Teraz jest 28 mar 2024, o 20:57

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 4 lut 2010, o 02:06 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lut 2010, o 06:45
Posty: 1248
Temat założony przez użytkownika _Gość_ 14.01.2003

Dzień dobry,

Prosilbym o krotkie scharakteryzowanie dokonań generała Rożnieckiego.
Został on naczelnym dowodcą kawalerii Księstwa W-wskiego wiec czyms chyba się zasłużył.
I jakie były stosunki pomiędzy nim a naczelnym dowódcą i innymi generałami ?

Pzdr

_________________
"W polityce głupota nie stanowi przeszkody."
Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 4 lut 2010, o 02:07 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lut 2010, o 06:45
Posty: 1248
Post użytkownika Stary

Witam
Przyznaję: dosyć lekutko potraktowałem Twoje pytanie, bo byłem pewien, że TJK (ścielę się dywanikiem) nie tylko mnie wyprzedzi, ale - jak zwykle - odpowie pełniej niż ja bym mógł. Upłynęło już tyle czasu, że i ja się odważyłem. Jest jednak pewien problem, swoje kwity będę mógł rozpakować najwcześniej dopiero w połowie marca. Dlatego też wszystko co znajdzie się poniżej piszę z głowy. Panowie - weryfikujcie.
Przebieg kariery: szef szwadronu - 1800, pułkownik - 1801, generał brygady - 1807, generał dywizji - 1810, w Królestwie Polskim - generał jazdy.
Był absolwentem Korpusu Kadetów, uczestnikiem powstania kościuszkowskiego. Od samego początku :?: w Legionach. Dowódca szwadronu ułanów legionowych (w stopniu szefa szwadronu), wraz z z nim przeniesiony do Legii Naddunajskiej, gdzie został dowódcą pułku jazdy. Po Lunneville, mimo nacisków, nie wziął dymisji i przeszedł z jazdą Legii Naddunajskiej do Włoch, gdzie został dowódcą polskiego pułku ułanów. Tam popadał w konflikty zarówno z podwładnymi jak i przełożonymi, ale - o ile pamiętam - ich podłożem była chęć pozbycia się oficerów starszych na rzecz młodszych, ale bardziej kompetentnych. Mimo, że pozostawał w konflikcie z Dąbrowskim, to jednak uzyskał jego aprobatę dla dokonywanych przez siebie zmian. Według powszechnej opinii dowodzony przez niego pułk ułanów był najlepszym we Włoszech.
Razem ze swoim pułkiem przeszedł ze służby włoskiej do neapolitańskiej, a następnie pojawił się jako dowódca pułku ułanów Legii Polsko-Włoskiej. Według pamiętników Seffta i (mitomana) Orchowskiego, brał udział w antynapoleońskim spisku saskim. Od 1807 r. był inspektorem jazdy Księstwa (obwinia się go o zaniechanie wydania regulaminu dla jazdy, choć to chyba nie miało wpływu na wyszkolenie kawalerii). W 1809 dostał, będąc cały czas generałem brygady, order VM II klasy, który był przeznaczony dla gen. dywizji (być może był to element gry Poniatowskiego przeciwko Dąbrowskiemu). Jego losy sprzed kampanii 1812 r. są dla mnie czarną dziurą. Pamiętam tylko, że był szefem wywiadu.
Potem oczywiście dowództwo 4 dywizji lekkiej jazdy i klęska pod Mirem (o którą był osobiście obwiniany).
Od stycznia 1813 pełnił obowiązki szefa sztabu wojsk Księstwa Warszawskiego, potem był szefem sztabu VIII korpusu, ranny dostał się do niewoli w Lipsku.
Mam znacznie lepiej udokumentowaną jego karierę w wojsku Królestwa Polskiego, ale jeżeli chcesz jakichkolwiek informacji na ten temat to musisz Zbyszku trochę poczekać (ostrzegam - pryskają wszelkie złudzenia).
Pzdr
Stary

_________________
"W polityce głupota nie stanowi przeszkody."
Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 4 lut 2010, o 02:09 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lut 2010, o 06:45
Posty: 1248
Post użytkownika Castiglione

Cytuj:
Od 1807 r. był inspektorem jazdy Księstwa (obwinia się go o zaniechanie wydania regulaminu dla jazdy)


Powszechnie wiadomo, że jazda Księstwa nie miała jakiegoś szerszego regulaminu służby. Wpierw opierano się na mocno przestarzałych "Początkowych przepisach do musztry i kawalerii narodowej Wojska Koronnego i W. Ks. Litewskiego" wydanych w Warszawie w 1790, potem jakieś broszurki na ten temat napisali Dziewanowski i Umiński.
Piszesz Stary, że Rożnieckiego obwiniano o zaniedbanie wydania takowych przepisów. Pewno to i racja, wszak był generalnym inspektorem kawalerii. Choć ja bym na równi za to obwinił i Poniatowskiego (sam przecie zapalony kawalerzysta a o regulamin nie dbał?)
No ale nie w tym rzecz. Znalazłem kiedyś fragment, który mnie zaciekawił i zachodzę w głowę, o co tu chodzi:

"Rewie odbywaliśmy na równinach pod Kaliszem, gdzie nasz pułk łączył się z pułkiem 7 ułanów i gdzie to Rożniecki, inspektor jazdy, to książę Poniatowski zjeżdżali. Przypominam sobie, ile podobne rewie młodego oficera formują, bo choć dosyć dokładnie, szkołę szwadronową i pliutonową umiałem, jednakże w wielkich manewrach pierwszy raz poczułem swoją nieudolność, lecz to tylko raz jeden, a że wtedy jenerał Rożniecki przysłał nam manuskrypt regulaminu dla jazdy, bez pochwały powiedzieć o sobie mogę, żem go może najdokładniej w całym pułku pojął i byłem doskonałym instruktorem żołnierza, tak, że się nieraz trafiło, żem na parę tygodni wysłany został do innej kompanii, aby porządek w niej zaprowadzić".

Jaki manuskrypt, do cholery? :geek: Może kto mnie oświeci?

A i jeszcze żródło: H. Dembiński, Pamiętnik, Poznań 1860.
Tak, tak... ten sam od wyprawy na Litwę w wojnie 1831.


Cytuj:
Mam znacznie lepiej udokumentowną jego karierę w wojsku Królestwa Polskiego


Ta mu chluby nie przynosi, więc może to i lepiej, że nic nie napisałeś :|

_________________
"W polityce głupota nie stanowi przeszkody."
Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 4 lut 2010, o 02:09 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lut 2010, o 06:45
Posty: 1248
Post użytkownika Stary

Witam
Numer polega na tym, że Rożniecki opracował regulamin jazdy jeszcze we Włoszech, na polecenie Dąbrowskiego. Nie pamiętam tylko czy jeszcze w Legionach, czy już w czasie służby w armii włoskiej. Pisałem, że niewydanie regulaminu nie miało chyba wpływu na wyszkolenie kawalerii, bo jawiło mi się, że to co opracował Rożniecki było w jakimś stopniu stosowane w praktyce. I to może być właśnie rozwiązanie.
Pzdr
Stary

_________________
"W polityce głupota nie stanowi przeszkody."
Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 4 lut 2010, o 02:10 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lut 2010, o 06:45
Posty: 1248
Post użytkownika Castiglione

Cytuj:
I to może być właśnie rozwiązanie.


Może tak, a może... nie.

_________________
"W polityce głupota nie stanowi przeszkody."
Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL