Teraz jest 19 mar 2024, o 17:05

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 8 lip 2011, o 18:01 
Offline
Duc de Castiglione
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 02:17
Posty: 1175
Poszukuję informacji biograficznych na temat: Friedricha Grafa von Moltke (1783-1813), rotmistrza gwardii przybocznej i adiutanta Blüchera, który wysłany do Teplic z wiadomością o zwycięstwie z pola bitwy nad Kaczawą utonął 27.8.1813 r. w Elbie.
Szczególnie chodzi mi o jego udział w wojnie 1806 i 1813 r.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 9 lip 2011, o 08:28 
Offline
duc de Sandomierz, Maréchal d'Empire
duc de Sandomierz, Maréchal d'Empire
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 mar 2010, o 22:42
Posty: 5314
Lokalizacja: galicyjskie ciemności
Friedrich Franz von Moltke.
-1803-06 chorąży w 10 regimencie kirasjerów Gwardii Przybocznej.
-1808/1809-porucznik w 2 pułku Huzarów Brandemburskich.
-1809 walczy w oddziale von Schilla.Jako jego emisariusz negocjuje otwarcie bram Rostocku/20.V/.Ranny w Stralsundzie zdołał zbiec.Postawiony przed sądem wojennym/uniewinniony
-1810 skierowany do pułku Huzarów Pomorskich.
-1811 ponownie w Gwardii Przybocznej/kapitan/.
-1813 adiutant Bluchera.

Zródło:Georg Baers.Ferdinand von Schill's.Zug und Tod im Jahre 1809.

_________________
,,Messieurs,prevenez les grenadiers que le premier d'entre eux qui m'amene un Prussien prissonier ,je le fais fusiller''.Gen.Roguet.Ligny.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 9 lip 2011, o 22:52 
Offline
duc de Sandomierz, Maréchal d'Empire
duc de Sandomierz, Maréchal d'Empire
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 mar 2010, o 22:42
Posty: 5314
Lokalizacja: galicyjskie ciemności
Henry Mac.Kinnon/1773-1812/.Szkot z pochodzenia i angielski generał.Zginął podczas oblężenia Ciudad Rodrigo/19.I.1812/.W wieku 12 lat przeniósł się z rodziną do Francji.Nauki pobierał w szkole wojskowej w Tournon.

Natknąłem się na informację w Memoirs of Clan Fingon.Donald MacKinnon,że w młodości przyjaznił się z kadetem Bonaparte.Napoleon często bywał w domu MacKinnonów w Dauphiny,i nigdy nie zapomniał o serdeczności z jaką był tam przyjmowany.Chciał nawet ożenić Henryego ze swoją siostrą Elizą,a Jego samego uczynić francuskim generałem.Mackinnonowie mogli bez przeszkód podróżować między Francją a Anglią.
Niestety nigdzie w znanych pozycjach epoki nie mogę znależć potwierdzenia tej informacji.Wzmianki znalazłem tylko w:
-John James MacGregor:History of French Revolution.... .
-Robert Southey.The Life and Correspondence....
-Itp.
Czyżby rodzinna legenda :?:

_________________
,,Messieurs,prevenez les grenadiers que le premier d'entre eux qui m'amene un Prussien prissonier ,je le fais fusiller''.Gen.Roguet.Ligny.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 lip 2011, o 09:15 
Offline
Duc de Castiglione
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 02:17
Posty: 1175
Dziękuję grenadierze, bardzo mi pomogłeś :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 lip 2011, o 19:26 
Offline
Duc de Castiglione
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 02:17
Posty: 1175
No to kolejny delikwent, o którym szukam informacji. Tym razem powinno być łatwiej. Może ktoś ustali coś ponadto:

Mutius Carl (1758-1816) urodził się w Börnchen. Podczas insurekcji 1794 r. w Polsce walczył m.in. w potyczce pod Skałą. Od 1809 płk, w 1813 dow. bryg. Wyróżnił się w bitwie pod Lützen, odznaczony krzyżem żelaznym i orderem św. Anny. Gen. mjr kawalerii, uczestnik kampanii 1815 r. Zmarł w Börnchen w 1816 r.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 lip 2011, o 01:17 
Offline
duc de Sandomierz, Maréchal d'Empire
duc de Sandomierz, Maréchal d'Empire
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 mar 2010, o 22:42
Posty: 5314
Lokalizacja: galicyjskie ciemności
http://books.google.pl/books?id=9bhDAAA ... &q&f=false.

str 77.

_________________
,,Messieurs,prevenez les grenadiers que le premier d'entre eux qui m'amene un Prussien prissonier ,je le fais fusiller''.Gen.Roguet.Ligny.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 lip 2011, o 10:52 
Offline
Duc de Castiglione
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 02:17
Posty: 1175
Super! Dzięki po raz kolejny :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 wrz 2011, o 20:56 
Offline
duc de Sandomierz, Maréchal d'Empire
duc de Sandomierz, Maréchal d'Empire
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 mar 2010, o 22:42
Posty: 5314
Lokalizacja: galicyjskie ciemności
Szukając pytania do quizu natknąłem się u Hofschroera:Waterloo niemieckie zwycięstwo,na nazwisko von Ploosen.Był to pułkownik armii pruskiej mający w 1815r. piecze nad oddziałami inżynieryjnymi,i kierujący nimi podczas zdobywania francuskich twierdz m.in: Maubegue,Landrieces,Mariembourg,Phillippelville.Podążając śladem von Ploosena trafiłem do obleganej przez Sucheta, Tarragony.
28.VI.1811r podczas ostatniego dnia krwawego szturmu miasta do francuskiej niewoli dostał się ranny gubernator gen.Juan Senen Contreras.Swoja szpadę oddał podpułkownikowi saperów,który uratował go od śmierci z rąk rozwścieczonych zdobywców.Wybawcą był Julien Chuillot/Challiot/ de Ploosen.
W jaki sposób de Ploosen stał się von Ploosenem/Hofschroer pisze o nim jako o byłym oficerze armii francuskiej/,i w jakich okolicznościach zmienił ,,barwy klubowe''nie wiem.
Może książka p.Małowieckiego odpowie na to pytanie?.
We wrześniu 1815r. von Ploosen został usunięty ze stanowiska podejrzewany o kontakty z Ludwikiem XVIII.

Zr:Zeitschrift fur Kunst,Wissenschaft,und Geschichte des Kriegs.T.II.

_________________
,,Messieurs,prevenez les grenadiers que le premier d'entre eux qui m'amene un Prussien prissonier ,je le fais fusiller''.Gen.Roguet.Ligny.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lis 2012, o 11:16 
Offline
duc de Sandomierz, Maréchal d'Empire
duc de Sandomierz, Maréchal d'Empire
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 mar 2010, o 22:42
Posty: 5314
Lokalizacja: galicyjskie ciemności
Christian Gustaw ALEKSANDER von Marwitz (1787-1814).

21 sierpnia 1813 pod Weddin
.... .
(...)Kostanecki wielce był kochany od żołnierza:na pomszczenie jego trzech ułanów robi czyn desperacki:wypadają z czworoboku pomiędzy nieprzyjaciela,aby się pomścić na ich dowódcy,którego widzą świtą otoczonego,a dopadłszy świetnie wyhaftowanego,ściągają z konia i rannego kilkakrotnie przywodzą w swój czworobok.Lecz niemała zaszła omyłka,nie był to Czernyszew,był to tylko adiutant króla pruskiego,którego z jego świetnego ubrania za większą wzięli figurę.Zaiste szkoda fatygi i szkoda poświęcenia(...).
Tyszka.Bielecki.Dał nam przykład Bonaparte.Relacja Prota Lelewela str.207.

(...)Żołnierze nasi,aby pomścić śmierć swego wodza,nie chcieli wcale brać jeńców,zarąbali więc tych wszystkich,których dostali w swe ręce.Zagarnięto oficera ze sztabu generała Czernyszewa,rannego osiem razy(...).
Zr:Jak wyżej.Raport Dąbrowskiego do Neya str.210.

(...)Marwitz stoi przede mną.Ramię na temblaku,wychudzony w podartej kurtce z kawałkiem chleba w lewej ręce.Co za radość.Jest zdrowy,ale ma osiem ran.Jego koń przygniótł go,a Polacy chcieli go zabić.Otrzymał pchnięcie lancą,cięcie szablą i kilka ciosów bagnetem.Przyłożono mu pistolet do głowy ale ten nie wypalił.Życie ocalił mu polski pułkownik,który wyszedł z czworoboku(...).
Dopisek:Polski oficer,który uratował mu życie to ppłk.Skrzynecki.


Zr:http://gutenberg.spiegel.de/buch/4452/142 za Rachel Levin.Familienbriefe.

No cóż,czego nie zrobili Polacy zrobiła francuska kula pod Montmirail.... .

_________________
,,Messieurs,prevenez les grenadiers que le premier d'entre eux qui m'amene un Prussien prissonier ,je le fais fusiller''.Gen.Roguet.Ligny.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 sty 2015, o 23:20 
Offline
Soldat
Soldat

Dołączył(a): 7 paź 2013, o 21:49
Posty: 8
Grenadier pisząc 23 września 2011 swój post, umieścił tam kilka zdań na temat pułkownika armii francuskiej a potem armii pruskiej, niejakiego Julien Chuillota vel Juliana von Ploosen.
Na koniec grenadier stwierdza: "... w jakich okolicznościach zmienił ,,barwy klubowe'' nie wiem. Może książka p. Małowieckiego odpowie na to pytanie?".

Nie miałem jeszcze niestety okazji czytać książki Pana W. Małowieckiego, więc nie wiem czy zagadka zmiany "barw klubowych" została wyjaśniona. Ale powiem co mi jest wiadomo o oficerze saperów, o bardzo podobnie brzmiącym nazwisku. Myślę, że chodzi o tą samą osobę, bo z pisownią nazwisk wymienianych w starych tekstach źródłowych jest wiele niekonsekwencji i nieścisłości.

Od dłuższego czasu pracuję nad historią twierdzy Szczecin w okresie wojen napoleońskich. W opracowaniu Wilhelma Böhmera, przy opisie napoleońskiej załogi przystępującej w lutym 1813 roku do obrony Szczecina przed Prusakami, Rosjanami i Szwedami, w natknąłem się na takie zdanie: " Wśród inżynierów był utalentowany major Chülliot, (później przeszedł do pruskiej służby i występował pod nazwiskiem von Plautzen, które on przyjął od swojej posiadłości - Plausse)." Inny niemiecki historyk, Georg Gaebel, opisując prowadzone pod koniec sierpnia 1813 przez Prusaków konszachty z grupą nielojalnych obrońców twierdzy, napisał, że głównym spiskowcem próbującym ułatwić zdobycie Szczecina był niejaki Chulliot. O oficerze tym napisał m. in. taką uwagę: "Chulliot na początku oblężenia był w stopniu majora, później jest wymieniany jako pułkownik. W trakcie zawieszenia broni, do twierdzy dotarły liczne awanse nadane przez cesarza, jest więc prawdopodobne, że także nominacja Chulliota na pułkownika wynikała z tego. Jest bardzo zadziwiające, że ten zdrajca został przyjęty później jako oficer do pruskiej armii."

Napoleońska załoga Szczecina, poddała się dopiero po bitwie pod Lipskiem, z powodu panującego w twierdzy głodu. Francuzi opuścili miasto 5 grudnia 1813 roku. Wszyscy jeńcy pomaszerowali do niewoli, gdzieś aż na wschodni brzeg Wisły. Do Francji wrócili w połowie 1814 roku. Jeśli pułkownik Chulliot też trafił do niewoli, to miał potem czas wstąpić do armii pruskiej i miał szansę wziąć udział w kampanii 1815.

Pozostaje tylko wątpliwość - jaki stopień wojskowy miał Chulliot, gdy w 1811 roku w Tarragonie przyjmował szpadę od generała Contrerasa?

Na koniec pytanie trochę poza konkursem - może ktoś wie do jakiej miejscowości skierowano wziętych do niewoli obrońców Szczecina? To była duża grupa, około 7 tysięcy żołnierzy, a jakoś nie mogę znaleźć żadnych informacji na ten temat.

Źródła:
Böhmer W.: Die Belagerungen Stettins seit dem Anfange des zwölften Jahrhunderts: zur Feier des fünftes Dezembers. Stettin 1832. Str. 101.

Gaebel G.: Die Belagerung von Stettin im Jahre 1813. Stettin 1913. Str. 61.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL