak to malowano w Galicji "imperialne" orły francuskie, które bardziej gęś niż orła przypominały? :lol:
pzdr - apacz

PS. Witamy Pavle w gronie Starej Gwardii! :D

_________________
Trzeba być uprzejmym i dowcipnym wieczorem na balu, a nazajutrz rano umieć polec w bitwie
Stendhal


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2 lip 2010, o 10:51 
Offline
Sergent-Major
Sergent-Major
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 lut 2010, o 12:55
Posty: 10
Też tak myślę!
Chcę dodać tylko, że podobna blasza przedstawiona w albumie "Żołnierz Polski" u oficera 6 Pułku Ułanów (ale z orzełkem polskim).


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2 lip 2010, o 10:57 
Offline
Sergent-Major
Sergent-Major
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 lut 2010, o 12:55
Posty: 10
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2 lip 2010, o 14:42 
Offline
Vice-roi d'Italie
Vice-roi d'Italie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 17:37
Posty: 1315
Źródłem dla Gembarzewskiego miała być miniatura ukazująca por. Całkowskiego, znajdująca się przed wojną w zbiorach Mycielskiego w Krakowie. Ciekawe czy jeszcze istnieje?
Poniżej zamieszczam inne źródło (akwarela Rupniewskiego) ukazujące oficera 6 pp z blachą na czapce, gdzie obok orła na pelcie są również lance.
pzdr - apacz
Załącznik:
Rupniewski_6p.uł..jpg


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

_________________
Trzeba być uprzejmym i dowcipnym wieczorem na balu, a nazajutrz rano umieć polec w bitwie
Stendhal


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2 lip 2010, o 14:47 
Offline
Roi de Danemark
Roi de Danemark
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:58
Posty: 736
O tym że pułki galicyjskie używały orłów francuskich, świadczyć może również blacha grenadiera 16 p.p. z cesarskim orłem trzymającym błyskawice, z akwareli Kosińskiego.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 4 lip 2010, o 19:27 
Offline
Roi de Danemark
Roi de Danemark
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:58
Posty: 736
No to może skoro jesteśmy już przy ułanach...
Kurtka trębacza 6. Pułku Ułanów Księstwa Warszawskiego, znajdująca się obecnie w rękach prywatnych.
Kurtka wyposażona jest w akselbanty,które zalecał przepis z 1807 roku.


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 4 lip 2010, o 19:35 
Offline
Roi de Danemark
Roi de Danemark
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:58
Posty: 736
Ułański lub szaserski epolet, zalecany przez przepis z 1810 roku. Element ten odnaleziony został na terenie dzisiejszej Białorusi.


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 wrz 2010, o 09:24 
Offline
Vice-roi d'Italie
Vice-roi d'Italie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 17:37
Posty: 1315
Witam,
Wracając do czapek szwoleżerskich i ułańskich... Pojawiły się na aukcji paryskiej ( http://www.thierrydemaigret.com/html/accueil.jsp ) czapki lansjerów francuskich z okresu Restauracji, a więc tuż po epoce napoleońskiej. Zamieszczam jako materiał porównawczy ;)
pzdr - apacz
Załącznik:
250.jpg

Załącznik:
251.jpg

Załącznik:
252.jpg


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

_________________
Trzeba być uprzejmym i dowcipnym wieczorem na balu, a nazajutrz rano umieć polec w bitwie
Stendhal


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 116 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 12  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL