Teraz jest 28 mar 2024, o 18:34

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 35 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 6 lut 2011, o 22:51 
...tak przypuszczałam.
Ale teraz w zasadniczym temacie. W 1997 roku w Muzeum Miasta Stołecznego Warszawy była prezentowana wystawa "Napoleon a Polska - Polacy a Napoleon". Towarzyszył jej skromny - ze względu na szatę graficzną - katalog niezwykle bogaty w treść.
Znaleźć tam można: dla przykładu
"Listę oficerów Legii Naddunajskiej z 1800 roku" - zbiory Biblioteki Polskiej w Paryżu
wpisy wojskowych polskich w księdze Świątyni Sybilli w Puławach - maj/czerwiec 1809 - Zbiory Biblioteki UW w Warszawie
Listę oficerów rannych i zabitych w ataku na Smoleńsk 17 sierpnia 1812 roku - Zbiory Biblioteki Polskiej w Paryżu
Rozdział XIII katalogu noszący tytuł "Wierni do ostatka" zawiera wiele protokołów ze zbiorów Archiwum w Fort Vincennes, ale są tam i takie notatki jak ta o walecznej postawie sierżanta Antoniego Chądzyńskiego z 13 pułku piechoty podczas oblężenia Zamościa (dziś - Dział Rękopisów Biblioteki UW).
Z przyjemnością wykonam kserokopię albo skany tych najważniejszych list.


Góra
  
 
PostNapisane: 7 lut 2011, o 02:00 
Offline
Duc d'Elchingen
Duc d'Elchingen
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2 lut 2010, o 00:01
Posty: 47
Lokalizacja: Pułk 4-ty Piechoty Księstwa Warszawskiego
Witajcie.
Zajrzałem "na chwilę".... mam więc taką bardzo ważną prośbę.... proszę przygotowuj dane tak aby dało sie je poprostu przeklejać... inaczej mówiąc róbmy robotę cierpliwie a dobrze. Aby był efekt musimy stosować regułę. Będę dodawał jak mogę - i proszę o cierpliwość. Ważne jest więc aby nota o pochodzeniu informacji była opisana w pełny sposób. O źle opisane informacje będę musiał się dopytywać i nic nie wniosę zanim nie będzie dobrze opisane - bo tylko to ma sens.

Katalog z wystawy Roberta Bieleckiego mam. Wiele dobrego wniósł do skończonej przeze mnie książki (nie jest to indeks jak weteranom wiadomo, a mi wstyd wspominać) - wszystko w rekach kolegów. W katalogu znajduje się wiele unikalnych informacji. One doczekają się....

proszę też tak jak Kamp o listę. Mój mail k_obrebski[na----]poczta.onet.pl.
serwus

_________________
Nawet najlepsza pamięć jest mniej trwałą niż atrament


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 7 lut 2011, o 09:36 
Offline
Roi de Lituanie et Duc de Valmy
Roi de Lituanie et Duc de Valmy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 10:16
Posty: 515
scout napisał(a):
mam więc taką bardzo ważną prośbę.... proszę przygotowuj dane tak aby dało sie je poprostu przeklejać... inaczej mówiąc róbmy robotę cierpliwie a dobrze. Aby był efekt musimy stosować regułę. Będę dodawał jak mogę - i proszę o cierpliwość. Ważne jest więc aby nota o pochodzeniu informacji była opisana w pełny sposób. O źle opisane informacje będę musiał się dopytywać i nic nie wniosę zanim nie będzie dobrze opisane - bo tylko to ma sens.

A ja mam prośbę zupełnie odmienną :) Przygotowanie informacji zgodnie ze wskazówkami Scouta może się łączyć z nadmiernymi trudnościami albo być po prostu zbyt czasochłonne. Wydaje mi się, że "nieobrobione" dane także mają swój urok. Jak mawia mój ojciec: lepsze jest wrogiem dobrego. Wolałbym wiedzieć więcej, nawet kosztem szaty graficznej. To wprawdzie topic "Indeksu", ale jeżeli Scoutowi przeszkadza mniej wyszukana forma informacji, to przenieśmy się gdziekolwiek indziej.

scout napisał(a):
Katalog z wystawy Roberta Bieleckiego mam. Wiele dobrego wniósł do skończonej przeze mnie książki (nie jest to indeks jak weteranom wiadomo, a mi wstyd wspominać) - wszystko w rekach kolegów. W katalogu znajduje się wiele unikalnych informacji. One doczekają się....

Ja nie niestety katalogu nie mam. Więc zanim owe unikalne informacje się doczekają..., to chętnie bym się z nimi zapoznał ;)
Pozdrawiam
Stary


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 7 lut 2011, o 15:54 
Offline
Duc de Castiglione
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 02:17
Posty: 1175
Udało mi się wydzielić wątek z Indeksu. Tak, że proszę aby tutaj kontynuować dzieło zamieszczania kolejnych spisów.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 7 lut 2011, o 18:47 
Offline
Roi de Lituanie et Duc de Valmy
Roi de Lituanie et Duc de Valmy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 10:16
Posty: 515
Zainteresowały mnie straty huzarów Sułkowskiego pod Koźlem. Patrycjusz Malicki ("Wielka Armia Napoleona na Śląsku") nic chyba nie pisze o huzarach oblegających twierdzę; straty wydają się bardzo duże (aż 5 oficerów przy ogólnej liczbie 36 Bawarczyków zabitych i rannych w bezpośredniej walce podczas całego oblężenia i blokady - Malicki str. 253); a poza tym w czasie gdy pułk huzarów realnie mógł wystawić jakikolwiek oddział marszowy, pod Koźlem już niewiele się działo.
Wpadłem na taki - bardzo luźny - pomysł. Oddział Witkowskiego, który miał być ekspedycją karną wysłaną przeciwko Sułkowskiemu po wkroczeniu przez niego do Mikołowa i Gliwic (6 kwietnia, artykuł Artura Rejdaka w Zesztach Czeladzkich) wysłany został właśnie z Koźla. Witkowski pod Mysłowicami zadał Sułkowskiemu "poważne straty" i 10 kwietnia jego oddział pod komendą Baumgartena powrócił do Koźla (. Być może owi oficerowie 1 pułku huzarów zostali ranni w czasie ekspedycji Witkowskiego? Zastanawiające są tylko nazwiska rannych oficerów, wśród których jest nawet szef szwadronu. Żadnego z tych nazwisk nie znajdziemy wśród "sztabu" Sułkowskiego, o którym pisze Rejdak.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 7 lut 2011, o 20:01 
Dziękuję za aprobatę i już zabieram się do pracy. Przy Koźlu zaskoczyła mnie data - myślę, że podczas jesiennego pobytu w Paryżu pojadę do Fort Vincennes i zobaczę jakie tam mają listy.
Stany rannych były na ogół zliczane na Val-de-Grace, które przejęło archiwa Gros Caillou (tego "...gorszego..." szpitala) przed rozbiórką w latach 70-tych XIX wieku.
Dziś ciąg dalszy tej "...dziury..." - myślę iż była edycja czterokolumnowa, stąd takie zamieszanie.
str.758
Formacje litewskie
Lansjerzy
Regiment 17
18 grudnia 1812 roku podczas odwrotu
RUKSZA kapitan - ranny
KWIATKOWSKI chirurg pułku - ranny
22 grudnia 1812
KOZŁOWSKI major - ranny w czasie osłony przed Kozakami
28 grudnia 1812
potyczka w okolicach Tylży
ERTMAN podporucznik - ranny
SMARZYŃSKI podporucznik - ranny
29 grudnia 1812
potyczka w okolicach Labiau
JASIŃSKI porucznik - ranny
STRUMITO porucznik - ranny
SZKLENNIK podporucznik - ranny
BURZYŃSKI podporucznik - ranny
CIOTKUWICZ podporucznik - ranny
4 stycznia 1813
potyczka w Brandenburgii
KRZYWKOWSKI kapitan - ranny
CZYR kapitan - ranny
SIESIECKI porucznik - ranny
KORBUT porucznik - ranny
13 luty 1813
potyczka pod Zirne
TYSZKIEWICZ pułkownik - ranny
STROWSKI szef szwadronu - ranny
PŁONCZYŃSKI kapitan - ranny
BRZOSTOWSKI kapitan - ranny
STRAŻYŃSKI kapitan - ranny
KRZYWKOWSKI kapitan - ranny
LABIŃSKI podporucznik - ranny
sierpień 1813
rekonesans w okolicach Hamburga
PIETRUSKI kapitan - ranny

Zacny "Stary" - odezwij się Waćpan w "...prywatnej wiadomości..." to zrobię ksero z mojego katalogu i wyekspediuję.


Góra
  
 
PostNapisane: 7 lut 2011, o 22:24 
Offline
Duc d'Elchingen
Duc d'Elchingen
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2 lut 2010, o 00:01
Posty: 47
Lokalizacja: Pułk 4-ty Piechoty Księstwa Warszawskiego
Mam taką prośbę, o ile to możliwe, abym mógł wpisać coś więcej niż "spis z Martinena", aby podać jakiś pełniejszy zapis źródła. Ja przyznawałem po wielokroć i jeszcze raz to podkreślę, że mój zasób wiedzy nie jest tak wielki, stąd nie zawsze będę mógł coś więcej dodać. Dlatego też będe wiele razy pytał, dopytywał, prosił, itd. Stąd proszę Baldeuf abyś, lub ktokolwiek inny kto zna źródło aby coś więcej dopisała...

Odpowiadając Staremu chcę nieco przeprosić za ton, który odbiegał od tego co zwykłem prezentować. Powinienem bowiem spokojnie pytać o to co nie wiem i uprzedzić, że będę pytał jeśli tylko potrzeba.
Z drugiej strony rozumiem dezaprobatę dla projektu, który się zatrzymał, a ożywszy sprawił problemy. Chcąc wyjaśniać moją intencją tworząc to narzędzie nie było zapisywanie tylko gotowych, rzekłbym "ładnych" zapisów, a nadto także nie było zawłaszczanie takiego narzędzia. Mam świadomość, że życie zawodowe i rodzinne, rekonstrukcja od czasu i inne zajęcia społecznie pożyteczne do czasu strasznie pochłaniają, a przyjemność zaszycia się w historii zawsze oczekuje. Stąd też, jeśli koledzy z NapoleonTeam doradzą iż ktoś winien wspomóc mechaniczne a ważne czynności porządkowania tegoż - proszę o sygnał i chętnie się podzielę. To tak w ramach normelnego rozumienia rzeczy, a nie emocji bynajmniej - co wyjaśniam. Jest to ważne, aby dobrze służyło innym. I nic więcej.

Dziękuję za uwagi i możliwość dopisania stosownych objaśnień.

Mam nadzieję iż to narzędzie będzie slużyło zbierając najmniejsze okruchy i porównując informacje. Stąd tak wazne jest jakkolwiek śladowo czytelne pozycjonowanie informacji, aby móc wykluczyć informacje... Tak dla przykładu. Swoiste porównanie robiłem opisując osobę płk. Tadeusza Wolińskiego, gdzie to i owo nie zgadzało się. I to były prawdziwe emocje.

Czekam więc na jakiekolwiek decyzje w sprawie opisu "z listy Martinena" i będę dodawał.

Cordiali saluti a tutti amici en storia.

_________________
Nawet najlepsza pamięć jest mniej trwałą niż atrament


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 7 lut 2011, o 22:30 
Offline
Duc d'Elchingen
Duc d'Elchingen
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2 lut 2010, o 00:01
Posty: 47
Lokalizacja: Pułk 4-ty Piechoty Księstwa Warszawskiego
Castiglione napisał(a):
Udało mi się wydzielić wątek z Indeksu. Tak, że proszę aby tutaj kontynuować dzieło zamieszczania kolejnych spisów.

Dziękuję.

_________________
Nawet najlepsza pamięć jest mniej trwałą niż atrament


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 7 lut 2011, o 23:34 
Offline
duc de Sandomierz, Maréchal d'Empire
duc de Sandomierz, Maréchal d'Empire
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 mar 2010, o 22:42
Posty: 5316
Lokalizacja: galicyjskie ciemności
Trembecki nie był członkiem oddziału Sułkowskiego,miał swój.

Na pograniczu Górnego Śląska z rozkazu gen.Męcińskiego patrolował z oddziałem pospolitego ruszenia por.Trembecki,który napisał:...aż po samo Kożle znalazłem zaufanie obywateli niektórych..... .
7 stycznia 1807 Prusacy Witowskiego mieli go rozbić między Gliwicami a Tarnowskimi Górami,biorąc do niewoli 7 oficerów i 60 szeregowych.
Zr:Stanisław Michalkiewicz:W polskim i pruskim mundurze przeciwko Prusom 1806-1814.

Karol i August Boscamp (Lasopolski) cz1.Tropy-Onet.pl.Blog podaje:
6.I.1807 do Tarnowskich Gór wkroczyły oddziały gen.Męcińskiego,szwadrony Trembeckiego i Gostkowskiego.Rozbici nazajutrz przez Witowskiego.Do niewoli miało dostać się 12 ofic.i 150 szeregowych,1 działo,3 moździerze.

Może z tych oddziałów wywodzili się ranni?.

_________________
,,Messieurs,prevenez les grenadiers que le premier d'entre eux qui m'amene un Prussien prissonier ,je le fais fusiller''.Gen.Roguet.Ligny.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 8 lut 2011, o 09:43 
Offline
Roi de Lituanie et Duc de Valmy
Roi de Lituanie et Duc de Valmy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 10:16
Posty: 515
Racja, nie skojarzyłem szefa Trembeckiego z porucznikiem Trembeckim, "emisariuszem" Męcińskiego w Siewierzu.
Niemniej Martinien jako przydział rannych oficerów podaje 1 pułk huzarów, a ten został formalnie utworzony 12 marca 1807 r., notabene po sporze Sułkowskiego z Trembeckim. Zagon na Koźle i potyczki krakowskiego pospolitego ruszenia miały miejsce dwa miesiące wcześniej. Jest jeszcze coś. Minkiewicz ("Ułani nadwiślańscy na Śląsku") snuje przypuszczenie, że 50 „polnische Insurgenten”, którzy zostali odesłani Francuzom z Nysy 16 czerwca 1807 r. to właśnie jeńcy z wyprawy Trembeckiego pod Koźle. Gdyby nazwa huzarów (być może zresztą umundurowanych w polskie kurtki z żółtymi wyłogami i uzbrojonych w lance z czerwono-białymi proporczykami) poprzedzała formalny dekret, to jeńcy zapewne by ją znali.
Ciekawe byłoby poznanie dalszych losów Trembeckiego. Jeżeli pozostał przy Męcińskim, to już 8 marca powinien był wyruszyć do Zajączka (Albrecht "Z dziejów jazdy Księstwa Warszawskiego"). A może po aresztowaniu Sułkowskiego wstąpił do pułku huzarów i odniósł ranę już jako szef szwadronu w tym pułku (mogłoby to tłumaczyć różnice stopni)? W końcu - jak pisze Apacz w swoim wiekopomnym dziele - oddział Trembeckiego miał podobne korzenie jak przynajmniej część pułku huzarów.
Tylko, że to wzmagałoby raczej moje wątpliwości co do Koźla zamieszczone w poprzednim poście.

Scout napisał(a):
Mam taką prośbę, o ile to możliwe, abym mógł wpisać coś więcej niż "spis z Martinena", aby podać jakiś pełniejszy zapis źródła. Ja przyznawałem po wielokroć i jeszcze raz to podkreślę, że mój zasób wiedzy nie jest tak wielki, stąd nie zawsze będę mógł coś więcej dodać. Dlatego też będe wiele razy pytał, dopytywał, prosił, itd. Stąd proszę Baldeuf abyś, lub ktokolwiek inny kto zna źródło aby coś więcej dopisała...

"Tableaux par corps et par batailles des officiers tués et blessés pendant les guerres de l'Empire (1805-1815) par A. Martinien". Paryż, ale nie znam roku (suplement wyszedł w 1909).
Scout napisał(a):
Odpowiadając Staremu chcę nieco przeprosić za ton, który odbiegał od tego co zwykłem prezentować. Powinienem bowiem spokojnie pytać o to co nie wiem i uprzedzić, że będę pytał jeśli tylko potrzeba.
Z drugiej strony rozumiem dezaprobatę dla projektu, który się zatrzymał, a ożywszy sprawił problemy.

Ależ drogi Scoucie. Nie wyczułem nic niestosownego w Twoim tonie. Chciałem tylko zapobiec ewentualnemu zniechęceniu naszej znakomitej koleżanki. Być może zresztą moje obawy były nieuzasadnione. Sam powinienem był przenieść część wątku do nowego, ale - nawet jeżeli potrafiłbym to zrobić - nie chciałem tego czynić bez Twojej zgody.
Jeżeli odczułeś, że mój post w jakikolwiek sposób wyrażał dezaprobatę dla Twojego projektu, to mogę tylko przeprosić. Nie było to moją intencją.
Pzdr
Stary


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 35 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL