Teraz jest 28 mar 2024, o 19:59

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 117 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 8, 9, 10, 11, 12
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: d'Enghien
PostNapisane: 29 sty 2010, o 13:12 
Offline
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:49
Posty: 2723
Post użytkownika Zamorano

Eques przyznaj się ile Ci Anglicy zapłacili, żebyś siał szuański zamęt wśród bonapartystów na forum ;) :D :D :D


Dyskusja zauważyłem, zdryfowała od księcia D'Enghien do ocen generalnych Wielkiej Rewolucji i Republiki , w dodatku ocen dokonywanych z perspektywy współczesnych konfliktów ideologicznych, światopoglądowych. ( no przynajmniej przez neorojalistów ;)) Taka perspektywa IMO nie oddaje istoty sprawy. Nie wiem czy to dokładnie o to chodziło.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: d'Enghien
PostNapisane: 29 sty 2010, o 13:13 
Offline
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:49
Posty: 2723
Post użytkownika Misza

Czytam tę dyskusję od początku i dotąd nie zabierałem głosu, ale teraz zdecydowałem się coś napisać:
1. Dyskusja przypomina mi spór kibica Legii z kibicem Wisły o to czyja drużyna jest lepsza :lol2: czy dojdą oni kiedykolwiek do zgody (?) Wątpię, ponieważ każdy z nich będzie preferował swoją drużynę. Podobna sytuacja jest tutaj Eques jest monarchistą, a zdecydowana większość kolegów republikanami i nie ma szans, aby się wzajemnie przekonać. Dlatego dyskusja zaczyna być w tym momencie jałowa i coraz bardziej agresywna. A jak się to kończy, to wiedzą Ci, którzy dyskutowali z kolegą Barbarossą.

2. Jeśli chodzi o poglądy Equesa, to choć się z nimi nie zgadzam, to naprawdę je rozumiem. Dla niego jako dla monarchisty rewolucja była zburzeniem pewnego ładu społecznego. Ten nowy ład nie był po myśli rojalistom (również Equesowi) i dlatego przeciw niemu walczyli i choć nie mieli prawa wzywać na pomoc obcych armii, to nie można z góry ich potępiać za to, że nie zgadzali się na nowy system społeczny.
3. Natomiast post Savary'ego dotyczący armii republikańskich jest po prostu zakłamaniem i nie dziwię się reakcji niektórych kolegów. Ciekawe tylko co powiedziałby prawdziwy Savary, gdyby przeczytał to co wypisał kolega podszywający się pod jego nazwiskiem.
4. Na koniec chciałbym stwierdzić, że bardzo dziwię się moderatorom - Durocowi i Equesowi, którzy powinni bronić topici przed off-topicami, a nie dość że tego nie robią, to jeszcze sami off-topicują na całego :blush:

pozdrawiam B)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: d'Enghien
PostNapisane: 29 sty 2010, o 13:14 
Offline
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:49
Posty: 2723
Post użytkownika Eques

Cały problem jest w tym że sprawa d'Enghiena zahacza o kwestie światopoglądowe.
Durocu, z kąsaniem to jest chyba tak jak u wampirów: Hegel Ciebie ukąsza, a ty kąsasz innych ;).
Rafale, mylisz afirmację postawy z argmentami. Ale argument, mogą istnieć jedyne jako pochodna jakiegoś stałego punktu, który umożliwia ich interpetację.
Cytuj:
Tymczasem wielu uczciwych ludzi widzialo swoja szanse wyjscia z rynsztoka i wizje innej Francji wlasnie w postepowych przemianach jakie wniosla rewolucja.
Przypomina mi to stalinowskie: "życie stało się lepsze, życie stało się weselsze". Do fundamentów prawa w cywilizacji europejskiej należy neminem captivabimus. Owszem istniały listy komisarskie, ale to było incydentalne za Burobonów. Tymczasem za rewolucji, prawa jednostki były bliskie zeru. Na co komu Deklarcaja praw, jeśli nie mamy praworządności, która polega natym, iż organy państwa realizują prawo. Słusznie stwierdził Savary, że najbardziej postępową ustawą zasadniczą była konstytucja CCCP z 1937. A jednak nikt nie zachwala tow. Dzugaszwili, że przewodził przemianom demokratycznym i postępowi.

Cytuj:
Dlaczego nikt na tych dworach europejskich nie protestowal kiedy ci z "Bozej laski" rojalisci angielscy tysiacami rostrzeliwali Irlandczykow.

Wypraszam sobie, dynastia hannowerska to uzurpatorzy :P ;)
Cytuj:
Książę d 'Enghien był niewątpliwie wrogiem Francji

Widzisz właśnie tu jest pies pogrzebany, że jeśli był cząstką tego l'etat c'ets moi to nie mógł. Z samego założenia, nie mógł.

I w ogóle to sobie wypraszam, żadni Anglicy mi nic nie zapłacili i z tego powodu nie mam dziś na piwo na kaca ;)

Dopsuję, po przeczytaniu:
Cytuj:
Na koniec chciałbym stwierdzić, że bardzo dziwię się moderatorom - Durocowi i Equesowi, którzy powinni bronić topici przed off-topicami, a nie dość że tego nie robią, to jeszcze sami off-topicują na całego
:lol: Oczywiście decyzja należy do Castiglione, ale ja jestem zwolennikiem tezy że w każdej dyskusji następuje pewna ewolucja tematu i dopóki rozmowa jest merytoryczna i nie dotyczy tsunami czy też Ahonnena to jest OK. :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: d'Enghien
PostNapisane: 29 sty 2010, o 13:15 
Offline
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:49
Posty: 2723
Post użytkownika Duroc

Cytuj:
Koszt wystawiena, jednego bezpończowchowca był naście razy niższy niż żołnierza Fryderyka.
To oczywiste, przecież nic o tym nie wspomniałem...
Cytuj:
Co to znaczy energicznie? Poza pierwszą śląską wszystkie były przewlekłymi wojnami. Mając mnie za plecami takie "nieprawdy" wypisujesz?
Chyba raczej poza II wojną śląską... Trwała najkrócej z nich...
Tak, strategia Fryderyka zasadniczo rózniła się od kanonów XVIII stulecia. Fritz był jednym z nielicznych wodzów tego okresu, którzy nie unikali bitew lecz ich szukali. Ten "głód bitwy" i to generalnej, rozstrzygającej, był dla niego charakterystyczny. Jego operacje nie miały na celu wymanewrowania armii przeciwnika lecz jej dopadnięcie i przynajmniej pokonanie w bitwie, jeśli nie zniszczenie. Działał szybko (oczywiście jak na standardy swojego okresu), zawsze ofensywnie, starając się atakowac wroga nawet przy jego dużej przewadze liczebnej. Pięknym przykładem jest tu rok 1757, w którym król stoczył aż 4 batalie, dwie z nich kończąc pięknymi zwycięstwami.
To, że wojna siedmioletnia trwała tak długo nie jest przyczyną statecznosci działań wojennych, które jak na XVIII wiek były wyjątkowo dynamiczne, lecz ogromnej przewagi obozu antypruskiego (Austria, Rosja, Francja, nie licząc Szwecji i w pewnym okresie Rzeszy). Mimo pięknych zwycięstw Fryderyka, koalicja (czy mozna ją tak nazwać...?) miała ogromne zasoby ludzkie i materiałowe, tak że summa summarum wojna zakończyła się utrzymaniem dla Prus status quo, co w tamtych okolicznościach należy uważać za sukces... Nie byłoby to możliwe bez naprawdę nieprzeciętnych talentów militarnych Fritza, ale także bez strumienia angielskiego złota i bezwzględnej polityce wobec obszarów podbitych... Żeby nie było, że sobie to wydumałem: krótki acz przystępny wykład fryderycjańskiej sztuki wojennej daje R. Kisiel w Pradze 1757...
Cytuj:
What a' ya' readin My Lord?.........
Początkowo miałem zamiar napisać tu coś na temat przyczyn wojny wandejskiej, ale zrozumiałem, że to temat rzeka na osobny topik i gorącą dyskusję, a nie na kilkuzdaniową wypowiedź. Czas mnie teraz trochę goni, więc nie będę się rozpisywał ale Equesie, jeśli masz ochotę na rozpalenie Forum i jeśli Wódz pozwoli, to otwórz nowy topik lub wróci się do tego o AKiK...
Pozdr :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: d'Enghien
PostNapisane: 29 sty 2010, o 13:17 
Offline
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:49
Posty: 2723
Post użytkownika Duroc

Cytuj:
Wypraszam sobie, dynastia hannowerska to uzurpatorzy
No tak, nie dość, że rojalista to jeszcze jakobita... :D :lol:


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: d'Enghien
PostNapisane: 29 sty 2010, o 13:18 
Offline
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:49
Posty: 2723
Post użytkownika Eques

Tak :o :lol: , tylko jak na to wpadłeś? ;) Ja zawsze uważałem, że Hannowerczycy weszli po oranżystach (spleended revolution :P )a nie Stuartach, no ale to zupełnie inna bajka...
Głod bitwy Fryderyka, to rzecz oczywista, jednak uważam, że nie potrafił jeszcze w napoleoński sposób wygrywać kampanii w jednym starciu. I wojna się przedłużała
A do dyskusji o AKiK się przeniesiemy jak Castiglione nam zamknie tenat za oftopy ;)
Moim skromnym zdaniem temat ksiecia d'Enghein jest już mane tekel, ale może jeszcze ktoś coś wniesnie...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: d'Enghien
PostNapisane: 29 sty 2010, o 13:19 
Offline
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:49
Posty: 2723
Post użytkownika Duroc

Cytuj:
tylko jak na to wpadłeś?
Nie trudno było, znając Twoje poglądy... :P
Cytuj:
Ja zawsze uważałem, że Hannowerczycy weszli po oranżystach (spleended revolution )a nie Stuartach,
A Anna Stuart to co, pies... ;)
Cytuj:
jednak uważam, że nie potrafił jeszcze w napoleoński sposób wygrywać kampanii w jednym starciu. I wojna się przedłużała
Oczywiście. Mimo nowej jakości, jaką wniósł Fryderyk do sztuki wojennej ancien regime'u to nie był jeszcze ten czas i te warunki. Był to włąściwie błyskotliwy epizod. Trzeba było Rewolucji i zmian, jakie przyniosła ona w dziedzinie wojskowości, strategii i taktyki. Armia fryderycjańska nadal pozostawała armią XVIII stulecia i wśród podobnych - nie miała sobie równych...
Armia Republiki francuskiej i napoleońska to juz zupełnie inna bajka a różnice wyszły dobitnie w 1806 r....


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 117 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 8, 9, 10, 11, 12

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 20 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL