Teraz jest 28 mar 2024, o 18:12

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 24 paź 2012, o 19:50 
Offline
Duc de Castiglione
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 02:17
Posty: 1175
Zawsze myślałem, że Dominik Radziwiłł, książę major w 1. pułku szwoleżerów zmarł "z ran odniesionych pod Hanau".
Tymczasem, jak wyczytałem u Dautancourta:

Cytuj:
Około 15.00 w Lauterecken zmarł nagle, rażony atakiem apopleksji, książę Dominik Radziwiłł, major pułku.


Co więcej w przypisie wyjaśnia dalej:

Cytuj:
Chirurg major Girardot przypisał atak apopleksji, który zabrał księcia Radziwiłła, gwałtownemu wstrząsowi, jakiego doznał on w bitwie pod Hanau, w momencie, gdy kula przeleciała mu tuż nad głową i zerwała czapkę. (List chirurga do kapitana Pfeiffera, Lauterecken, 12 listopada 1813 roku)


Ma ktoś może jakieś źródła dotyczące śmierci księcia, które mogłyby dać jakąś odpowiedź?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 paź 2012, o 20:00 
Offline
Roi des Espagnes et des Indes
Roi des Espagnes et des Indes
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 10:01
Posty: 1363
Wspominał o tym Załuski: Wspomnienia, s. 284, ale bez szczegółów.

_________________
"Historia jest wersją przeszłych wypadków, na które ludzie zdecydowali się zgodzić."
"Tak oto rodzą się bajki zwane umownie historią."


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 paź 2012, o 10:44 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 lut 2010, o 21:07
Posty: 1269
W tym wydaniu Załuskiego jest wszystko ładnie opisane (od str. 114):
http://books.google.pl/books?id=-41DAAAAcAAJ&pg=PA121&dq=Lauterecken,radziwi%C5%82%C5%82&hl=pl&sa=X&ei=5euIUM_QBIjbsgaPvoHQDg&ved=0CCsQ6AEwAA#v=onepage&q=Lauterecken%2Cradziwi%C5%82%C5%82&f=false
Link jakiś dziwny ale działa...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 paź 2012, o 19:43 
...medyk do raportu.
Czytałam i jeden i drugi opis. I wszystko się zgadza - otóż pojęcie "...apopleksya..."jak pisze Rafał Józef Czerwiakowski może być używane do tych skutków które powoduje podmuch czyli ów zabójczy "vent de boulet" czyli (znów cytuję Czerwiakowskiego) "...obrażenia w narządach subtelnych powietrzem nagle ścieśnionym od kuli harmatniey zadane..." (za "Narządu opatrzenia chirurgicznego" w Krakowie 1817).
Używając współczesnej terminologii było to krwawienie wewnątrzczaszkowe - nasz Bohater o ile mnie pamięć nie myli po owym epizodzie dalej uczestniczył w walce - które dało późne objawy ucisku krwiaka podobne do udaru krwotocznego czyli własnie ówczesnej "...apopleksyi...".
...a Dr Girardot jak na wiedzę medyczną swoich czasów był nie lada specjalistą. Ocena jest poprawna nawet dobrze użyte określenie "...wstrząs...".
Czy wystarczy czy jeszcze bardziej szczegółowo.


Góra
  
 
PostNapisane: 3 gru 2019, o 19:28 
Offline
Soldat
Soldat
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 gru 2019, o 19:24
Posty: 8
Z tego co mi wiadomo, to w tych czasach nadzwyczaj często identyfikowano różne problemy zdrowotne jako apopleksja. Z dzisiejszej perspektywy chyba trudno raczej wyrokować i mieć większe zaufanie.

_________________
https://www.olej.edu.pl/


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL