Teraz jest 28 mar 2024, o 17:17

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 5 mar 2019, o 23:56 
Offline
Soldat
Soldat
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2 mar 2019, o 15:08
Posty: 8
Doskonale zapewne wszystkim znany oficer, szef brygady inżynieryjnej, Józef Feliks Łazowski (1759-1812). Opisywany w rożnych publikacjach - od Kukiela, przez Skałkowskiego (poświęca mu choćby dużą część rozdziału o Polakach na Łuku Tryumfalnym, ale także dużą część pracy z opracowaniem listów - „Les Polonais en Égypte” z 1910 roku) po hasło u Bieleckiego.
I rzecz ciekawa — w Internecie jest sporo artykułów, które piszą o nim, jakoby miał być jednym z pierwszych projektantów Kanału Sueskiego i tym, który miał prawidłowy pomysł, w przeciwieństwie do Jacques’a Marie Le Père (czasem podawany jako Jean Baptiste). Wszystkie te teksty powtarzają praktycznie te same dwa zdania, które brzmią podobnie do zdania z Wikipedii: „W latach 1798–1800 wstępnie rozpoznał teren i wykonał pierwsze pomiary dla poparcia idei budowy kanału przez Przesmyk Sueski, której stał się gorącym rzecznikiem.”. I teraz pytanie — czy to gdziekolwiek w poważnej publikacji znajduje potwierdzenie? Ja nie znalazłem nigdzie. Czy to nie jest jakaś wyssana z palca legenda? Czy Skałkowski nie wspomniałby o tym, pisząc tak obszerny biogram w książce z 1910 roku?

Ukłony,
TNŁ


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 6 mar 2019, o 02:58 
Offline
Roi de Westphalie et duc de Frioul
Roi de Westphalie et duc de Frioul
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 13:53
Posty: 1727
Cytuj:
szef brygady inżynieryjnej,
Szef brygady inżynierii lub wojsk inżynieryjnych.

_________________
e-mail: Duroc@poczta.fm
"Oddal się Najjaśniejszy Panie, to Cię zbyt udręcza!"
Geraud Christophe Duroc, książę Friulu, wielki marszałek pałacu
Ostatnie słowa... :(


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 6 mar 2019, o 09:18 
Offline
Soldat
Soldat
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2 mar 2019, o 15:08
Posty: 8
Duroc napisał(a):
Cytuj:
szef brygady inżynieryjnej,
Szef brygady inżynierii lub wojsk inżynieryjnych.


Wojsk inżynieryjnych...

Pozostaje pytanie zasadnicze — czy Łazowski faktycznie wykonywał jakieś prace związane z projektem Kanału Sueskiego? Przeszukałem to, co byłem w stanie, nigdzie nie znalazłem śladu. Korespondencja Łazowskiego urywa się w listopadzie 1788, kolejne listy to luty 1799. Wyprawa Napoleona i grupy Le Père’a to właśnie grudzień, styczeń. Łazowski pracował także przy stworzeniu nowej mapy Egiptu. Nigdzie jednak, w żadnych wspomnieniach, opisach, nie ma słowa o pracach nad kanałem S. Być może Łazowski wymierzał kanał... Ale ten dawny kanał, faraonów, na który natknęła się ekspedycja idąca na południe. Czy ktoś nie zrobił z tego „prac nad projektem Kanału Sueskiego”?

Tak, czy siak, mam wrażenie, że Łazowski jako „pomysłodawca” kanału, wykonujący pomiary itd. to może być taki internetowy „głuchy telefon”, w którym wiadomość zaczyna żyć własnym życiem i jest powtarzana w kolejnych artykułach o budowie kanału.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 6 mar 2019, o 21:47 
Offline
Soldat
Soldat
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2 mar 2019, o 15:08
Posty: 8
A tu na okrasę rysunek — Łazowski ujęty z profilu przez rysownika wyprawy Le Père’a dotyczącej Kanału Sueskiego, André Dutertre. W memoriale złożonym Dyrektoriatowi po powrocie z Imperium Osmańskiego (via Genua, gdzie odbył kwarantannę), we wrześniu 1797, Łazowski wyłożył punkt po punkcie racje dla których należy zerwać dobre stosunki z Portą i przedsięwziąć wyprawę na Egipt. Memoriał miał w dużej mierze przyczynić się do zgody na wyprawę, której chciał Napoleon (poza np. oczywistą korzyścią z pozbycia się zbyt popularnego konkurenta do ręki opini publicznej etc.). Pośród argumentów (ekonomicznych, dotyczących eksploatacji bogactw i politycznych) znajdowało się także zdanie — „poza eksploatacją kraju najżyźniejszego na świecie, mielibyśmy możliwość nawigowania po Morzu Czerwonym, tej najkrótszej drodze ku morzom indyjskim” (tłum. własne)...

Ukłony,
TNŁ


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 18 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL