Teraz jest 28 mar 2024, o 13:37

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 43 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Kościuszko
PostNapisane: 3 lut 2010, o 13:28 
Offline
Vice-roi d'Italie
Vice-roi d'Italie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 17:37
Posty: 1315
post użytkownika Santa
No, właśnie Duncanie, zgadzam się co do talentów inżynierskich, ale to nie czyni z takiego np. Kołaczkowskiego, czy Malleta (którego zresztą talenty również wg. niektórych pozostawiały wiele do życzenia) wybitnych dowódców.

Natomiast ja uważam, że plan Maciejowic był zły już na papierze. Idiotyzmem jest ppróba marszu na dwu, trzykrotnie liczniejszego nieprzyjaciela z potężną artylerią, bez wsparcia dyw. Ponińskiego, który do tego został wysłany dłuższą drogą . Więc nawet papierkowe plany były do kitu.

Co do dowodzenia dywizją, to również nie było ono na wysokim poziomie. Atak pod Racławicami był tak naprawdę dużym fuksem. Odwód kosynierów został rzucony do czołowego natarcia na baterię 12 funtówek, czyli najcięższej polowej artylerii tamtych czasów, osłanianej przez, to pawda zmęczoną długim bojem piechotę przeciwnika. Dużo korzystniejsze moim zdaniem byłoby natarcie na prawe skrzydło ros., które możnaby wepchnąc do lasu, albo w drugą stronę i pogonic jazdą stojącą w odwodzie z tej strony. Większe straty w odwrocie...

O Dubience nie czytałem więc nie wiem. Może tam zabłysnął. Ktoś coś wie?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Kościuszko
PostNapisane: 3 lut 2010, o 13:29 
Offline
Vice-roi d'Italie
Vice-roi d'Italie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 17:37
Posty: 1315
post użytkownika TJK
Króciutki opis Dubienki można znaleźć tutaj


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Kościuszko
PostNapisane: 3 lut 2010, o 13:30 
Offline
Vice-roi d'Italie
Vice-roi d'Italie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 17:37
Posty: 1315
post użytkownika Santa
Dzięki TJK! No, i jak widać z opisu w tej bitwie miał pod swoim dow. większe siły, niz pod Racławicami. Szkoda, że nie ma podanych sił ros. Jedno jest pewne, były piekielnie silnie nasycone artylerią.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Kościuszko
PostNapisane: 3 lut 2010, o 13:31 
Offline
Vice-roi d'Italie
Vice-roi d'Italie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 17:37
Posty: 1315
post użytkownika TJK

Siły rosyjskie oceniane są łącznie na około 19,000 żołnierzy (12,200 piechoty+6800 jazdy z 48-54 działami). W bitwach obronnych (jak Dubienka i oblężenie Warszawy) myślę że Kosciuszko wykazał się rzeczywiście niezłymi zaletami taktycznymi. Gorzej było ze stategią albo taktyką w bitwach w otwartym polu, ale nawet pod Szczekocinami chyba nie spisał sie zle (wobec dużej przewagi nieprzyjaciela). Oczywiscie nie ma go co porównywać do naszych wspaniałych dowódców z XVI/XVII wieku, ale mimo to nie sadzę aby można go nazwać przeciętnym generałem ( jak na tę epokę). Trzeba pamietać też o nowatorskich pracach teoretycznych, dotyczących wykorzystania piechoty lekkiej...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Kościuszko
PostNapisane: 3 lut 2010, o 13:31 
Offline
Vice-roi d'Italie
Vice-roi d'Italie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 17:37
Posty: 1315
post użytkownika Santa
Ale, nie można chwalić za wykorzystane kos w piechocie, co stało się przyczyną późniejszych mitów.

Jasne, ze nie był preciętnym generałem. Dubienka w takim (przy ogromnej przewadze ros., nie tylko ilościowej, ale i jakościowej, bo nasza kawaleria narodowa, to nie było udane stworzenie) wypadku również na to wskazuje. Ja po prostu nie znoszę mitu Kościuszki, jaki narósł przez wieki. I którego zagorzałym obrońcą był Korzon i (o zgrozo ) Kukiel. Zwłaszcza, że Korzon nienawidził przy okazji czynu legionowego, i tak jak już tutaj słusznie pisano nazywał ich najemnikami.

No i takie bredzenie, że miał rację mówiąc, że tylko sami możemy wybić sie na niepodległość. Zupełnier jak w tej broszurze naszego naczelnika


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Kościuszko
PostNapisane: 3 lut 2010, o 13:32 
Offline
Vice-roi d'Italie
Vice-roi d'Italie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 17:37
Posty: 1315
Witam ponownie!
Chyba mam rozwiązanie zagadki epizodu z Kościuszką jaki znalazłem w biografii Płatowa autorstwa Mamyszewa. Po pierwsze - to wcale nie chodzi o Namur pod Brukselą. Zwiódł mnie, przyznaję, rosyjski zwyczaj fonetycznego zapisywania wszystkich obcych nazw, co przy użyciu cyrylicy (i to tej sprzed 1905 r.) często jest zwodnicze . Mamyszew pisał o zamiarze zdobycia przez Płatowa "goroda Namura". W pierwszym odruchu skojarzyłem ów "gorod" ze znanym Namur (mea culpa! ), licząc, że koledzy z forum może znają jakieś szczegóły tego zajścia. Przyznacie, że dotychczasowe posty pokazały, że niewiele wiadomo o Kościuszce w tym okresie, a szczególnie jego postawie wobec Rosjan. Wiadomo, że przebywał wówczas w Berville. W jednej z publikacji natknąłem się wczoraj na informację, iż owo Berville znajdowało się pod Fontainbleau, czyli na południe od Paryża. Wprawdzie w udostępnionym mi atlasie samochodowym Europy nie znalazłem samego Berville, ale jakieś 10-20 km na południe od Fontainbleau znajduje się miejscowość Nemours. Fonetycznie (szczególnie dla Rosjanina) wypowiada się to dość podobnie jak Namur. Przypadek? Wątpię. Ale czekam na wasze opinie.
P.S. Podobno Kościuszko wysłał 1.000 franków na budowę w Warszawie łuku tryumfalnego na cześć Aleksandra

_________________
Trzeba być uprzejmym i dowcipnym wieczorem na balu, a nazajutrz rano umieć polec w bitwie
Stendhal


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Kościuszko
PostNapisane: 3 lut 2010, o 13:33 
Offline
Vice-roi d'Italie
Vice-roi d'Italie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 17:37
Posty: 1315
post użytkownika Duroc

Witaj apacz! :)

Cytuj:
Wprawdzie w udostępnionym mi atlasie samochodowym Europy nie znalazłem samego Berville,

Bo Berville jest juz dzisiaj częścią Paryża.

Cytuj:
P.S. Podobno Kościuszko wysłał 1.000 franków na budowę w Warszawie łuku tryumfalnego na cześć Aleksandra

To prawda. Jak pisze Bartłomiej Szyndler:

"Mimo afrontu, jaki spotkał Kościuszkę ze strony cara, żywił on nadal do Aleksandra I wdzięczność za przywrócenie na mapie Europy imienia "Polska" i miał złudne przeświadczenie, że "wspaniałomyślne i ludzkie zamysły Cesarza" względem Polaków storpedował petersburski gabinet, który "nie zastosował się do jego hojnych i wielkodusznych intencji". To przekonanie Kościuszki, że Aleksander jest dobroczyńcą Polaków spowodowało, iż wpadł on na pomysł, aby ofiarować 1000 złp na wzniesienie w Warszawie na cześć cara bramy triumfalnej według projektu architekta Jakuba Kubickiego. Brama miała upamiętniać pobyt Aleksandra I w stolicy Królestwa Polskiego w listopadzie 1815 r. i miała kosztować 12 000 złp. Ostatecznie zamiast bramy wybudowano kościół pod wezwaniem Św. Aleksandra".
B.Szyndler, Tadeusz Kościuszko 1746-1817, Warszawa 1991, s. 353-354.

Pozdrawiam! :D


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Kościuszko
PostNapisane: 3 lut 2010, o 13:35 
Offline
Vice-roi d'Italie
Vice-roi d'Italie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 17:37
Posty: 1315
post użytkownika Duncan
Wracając do swojej wypowiedzi o talentach wojskowych Kościuszki-trochę uściślenia
Kościuszko był dobry jako dowodzący na wybranej i ufortyfikowanej pozycji w walce defensywnej przeciwko nawet znacznie silniejszemu przeciwnikowi
Potrafił dobrze wykonywac rozkazy, dbał o porządek w oddziałach i ich ekwipunek, umiał wykorzystac korzystną sytuację taktyczną- to są cechy dobrego dowódcy dywizji
Co do Racławic akurat sądzę że jednak atak na centrum byłw tym momencie właściwy. Po zdobyciu artylerii zerwał bowiem wspóldzialanie między trzema grupami wojsk rosyjskich, podbudowal moralnie wojsko ( ktore do tego ataku kosynierskiego raczej przegrywalo bitwę) i mógl się zwrocić następnie przeciwko w tym momencie najsilniejszej lecz pozbawionej po rozbiciu centrum wsparcia grupie Pustowałowa ( Denisow dopiero wprowadza siły na pole bitwy i zanim rozwinał wojska było już po bitwie )
Natomiast wszędzie tam gdzie trzeba wykazac się talentami strategicznymi, operować większą liczebnie armią niz dywizja Kościuszko zdecydowanie zawodzi
Jest więc więcej niż dobrym dowodćą dywizji i przeciętnym generałem ale na pewno NIE NADAWAŁ SIĘ NA NACZELNEGO WODZA


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Kościuszko
PostNapisane: 3 lut 2010, o 13:35 
Offline
Vice-roi d'Italie
Vice-roi d'Italie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 17:37
Posty: 1315
post użytkownika Duroc
Witaj Duncanie!

Czy atak kosynierów nie był wymierzony w prawe skrzydło Rosjan?
A jeżeli bateria broniona przez grenadierów rosyjskich była centrum, to co było prawym skrzydłem?

I pytanie, które jest właściwie zasadnicze dla tego tematu: jeżeli (jak słusznie zauważyłeś) Kościuszko nie nadawał sie na Naczelnego Wodza, to czy nadawał się na Naczelnika Państwa? I kto mógłby byc wówczas Wodzem, jesli nie Kościuszko?

Pozdrawiam!


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Kościuszko
PostNapisane: 3 lut 2010, o 13:36 
Offline
Vice-roi d'Italie
Vice-roi d'Italie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 17:37
Posty: 1315
post użytkownika Duncan
Prawym skrzydłem rosyjskim była kolumna Pustowałowa, centrum Tormasow a lewym nadchodzący Denisow. Natomiast wskutek przesuwania jednostek z centrun dla wsparcia Pustowałowa baterie znalazły się na prawym skrzydle Denisowa
Na stanowisko Naczelnego Wodza nadawał tylko Ks. Józef Poniatowski
Również kwalifikacje Kościuszki na Naczelnika Państwa są dyskusyjne , niestety podobnie jak innych polskich polityków tej doby


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 43 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL