Teraz jest 19 mar 2024, o 05:33

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 108 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 9 lut 2010, o 21:28 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lut 2010, o 06:45
Posty: 1248
Post użytkownika Unclean

A Paoletcie chcialbym powiedziec, ze owszem, prosci zolnierze pisali pamietniki i dla mnie one sa czesto znacznie ciekawsze, prawdziwsze i szczersze niz te pisane przez szlachetnie urodzonych oficyjerow
Qurcie mógłbyś zapodać jakiś przykład, pomijając Andrzeja Dalekiego.......................

i tak a pro po relacji prostych żołnierzy Daleki właśnie:


Cytuj:
W Motrilu zamknięto nas wszystkich na jednym cmętarzu. Wpierw odarto nas ze wszystkiego, nawet z odzieży. Na niektórych ani koszuli ani spodni nie zostawiono. Ja, Kurczewski i niejaki Prożyński z Łowicza staliśmy pod murem zupełnie nadzy, jak nas Bóg stworzył. A tu upał nieznośny, a tu ludu wielka moc jakby na teatr zbiegła się, by nas wyśmiać i sponiewierać. [...] Płyneliśmy więc jak więźniowie na hiszpańskim okręcie. Okropnie się z nami obchodzono. Zamknęli nas w owym okręcie do ciasnej komórki jak śledzie w beczce. Upał był taki, że się zdawało, iż w tym ciężkim i gorącym powietrzu człowiek się udusić, albo spalić musi. A tu ani kropli wody, ani kawałka chleba, ani żadnego pozywienia najmniejszego nie dali. Niektórzy juz tak byli zemdleni że ruszyć się nie mogli, jeno leżeli na wpół umarli. Bo też pierwsze dwa dni nie mieliśmy w ustach ani kropli wody.



ogólnie rzecz biorąc pisząc pracę mgr też dałem się ponieść złudzeniu, że Polacy mieli lepiej. I co dziwne w wielu przypadkach tak rzeczywiście było. Jednakże, nie był to absolutny standard, żadna tam renoma sława itp. Po prosty jak w przysłowiu: Raz na wozie raz pod wozem. Jednak tam gdzie stacjonowały dłużej nasze jednostki, z reguły ludność nabierała zaufania do Polaków. Czy bardziej niż do Francuzów? Raczej nie, wszak i tam zdarzały się śluby hiszpańsko-francuskie. Tam gdzie administracja była dobra i ludność nie miała buta na sobie (vide Suchet) relacje nie były tragiczne. Aż za wiele dowodów na okrutne mordy z jednej i drugiej strony aby mówić dobrych relacjach i poważaniu. Aż za dużo faktów dobroci, litości, pomocy aby mówić o absolutnej nienawiści.

_________________
"W polityce głupota nie stanowi przeszkody."
Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 9 lut 2010, o 21:29 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lut 2010, o 06:45
Posty: 1248
Post użytkownika Seb

Quarcie to są czapki lansjerów! Tyle że przerobione. Późniejsze czapki Pułku Nadwiślańskiego nawiązują w prostej linii do czapek lansjerów.Mają pikowane kwatery więc denka nie da się założyć na bok kwater tak jak w czapkach (i czakach) piechoty. Informacje o przejmowaniu sortów od lansjerów pochodzą między innymi z ikonografii (piechota nosi patki z tyłu kurtki potrzebne do podtrzymywania pasa od szabli - w piechocie niepotrzebne) o źródła pisane mogę zapytać Andrzeja. Pozdrawiam

_________________
"W polityce głupota nie stanowi przeszkody."
Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 9 lut 2010, o 21:31 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lut 2010, o 06:45
Posty: 1248
Post użytkownika Castiglione


Cytuj:
Nie wydaje Wam się, że zamiast gdybać, najlepiej byłoby dotrzeć do wzmiankowanego rozkazu dziennego?


Zenobi, ja tak sobie myślę, że gdyby ktoś miał dostęp do tego rozkazu dziennego, to on już by tu był. Nie ma się co denerwować. Wybacz, ale nadal uważam, że przytoczone przez Ciebie rewelacje są mocno problematyczne.
A przy okazji, czy ten rozkaz coś pomoże? Czytałeś biuletyn dotyczący Somosierry? Ma się on tak do prawdy, jak niektóre przytaczane tu cytaty...

Cytuj:
ludność nabierała zaufania do Polaków. Czy bardziej niż do Francuzów? Raczej nie, wszak i tam zdarzały się śluby hiszpańsko-francuskie. Tam gdzie administracja była dobra i ludność nie miała buta na sobie (vide Suchet) relacje nie były tragiczne.


Jak najbardziej :) Już dawno powinien to ktoś napisać.

Cytuj:
Stasiu Hempel...


A któżby inny :lol:

_________________
"W polityce głupota nie stanowi przeszkody."
Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 9 lut 2010, o 21:32 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lut 2010, o 06:45
Posty: 1248
Post użytkownika rafalm

Cytuj:
Polacy mogli traktować Hiszpanów inaczej niz Francuzi


A pamiętasz jedno z moich ostatnich pytań w quizie, którym był cytat mówiący jak to Polacy po zdobyciu Malagi mordowali kobiety i dzieci :?:

Cytuj:
ogólnie rzecz biorąc pisząc pracę mgr też dałem się ponieść złudzeniu, że Polacy mieli lepiej. I co dziwne w wielu przypadkach tak rzeczywiście było. Jednakże, nie był to absolutny standard, żadna tam renoma sława itp. Po prosty jak w przysłowiu: Raz na wozie raz pod wozem.


cały czas staram się to powiedzieć :roll:

Cytuj:
Cytuj:
ludność nabierała zaufania do Polaków. Czy bardziej niż do Francuzów? Raczej nie, wszak i tam zdarzały się śluby hiszpańsko-francuskie. Tam gdzie administracja była dobra i ludność nie miała buta na sobie (vide Suchet) relacje nie były tragiczne.


Jak najbardziej :) Już dawno powinien to ktos napisać.


:o akurat staram się na to zwrócić uwagę, w każdym razie mam takie intencje :shock:

_________________
"W polityce głupota nie stanowi przeszkody."
Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 9 lut 2010, o 21:32 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lut 2010, o 06:45
Posty: 1248
Post użytkownika Duroc

Cytuj:
Już dawno powinien to ktos napisać.

Castiglione wiesz jak to jest - to co najoczywistsze niknie często w gąszczu szczegółów... ;)

Panowie (i Pauletto), wojna hiszpańska jest tak złożonym zjawiskiem, że nie mieści się po prostu w żadnych ramach generalizacji...
Pozdr

_________________
"W polityce głupota nie stanowi przeszkody."
Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 9 lut 2010, o 21:33 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lut 2010, o 06:45
Posty: 1248
Post użytkownika Brienne

Cytuj:
Cytuj:
Nie wydaje Wam się, że zamiast gdybać, najlepiej byłoby dotrzeć do wzmiankowanego rozkazu dziennego?

Zenobi, ja tak sobie myślę, że gdyby ktoś miał dostę do tego rozkazu dziennego, to on już by tu był. Nie ma się co denerwować. Wybacz, ale nadal uważam, że przytoczone przez Ciebie rewelacje są mocno problematyczne.
A przy okazji, czy ten rozkaz coś pomoże? Czytałeś biuletyn dotyczący Somosierry? Ma się on tak do prawdy, jak niektóre przytaczane tu cytaty...


wodzu, nic dodać, nic ująć

_________________
"W polityce głupota nie stanowi przeszkody."
Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 9 lut 2010, o 21:34 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lut 2010, o 06:45
Posty: 1248
Post użytkownika Negre

Bardzo przepraszam, jeśli łamię jakieś zasady tego forum, ale jestem jedynie obserwatorem Państwa niezwykle zajmujacych dyskusji.Rozległa, rzetelna wiedza uczestników , jak i kultura prowadzonego dyskursu, nie wykluczająca zapału polemicznego, wzbudza mój najszczerszy szacunek i podziw.Moją pasją od kilku lat jest genealogia mojej rodziny, z tego powodu wielce poruszyła mnie informacja o moim przodku Janie Murzynowskim, zawarta w wypowiedzi Qurt'a(?). Szczególnie cytat z listu, o którego istnieniu nie wiedziałem. W jaki sposób mógłbym do niego dotrzeć? Czy istnieje gdzieś oryginał tego dokumentu? Bardzo proszę o informacje, będę niezmiernie wdzięczny. Z wyrazami szacunku - Maciej M.

_________________
"W polityce głupota nie stanowi przeszkody."
Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 9 lut 2010, o 21:35 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lut 2010, o 06:45
Posty: 1248
Post użytkownika gurt

Oryginal listu Jana Murzynowskiego do ministra wojny Clarke'a znajduje sie w Archiwum Wojennym /Sekcja Administracyjna /teczka personalna Jana Murzynowskiego w Vincennes. Mysle ze moze Pan napisac do tej placowki z prosba o sporządzenie kopii tego a może i innych dokumentow dotyczących Panskiego przodka. Tekst listu jest publikowany w R. Bielecki, A. Tyszka "Dal nam przyklad Bonaparte - wspomnienia i relacje żołnierzy polskich 1796-1815 " Wyd. Literackie, Krakow 1984. t.I str. 232. pozdrawiam :)

_________________
"W polityce głupota nie stanowi przeszkody."
Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 9 lut 2010, o 21:36 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lut 2010, o 06:45
Posty: 1248
Post użytkownika Negre

Bardzo dziękuję za informację.
Szczerze zobowiązany - Maciej Murzynowski.

_________________
"W polityce głupota nie stanowi przeszkody."
Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 9 lut 2010, o 21:36 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lut 2010, o 06:45
Posty: 1248
Post użytkownika Kamp

Negre, a przebieg służby w okresie napoleońskim Twojego przodka znasz ?
Bo jak nie, to mogę trochą pomóc. :)

_________________
"W polityce głupota nie stanowi przeszkody."
Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 108 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL